LEERPLICHT Rechtszaken. (jemcngd Nieuws. De wet voor invoering van leerplicht is in de 2e Kamer in behandeling ge komen, Zij beoogt to bevorderen, dat kinderen tot bun lBo jaar zooveel mogelyk ge trouw de school bezoeken. Er kunnen vrijstellingen verleend wor den voor het vervullen van godsdienstige plichten en andere overwegende rede nen. Ongetwijfeld is in de wet veel goeds men zou van haar kunnen zeggen, ze is zoo goed, als zij onder de tegenwooidige 'omstandigheden kan zijn. Toch is het onze vurige wensch, dat zij niet moge worden aangenomen, omdat zij, evenals de wet op den persoonlijken dienstplicht, slechts eene soort van hulp middel is om eene behoorlijke regeling der aanhangige zaken uit te stellen de wet op den leerplichteene behoor lijke regeling van het onderwijs in al zijne' vertakkingen de wet op den persoonlijken dienst plicht eene behoorlijke regeling van de algemeene weerbaarheid. Een punt van vooruitgang is er. De leerlingen zullen moeten schoolgaan tot bun 13e jaar. Volgens de tegenwoordige wyze van zien is 12-jarige leeftijd voldoende. Dat 's vooruit. Maar aangezien by diezelfde wet niet bepaald wordt, dat wegens de vermeer dering van het aantal leerlingen, die natuurlijk eene zelfde klasse zullen vormen de gemeentebesturen, die doorgaans overal geld voor veil hebben, behalve voor het onderwijs, verplicht zullen zijn een on derwijzer meer aan te stellen, zal het onderwijs in gehalte moeten verminderen, naarmate het in omvang toeneemt. Dat 's veel achteruit Het onderwijs, dat de leerling ontvangt van zijn 6de tot zijn 13de jaar, al is het nog zoo goed geweest, beklijft niet, wanneer het niet wordt onderhouden Wat in den loop van zeven jaar ge leerd ia, wordt, op weinig na, in twee jaar vergeten Wanneer het doel van de invoering van leerplicht is, grootere ontwikkeling van het volk, dan wordt het op de voor gestelde wijze niet bereikt. Daartoe geraakt men alleen door vet - plicht inbalings en herhalingonderwijs van 13- tot 17-jarigen leeftijd, ieder jaar gedurende 4 ot 5 wintermaanden, 12 uren per week. Wat op dien leeftijd wordt aangeleerd beklijft. wezigbeid naar mij gevraagd hebben 0<>k juffrouw Guérin verklaarde det de man, die men nu baar voorstelde, baar geheel onbekend was. Het onderzoek bewoog zich thans daar om, te weten te komen, of die indringer met een der beiden in den nacht vaD den 24en op den 25en gelijk was. Zoodra de heer de Beaudin Batignolles verlaten had, begaf hij zich naar het pa leis van justitie waar hij bereids den chef der zekerheids-politie in zijn kabinet vond. HOOFDSTUK XII. Twee verdachten. De zekerheidscbef deelde den rechter van instructie alle nieuwe puDten mede, welke de dag gegeven bad. Een huurkoetsier, welke den loop der zaak in de dagbladen gevolgd bad, was op de prefectuur gekomen en bad ver klaard »Den drieentwintigsten, des morgens tegen elf uur heb ik eenen heer van de boulevard Montmartre naar de barrière Clichy moeten rijden. Daar ging hij uit het rijtuig, betaalde mij en voegde te ge lijk als verklaring daaraan toe„zie zoo iu rijd slechts hieraan toe, wjjl de rit buiteD do liniën te veel kost en ik nog Nog een voordeel van gedwongen ber* halingsonderwijs. Niets valt moeilijker, dan in den winter van vijf tot acht uur de jongeDS uit den kleinen burgerstand en uit don minderen stand in huis te houden. Zij gaan de straat op en leeren niets dan kwaad. Dwingt hen om naar de herhalingschool te gaan. De ouders zullen u daarvoor dankbaar zjjn. De kinderen, die het onderwijs daar genooten hebben, zullen u zegenen. Met de voorgedragen wet komen wij niet lot die uitkomsten. Zij zal aanleiding geven tot gemopper, tot willekeur en de ontwikkeling des volks zal er geen stap mede vooruitgaan. 't Eenige resultaat, dat wij er van verwachten is dit: Vioeger had men in de maatschappij waterdragers en houthakkers, die niet konden lezen. Nu zullen we houthakkers en water dragers krijgen, die hun naam kunnen schrijven, maar houthakkers en water dragers blijven ze. Weekbl. v. Z.