No. 1222. Zaterdag 141 Mei 1898. f de Ja Nieuws- en Advertentieblad li ii voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. D1ELEMAN, AXEL. liuitenlaud. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De berichten over de plannen van de Vereenigde Staten zijn eensklaps geheel veianderd. Van den grooten zeeslag bij Porto Rico hoort men niets, wellicht omdat het Spaansche eskader nog niet in die buurt is. En daar men met het aanvangen van de vijandelijkheden te land toch niet eeuwig kan wachten op de vernietiging der Spaansche vloot, welke zich niet laat zien, gaat eindelijk de eerste expeditie naar Cuba op weg. Om zeer te billijken redenen hebben de Amerikanen het publiek de laatste dagen zoowat van alles op de mouw ge speld ten aanzien van die expeditie. En eerst als alle troepen opweg zijn, zal men het ware hooren. Totdusver is slecüts de Gussie van Tampa vertrokken, na 2 compagnieën te hebben ingescheept, Is dat een detachement tot beveiliging van de landing van krijgsvoorraad voor de opstandelingen en van levensmiddelen voor de noodlijdende bevolking; is dat een geleide voor de voorraden die naar het binnenland moeten? Of is het de voorhoede van het leger van 66.000 man, dat volgens de berichten van gister in de eerstvolgende dagen geleidelijk op weg gaat? En het een èn het ander wordt be weerd, zoodat het ons onmogelijk is deze beweging nader te verklaren. Twee tijdingen uit Washington doen het laatste vermoeden. In de eerste plaats het vertrek van den opperbevel hebber en diens staf naar Tampa, in de tweede plaats het oprukken van vrij Zij wendde zich verschrikt tot Lorenz en greep angstig ztfne beide handen. »Wat zegt hij riep ztf. >Ik zoude u niet wederzien >Wees gerust," zeide Lorenz, haar liefdevol aanziende, terwijl Simonnet ver volgde >Dat meende ik niet. Wie de kt er aan, u te scheiden Weet ik dan niet. dat dit onmogelijk is? Ik wil slechts voor een korten tijd scheiden Uw eigen voordeel eischt dit. Uwe ge heime verstandhouding, zoo als zij tot heden gevoeld is, kan niet langer voort duren. Het oogenblik is gekomen, waarop het publiek van uwe wederzijdscbe liefde weten zal." »Werkelqk riep Mathilde met een van vreugde stralend gelaat. Wat moet ik doen Simonnet ging voor zijne dochter staan en zeide tot haar »Uw Lorenz is niet alleen een schoon jongeling, hij beeft eeneu naam, eenen titel, een vermogen. Familiebetrekkingen hebben hem gedwongen, tot nu toe, zelfs voor u, een soort van incognito in acht te nemen. Heden echter heeft hij geene reden meer om te zwijgen en hij heeft sterke troepenafdeelingen naar havens aan de golf van Mexico de geheele macht, welke bij Chickawanga in een kamp ge legerd was, gaat naar Tampa, New-Orleans en Mobile. De Spanjaarden op Cuba hebben zich dat uitstellen der expeditie ten nutte ge maakt, want de kust is op vele punten in staat van verdediging gebracht, zoodat een landing allicht op meer bezwaren zal afstuiten dan vóór eenige weken. Maai de Amerikanen hebben de lange kustlijn in hun voordeel, daar zij de plaats der landing kunnen kiezen, terwijl de Span jaarden niet overal gereed kunnen staan om een landing te beletten. Dat er op de Oubaansche kust een klein zeegevecht heeft plaats gehad, wordt bevestigd. De verschillende berichten, daarover hadden betrekking op een ge vecht dat bij Cardenas (Westelijk van Matanzas) werd geleverd. De Amerikanen erkennen, dat hunne twee schepen, welke daar slaags waren, er niet goed zijn afgekomen. Het blijkt evenwel niet waardoor de beide schepen - ongepantserde vaartui gen zoo zware averij bekwamen. In het eene bericht wordt