No. 1215. If oensdag 20 April 1898. 1 ie Jaarg-. Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuw sc li-Vlaand ere ii F. DIELEMAN, AXEL. Buitenhuid. 0 FEUILLETON. DE WURGERS ÏAN PARIJS. LEERPLICHT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Belgische Senaat heeft, naverwer ping van eenige amendementen, het voorstel De Vriend Coremans met 47 tegen 39 stemmen en 3 onthoudingen aangenomen. In de buurt van het gebouw waren vele Vlamingen bijeen, die den uitslag met groote vreugde begroetten. Des avonds te negen uur hadden te Antwerpen groote feestelijke optochten met muziek en lapions plaats Coremans kreeg een ovatie. Het H. v. A. maakt juist een verge lijkend overzicht openbaar van de geboor ten in Waalsche en in Vlaamsche steden. Daaruit blijkt dat de Vlamingen sterker toenemen dan de Walen het verschil in geboorten bedraagt per jaar wel 36.000 ten gunste van de Vlamingen De Aurore deelt mede, dat door Zola nog als getuige is gedagvaard de Rus dr. Roberty, lid van den algemeenen raad van Twer, hoogleeraar te Brussel. Het blad voegt er bij overtuigd te zijn, dat de verklaring van dezen getuige grooten invloed zal hebben op het oordeel der jury. De Jour, een der gemeenste Parijsche persproducten, betoogt uitvoerig, dat het gerechtsgebouw te Versailles slechts wei nig uitgangen heeft, en Zola dus niet zoo gemakkelijk aan de menigte kan ontkomen als te Parijs. In een beschouwing van de Temps over de rechtskwetsies, welke zich bij het proces-Zola voordoen, zegt het blad, dat de groote meerderheid der rechtsgeleerden van oordeel is, dat de klacht had moeten worden ingediend door de krijgsraad in zijn tegenwoordige samenstelling en niet door den krijgsraad saamgésteld als in Januari LI. Het blad zegt verder dat Zola zich voor de ondeelbaarheid van zijn reeks beschuldigingen op de jurisprudentie kan beroepen en dat het hof van cassatie herhaaldelijk arresten in, dien geest wees. President Faure zal op het Elysee een dejeuner geven ter eere onzer koning innen. (Handelsblad). Officieel wordt uit Hava na bericht, dat op Cuba volkomen rust heerscht. Alle politieke partijen zijn meer dan ooit om de vlag van het gouvernement ..eeds is voor 4 millioen pesetas aan vrijwillige inschrijvingen voor de vermeer dering dei vloot ontvangen. Volgens de Correo zullen de pogingen van den paus tot behoud van den vrede slagen. Volgens hetzelfde blad hebben de opstandelingen op Cuba de witte vlag geheschen. Men verwacht talrijke on derwerpingen. Volgens de Imparcial zendt de Ame jikaansche regeering troepen naar de Maxicaansche grens, uit vrees voor het binnenkomen van guerillabenden. he Regentes schreef oor een millioen pesetas in voor de versterking der vloot. In een nota aan de mogendhedeu prote steert Spanje tegen het besluit der Ame- rikaansche kamers. De beleedigende houding van het congres maakt het aan Spanje onmoge lijk zijn raad op te volgen. Uit Santiago komt het gerucht dat »Ik had niet veel moeite, haar naar mijne wijze van zien te modelleer en zij had eene zachte, volgzame natuur, die echter in een gegeven oogenblik, onder den invloed eener groote zaak, tot alle mogelijke energie bekwaam was gewoon lijk echter was zij onverschillig, slaperig zorgeloos en lusteloos. Dat was mijne schuld. Ik heb haar zoo gemaakt fis zij is. Ik heb haar zoo vertioeteld, zoo bemind zoo vergood Ach, ik heb het haar aan niets laten ontbreken. Zij echter vond al mijne geschenken, al mijne toegeefelijkbeid volkomen natuurlijk zoo als zij die heden nog