Hinnenlaiid. richt mat de uitdrukking»een strafbaar feit is niet. gepleegd." Weinig echter kon uien vermoeden van welk een diepaangypend drama het feit de voorlooper zou wezen. Deze vader, die op Donderdag vermelde wijze zijn dochter tje aan het toezicht onttrok en met zich voerde, heeft dien dag èn zichzelf èn het kind door vergif om het leven gebracht Ziehier eenige bijzonderheden In het begin der week huurde de gewe zen 'oierhuishouder C. H. Witmond, in de Katendrechtschelaan no. 40 woonachtig, van den op den Kruiskade wonende win kelier Borst het benedenhuis van pand no. 49 in de Bergstraat. Dinsdag 1.1. begaf de heer W. zich tot de vrouw van den timmerman P. Klip, zyn aanstaande boven buur. en vroeg haar of zij zijn nieuwe woning wilde schoonmaken en zoo Doodig voor hem eten zou kunnen kooken. Sedert Dinsdag kwam haar nieuwe buur nog een keer of vier bij haar, en telkens viel net haar op, dat de man in buitengewoon zenuw achtigen, opgewonden toestand verkeerde Omstreeks 11 uren Donderdagochtend kwam de heer W. per rjjtuig naar zyn nieuwe woning. Hij was niet alleen na de deur geopend te hebben, keorde hij naar het rijtuig terug on droeg daaruit een meisje, dat blijkbaar sliep of misschien bedwelmd was. het huis binnen. Dat bet kind sliep ot bewusteloos was, maakten de buren hieruit op, dat onder het dragen in de woning haar baret afviel, zonder dat zij het merkte of eenige poging deed om er naar te grypen. Nadat vader en doch ter (want aldus was de betrekking, waarin zij tot elkander stonden) de nieuwe woning waien binnengegaan, verliet hij deze kort daarop weder, om uaar vrouw Klip te gaan »n haar op het hart te drukken Vrijdag ochtend met het schoonmaken der woning aan te vangen. Bij deze gelegenheid ver telde hij haar, dat het afscheid van de moeder, die zoo juist naar Utrecht vertrok ken was, zyn dochtertje bijzonder had aan gedaan. Vermeld zij nog, dat hy Woens dag een paar koffers in zijn nieuwe woning had laten bezorgen, die overigens geheel ongemeubileerd was. Geen stuk huisraad bevond er zich nog in, Ingevolge afspraak maakte vrouw Klip zich Vrijdagochtend om half negen op, om met het schoonmaken der wouing te beginnen. Op haar bellen werd echter niet opengedaan. In den loop van den dag ging zij ei nog eens heen, maar weder zonder resultaat, en evenzoo ging het met andere lieden, o.a, met den koetsier, die hem per rjjtuig daar bracht en dien hy weder besteld had, om, zooals hy gezegd ten einde kwam en zich terug trok. Daar het meisje echter voortging met in de kamer het een en ander te verrichten, zeide zij haar Julia, ga heen en koop de morgen bladen, ik wil die eens even inzien." Toen zij nu alleen was, nam zij haas tig het grootste gedeelte bonbons uit h6t zakje en legde ze in haren schoot. Et- bleven nog slechts ongeveer oen dozijn bonbons in hut zakje. Zij nam er een uit en opende het papiertje en vond daarin eene gewone pastille, van eer; devies om geven. Zij ging alzoo tot hot tweede over. Echter eerst io den vierden bonbon scheen zij gevonden te hebben wat zjj zocht: een dun strookje papier tusschen twee chocolade-pastilles, aan de vorige deviezen overigens volkomen gelijk. Met een deed zij alle bonbons weer in bet zakje en trok uit eene kleine porte feuille, die zij altvjd bij zich droeg, een stukje papier, dat met schijnbaar geheel zinlooze teekens bedekt was, maar die inderdaad den sleutel tot een geheim schrift vormden. In de eene hand het geheimzinnige alphabet, in de ar.dero het nog geheimzinnige strookje papier hou dende, ontcijferde zij het volgende „Alles toont aan, dat gij Dauwkeurig bewaakt wordt. Wees