- VI. W. D.) AXEL, den 21» Maart 1898. Op 27 dezer werd door de Marechaus sees alhier binnen gebracht zekere P. Wiilems wonende te Wachtebeke (België) die in 1887 door de Rechtbank te Mid delburg terzake van diefstal is veroordeeld tot één maand gevangenisstraf en deswege in het algem. politieblad gesignaleerd. Wiilems heeft zich dus ongeveer 11 jaren aar. die s'rat onttrokken door op 't Bel gisch grondgebied te blijven thans, mo gelijk denkende dat men hem vergeten was waagde bij zich op 't Hollandsch en liep in de val. H(j is op transport gesteld naar de gevangenis te Goes. De uitslag van de gehouden over gangsexamens aan de Rijks-Normaal lessen alhier is als volgt Overgegaan naar de 2e klasse C. J- Bakker, P. Bernart, C. A. v. d. Bilt, P- de Bruijn, J. J. Claassen, W. J. F. Imandt, E. de Kousemaker, P. van Pienbroek, J. A. Sas, P. A. H. Stroecken, H. Vermandei, F. L. Vink, J. C. Vink, A. H. v. Borssum Waalkes en K. J. H. Etjue. Overgegaan naar de 3e klasse A. E. C. v. d. Berg, E. F. v. d. Bilt, A. de Block, Tb. E. Floss, A. v. Goethem, L. Herman, Fl. T. v. Putte, P. Scbeffelaar Klots, A. Schueiman, H. G. P. Vervenne en L. M. E. v. d. Sande. Overgegaan naar de 4e klasseC. P. Amelunxen, A. W. Kruijsse, C. E. Plas een verren tocht over land heb te doen." De koetsier had deze woorden geene verdere overdenking waardig gekeurd, wanneer hij niet terstond de gelegenheid bad gehad, ze voor logen te moeten er kennen. Hg was in de naaste herbei g gegaan, om eeno hartversterking te gebruiken en toen hg de herberg na ongeveer twintig minuten weder verliet, zag hij eenen man die van de Boulevard Bessières terug kwam en te voet door de Avenue Clichy ging, De man bad alzoo den koetsiei opzettelijk willen misleiden, was door de barrière teruggekomen en had zich naai de plaats begeven, waar in de laatste dagen eene misdaad begaan was. Het signalement van dezer, mensch stemde volkomen overeen met het reeds voorhandene. >Het geheel heeft sedert gisteren als het ware een lichaam bekomen," zeide de rechter van instructie. »Wij hebben den moordenaar nog wel altijd niet, wij weten niet eens zijnen naam en stand, maar wij hebben zijne pbysionomie. Zijne omtrekken staan klaar en duidelijk voor ons Gij hebt natuurlijk het sigi a lemeut aan alle commissarissen van Parijs gezonden, den beer Claude Wordt vervolgd.) schaert, C. D, v. Putte, A. J. Zwartelé, E. F. Zwaitelé en M. E. Scheffelaar Klots. Waarschijnlijk zal eerlang vergun ning verleend worden, zoo die nog niet verleend is, aan de marechaussees De Waal en Adam om bet hun toegedacht geschenk te ontvangen. Leo Miloen, oud 47 jaar is door de rechtbank veroordeeld tot 4 jaar gevan genisstraf, welke tijd verminderd wordt met den tijd dien bij in voorarrest heeft doorgebracht. De eisch was 5 jaar. Ter gelegenheid van het Paaschfeest zullen de retourbiljetten, in rechtstreekse!) verkeer met de stations van den piovin- cialen stocmhbotdienst op de Weste:- Schelde, alsmede die in iechtstreeksch verkeer met de stations der Pruisische, Saksische en Oldenburgsche Staatsspoor wegen en van den Main Neckar spoor weg, welxe worden afgegeven op Dinsdag 29 Maart en volgende dagen, voor zoover hun gewone geldigheidsduur korter is, voor de terugreis geldig zijn tot en met Vrijdag 22 April. Deze maatregel geldt eveneens voor het locaal verkeer tusschen Elten eener en Emmerik en Welle anderzijds. Arrondissemeiits Rechtbank te Middelburg Zitting van 29 Maart 1898. M. A. D., 29 j., huisvrouw van L. G. zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal .veroord. tot 14 dagen gevang. J. G- H 28 j huisvrouw van P. d. W., zinder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefvtal veroord. tot 14 dagen gevang. Chr. v. K., 35 j., kleermaker te Ter Neuzen, is wegens huisvredebreuk veroord. tot 14 dagen gevang. DE STORM. Tusschen Amsterdam en Rotterdam zijn een massa telegraafpaleu omgewaaid, wat op bet spoorwegverkeer van grooten in vloed wasbijna alle treinen kwamen te laat aan. Te Amsterdam en Haarlem viel veel sneeuw. Te Monnikendam liepen een aantal bot ters binnen, om in de haven een toevluchts oord te zoeken velen hadden averij. Op de Kliperken zit een botter, die vermoe delijk verloren zal zijn. To Leiden en te Haarlem is het tele foonverkeer geheel gestremd. Te Nieuwediep zijn eenige in de haven liggende visscherschuiten losgebroken en op drift geraaktzi] kregen belangrijke schade. In de Marine-luis is een bagger machine gezonken. Het Noorsche schip Menone, in het verlengde gedeelte der bui trnhaven aan den grond liggende, is door den storm medegevoerd in een geul en daar gezonken. In Friesland is de t-legraphische ge meenschap zoo goed als geheel verbroken. De postboot van Kampen kon Urk niet bereiken, wel is de