1\ No. 1210. Zaterdag 2 April 1898. ie .foarff. 1 Nieuws- en A#ertentieblad voor Zeeuwseh-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlaud. FEUlLIiETO DE WURGERS VAN PA1JS. Binnenland. -if Dit Blad verschijnt eiken Dinsr- en Vrijdagavond. A BON NEME NAPRIJS: per 3 Maa^n 50 centfranco per M 60 cent voor Bïlgiï 80 cent. Afzaerl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Antwerpen doet zich een merkvr- dig geval van insubordinatie voor. ïle ontvangst van de matrozen van de fin in een der kazernes gelastte de kciel aan een kapitein zijn soldaten sereen te geven en hun op te dragen de I >uphe matrozen te bedienen. De kapiteirfei gerde, zeggende dat Belgische soJten ■geen dienaren van vreemde matrozefon- den zijn. De zaak komt voor den krijfaad De Fransche kamei handhaafde (wet tegen de veelvuldige candidatuieflioor met 365 tegen 143 stemmen te beiiten niet over te gaan tot behandeling in de artikelen van het ontwerp tot op.fing. Weer hebben twee Franschekameden het parlementaire leven vaarwel ^egd In de rechtsgeleerde kringen ttfarijs gelooft men dat twee der cassatieiidde- len van Zola onvermijdelijk moetheiden tot vernietiging van het vonnis Deze middelen zijn le het niet beëediji van madamma de Boulancey vóór zij jhoord werd 2e de weigering van den vtzitter aan Labori om generaal Bolsdeffrfragen te stellen. De Ind. Beige meldt, dat, als he'onnis gecasseerd wordt, Zola bij deiieuwe behandeling weg zal blijven. In de Socité des gens de lettt heeft Paul Alexis zijn leedwezen uitgproken over de onverschillige houding deïereeni- ging tegenover de moedige daad p Zola. Deze woorden leidden tot i groot kabaal. De voorzitter ontnam Pa Alexis het woord. Toen Armand Crpertier Alexis bijviel, werd ook hem b woord ontnomen. »Natüurljjk ik heb het kens per telegraaf naar onze voornaams haven steden en naar de grenzen «zonden echter slechts om myn gewen te 'oe' vredigen, want ik twijfel aaniet resul taat van een ietwat onbesten signale ment. Overigens zou ik erm willen wedden, dat onze man ziek in Parij bevindt. Men ontwerpt en jmbineer eene daad niet met zoo vei sluwj»jd en overleg, cm daarna teislnd 'op de v vlucht te gaan. Men stelt zii ook niet aan het gevaar bloot, op <j openbar straat, die bewaakt wordt, afgehouden te worden, wanneer men ziclin een der duizende winkels van Parij verbergen kan." »lk ben van uwe meeningmaar voor beelden leeren ons, dat de slwte meest overleggende moordenaar nahet plege zijner daal dikwijls plotselij; zijne be' zinning verlies ten voor zich Zven vlucht gelyk een schuw geworden lier. Maar wg spreken nog altijd van en enkel in dividu. En het andere, de ndeplichtige wiens toestand gij dacht te *tdekken »Ook over hem heb ik niawe rnlich tingen. Een bewoner van Bagnolies, die tegen half elf des avonds itging, ont In de reeds vermelde stormachtige ver gadering van de Parijsche societé des gens de lettres werd als vice-president herkozen Alfred Dequet, die in een rede aan het graf van Emile Richebourg allerlei hate lijkheden aan het adres van Zola had ingevlochten. Uit Amerika deed men Zola een aan bieding om voor 300,000 frs. 15 lezingen te komen houden, m aw. zich te laten kijken, want Zola is een zeer slecht spreker - en hem te hooren moet aller minst een genot zijn. De Parijsche gemeenteraad stond fr. 30,000 toe voor een gedenkteeken voor .Tean Macé, een der vaders van het lee- kenonderwijs Men meent in dat besluit een hatelijkheid aan het adres der regee ring te zien. Ue vrienden van Dreyfuss hebben de laatste weken, gelooven wij, hun zaak geen goed gedaan. De uitlatingen van ■laurès, madame Sévérine en kolonel Picquart hebben