op uwe hoede. Beproef het echter niet, u aan deze be waking te onttrekken integendeel, maak ze des te gemakkelijker. Men moet bin nen eenige dagen vau u kunnen zeggen had, hem en zijn dochtertje naar Delft te rjjden. Vrouw Klip begon zich ten slotte eenigs- zins ongerust te maken, te meer daar zij en haar dochter zich by nadenken herin nerden den vorigen avond tusschen 9 en 10 uur het dochtertje van hunnen buur man te hebben hooren huilen of kermen. Des namiddags, ongeveer te 5 uren, verscheen de politie aan de woning, en nu kwam een verschikkelyke geschiedenis aan het licht. Zooals wjj reeds meldden, werd Donder dagochtend eene 8-jarige leerlinge van eene school op het Vasteland door haren vader tegen haren wil medegenomen, ter wijl de kinderen onder geleide naar de school terugkeerden. De moeder van het meisje, die zooals werd vernomen, met medeweten en goedvinden van haren man, die sedert eenigen tijd zyn bierhuis had overgedaan en wiens zaken niet al te best stonden van hem afgegaan was en nu bij hare moeder in de Rosestraat inwoont, ontving gisteren in den loop van den dag van haren man een schryven waarin hy haar dreigde, dat, zoo zij de politie er mede moeide en hij misschien zyn dochtertje weder aan haar zou moeten afstaan, hy zich en zijn kind van het leven zou be- rooven. Van den inhoud van dezen brief gaf de beangstigde moeder de politie op het bureau aan de Nassaukade kennis. De inspecteur van politie L. J C. Vuijk op zyn bureau aan de Nassaukade alzoo de bedreiging van den heer W. vernomen hebbende en de moeder terwille willende zyn om bet verblijf van haar kind zoo mogelyk ie weten te komen stelde een oaderzoek in, en spoedig mocht het hem gelukken den koetsier uit te vinden, die vader en dochter gereden had, Van hem vernam hy dat hij beiden met zijn rijtuig naar de Bergstraat gebracht had. Van mid dag om 5 uren kwam de heer Vuijk daar aan en geen gehoor krijgende op zyn bellen begaf hy zich met medeweten van de bewoners, door het aangrenzende beneden huis naar den achterkant van de woning door den heer W. en zyn dochtertje be trokken. De ramen bleken daar zóó gemaskeerd te zyn door gordijnen en stukken go»d dat niemand naar binnen kon zien, Met een geleenden sleutel kwam echter de politie de woning binnen. In de achterkamer vond men in de bed stede de ljjken van bet achtjarig dochter tje eeallerhelst blond meisje en haren vader een man van 35 jaar Vader en dochter waren geheel gekleed. Op een van de koffers die in het vertrek »Zij heeft niets te verbergen." Ik moet u evenwel nog heden volstrekt spreken gij vindt mij om elf uur dezen avond op de bewuste plaats. Wees echter hoogst voorzichtig. Verbrand *dit papiertje dade lyk tot asch." Geen trek van haar gelaat vertrok zich gedurende deze lectuur. Zij was oogen- schijnlijk gewoon aan dergelijke briefjes. Zy deed echter, wat haar bevolen was, nam het briefje in de vuurtang en hield het in de vlam, tot dat het vernietigd was. Pas was dit beredderd, toen het ka mermeisje terug kwam met de couranten. Mathilde zette zich nu aan de toilettafel en zeide onverschillig »Er is a aizoo veel aan gelegen, een paar dagen by uwe familie door te bren gen Julia „O ja," nep het meisje »o ja genadige dame >Ik heb in uwe afwezigheid de zaak overwogen Ik ben te vreden over u en wil u eene vreugde bereiden." „Ach God 1 hoe goed zijt gij, genadige dame," zeide het meisje, van blijdschap blozende. »Gy kunt nog heden afreizen, daar gij zulk een haast hebt," hernam mejuffrouw de Villeneuve. Ga slechts naar de buis- bewaaister hier beneden en verzoek haar, mij iemand te bezorgen, die