No. 1216. Zaterdag 23 April 1898. 14e Jaarg. Nieuws- eu Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. DIELEMAIV, AXEL. Builenlaud. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advert.entiën van 1 tot 4 regels 25 eent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar Dlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De gedelegeerden van den Amerikaan- sche Senaaat en van het Huis van afge vaardigden zijn het eens geworden. Zij besloten aan beide lichamen voor te stellen de resolutie van den Senaat goed te keuien, met weglating van de paragraaf betreffende de erkenning van de Cubaan- sche republiek. Deze conclusie der gedelegeerden is terstond naar de beide kamers gezonden en onmiddelijk in behandeling genomen. De Senaat nam de conclusie aan met 42 tegen 35 stemmen. Het Huis van afgevaardigden nam een gelijk besluit met 310 tegen 6 stemmen Na deze overeenstemming tusschen de beide kamers kan de resolutie aan Mac Kinley ter bekrachtiging worden gezonden. De thans door beide kamers aangeno men resolutie houdt in le dat het volk van Cuba het recht heeft vrij en onaf hankelijk te zijn en dat ook zijn moet 2e dat de oorlog, door Spanje op Cuba gevoerd, schadelijk is voor de handelsbe langen en de eigendommen van onder danen der Vereenigde Staten, en in haar soort zoo gruwelijk, barbaarsch en on menschelijk, dat voor de Vereenigde Staten de plicht geboren wordt te verlangen dat Spanje zijn land en zeemacht van Cuba en uit de Cubaansche wateren terugtrekke 3e dat de president gemachtigd en belast worde, zoo noodig de gezamenlijke land en zeemacht der Vereenigde Staten aan te wenden om dit besluit uit te voeren. Verder bevat de resolutie nog een op voorstel van Davis aangenomen verklaiing welke den Cubanen zekerheid geeft dat het den Ver. Staten niet omsouvereine rechten of andere blijvende inmenging op Cuba te doen is. Volgens de Herald heeft president Mac Kinley Woensdag morgen te tien uur de resolutie van den Senaat en het Huis benevens het ultimatum aan de Spaansche regeering onderteekend. In het ultimatum wordt van de Span jaarden gevorderd Cuba te ontruimen voor Zaterdag morgen 6 uur. Madridsche tijd. Volgens hetzelfde blad is besloten eventueel de havens van Cuba en Por torico te blokkeeren. De metalen plaat met opschrift is van de bureaux van de Spaansche legatie afgenomen. In een bijeenkomst van de meerderheid der kamer zeide Sagasta, dat de ernst van den toestand het noodzakelijk maakt tot daden over te gaan. Spanje's eer is aangerand en zijp grond gebied wordt bedreigd De meest infame beleediging is het land aangedaan. Hij heeft daarom een spoe dige bijeenkomst der kamers gewenscht, opdat zij der ïegeering de middelen kun nen toestaan, om de geheiligde belangen van Spanje te verdedigen, opdat het land geen duimbreed gebied verlieze en zich niet verlage tot het onderwerp eener handelsovereenkomst. Het Hbld. bevat een particulier telegram uit Parys, waarin wordt gemeld, dat de Figaro uit goede bron heeft vernomen, dat de tegen woordiger eener groote mo gendheid het oordeel van het Vaticaan vroeg over een voorstel, waardoor de oorlog nog zou kunnen worden voorkomen. Spanje zou, volgens dat plan, Cuba »Schoon was zy geworden verblindend schoon en groot in den glans en den bloei van hare eenentwintig jaren. O, ik wist het, dat zij eens schoon moest worden, schoon ais hare moeder die onver gelijkelijke viouw welke ik eens b zeten had. Jawant met haar dood was alles ten einde voor mijik mocht geene andere vrouwen meer zien ik had te vee' geleden door de liefde. »Ik dacht aan haar in Afrika gedurende myne lange marschen des daags of des avondsin mijne