No. 1218. Zaterdag 30 1898. I ie «faarg. Nieuws- e u Advertentieblad voor Zeeuw sch-Vlaanderen F. DIELEMAJV, AXEL. Buitenlaud. FEUILLETON. DE WURGERS YAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Volgens eenige bladen zal de actie der Vereenigde Staten op Cuba niet geheel wachten op de voltooiing van de uitrus ting van het leger. Behalve de expeditie, welke den opstandelingen krijgsvoorraad en wapens brengt, zullen twee regimen ten cavalerie en een batterij zwaar ge schut naar Cuba gaan. Nog deze week zou op de Noordkust niet ver van Havanna, een landing plaats hebben Engeland heeft zich neutraal verklaard. Het vliegend eskader ontving bevel zee te kiezen, om de Spaansche vloot in den weg te treden, wanneer die naar Amerika's grondgebied koers zet. Volgens de World heerscht te Havana gebrek aan levensmiddelen en vreest men het ergste, wanneer niet spoedig hulp opdaagt Generaal Blanco nep allen onder de wapenen Uit Amerikaansche bron wordt gemeld, dat de Spaansche bank te Porto Bico hare betalingen staakte en dat de re geering allen opriep om het eiland te verdedigen. Een Amerikaansch zeeofficier, nabij Santiago, op Cuba geland, besprak met den leider der opstandelingen de wijze van bezetting van het eiland en samen werking met hen. Te Valencia heeft men na een grootsche betooging het droge bassin van een fontein als offerbus aangewezen Het bassin was, zoo meldt de Petit Bleu spoedig gevuld met bankbiljetten en geldstukken, alles bestemd voor de ver sterking der vloot Hoe klein dat bassin wel was, vinden wij niet vermeld De markies Arguel heeft 10 miljoen pesetas ter beschikking van generaal Blanco gesteld De regeering te Havanna heeft een proclamatie uitgevaardigd waarin de be volking wordt opgeroepen aan de ver dediging des lands mede te werken Men meldt uit Havanna, dat de Krupp- kanonnen. bestemd voor de bewapening der forten, nog niet zijn aangekomen, zoodat men zich met oude bronzen stuk ken moet behelpen De berichten van Porto Rico luiden zeer ongunstig Te St Thomas had men tijding dat er groot gebrek heerscht en dat de staat van beleg er is afgekondigd Een officieel Spaansch bericht ontkent dat bij het fort Morro op de Amerikaan sche vloot is geschoten I >e eerste schoten, welke zijn gelost, waren dus die welke Maandagochtend een batterrij bij Man tanzas richtte op een Amerikaansche vaartuig dat in den toegang tot haven daar peilingen deed Bij de Amerikaansche admiraliteit bestaat het plan zoo spoedig mogelijk samenwerking met de troepen van Gomez te verkrijgen Vermoedelijk is daarmede bedoeld het bezetten van een haven o;> Cuba, welke tot operatiebasis bestemd wordt In Oost-Azië hebben de Amerikanen een eskader, bestaande uit vijf kruisers, de Baltimore, Boston, Olympia, Raleigh en Concoid, benevens eenige kleinere schepen Spanje kan daarentegen sleehts vier schepen van kleiner kaliber en 7 kanonneerbooten stellen Maar er zijn 12000 man geregelde troepen, 2000 Spaansche vrijwilligere en 5000 in boorlingen. De rijzing op de graanbeurs van Ant werpen was het gevolg van het nemen van de Shenandoa, waardoor vrees ont stond voor het behoud van 14 onder zeil zijnde Amerikaansche graanschepen De raming van het aantal valide man schappen, dat Spanje on Cuba heeft, loopt zeer uiteen. Er zijn in het geheel 250.000 man heengegaan, maar de laag ste raming stelt de verliezen op even 50 pet Andere beweren, dat wel 80 pet buiten gevecht is gesteld De Spaansche pers