No. 1220. Zaterdag 7 Mei 1898. 14e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwse h - Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. AXELSCHË COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdtffavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25'cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De opstootjes te Madrid vingen reeds Zondagavond aan. Eenige groepen, die uit vorige demonstraties bekend waren, verzamelden zich eerst voor de woning van generaal Weyler, later voor die van Sagasca. De prefect gelastte de menigte uiteen te gaan en deed de gebruikelijke sommaties. Daarna werd de menigte uit een gedreven, waarbij eenige belhamels werden gearresteerd. Later verzamelden de betoogers zich weer in een andere straat, waar de prefect hen toesprak en hun verzekerde dat de kapitein-generaal van Madrid hen anders tot reden zou brengen. De Puerta del Sol werd door de hu zaren bezet, terwijl een escadron van de Paviahuzaren bij het telegraafkantoor post vatte. Ook de burgerwacht kwam onder de wapens en maakte patrouilles door de straten. De meerderheid der pers keurde het gebeurde streng af. Nadere berichten zyn niet ontvangen, een waarschijnlijk gevolg van de strenge telegraafcensuur. Particuliere berichten in overeengeko men taal gewagen echter van onlusten te Madrid en in de provincies. Te Weenen vreest men het ergste de aartshertogin Elizabeth is naar Madrid gegaan, om haar dochter in deze moeilijke dagen gezelschap te houden. Ook te Londen en te Berlijn zou men door een omwenteling allerminst verbaasd zjjn. Alle berichten uit Madrid, vooral die aan de Engelsche bladen, maken melding »Maar zonder eene positie in de wereld zonder grondkapitaal kur.t gij dit doel nooit bereiken. En uwe positie in ae wereld heb ik u voorbereid. Dank de papieren, die ik u overgeven zal zult gij met alles in orde en klaar zyn gij zult eenen naam eenen titel hebben. Aan u ligt het dan mijn werk te voltooien, u verbinding met kennissen te verschaf ten. Mathilde heeft bereids eenige, gij zult die voltallig maken en uw salon zal een der meest gezochte van Paijrs zijn. Wat het geld betreft ik heb vijfhonderd zevenentwintig duizend francs in mijn portefeuille. Er ontbreken zoo als gjj hoort, drie duizend francs aan die ik ge bruikt heb O, niet voor mij maar voor u. Om uw affaire voor te bereiden. Gij zult deze som in twee ofdiiedeelen splitsen die u in staat zullen stellen er goed van te leven tot op den oogenblik. waarop gij over die groote inkomsten zult kunnen beschikken welke ik u be loofd heb. »Zoo zal mijn droom vervuld worden Mathilde zal rijk en aanzienlyk worden, en mij mij alleen zal zij dit te danken hebben. Gij zult haai niets gegeven heb ben want gij zijt mijn werk ik ben het van de toenemende populariteit van Ge neraal Weyler. Nu de vorige gouverneur van Cuba, zoowel door zijn redevoering in de Cor tes, als door de staatsbetoogingen op den voorgrond treedt, en wellicht de man van de naaste toekomst wordt, is het niet ondienstig een en ander mede te deelen uit den jongsten brief van den Madrid- schen correspondent van de O. H. Crt. »Wat generaal Weyler op Cuba geweest is weet iederhij heeft de Alva'sche traditiën van bloedhond voortgezet, maar men beleedigt de nagedachtenis van dezen grooten veldheer door de vergelijking met generaal Weyler voort te zetten. De hertog van Alva verpersoonlijkte de uiter ste wreedheid, in een tijd, toen ieder beul of slachtoffer washij was een hidalgo, hij was een ridder. Aan zijne handen kleefde bloed, maar er bleef geen geld aan hangen, dat hij in zijn zak stak. De eerste daad, die generaal Blanco, opvol ger van Weyler, op Cuba deed was de