1221. 1\ Woensdag 11 Mei 1898. 14Le Jaargr. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h- Vlaanderen F. DIELE1IAN, AXEL. Buitenland. 7 FEUILLETON'. deIurgersTan PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bneiï 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlp tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Geheel in strijd met het telegram, uit Madrid, blijkt dat men op Cuba wel een landing vreest. De Dolphin, die een kruistocht in het Westen van het eiland maakte, rappor teert dat overal groote bedrijvigheid heerscht onder de Spanjaarden, die op bijna alle plaatsen aardenwerken oprich ten, om daaruit de landing te kunnen beletten. Over een dergelijk plan van de Ame rikanen blij ven de berichten uiteenloopen. Zoo wordt uit Washington geseind, dat, naar men daar vernam, de berich ten over de sterkte van de macht van Maximo Gomez erg tegenvallen. De Ame- rikaansche regeering zou daarom de expe ditie een grooteie sterkte willen geven, en de thans te Tampa vereenigde 2O,0UO man niet genoeg vinden. Maar even later werd uit New-York geseind, dat een expeditie van 5000 man naar Cuba was vertrokken, en Vrijdag tusschen Havana en Mantanzas zou landen Te Madrid wist men reeds te verzeke ren dat de landing mislukt was en dat de Amerikanen met aanzienlijke veiliezen waren teruggeslagen. Een Amerikaansch blad verzekert da.t de Spaansche vloot werkelijk op weg is naar Porto Rico. De vloot van admiraal Sampson moet op een dag stoomens van dat eiland liggen, gereed om slag te leveren. Te Washington blijft men volhouden, dat heden of morgen zal worden getracht het eiland te nemen. In deskundige kringen te Berlijn wordt evenwel verzekerd, dat het niet zoo ge makkelijk zal gaan als de Amerikanen het zich wel voorstellen. Van de Philippijnen is nog altijd geen bericht. Men wachtte te Hongkong het adviesjacht Mc Culloch, maar dit is met verschenen. Men begint zich nu werke lijk ongerust te maken, dat het Ameri kaansche eskader in de baai van Manilla zit opgesloten. Geheel onmogelijk is dit niet, daar de ingang vrij gemakkelijk onbevaarbaar was te maken, althans te verdedigen. De Spaansche minister van marine heeft in de Cortes echter gezegd dat het leggen van mijnen onmogelijk was. Wel aardig, nadat steeds zoo gesnoefd was op de mijnen, die de baai ontoegankelijk maakten. Amerikaansche zeilschepen, die voor den strijd Manilla verlieten, melden even wel dat de verdedigingswerken in den toegang, vooral die op het „fort" Corre gidor, in zeer slechten staat waren, en feitelijk uit wataardenwallenmetscheeps- kanonnen bestonden. Vrijdag avond werd uit Hong Kong geseind, dat daar nog geen tijding was ontvangen. Daardoor vervalt het bericht, dat de Duitsche consul aldaar bericht had, dat Cavite door de Amerikanen was bezet, welk bericht door hem aan den Duitschen gezant te Madrid zou zijn geseind. De mogelijkheid blijft nog over. dat men te Shangai bericht heeft, en wel via Formosa het Japansche eiland, ten Noorden van de Philippijnen, Dalziel toch beweert langs dezen weg te weten, dat de Amerikaansche schepen in den slag voor Cavite zwaar beschadigd zijn. Na zijn eerste overwinning zou Dewey Cavite hebben aangevallen en Corregiaor, waar hij het geschut tot zwijgen bracht. Verder was Manilla gebombardeerd bd in brand geraaktmen meende echter dat dit minder het gevolg was van het bombardement dan het werk der opstan delingen. Drie Amerikaansche bladen daarentegen zeggen, dat zij via Singapore tijding heb ben, dat admiraal Dewey Manilla bezet heeft, en dat Alexandrio, de leider van den opstand, te Manilla is aangekomen. Men