voor eenige da gen bij mij uwe diensten vervullen kan. Zij zal zeker eigens in uit kwartier wel een meisje weten dat zonder dienst is." Wordt vervolgd. stonden vónd men een mét zes scherpe patronen geladen revolrer een ledig fleschje en twee glazen, waarin nog eenig wit poeder was achtergebleven, Blijkbaar dus had de vader en zijn dochtertje door ver- gilt van het leven beroofd De heer Vuijk liet nu onmiddelyk den commissaris van politie den heer D. M. Ebbelei en de justitie waarschuwen, ten gevolge waarvan kort daarna met den heer Ebbeier ter plaatse verschenen de subst. officier van justitie Mr. J. K. H. Enderlein en de rechter coinmissaiis Mr, H. R. A. Boonm alsmede ook de politie-gen6esheer Dr. Mees, die den dood van beiden door vergiftiging constate-rde en het vermoeden uitsprak, dat vader en dochter, toen zij gevonden werden, vermoedelijk reeds sedert bijna 24 uur overleden waren. Nadat de justitie ter plaatse met den heer Ebbeier een uitgebreid onderzoek had ingesteld (het waB inmiddels reeds laat in den avond geworden,) werden de in beslag genomen koffers en andere gevonden goe deren met den politiewagen naar het bureau aan de Nassaukade gebracht. Des avonds te 10 uren werden de lijken van vader en dochter onder politiegeleide naar het Ziekeuhuis op den Coolsingel ver voerd. Voorts bleek, dat de heer W. in den loop dezer week by verschillende ingeze- nen, zooals in den Oppert, op bet Prins Alexanderplein, enz., gem>'ubileerde kamers en woningen gehuurd heeft, waar hy overal te kennen gaf ze eerstdaags te zullen be trekken. Aan den heer Vuijk restte ten slotte de taak, de moeder van het kind. die des avonds om tien uur nog niets van het gebeurde wist, en die nog altyd in de stille hoop leelde haar dochtertje terug te krijgen, met het vreeselijk uiteinde van haar kind en baren man in kennis te stellen. Omtrent dit treurige feit wordt nog ge meld Witmond had D mderdagochtend by een stalhouder in de Wijnstraat e-n rjjtuig ge nomen en is daarmede naar den Schiedam- schen Singel gereden, waar hij het kind opwachtte. Aan den koetsier had hij medegedeeld, aat hij hem naar Delft moest rjjden, waar bjj zyn kind in een klooster zou brengen. In den omtrek van de Schie gekomen, scheen hy echter van plan veranderd en gaf hjj den koetsier last, hem naar de Bergsti aat te rjjden, waar hjj te ruim 11 uur aankwam en het kind bewusteloos naar binnen droeg. Bljjkbaar heeft hjj het meisje, om haar het schreeuwen te belet ten, reeds in het rjjtuig bewusteloos ge maakt of van het vergif ingegeven. Eenige oogenblikken nadat hjj het kind had binnengebracht is hy weer nitgeg-an om een paaj brieven op de post te brengen. Een van deze bnevr-n was gericht aan den commissaris van politie, den heer Vujjk, bureau Nassaukade, waarin hy mededeelde dat het kind bij hem was en dat hjj aldus gehandeld had om te trachten zjjne vrouw over te halen ook weer bjj hem te komen. Aan zjjne vrouw schreef hjj intusschen dat indien zij de politie er in haalde, bjj het kind zou vermoorden. Daar er geen wettige scheiding bestond kon de politie na bet ontvangen van zjjn brief nieis doen om hem het kind te ont nemen. Inmiddels werden, om dit mogeljjk te maken, door Mr. A. 0. van Blomuie stein de echtscheidingsstukken ten spoe digste in orde gebracht. Zelfs verleende de president van de rechtbank Vrijdag middag Dog een buitengewone audiëntie, om niet spoed te kunnen optreden, ook met het oug op den aan de vrouw geschre ven brief en vooral ook. omdat, volgens de rechtbank, bjj de echtscheiding het kind aan de vrouw zou worden toegewezen. Te betreuren is het dat het onderzoek