wijst de beschul diging van wreed op Cuba af, en zegt dat de Amerikanen, bv door de uit roeiing der Roodhuiden, door het lynchen van gevangenen en dooi' den mooi d van gevangen Italianen te New Orleans, nog wel zoo wreed waren Als de beide vaste punten, welke de Amerikanen op Cuba zouden wijlen be zetten, worden genoemd Cienfugos op de Zuid en Sagna la Grande op de Noordkust Een telegram van maarschalk B'anco uit Havanna me dt, dat de toestand on veranderd is Een Spaansche kanonneer boot heeft een paar Amerikaansche tor i edojagers, die het fort Cardenas trachten te naderen, op de vlucht gejaagd Op het fort Morro is een sterk electrisch zoeklicht geplaats, dat de geheele haven van Havanna bestrijkt Het Spaansche eskader is nog altijd te St Vincent, en er is geen enkele aanwijzing dat het zal vertrekken De schepen nemen nog steeds (kolen en levenemiddelen in Volgens Daily News heeft de Ameri kaansche regeering 45 miljoen francs geboden voor de Grieksche vloot Het aanbod is afgeslagen Volgens de Londensche Financial News heeft de Amerikaansche regeeiing de Bis marek en de Hamburg van de Hamb Am lijn gekocht Daar de Engelsche wet het aanwerven eener bemanning in tijd van oorlog ver biedt kan de door Amerika aangekochte torpedoboot Somers de haven van Falmoth niet verlaten Engeland staat aan schepen, van de oorlogvoerende partiien toe, in Engelsche havens kolen te laden, voldoende om de eerste eigen haven te bereiken Maar meer dan eens in de drie maanden mag hetzelfde schip niet binnenvallen De Amerikaansche regeering heeft een aantal s'eepbooten aangekocht, om in torpedobooten te worden veranderd A 1 "'raai Dewey, die het bevel voert over het Amerikaansche eskader in Oost- Azië, moet voornemens zijn het bij de Püiiippijnen vertoevende Spaansche es kader aan te tasten. Gelukt het hem dit te vernietigen, dan zou hij met zijn schepen naar den Atlantischen Oceaan stoomen Men vermoedt, dat de hoofden van den jongsten opstand, die onder genot van een jaargeld naar Hong Kong waren verbannen, onder bescherming der Ameri kaansche vloot weer naar de Phiiippijnen zullen worden teruggebracht Dit laatste wordt, wat den leider Aguinalda betreft bevestigd Te Bonden beweert men dat de Amerikanen de Phhippijnen willen ver »Gij kwaamt uit eene kleine provincie stad naar Parijs, om uwe rechtsgeleerde ■tudiëu te voltooien, zooals gij voorgaaft. Gij zijl van de Neder Pyreneën, van de Spaansche grenzen naar ik meen van daar, waar nog eenige schoone mannen- rassen bestaan. De natuur heeft u een hoofd geschonken, dat alleen daarom ge schapen schijnt, om de vrouwen het hare te doen verdraaien. Matbilde was ook zulk eene vrouwzy zag u, bewonderde u en geliefde op u. Ach, ik had het kunnen verwachten, een hart van twee en twintig jaren, dat tot nog toe voor zulke indrukken was gesloten geweest, maar zich nu plotseling opende stroomde over geiyk een vulkaan in vlammen stroomen en gloeiende lavabeeken. Dit rustig, zacht, onderworpen schepsel, dat voor mü voor mij slechts eene twijfelachtige toegenegenheid had, ving aan u hartstochtelijk lief te hebben gij kendet baar nog geene zes weken, toen zy my reeds stellig verklaarde dat zij Claude Guérin nooit wilde ti ouwen maar dat zij u wilde toebehooreu u en niemand anders." Simonnet bad zyne handen op de schouders van Lorenz geiegd schudde hem heen en weer en zag hem strak in de oogen en zeide dreigend „Voor de eerste maal deed mijn kind iels buiten