vindt. Niets brengt haar in vervoering, niets treft of roert haar. Wat zoude ik ook met haren dank aanvangen Ik verlang ook in 't geheel niet, dat zij teeder zij. Ik zelfs ben het immers ook Diet, Men heeft mjj nooit, gelijk zoo vele andere vaders mijn dochtertje zien vleien en streelen hare handjes drukken en met kussen be bedektenDat ligt niet in mijne natuur. Het is voor mijn geluk niet een maal noodig, dat ik haar zie en ik kan het heel goed weken, maanden en jaren uithouden zonder Mathilde maar ik moet mij steeds met haar bezig houdenik Maximo Gomez en Calixto Garcia, de leiders van den Cubaanschen opstand, uit teleurstelling over den inhoud van boodschap van Mac Kinley, zich onderwierpen. Volgens de Times, en de Herald is de man, die op last van "Weijler mijnen aanlegde, in de haven van Havanna gearresteerd en naar Washington gevoerd. Men verwacht van hem inlichtingen omtrent het rapport inzake de Maine. Het proces van Max Regis, den béken den Jodenvreter, die te Algiers was gevangen genomen wegens verbreking van afsluitingen, is op niets uitgeloopen. De man werd onmiddellijk vrij gesproker}. Generaal Kitchener, de „Sirdarvan Egypte, is veriedén Woensdag van de Atbara te Berber teruggekomen, aan de spits dei Engelsche brigade, en met groot gejuich begroet door de van alle kanten samengestroomde bevolking, die zooveel van de tyrannie der Derwischen.te lijden heeft gehad. Db aan de Atbara gemaakte '2000 krijgsgevangenen bevonden zich in den optpcht; hun opperbevelhebber Mahmoed volgde met een aantal andere aanvoer ders onmiddellijk op den staf van gene raai Kitchener. De socialisten te Triest hebben getracht een bijeenkomst van R. K. geestelijken tot bespreking van sociale onderwerpen te verstoren. Militairen en politie traden handelend op. De paus heeft nu werkelijk een ver kwikking voorkomen. De sultan had voorgesteld een Ottomanisehe legatie bij het Yaticaan te vestigen. Van Fransche zijde was men daar zeer verstoord ovef, wijl dat een inbreuk zou zijn op de réchten van Frankrijk, als de beschermer van 'de Christenen in het Oosten. Reeds was van een diplomatieke acte sprake, toen de paus dat voorkwam door het voorstel van Turkije af te wijzen. Het blijkt dat Rusland de werken aan den Trans Siberischen spoorweg van twee kanten gaat aanpakken. De booten, wélke de reeds meer besproken 200U0 man uit de Zwarte Zee naar Port Artur en Taliën Wan overbrengen, krijgen elk bovendien 80000 a ÏOUOOO pond rails mede. In verband met de te verwachten onafhankelijk verklaiing van Cuba door het Amerikaansche congres, wordt her innerd, dat Spanje daarin casus belli mag zien. Spanje toch heeft bij den burgeroorlog ook de Zuidelijken als oorlog voerende partij erkend, zonder dat dit tot een cassus belli voor de Noordelijken leidde. Uit Freetown wordt aangaande den opstaand in Sierra Leone gemeld, dat een compagnie van het Wést Indische regi ment werd uitgezonden om de te Karene ingesloten Britsche troepen te ontzetten. Deze compagnie werd echter door de opstandelingen aangevallen en verloor 4 officieren en 50 manschappen en dragers. Men weet, dat oDder de katholieke bladen Het Centr. niet tegen leerplicht j gekant is- En thans treedt ir. een inge zonden hoofdart. G. v. Br. krachtig voor I de zaak op. moet er van overtuigd zjjn, dat het haar aan niets ontbreektik moet weten dat dat zij gelukkig is. Gij boort mij toch aan onderbrak hij eensklaps, zijn gericht plotseling op den jongen man richtende." „Ja, of ik hoor," zeide deze „Spreekt gij dan met over