door Weyler gesloten contracten voor de leverantie van oorlogsbehoeften te ver breken, en de rekeningen te verminderen met 30, met 40, met 50°/0. Ieder, dien gij hier over generaal Weyler spreekt vertelt u, dat deze op Cuba, tydens zijn bewindschap, vier millioen peseta's ge stolen heeft. Nemen wij aan, dat hij viermaal overdrijft, en dat zijne ongure winst slechts slechts één millioen bedraagt, dit bedrag gevoegd aan het on bekende, gestolen door minder hooge amb tenaren en officieren, die het voorbeeld van den chef wel moesten en te gaarne wilden volgen, verklaart voor een deel waarom Spanje met een reusachtige die het u verschaft. Doch slechts daarom wijl zij u aanbidtwant wanneer ik my uwer niet onttfcrmde wat zou er van u worden arme jongen En gij moet toch iets zijn om harentwil." Met deze woorden liep hij naar de tafel op welke de lamp stond en trok drie pakketten papieren uit zijnen zak. Het eerste bevatte aanteekeningen in klein ineengedrongen schrift. Dit zyn uwe dokumenten," zeide hy, terwijl hij ze aan Lorenz overhandigde. Het tweede pakket bevatte geboorte en doodakten huwelijks-contracten enz.in het kort alles, wat tot den burgerlijken stand van elk individu behoort, zijne at komst en zijne bewijzen wie of wat men is. De geschriften waren met de onder- teekeningen en zegels van verscheidene buitenlandsche gezantschappen voorzien. Toen nam hij rustig en zonder zijn gelaat te vertrekken het papieren om hulsel van het derde pakket en haalde de roode portefeuille voor den dag waarin kapitein Guériu de vijfhonderd dertig duizend francs bewaard had het kapitaal van zyn hartelijk geliefd kind. Simonnet nam de banknoten, legde die op de tafel, ging naar aen haard, wi< rp de portefeuille in de vlammen en zeide: »die moet vernield worden. Zij kon mij compromitteeren." En hij wachtte zoo lang bij het vuur, tot dat de portefeuille tot asch verteerd was. Toen trad hy naar de tafel terug krachtsinspanning van 250.000 soldaten, waarvan meer dan honderdduizend op Cuba gebleven zijn, met een geld-inspan- ning van een milliard, niet een leger van nog geen honderdduizend opstandelingen heeft kunnen verslaan. Ziehier wat Spanje in de laatste jaren aan zijne conserva tieve partij dankt." Dat een generaal ondanks dit alles een volksheld kan worden, dankt hij voor een groot deel aan zijn persoonlijke eigen schappen. »Men kan" zoo seint de correspon dent van Daily Telegraph »geen drie minuten met generaal Weyler praten, of men gevoelt welk een krachtig man hij is. Hij is een soldaat en een heerscher Of hij daarom nu reeds aan het bewind zal worden geroepen? Velen verlangen hem als dictator aan het hoofd der zaken te zien. Waarom ook niet! Er ligt iets waars in de be kende woorden van Napoleon III die, toen een zijner Engelsche vrienden uit de ja ren der ballingschap hem verweet dat hij door een dievenbende omringd was, tot antwoord gaf„Dat is zoo maar zij die nu aan het laadje zitten zijn half verzadigd. Verving ik ze, dan kwamen er niets dan hongerenden in hunne plaats en begon het lieve leven van voren af aan." Het laatste telegram uit Madrid, waarin van den binnenlandschen toestand werd melding gemaakt, is van Maandagavond. Toen heette het, dat het oproer in alle staten woedde. Sedert zwijgt de tele graaf en worden slechts officieele mede- deelingen over de gebeurtenissen in de Spaansche hoofdstad doorgelaten. en wees op de banknoten. „Neem," zeide hij tot Lorenz, >neem deze, waarvan ik voor mij zelf niets be geer, maar die ik echter niet versmaad, voor u." En daar Lcrenz zeer bleeK werd en sidderde en beafde. zeide Simon net: »het schijnt wel aast, dat gij vreest deze banknoten aan te nemen, omdat