mij om en dat om uwentwil ellendige 1" Na dezen hoftigeu uitval liet hij Lo renz los, en liep de handen in de zakken den salon op en neer. Maar wat zou ik doen Mijn vaderlijk laten gelden Haar verbieden, u lief te hebben Zou zij dan naar mij gehoord hebben Hoe kon ik van Mathilde ver langen, wat ik de man vol wilskracht en energie niet zoude hebben kunnen uit voeren Zij zoude met u in stilte ver trokken zyn en ik had haar nimmer weder gezien Haar nimmer weder zien Dan gaf ik er nog duizendmaal de voorkeur aan haar toe te geven maar haar onder mijne leiding te houden Ik gaf haar aan u, maar ik ik bemachtigde u. Ik be sloot uwe ziel te nomen en ik heb het gedaangij behoort mij, geheel en al. Dat wil zeggen, gij hoort haar, zoo lang zy u bemint 1" Lorenz maakte van schrik eene bewe ging alsof hij achteruit wilde wijken Maar eene der lange handen van Simon net met zijne kronkelige vingers hield hem met ijzeren macht vast en zeide honend »Zoo nu kent gij mij geheel en al mijn scholier müu medescuuidige HOOFDSTUK XIX. De schatten der toekomst. Zonder een antwoord af te wachten, liet Simonnet Lorenz weder los en voer voort 1" »De vraag was nu maar, hoe gij bei den leven zoudt. Gij nad niets meer dan een paar duizend francs effecten die weldra uitgegeven waren. Gy hadt baai- lief tot razernij toe even als zij u en gij hadt u voor haar duizend maal willen ruineeren. Wat mij betreft ik had gaar ne - om Mathilde comfortable en zoDder ondersteuning van anderen te kunnen doen leven mijn klein Afrikaansch vermogen er aan gewaagd en ik had al mijne negers opgegeten. »Claude Guériu ontging ons even voor den tijd waarin het dringend noodzake lijk dat hij haar trouwde en haar een schitterend legaat maakte. Toen zeide ik eens bij mij zeiven Waarom zouden wij hem gebeel loslaten zijn vermogen behoort toch van rechts wege aan ons: by had het immers voor Mathilde bestem 1, zoo zij met hem ge huwd geworden ware. Het huwelyk kan nu wel niet doorgaan, zoo als de zaken thans staan maar een testament is ook even goed als een huwelijkscontract in geval de bruidegom na te maken er van kwam te sterven." Pas had Simonnet deze woorden ge sproken toen Lorenz plotseling opsprong en met geschokte stem zeide •Zoo zyt gy bet dan geweest die ..Wat gaat dan u aau antwoorde Simonnet ruw. Genoeg Claude Guérin stierf. Hij vermaakte zijn ganscbe ver mogen aan Mathilde Simonnet genaamd de Villoneuve. Zij zal nu lijk worden en gy met haar want ik wilde het en wil het nog dat hij haar man wordt. >0 ik heb ook mijne uren van mo raliteitik houd niet van geheime ver standhoudingen die beletten om vooruit te komen en ik wil dat zij vooruit gaat. Gy zult hoog stygen opdat ook zij met u in de hoogte kome Ongelukkigerwijze viel het dep broe der des verstorvenen den oud kapitein Julis Guérin in, tegen het testament te protesteeren O, hadde hij dien gekend, welken hij daarmede aangreep, hij zoude zich wel gewacht hebben, zich met mij in te laten, met my daar ik een buit nimmer los laat. „Het proces duurde lang. Uwe en rmjne laatste bronnen droogden op Ik moest mij nieuwe verschaffen en deed hetmaar ik zeide u verliefde jongelui niets daarvan. En ik hoop ook nog al tijd dat wij het proces konden winnen. Maar het viel anders uit. Wy verloren het. De vijf honderd dertig duizend Irancs die mijne dochter zoo als zij nog heden ge looft, als bewijs van sympathie en reine

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1