aanleidingen gegeven tot. verwachtingen welke niet verwezen lijkt zijn Dat is jammer, omdat hierdoor wantrouwen is gewekt in de hechtheid der Dreyfuss beweging. De Italiaansche regeering weigerde een aanbod van 30 miljoen lire voor het pantserschip le klasse, San Bon er zat een winst van 20 op. Op zich zelf is de regeeriug niet ongeneigd oorlogs schepen te verkoopen, daar zij dit als een reclame voorden nationalenscheeps bouw beschouwt. De verkiezingen in Spanje hebben overal kalm plaats gehad. Alleen te Bilbao hadden eenige ongeregeldheden plaats. Deze standjes werden door een 100-tal moeite de werkvrouw der Guérins, onder de spoorbiug, aan het einde der straat Marcadet. Hg had haar zeer duidelijk herkend, dai zij vroeger eenige maanden achtereen in zijnen dienst geweest was. Deze vrouw volgde in het zerfde oogen- blik een individu, dat tot haar sprak. Weldra echter waren beide in de duisternis verdwenen." -En wat besluit gij daaruit?" ->Dat mijn tweede individu, welks voet sporen ik in den tuin ontdekt heb, de opdracht had, zich op den weg der werk vrouw te bevinden, haar te volgen en zich door,haar op de eene of andere wijze den sleutel te laten geven." ïEo hebt gij een nauwkeurig signale ment van dien persoon »Neen, een nauwkeurig niet. Maar dat is een man van ongeveer vijftig jaren met een blik vol uitdrukking, middelmatige grootte, mager, met afhangende schouders. Hij had tamelgk dik haar, eenen zwaren baard en zijne kleeding bestond uit een korter, rok, donkere kousen en een slappen hoed. Juist zoo wordt de persoon beschre ven, die men later voor het gasthuis la Fourchette in de nieuwe Clichy wil gezien heboeu. Nadat hij alzoo zijne opdracht volbracht had, zocht hij zgne medeplichtige weer op." Mooi," zeide de rechter van instructie »Die werkvrouw wordt toch wel zorg vuldig bewaakt, niet waar »Gewis. Dat heb ik mgn gescbiksten opgeschoten jongens veroorzaakt. Men zegt dat de socialistische candidaat dien der conservatieven heeft geslagen. i De verkiezingen hebben tot den ver wachten uitslag geleid Er werden gekozen 300 ministerieelen, 70 conservatieven van de richting van Silvela, 10 van de richting Romero Robledo, 6 van die van den hertog van Tetuan, 5 Carlisten en 10 republi keinen. De liberalen hebben zelfs overwonnen in de districten welke als Carlistisch, dus als zeer clericaal, bekead staan. Over het geheele l?md viel een groote onverschiiligneid van de zijde der kiezers op te merken. Te Madrid kwam nauwelijks een vierde der kiezers op De Egyptenaren hebben in Soedan weer een overwinning op de Derwischen be haald. Gesteund door eenige kac nonneer- booten verwoestten zij een fort en namen er een hoeveelheid graan, vee en munitie, terwijl zij 300 slaven bevrijden. De Derwischen verloren 600 man. De Temps vermeent dat de gezondheids toestand der Egyptische troepen in Soedan weinig vbevredigend is. Men zendt uit Kaïro in haast tenten en geneesmiddelen naar den Bovennijl. De Derwischen zouden voornemens zijn geen slag te leveren, maar den vijand aanhoudend te bestoken. Men zou zich te Kaïro ongerust maken over den stand van zaken te Atbara. Bevestigend dezer zwartgallige opvat tingen is zeker noodig De Engelsche regeering heeft eindelijk een officieele bevestiging ontvangen van het sluiten van hot Russisch Chineesche verdrag. Alleen was men, naar Curzon in het Lagerhuis mededeelde, nog niet op de hoogte van den definitieven inhoud dezer overeenkomst. Hacourt sprak den wensch uit, dat de regeering vóór de vacantie een verklaring zou afleggen betreffende hare staatkunde het verre Oosten. Balfour (tijdelijk minister van buiten- landsche zaken) erkende de