haar?" „Zeker. Ik vergat het. Hoor nu ver der. De nieuwe werkzaamheden, die ik in Weenen begonneD was namen weel een eindeAlles ging toenmaals ei onder of er boven in Oostenrijk. D® ellen de, die oude vjjandin, die ik zoogoed kende, vertoonde zich voor de tweede maal bij mij en ik had vrees, vrees voor Mathilde wel te verstaan want gij weet immers boe ik leef. Gij kent mijne geringe behoeften ik heb zoo weinig noodig. Slechts twee zaken hebben mijn leven beheerschtde eeiste gold mijne vrouw, de tweede mijn kind. Al het overige is mij onverschillig Met een stukje brood en het afkluiven van een been kan ik mij vergenoegen. Maar men wage bet niet, mij dat brood of been te ontnemen ik zou razend worden. De bond in mij ontwaakt, bijt en doodt De jonge man sidderde van het hoofd tot de voeten bij deze woorden. Simonnet voer voort „Ik bad alzoo vrees voor nieuwe ellende en ik nam de voorslagen aan, die mc-n mij toenmaals deed. Zij waren deze ik moest naar Oost-Afrika gaan mei een Engelschman en twee Duitshers, welke daar heen wilden om op olifanten jacht te maken en in ivoor te handelen. Men kon daarmede licht fortuin maken, zeiden zij vooral wanneer men niet al te nauw var. geweten was en ook een weinig den handel in menschen wilde drijven. „Dit echt Afrikaansche denkbeeld be viel mij recht goed. Ik houd veel van warme landstreken, ben belust op avon turen en dat ik het niet zoo heel nauw neem nu dat weot gij immers. „Ik vertrouwde Mathilde toe aan oene tante van moeders zijdè beloofde weldra rijk terug te zullen komen - en vertrok. Mjjne twee Duitschers en mijn Engel- gelschman hadden mij niet bedrogen. Het land was goedweinig olifanten, maar des te meer negers. Weldra echter scheidde ik van mijne gezellen, handelde voor eigene rekening en dreef mijn eigen handel in menschen. Bij zulk eene bezigheid wordt men al ras zeer onverschillig een zeer ruim van geweten omtrent alle mogelijke zaken. Men maakt zich zeiven diets, dat men in Europa te veel gewicht hecht aan het leven van een menseh. Wanneer men zoo velen heeft zien sterven, wanneer men ter zelfverdediging reeds een paar heden naar de andere wereld geholpen heelt dan denkt men eindelijk een meer of minder wat is daaraan gelegen Lorenz voelde zich andermaal door eene lichte siddering overvallen bij deze woor den van den ouderen mau. Maar hij sprak geen woord. Het was alles geld wat ik daar won en - en het was niet weinig en alles zond ik dadelijk naar Weenen. Van tijd tot tijd omving ik tijdig van Mat hilde maar rog toch zelden genoeg. Maar op eens bield alles op. De angst dat baar iets mocht zijn overkomen gieep mij aan ik verkocht dadelijk mijne laatste slaven voor een spotprijs en scheepte mjj in naai Europa. HOOFDSTUK XVII. Vader en Dochter. ,Ik kwam eindeiijk in Triëst aan na eenen moeilijken overtocht, na stranding en schipbreuk te hebben geledeu vijf maanden later dan ik gedacht had. Van Triest vloog ik als ware naar Weenen. De oude tante aan welke Mathilde had toevertrouwd was niet meer. Zij was langen tijd vóór mijne terugkomst gestorven. En mijn kind Wat was van mijn kind geworden Men bad haar mijne toezendingeu niet doen geworden? daar die steeds aan de oude tante geadresseerd geweest waren. Zoo was mijn kind in nood geraakt en had daarom besloten met eene Weener familio als gezelscli ïpsjuf- frouw naar Parijs te trek Ken. Ik ijlde natuurlek omniddelijk naar Parijs om daar het verblijf dier familie op te sporen. Zij

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1