gesproken van drie Spaansche kanonneerbooten, die door de Amerikanen zwaar beschadigd werden, in een ander bericht heet het dat de strandbatterijen de Amerikanen dwongen naar Key West terug te gaan. Een ern stig verlies is het niet dat deze schepen - een kanonneerboot en een jacht - buiten gevecht werden gesteld, maar toch konden zij bij de blokkade en bij den dienst tusschen het vasteland en een eventueele operatiebasis op Cuba uitste kende diensten bewijzen. Van de Philippijnen komen eigenaar dige berichten. De opstandelingen, die minder dan de Cubanen geschikt zijn voor zelfbestuur, baren den Amerikanen even groote zorg als zij het vroeger den Span jaarden deden, zoodat feitelijk drie par tijen vijandig tegenover elkander staan. Voor de vreemdelingen is dat een groot gevaar en het is daarom geen wonder, dat er een heele internationale vloot wordt saamgetrokken. De Amerikanen zullen natuurlijk heel wat moeten hooren, dat zij het Spaan sche gezag daar te lande een grooten knak hebben toegebracht, zonder in staat te zijn er iets anders voor in de plaats te stellen. En het ergste is, dat er wel vier weken moeten verhopen eer ver sterkingen uit San Francisco komen. Bo vendien is de nood groot. Voor hetzelfde bezwaar staat men trouwens op Cuba, op Porto Rico. Het gebrek aan levensmiddelen in Spanje neemt toe en daarmede de ontevreden heid der bevolking. Deze uit zich op dezelfde wijze als in vele andere deelen van Europa. Geluk kig dat de oproerige bewegingen, hoe tal rijk en hoe ernstig ook, nog geen politiek karakter hebben. De regeering zoekt overal proviand op te koopen zoo onderhandelt zij met eene broodfabriek te Bremen, omtrent de leve rantie van een millioen kilogrammen scheepsbeschuit. In de Cortes hebben de afgevaardigden van Catalonie zich beklaagd over den staat van beleg welke volgens hen vol strekt niet noodig was, De regeering mij zoo even verklaard, dat hij u den rang geven wil, die u toekomt, en dat gij zijne gade zult worden." Verstomd vraagde zij Lorenz met haren blik en hij knikte toestemmend." »Maar," vervolgde Simonnet, »ik her haal het, hij moet beginnen, met voor eene poos van u te scheiden." »Voor hoe lang?" vraagde zij onrustig. Veertien' dagen, drie weken, éëne maand misschien," zeide hij, en bepaalde den tijd daarom niet, om zijn kind daar door minder smart aan te doen." >Hoe lang is dat!" zeide Mathilde. jGij vergeet dus," zeide Simonnet, en er lag een toon van bitterheid in de stem van den ongelukkiger: man, gij dan het geheele leven voor u hebt, om nooit weer van elkander te scheiden, om elkaar altijd lief te hebben. Maar thans moet Lorenz zijne kleine zaken, de reis betreffende, in orde brengen. Vertrek alzoo thans, mijn kindzoo spoedig mogelijk. Gij moogt van avond met lang van huis zijn. Mor gen vroeg zal Lorenz al zijne zaken re gelen, zijne meubelen verkoopen, zijne woning te huur aanbieden, en zeggen, dat bij naar zijn vaderland terugkeert. Dan zal hij v°®r aller oogen den weg naar den zuiderspoorweg inslaan en eene plaats- kaart naar Spanje nemen. Wat hij dan te doen hoeft, weet hij, en zijn terugkeer is hem even nauwkeurig voorgeschreven als z(jn vertiek van hier." »En zal ik dien ganschen langen tyd in 't geheel geen bericht van hem kra gen vraagde Mathilde. »Hod geen zorg. Hü zal u direct uit Spanje schrijven en gij kunt dan zijne brieven aan uwe vrienden laten lezen hen op zjjne komst voorbereiden. De fabel, dien gij hun, als gij het ver kiest, kunt voordragen, luidt>Gij hebt hem in Weenen leeren kennen hij heeft u het hof gemaükt, maar gij waart arm en zijne familie willigde