volstrekte noodzakelijkheid van zulk een verklaring, maar wilde haar uitstellen tot 5 April. Naar de Times meldt hebben de Chi neesche troepen zich reeds uit Port Arthur en Taliën Wan teruggetrokken. De Rus sische troepen zijn daarop geland, terwijl in beide plaatsen de Russische vlag werd geheschen. President Mac Kinley eischt de onmid delijke staking der vijandelijkheden op Cuba Men verzekert, dat Spanje de voorstel len van Amerika aanneemt of alleen de vrijlating der „reconcentratie" en de po ging om een wapenstilstand te sluiten. agent opgedragen." »Hebt gij op dit oogenblik nog een geschikten, zoo mogelijk nog geschikter agent ter uwer beschikking Dat berust namelijk op de volgende zaken." En met een deelde hij de zekerheidschef zijn onderhoud met den notaris mede en den wensch, die berr. bezielde, het geheim ie ontdekken, dat het bestaan der juffrouw de Villeneuve omgaf. »Ja," zeide de heer Claude, nadat hij opmerkzaam toegeluisterd had. »Er ligt inderdaad iets geheimzinnigs in deze zaak en ik begrgp, dat het onderzoek ook vooral haai geldt. Deze teleurgestelde erfgename kon wel het plan opgevat hebben, den kapitein datgene met geweld weder te ontrukken, wat het gerecht hem toegekend hadeen half millioen. En het zoude mij volstrekt niet verwonderen wanneer zij de leidende hand van het ganscho treurspel ware." >Niet waar in dezen stemmen wij volkomen overeen." »Ja, trots alle moeite, die ik mij geef om dat denkbeeld te verdrijven want men moet erkennen, dat van dezen kant de stoffelijke bewijzen geheel en al ont breken. Maar, wanneer gg er niets tegen hebt, heer rechter, dan wil ik in dit mijn onderzoek geen mannelijken agent, maar eene vrouwelijke, eene agentesse gebrui ken. Ik heb daartoe een zeer geschikt schepsel ter mgner beschikking." »Handel in dezen volkomen naai uw Verplaatst met 1 April de commies der telegrafie 2e klasse J. L. Storm, van Amsterdam naar Vlissingen de commies der telegrafie 3e klasse J. A. D. G. Cor- reljé van Vlissingen naar Amsterdam de klerk der postergen en telegrafie 2e klasse P, J. Weber van Rotterdam naar Tholen. En met 1 Mei de klerken der posterijen en telegrafie 2e klasse C. J. C. Veenema, van Ter Neuzen naar Ede en C. A. J. Lijbaart, van Ede naar Ter Neuzen. goedvinden. Maar eer wij scheiden, re- sumeeren wij nauwkeurig de situatie en stellen de punten vast, waarvan uit de instructie over de twee dagen, geloopen heeft. Aldus: Een mensch dringt in den nacht van den 24 op den 25 in het huis van Guérin, niet alleen om te rooven, en des noods, wanneer men zich verde digen moest, te moorden, zoo als gewoon lijk bij zulke misdaden het geval ismaar om den ouden kapitein te wurgen en hem daarna te berooven. Dat blijkt uit de ligging van het slachtoffer in zijn bed. De vermoedelijke misdadiger verdwijnt in den regel, na het plegen van de misdaad, maar hier heelt men hem vóór dien tijd gezien. Hst is hier waarschijnlijk, dat hij zich naar de barrière van Clichy liet biengen en Parijs verliet, om er na verloop van eenige minuten weder binnen te komen en zich naar bet huis op de Bou levard Bessières begeeft, om bet in alle deelen goed op te nemen. Het is hier gebeurt, dat men dien man in d6n nacht van den moord in de avenue Clichy terug vindt. Deze man, wiens signalement wij bezitten, moet opgespoord en aangehouden worden. Daarbij, mijn waarde heer Claude reken ik geheel op uwe kennis van zaken en voegde de rechter van instructie er glimlachend bij ook een weinig op bet toeval, dat ons, bekennen wij het eerlijk, dikwijls de allerbeste diensten be wees. Naast dit individu spreekt men

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1