hut. Daar keerde mijne ziel steeds terug tot mijn kind, dat ik te Wee- nen achtergelaten had. Ik zag het in mijne verbeelding langzaam groot worden. Ik zei bij mij zelfzoo en zoo moet zij er uitzien eu altjjd was haar liefelijk beeld levendig voor mijnen gee&t gebleven. Maar toch niet zóó lieflijk als zij mij in dezes avond in den schouwburg toescheen. Als eene godin kwam zij mij voor. En toen zij naar hare rol altrad volgde haar een stormachtig applaus en een ware bloemen regen. »Gij meent wellicht dat ik naar het tooneel zoude stormen en vragen naar de schoone tooneelspeelster om haar met kussen te overdekken Niets van dat alles. Ik heb u reeds gezegd, dat ik al die uitingen van teederheid niet ben toe- jedaan en niet noodig acht. Ik gevoel ik ondervind ik lijd ik wordt boos maar ik verraad mij zeiven niet. Ik breek niet los, wanneer ik niet losbreken wil. Ik beb tiet zoo ver gebracht dat ik mijn hart even goed kan onderdrukken als mijn bochelwant ik heb een bochel ge had thans moet gij er echter over heen strijken om hem te kunnen bemerken. „En ik wilde niet, dat den volgenden dag gansch Parys wist dat de ster der Folies dramatiques een vader heeft, een ruwe kei el, die uit Afrika terug geko men is, een soort van bandiet, die door den handel in negers veel geld gewonneD heeft. „Ik nam alzoo een rijtuig, plaatste dien aan de groote deur van het theater door welke dus de schoone speelstei het ge bouw moest verlaten en wachte daar ge duldig. Ook anderen stonden daar te wachten even als ik jonge lieden en een oud heer, die, zoo als ik later gewaar werd, Claude Guérin beetle. „Eindelijk kwam zij majestueus,trotsch mei minachting op allen neder ziende zonder te danken voor al decomplimen ten, die haar van alle kanten gemaakt weiden. Toen zij vlak naast mijn rijtui: gekomen was, boog ik mij en zeide zacht Matbilde Siiuonnet 1" „Zij bleet getroffen staan. Wie ko: haar op die wijze aanspreken, wie kon aanbieden aan den Paus, die het onaf hankelijk zou verklaren, zoodat de tus schenkomst der Vereenigde Staten on mogelijk en Spanjes eigenliefde gered zou worden. De Paus, die tot eiken prijs Spanje voor een oorlog wil behoeden, zou het voorstel hebben goedgekeurd, zonder het initiatief daarvoor te willen nemen. Generaal Miles is volgens bericht uit NewYork belast met het bevel over het leger dat naar Cuba gaat. Generaal Lee die op Caba zoo goed bekend is krijgt het bevel over een divisie. Generaal Miles heeft een aanbod aan genomen van kolonel Cody Buffalo Bill), die met een troep Indianen en Cowboys mee naar Cuba wil voor den spionnen dienst te velde. Ook hebben zich 600 Sioux aangeboden om aan de expeditie naar Cuba deel te nemen. De haat tegen de negers blijft nog altyd grooter dan die tegen de Rpanjaar den. Een compagnie negers die te Key West aankwam is daar uitgejouwd en met andere teekenen van minachting ontvangen. Te Key West zijn schepen genoeg voorhandeu voor het overbrengen van de eerste expeditie naar Cuba. Het Roode Kruis heeft reeds een ge heele expeditie ingescheept en naar Key West gezonden. Men verwachtte dat het Amerikaansche congres een wet zal goedkeuren waarbij de uitvoer van steenkolen eu levensmid delen naar Spaansche havens wordt ver boden. Te Madrid beweert men, dat Calixto haar familienaam hier weten In den zelfden oogenblik kon zij mijn door de rijtuiglantaam verlicht gelaat beschouwen zij zag my strak aan en scheen te twij felen. Ik had dit ook wel verwachtvijf jaren in het heete Afrika om te dolen veranderen een mensch niet weinig en dat was gewis met mij ook hef geval jMaar ik ben het indeidaad flluisterde ik haar derhalve in het oor 1 ik ben het uw vader Zij