naar den slalhouder die het ijjiuig gele verd had, Donderdag n'et direct is voort gezet, dan had men dadelijk bet verblijf van Witmond kunnen constateeren. Daar hjj in den laatsten tyd meest te Amster dam vertoetde, is ook in die richting het eerste onderzoek geleid. Aangaande den moord te Rotterdam meldt de N. R. Ct nog, dat de politie thans tracht den vei kooper van Let vergif op te sporen, door zoo goed mogelijk de gangen van Wilmond gedurende de laatste dagen na te gaan. Zaterdagmiddag zyn in het ziekenhuis de beide lijken geschonwd geworden de uitslag van het onderzoek wordt striks ge heim gehouden. Men schrijft aan de M. Ct. Vóór eenige dagen vernam men uit ver schillen plaatsen dat hier en daar doode hazen in het veld waren gevonden, ver moedelijk toeteschrijven aan het eten van klavers of ander groen, bemest rr.et guano enz. H»t is een feit dat ook de weilanden met kunstmest worden bestroeid of be sproeid. Weilanden, waarop de koeien grazen wier melk wordt gebruikt door menschen. De vraag schijnt gewettigd: zou die melk niet nadeelig kunnen zijn voor de gbbiuikers? Zoo ja, is het dan niet dringend noodig dat een deskui dig onderzoek wordt ingesteld en in verband daarmede maatregelen in het belang der volksgezondheid genomen Of is het voldoende dat in voi onbedoelde gevallen de melk gekookt worde? Volgens bericht, o. a. in de Amh. Crt., zal in overleg met de Staatsspoor wegen door de Stoomvaartmaatschappij Zeeland e6n abattoir worden opgericht, ten noorden van de buitenhaven op het stationsterrein te Vlissingen, naar welke haven vee per spoorweg wordt aangevoerd. Na het slacnten zal het vleesch met stoom booten van die maatschappij naai Enge land worden verzonden. - Bij koninklijk besluit is, onder meer de zorg voor de uitvoei ing dei Boter- wet van 23 Juni 1889, voor zooveel het departement van waterstaat daarbij betrokken was, overgebracht departement van binnelandsche zaken. Dientengevolge bericht de minister van binnenlandsche zaken, dat de ambtenaien der gemeentepolitie hunne aanvrage om materieel ter uitvoering der Boterwet voortaan hebben toe te zenden aan het departement van binnenlandsche zaken en dat desgelijks de ambtenaren der- en gemeentepolitie hunne declaratiën tot teruggave van betaalde vergoedingen voor genomen monsters of voor door hen te zenden afschriften dei processen-verbaal moete indienen bij voornoemd departo- ment. AXEL, den 5 April 1898. De heer W. P. van der Wiale gea grëerde ten kantore van den rijks ontvan ger alhier, is in gelijke betrekking benoemd te Loenen a. d Vecht. Heden middag sloeg nabjj het station alhier het paard'e van een bloemenkoop man op hol, met bet gevolg, dat heel wat kinderen der natuur beschadigd werden. Tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Sas van Gent is beroepen Ds. C. L. Queré te Westmaas. Men schrijft uit Zuiddorpe aan de Vliss. Crt. Nauwelijks zijn de kikvorschen uit den wintersiaap ontwaakt of de Vlaamsche kikkervangers komen reeds opdragen. Dagelyks ziet men ze gewapend mnt hun schepnet onze slooten lanns trekken, om de schuwe kikkertjes te verschalken. Van de gevangen beestjes zijn slechts de „billetjes,, hun dienstig die behoorlijk schoongemaakt en goedveipakt, meestal naar Parijs gezonden worden, waar zoo'n kikkerboutje een uitgezochte lekkernij schynt le zijn. In België is het vangen en dooden van kikvorschen bij de wet verboden, van daar, dat de Belgische kikkersvangers naai ons land komen, om hun bedrijf uit te oefenen In aanmerking genomen het groote nut dat deze diertjes deu landbouw doen

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2