heeft in den tegenwoordigen oorlog allerlei toevalligheden. De Cortes noem den het een vadermoord, dat de Amen- kanen thans trachten de Spanjaarden te verdrijven uit de wereld, die zij hadden ontdekt. Maar vele Spanjaarden zijn zoo boos op de Amerikanen, dat zij zich willen wreken op den ontdekker van dat vermaledeide land. De politie heeft tenminste het standbeeld van Co lumbus moeten beschermen. Nog typischer is dat de Amerikanen beslag legden op een Fransche boot, de Lafuyette, die de blokkade wilde verbre ken, een bericht dat tevens van belang is, omdat nu blijkt dat de blokkade voortduurt. Deze prijs is door de Wilmington naar Key West gesleept. Het schip had een aantal passagiers en een gemengde lading aan boord. Het was eerst gepraaid en gelast niet door te varen. Toen het dit toch niet deed, werd het door eenige Amerika nen genomen en naar Key West gesleept. Later is evenwel besloten het weer los te laten. Officieel is echter nog niets bekend. De Temerario heeft Ensenada verlaten om jacht te maken op de Nichteroy, Marietta of Oregon. De Ieren, die, gelijk men weet, m Amerika een grooten invloed hebben, zijn niet erg ingenomen met de moge lijkheid, dat de Vereenigde Staten later de Philippijnen aan Engeland afstaan. Dat zou alleen kunnen, als Engeland er in toestemde de eischen der Ieren in te willigen. Home Rule of de Philippijnen 't zou voor Engeland een moeilijke keuze zijn. Op grond van de wet op de legerorga nisatie heeft de Spaansche minister van oorlog besloten, dat vreemdelingen niet in het Spaansche leger kunnen worden opgenomen. Te Lissabon is een krasse nota uit Washington ontvangen, waarin wordt geklaagd over schending der neutraliteit door toezending van 900 kisten munitie aan het Spaansche eskader bij de Kaap Verdische eilanden. Men verwacht in de eerste dagen dezer week de goedkeuring van de inlijving van Hawaï bij de Vereenigde-Staten. Deze eilanden zouden een uitnemend station zijn op den weg naar de Philpijnen. Officieel wordt uit Havanna bevestigd dat de Spanjaarden de Amerikanen die poogJ en te landen terugsloegen. Op Cuba zijn de vijandelijkheden tegen de opstandelingen jl. Zaterdag hervat. De regeering schijnt geen mededeeling ontvangen te hebben dat de Fransche legatie aan de Lafayette vergunde de haven van Havanna binnen te vallen. De regeering ontving een officieel tele- Mijn naam Simonnet, zal nooit een menscb gewaar worden. Wat mijn tegen woordige naam aangaat, die. onder welken ik voor het gerecht staan zal, gij kent dien maar Mathilda mag dien nooit weten. Dit is mijn uitdrukkelijke wil vergeet dien niet. En wanneer ik gevat, gevon- nisd en ter dood veroordeeld wordt, zoo mag zij nooit gewaar worden, dat ik het ben en dat liet baar vader is, dien men ter dood brengt. »Binnen vijf minuten zal zij hier zijn Nu nog een laatst woord tot u vrees niet, we9s niet angstig. Wanneer zij u zag beven en sidderen, zoude zij er on der lijden. Met hel geld, dat ik u gaf, bewees ik mijn vertrouwen op u - dat wil zeggen mijn geloof aan uwe liefde voor Mathilde. Haar alleen moogt gij het voor en na geven, voor haar alleen moogt gjj het uitgeven. Wat mij betreft, kunt gij m\) evenzeer vertrouwenik zoude mij eerder in stukken laten scheuren, dan u het geringste kwaad aandoen, zoo lang gij haar lief hebt en zij u bemint Maar wee u, wanneer gij haar ooit leed aan doet of krenkt want dan, maar dap ook zeker, roep ik het uit, dat gij mijn medeplichtige zijtBedenk wel, dat ik u in het geheel niet noodig had bij de misdaad op de boulevard Bessières. Met u mede te nemen, had ik alleen ten doel, u geheel en al in mgn