uw huwelijk niet in. Hij heeft u echter nooit vergeten hij :s u trouw gebleven. En hij is het geweest, die sedert vier jareü van Havana uit, over u gewaakt en in uwe behoeften voorzien iieeft. Gij naamt alles van hem aan en deze giften gingen slechts hef uit zet vooraf, daar hij besloten had u te huwen op den dag, waarop hij zijn vrije man werd. Nu is hi) het geworden zijn vader is dood. Zoo heeft bij dan niets spoedigers te doen dan naar Frankrijk terug te keeren om u op te zoeken. Het geheim van uw tegenwoordig leven wordt daardoor verlicht. Uw verleden en uwe toekomst wordt helderder. Dat is het, lieve Mathilde, hetwelk ik met Lorenz besloten heb. Beproef niet, verzoek ik u, de bijzonderheden te onderzoeken en do sluiers op te lichten, die nog voor zweven. Laat u door mij leiden, zonder te vragen, zonder iets te weten, zonder zelfstandig te handelen, op de toekomst vertrouwende daar gij immers weet dat ik uw welzijn nooit uit het oog zal ver- verdedigde den maatregel als door den toestand gevorderd. Te Madrid verzekerde men dat het Spaansche eskader bij Martinique was te Washington meent men te weten, dat het te Cadix is. De Amerikanen hebben weder twee schepen, een Noorsch stoomschip en een Spaanschen schoener, prijs gemaakt. Luitenant Rowan, die de vorige maand naar Cuba vertrok, om met de leiders der Cubanen het plan de campagne te bespreken, is in een open boot naar het eiland Nassau gegaan en heeft van daar weer den Amerikaanschen bodem be reikt. De stemming ten gunste van een blij vende inlijving der Philippijnen neemt toe. Van Amerika beweert men wel eens, dat het een leger van kolonels heeft, aan gevoerd door generaals. Maar bij de marine is men minder royaal met de hooge rangen. Dewey was nog niet eens vlag-officier, toen hij aan het hoofd van een eskader van zeven schepen stond, en heeft eerst nu den titulairen rang van schout bij nacht verworven. Het congres besloot verder hem een eeredegen aan te bieden. In de katholieke kerken in de Veree nigde Staten moest Zondag op last der aartsbisschoppen voor de zegepraal der Spaansche wapenen worden gebeden. Naar de Times en Daily News uit Washington vernemen, zijn vier kruisers en drie torpedobooten van het Spaansche eskader Dinsdag te Cadix aangekomen, wat de actie der Amerikanen op Cuba en Porto Rico zal verhaasten. Tengevolge van de nederlaag der Span- Jiezen. Gij hebt u immers nog nooit over uw vertrouwen op mij te beklagen ge had, niet waar? Uw leven is niet al te arm geweest dit zult gij mij moeten toestemmen." »Zeker," zeide zij langzaam." »Goed. Dat loont mijne moeite; meer verlang ik niet. Nu zal ik u zonder zorg verlaten." Gij wilt mij ook verlaten vroeg zjj. Zeker." Waar zien wij elkaar weer •Er moeten get>ne geheime samenkom sten meer plaats hebben. Sedert dit oogenblik moet gij voor de geheele wereld in het volste licht leven. Overigens heb ik ook voor mij te zorgen. Ik keer mis schien naar Afrika terug. Gij hebt mij veel gekostik heb mij meer uitgaven getroost dan ik dragen koD ik moot mij in het „zwarte werelddeel" een nieuw vermogen verwerven." „Ik ontmoet u echter toch nog voor uw vertrek?" »Ik weet het niet. Voor het oogen blik zeg ik u vaarwel, want het wordt laat en ik heb u niets meer te zeggen. Herinner u slechts dat ik steeds uwer ge denk. Vergeet vooral gij het niet, Lorenz. Vaarwel." Hij reikte eerst de hand aan den jon gen man daarna, toen Mathilde zich voor hem boog, kuste hij naar voorhoofd, groette haar nog eenmaal met de hand en liep door het salon cm te vertrekken. Wordt

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1