men alzoo in u den schuldige zou mee- nen te viuden, als mou ze in uwe han den aantrof Bemoedig u on wees ge rust. Ik heb ze een voor een opmerk zaam bekeken zelfs met een oogglas. Zij hebben geen bijz ndere kenteekenen hoegenaamd en zien er precies uit als alle andere. Geloot mij, wat u betreft, drijf ik de voorzichtigheid tot het uiterste. Deukt gij, dat ik u een gescneurd, be morst, doorstoken banknoot geven zou, bij welks aanblik zich de notaris herin neren kon: „die heb ik d.n kapitein Guérin gegeven Neem zo dus aan zonder de minste vrees. Of wilt gy ze wellicht liever in het vuur werpen, zoo als ik de portefeuille gedaan heb? Mij wel, maar dan is eenvoudig <le armoede en de ellende voor u ea voor tiaar. Ja, aet is dan met een vrij zeker, uwe schei ding van Matnilde, want zij is geeD ar moe gewoon, maar haai hart verlangt weelde en gemak en dus zoude de liefde zeker niet lang stand houden zoo zij aan uwe zijde armoedige dagen moest slij ten." Toen vatte Lorenz gejaagd, krampach- De maatregel heeft natuurlijk het tegen gestelde gevolg, daar men aanneemt dat geen censuur zou worden geoefend, als de volksbeweging van geen beteekenis was. Men verwacht berichten over Bayonne of over Portugal. Alleen de hier verschijnende editie van de New-York Herald schijnt bericht te hebben dat in Madrid onlusten voorvielen, waarbij gewapende Cataloniërs in de stra ten geweerschoten losten. De gendarmen achtervolgden hen. De gouverneur van Valencia ontving machtiging, ook daar den staat van beleg af te kondigen. Te Talavera en Gijon zouden onlusten heb ben plaats gehad, maar deze waren meer het gevolg van de hooge broodprijzen. De hulp der troepen is ingeroepen. De eigenlijke oorlogsberichten zijn vrij schaarsch. Van de Philippijnen komen geen be richten, daar de telegraaf kabel is afge sneden, en admiraal Dewey de kabel nog niet aan boord van een zijner schepen heeft kunnen brengen. Alles moet dus over Hong Kong gaan. Vandaar wist men eerst te seinen dat het bombardement van Manilla was aan gevangen. Een later bericht, dat natuur lijk niet te controleeren was, meldde dat de stad zich had overgeven. Maar daar een zeer snelvarende boot altijd nog 30 uren noodig heeft om van Manilla Hong Kong te bereiken, valt aan deze berichten niet veel waarde te hechten. De naar Hongkong verbannen leiders van den opstand hoopten door de Ame rikanen te worden teruggeroepen, teneinde, onder toezicht van dezen laatsten, met het bestuur te worden belast. tig bevend de massa banknoten aan en sloot ze in eenen schrijftalel. Simonnet kende maar ai te goed het laatste middel, om alle vrees en tegen stand van zijn scholier weg te nemen. Dezelfde liefde voor hetzelfde wezen ke tende deze beide misdadigers aan el kander. Toen Lorenz zich omkeerde, zeide Si monnet „Ik heb heden alles in orde willen brengen, wy! ik niet weet, of ik u ooit weder zien zal." Verlaat gij Parijs vraagde Lorenz levendig. >Zoo dom ben ik niet. Ik verlaat noch Parijs, noch het huis, dat ik bewoon, noch de betrekking, die ik bekleed. Het beste middel, om zien verdacht te maken is. zyne gewoonten te veranderen. Ik zal mij daarvoor alzoo behoeden. Maar in dien de vlucht gevaarlijk is, zoo is het mijn blijven alhier wellicht evenzeer. Om u en Mathilde dus niet noodeioos aaD ge vaar bloot te stellen, is het noodig, dat wij elkander niet weder zien. Al onze veibindtenissen houden van af heden op. Daarbij blijft het.'' Toen zeide hjj lang zaam, nadrukkelijk „wanneer het gebou ren mocht, dat men mij arresteert, dan moogl noch gij, noch Mathilde, ouder wel ke omstandigheid ook, ooit veriaden, dat gij mij gekend hebt. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1