viel niet in onmacht. Daartoe weet zij zich te goed te beheerscben. Zy liet slechts een lichten uitroep van verras sing hooren en steeg met mij in het rij tuig, die ons wegvoerde. »Donk nu ook niet dat zy mij aan haar hart drukte en teedere woorden en lief kozingen voor mij had. Neen, neen 1 Ik had haar immers in hare jeugd ingeprent dat ik alles onnut en overtollig was. En zij is zoo gebleven, als ik haar gevormd heb. En daarbij komt ik ben er niet' zeker van, ot zij mij ook lief heeft, Mijn geheimeuisvol leven dat, zij naar ik hoop nooit of te nimmer doorzien zal stort haar dunkt my. eene soort van schuwheid en vrees voor mij in. Zij ziel met hare zeldzame scherpzinnigheid mis schien een gevaarlyk en te vreezen persoon in mjj. O, het is wel mogelijk, het is meer dan mogelijk dat zij mij niet lief heeftMaar wat is mij daaraan gelegen! Ik bomin haar ik heb haar lief' en dat is mij genoeg. Men heeft getracht, Garcia en Maximo Gomez zich liever onderwerpen dan te worden geholpen door de Amerikanen, die zij nietvertrou wen Te Washington daarentegen beweert men van beiden bericht te hebben dat zij nevens de Amerikanen zullen strijden en niet gediend zijn van den wapen stilstand. Er loopen geruchten dat eenige Zuid Amerikaansche republieken bevreesd voor den toenemenden invloed van de Yer eenigde Staten bereid zijn een bondge nootschap met Spanje te sluiten. De onlusten te Malaga hebben zich herhaald. Een zwarte bediende van den Amerikaanschen concul werd door het gepeupel vermoord Meu heeft berekend dat een zeeslag van een uur tusschen het Amerikaansch oorlogsehip Matssachusetts en het Spaan sche oorlogschip Pelago zonder de even tueele schade aan de schepen, vier miljoen gulden zou kosten. Mocht een der schepen zinken dan zou dat een nieuw verlies zijn van 2 miljoen. Elk schot der vier 13 duimskanonneu van de Massachusetts kost 3000. Elk uur kunnen de vier kanonnen 320 maal vuren hetgeen voor die stukken alleen eene uitgave van bij het miljoen geeft. Als de 17 kanonnen der Pelayo te gelijk vuren kost dit de kleinigheid van 20.000. Het tweede Spaansche torpedo eskader heeft Cadix verlaten. Vooraf legde de bemanning op het kruisbeeld de belofte af slechts als overwinnaars te zullen wederkeeren. Iu het najaar van 1870 noemde men het afleggen van zulk een belofte „Ducroter." Generaal Ducrot toch zwoer bij eiken uitval dat hij niet of als overwinnaar zou terugkeeren. Toen hij nu telkens lever d en verslagen thuis kwam noemden de ParijzeDaars het afleggen van derge lijke snorkende belofte „ducroter." de liefde in verschillende rubiieken te verdeelen in vaderlijke moederlijke, kin derlijke liefde en meer andere hoe dwaas! Het woord liefde verdraagt geen bijvoe- gelijk naamwoord vóór zichliefde is liefde. Zij heeft alles in zich overgege venheid,zelfverloochening,offervaardigheid afgebeele overgave van het eigen ik. Zij stort zich geheel in een ander wezen over: Zij is eene zelfopoffering die zelfs dan niet ophoudt, wanneer zij met den zwartsten ondank vei golden wordt. ►Of weet eene moeder niet al te goed dat bare geliefde dochter haai eerlang, bij de eerste de beste gelegenheid ver laten zal? En aanbidt zij daarom even wel haar kind minder Neen zij voedt het meisje teederlijk op, leert het manieren, kleedt het sierlijk om inderdaad daardoor slechts te bewerken dat de vreugde van haar hart haar des te eer der ontrukt wordt door een vreemde. En coo bemin ik Mathilde met het hart eener moeder, zonder te weten, wat ge schieden zal zonder er mij om te bekom mer eu of ik daarvoor dank of ondank inoogsten zalik behoor haar geheel toe l" Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1