hand te heb ben. Wanneer ik zwijg, zijt gij zonder gevaarwarneer ik spreek, zijt gij ver loren 1 Het is elf uur. Mathilde komt. Geen woord over alles tegen haar 1" Eu Simonnet bedroog zich niet Ma thilde trad de voorkamer binnen, even als haai vader, door middel van een sleu tel, dien zij bezat. Lorens ijlde haar te gemoet, terwijl Simonnet in de kamer wachtte rustig voor den haard staande. Zij trad er weldra binnen en bracht meteen glans ea licht in de schaduw de zer kamer. Zij wierp den mantel at en hare heerlijke gestalte strooide de von ken der schoonheid in het donker. Zij nam den sluier van haar hoofd en haar liefelijk gelaat werd zichtbaar. Zij liep naar haren vader en hij drukte een kor ten, koelen kus op haar voorhoofd. Maar zijne oogen straalden van vreugde, gelijk die van een goed en gelukkig mensen. HOOFDSTUK XXI. Eene liefdes-Idylle. Toen Mathilde aan de zijde van haar geliefde zat, wendde zich Simonnet plot i seling tot haar. »Ik heb met u te spreken." »Ik dacht bet wel en ben zeer nieuws gierig te weten, wat gij mij te zeggen hebt, vader; want gij hebt wel gelijk ge had, men bewaakt mij sedert heden. Een vrouwelijke agent van politie i* bij mij geïnstalleerd en ik verklaar, niet te grijpen, wat dit te beduiden heeft. »Die zaak is toch zeer eenvoudig en gij hadt daarop voorbereid kunnen zijn," antwoordde Simonnet. »Voor twee dagen is in BatignolJes eene misdaad gepleegd. De kapitein Guérin werd vermoord, eenige uren nadat bij bet vermogen zijns broe ders in ontvangst genomen had. Men heeft den moordenaai nog met ontdekt en moet alzoo nog op vermoeden en on derstellingen het onderzoek vooitzetten. De notaris heeft reeds verklaard, dat de geroofde som van vijfhonderd dertigdui zend francs een tijdlang van rechtswege uw eigendom geweest is En zoo is men eindelijk op het denkbeeld geko men te vermoeden, dat gij misschien met den misdadiger in eenige betrekking kon det staan." >Ik!" riep Mathilde veroaasd, »welk een idee." »Het zijn sloents onderstellingen, die ik u gezegd heb," vervolgde Simonnet haastig. »Maar de politie leent daaraan dikwijls het oor, wanneer zij geen ander spoor ontdekken kan en daardoor ver^ ward en tegelgk in toorn wordt gebracht. »En vertoornd moet men inderdaad zijn, om te gelooven, dat ik Gij, gij Beschouw toch de zaak met heldere oogen, kindzoo als ik u ge leerd heb. Voor de politie is uwe posi tie niet recht duidelijk. Gij komt, men woet niet recht goed, van waar. Gij zijt het kind van een lang gestorven vreem de, van een gewezen Simonnet, van een verscholen avonturier. Gij treedt in Pa rijs op onder een valschen naam, in het kostuum eener Feeën-koningin. Gij voert een geheimzinnig bestaan, gij leeft in sveelde, en men weet niet waarmee gij de kosten bestrydt. Rijke en hoogge plaatste personen hebben vrijen toegang tot u. Maar laat men hen allen voor den rechter roepen en ieder hunner zal onder eede ve; klaren, dat hij u nooit iet ge ringste geschenk in geld gegeven heeft, niet waar Natuurlijk," antwoordde Mathilde stout. ..Dank zij mijne voorzichtigheid, kent men uwe betrekking tot Lorenz niet, even min als zijn bestaan. Waarom leeft gij alzoo? De politie weet het niet en zal het nooit weten, dat de avonturier Simonnet, in plaats van zijne huid in Afrika te verliezen, een mooi stuk geld van daar heeft mee gebracht, waarvan gij nu leeft en dat uw Lorenz u daarbij liefdevol helpt. Zoo is uw toestand aan de goede politie alles behalve klaar en duidelijk en ik had dus het recht te ver moeden, dat men u oogenblikkelijk zou laten bespieden,"

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1