reis Enkhuizen Urk ge maakt. Of 't daar buiten ook spoken moet 1 zoo schreef men uit Vlissingeri De dagboot Princes Marie arriveerde Vrijdagavond eerst te kwart over tienen, terwijl de nachtboot Prins Hendrik, die ten gevolge van den op orkaan gelyken den storm schade aan een d' r booten ont ving, Vrijdagmorgen te half zeven binnen kwam. Uit Westkapelle schrijft men dat, ter wijl de voorloopige herstelling der storm schade aan den dijk, deze week geheel klaar was gekomen, het zich nu laat aan zien wanneer het weder zoo bljjlt, dat de schade weder belangiijk zal worden Reeds nu zijn honderden meters steenglooiing weggeslagen. Hoe vervuil de bodem in oude ste den is, bleek dezer dagen weer eens dui- delyk, toen achter de Korte-Minnebroeder straat te Utre.-ht een oud6 beerput gevon den werd waarvan de inhoud in zeer vele wagenlading naar de Reiniging is overge brachthet ouderste gedeelte was verhard als steen en moest worden uitgehouwen. Het verkregen gaf ten Jeele zijn de onderste lagen blijven zitten - had een diepte, waarin twee man, op elkaar staan de, verdwenenmet za-d beeft men de ruimte aangevuld, Dit is nu één put, die, wie weet hoe veel jaren, heeft bestaan, zegt het „Utr. Dbl.,' en zeker is het, dat, als men eens ging zoeken, onder tal van huizen derge Igke, nu niet meer gebruikte putten met half vergane faecalien te vinden zouden zijn, die toegemetseld, hun inhoud beslo ten hebb' n tusschen van ouderdom poreus geworden muren. Nog niet lang geleden ontdekte men op bet Buurkerkhof een knekelhuis van ontzettende uitgestrektheid, wat ook wel niet tot vertrissching van den bodem zal hebben bijgedragen. Te Rotterdam is op de eerste ver dieping van een woning in de Rembrandt- straat een 45-jarige vrouw, die kamers verhuurde, doch dezer dagen niemand op haar kamers had, in den nacht van Vrijdag op Zaterdag op haar bed verbrand. Den avond te voren was zij, die geheel alleen thuis was, in de alcoof achter de achterkamer te bed gegaan en had de kamerdeur aan de binnenzijde afgesloten. In het bed schjjnt zjj toen te hebben ge lezen, terwijl aan het hoofdeinde hare leger stede op een beddetafeltje een vermoede lijk brandend petroleumtoestel en een nachtlampje stonden. Omstreeks kwat voor twee hoorden de buren een haiden slag en kort daarop roken zy brandlucht. De brandweer werd geallameerd en bluschte den brand, waardoor de achter kamer en de alcoof uitgebrand waren. Toen de deur der juffrouw geopend was zagen de brandweermannen op het geheel verbrande bed het tot op het been toe verbrande lijk van de bewoonster liggen armen en beenen krom getrokken en ont vleesd, het geheel meer een geraamte dan een menschelijk wezen. Bij een enkele aanraking zakten de overblijfselen in el kander. Men vermoedt dat de vrouw voor te verbranden gestikt zal zgn. Aan het hoofd einde, op den vloer, vond men een stapel kranten, waarin zg blijkbaar had liggen lezen, en daar lagen ook het petroleum toestel, dat den brand schijnt veroorzaakt te hebben, en het nachtlichtje. Het pet'o leumtoestel was geheel dreog, en een kous was van onderen op afgebrand de vlam is er dus zeker ingeslagen. Het toestel was gedeeltelijk gesmolten. Zaterdagavond brak aldaar een gewel dige brand uit in een perceel aan de Kar- rensteeg, waarin gevestigd is een meubel en -peelgoederenfabriek. Het vuur vond in den aanwezigen vooiraad speelgoed gie tig voedselhet geheel vertoonde een ge weldige vuurzee. Door de werking van 8 brandspuiten gelukte het de brandweer het vuur te overmeesteren en den brand tot de bovendiepingen te beperken vooral de water-chade in de laag gelegen berg plaatsen is zeer aanzienlijk. Assurantie dekt de schade. Te Culemborg ontstond Zaterdag avond een felle brand bij den Sigaren fabrikant J. H. van Stoelen, op de Oude Vischmarkt. De vlammen namen zoo spoedig in hevivheid, dat weldra het ge heele huis in lichtelaaie stond en er slechts weinig gered kon woiden. Men denkt, 'dat op de droogkamer de brand ontstaan is. Alles was tegen brandschade verzekerd. Nabij Honswijk ie Zaterdagmiddag en groot, ijzeren vaartuig, dat met bazalt den Rijn was afgekomen, aar den grond geloopen. Vrydag zgn te Armhem twee jas sendieven gesnapt, die uit Amsterdam waren overgekomen Bij. Dr. Pare waar de buitenbeur altijd open staat maar de tochtdeur met een electrische schel waar

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2