I3e Jaar". No. 1207. Zaterdag 26 Maart 1898. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELËMAN, AXEL. Buitenland. i3 FEUILLETON. Thee en Alkohol. DE WURGERS YAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; Iranco per post 60 cent voor Bklgiï 80 cent. Atzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Fransche Kamer heeft Maandag bijna de geheele zitting gewijd aan de algemeene beschouwingen over het scrutin de liste (meervoudige districten). Na een lange beraadslaging werd besloten niet over te gaan tot de artikelen van het ontwerp. Het regeeringsontwerp tot verandering der kiestabel is aangenomen. Te Parijs zijn alweer twee vervalschin- gen ontdekt. De Oostenrijksche ambassade aldaar verklaart dat de advertentie van prins Philip van Saksen-Coburg, betreffende de schulden van zijn vrouw princes Louise valsch is. Verder bevatte de Matin een brief van Souffrain, den beruchten politie spion, die verdacht wordt valsche stukken in de zaak Esterhazy-Picquart te hebben ver vaardigd. Souffiain deelde daarop aan de Temps mede, dat deze brief valsch is. De Fransche verkiezingen zijn bepaald op Zondag 8 Mei. Het wordt bevestigd, dat het cassatie beroep in de zaak Zola den 31sten dezer zal worden behandeld. Ma v Régis, de Jodenhatende radacteur van een Algerijnsch blad is gevangen genomen wegens de heftige redevoering, tijdens het Zola-proces door hem te Parijs gehouden. De arrestatie van Max Régis gaf te Algiers aanleiding tot antisemistische op stootjes. De troepen kwamen onder de wapens, en zetten de voornaamste straten af. Het Lagerhuis nam zonder hoofdelijke stemming in tweede lezing het ontwerp aan, waarbij aan Ierland plaatselijk zelf bestuur wordt gegeven. Dinsdag ochtend luidden de berichten over Galdstone zeer ernstig. Maar later kwam een telegram van Bournemouth dat de grand old man, naar Harwarden was vertrokken en dat hij bij zijn heen gaan, flink had geloopen. Kolonel Dyer, de president van den bond van werktuigfabrikanten, die in de jongste werkstaking zooveel kracht ont wikkelde, is plotseling overleden. Hij was president-commissaris van de bekende firma Armstrong. De Duitsche regeering had het besluit genomen de haven te Kiel met 1 April aan het gemeenteverband te onttrekken, opdat het gemeentebestuur daar niets te zeggen zou hebben. Het gemeentebe stuur protesteerde. De Russische admiraal Popoff, uitvinder van een nieuw model oorlogsschip, is overleden. De commissaris van politie te Bntlis is vermoord, en een Ameniër is de dader. Het is te vreezen dat die moord den Armeniër duur te staan zal komen. Te Berlijn wist men Maandag, dat te New-York groote opgewondenheid heersch te door het bericht, dat de enquête commissie tot de conclusie was gekomen, dat de ondergang van de Maine aan een misdaad was toe te schrijven. Men meende dat de regeering den drang naar oorlog niet zou kunnen weerstaan, en dat men Mac Kinley zelfs niet den tijd zou laten de zaak aan een scheidsgerecht te onderwerpen. Op de beurs schijnen deze geruchten geen grooten invloed te hebben gehad. Reeds nu is bepaald dat de gezagvoer der van de Maine een anderen post schijnt te krijgen. Daaruit volgt dat als zeker wordt aangenomen, dat de ramp buiten boord ontstond. In de Amerikaansche Kamer is voor gesteld een commissie van 14 leden te belasten met het onderzoek van de betrekkingen tot Spanje. •lapan zal binnen 10 jaar 360 miljoen gulden aan de uitbreiding der vloot beste den het heeft reeds 17 schepen besteld. De Nieuwe Japansche Kamer heeft geen meerderheid. De regeeiingspartij en de oppositie zijn zoowat even sterk, terwijl een groep van 50 onafhankelijken den doorslag zal geven. Den laatsten tijd kwamen dikwerf niet bevestigde geruchten over tegenspoed, dien de Duitschers in Afrika zouden hebben door opstand of door den onder gang eener expeditie. Thans komt weer zulk een tijding, maar in een vorm welke weinig reden tot twijfel laat. Uit Oar-es Salaan wordt geseind, dat een expeditie door de Wakékis werd aangevallen. De leider der expeditie, een onderofficier, en vele dragers werden id. Kapitein Prince en zijn gezin werd gered. Het ongeluk had den 17en Febr. plaats. Gouverneur Lieber is derwaarts gegaan. De inlandsche hulptroepen uitKassala hebben drie nederlagen toegebacht aan de strijdmacht van Ali Digna. een broeder van Osman Digna, die een aanval ondernam op Adarama aan de Atbara, halfweg tusschen Kassala en Berber. Veertig Derwischen werden gedood. Op Madagascar hebben de Franschen weer een gevecht gehad. Een post is door 400 inboorlingen aangevallen, maar de Franschen sloegen den vijand af. Lezers en Lezeressen, we hadden d6 Lezeressen wel eerst mogeD noemen, want die zijn doorgaans de vernuftige bereidsters van de thee, gaat het u als ons, dan is het u een wellust op uw gemak een kopje van dat heerlijk vocht te genieten, vooral in het schemeruur, als uw geest eenige oogenblikken ontspan ning zoekt van den dagelijkschen aroeid en zich verpoost in het veld der herin nering achter u, of zich vermeit in de onmetelijke ruimte der fantasie, waar hjj zich gelukkig voelt, omdat hg, hoe kort dan ook, ontslagen is van de vaak be nauwde werkelijkheid. En waarom zoo'n kopje geurige thee ons vaak zoo aangenaam stemt? Meermalen hebben wij die vraag gesteld en altijd is men ons het antwoord daarop schuldig gebleven, totdat we onlangs in het Maandblad tegen de vervalschingen onder de redactie van Dr. van Hamel Roos, welke geleerde onlangs als chef van het bureau voor Chemisch en mi croscopisch onderzoek zijn 25-jarig jubilé vierde waarmede wij hem van harte geluk wenschen terwijl wij tevens de hoop uitspreken, dat zijne ijverige pogingen om vervalschingen van levensmiddelen te voorkomen nog meer algemeen gewaar- „Zoo, was zijn dood zoo plotseling?" „Ja." „Heeft men zich indertijd daarover niet verwonderd „Neen. Claude Guérin had aanleg voor beroerte, en zijne nieuwe, ongewone le venswijze kan ook daartoe hebben bijge dragen, dat hg zoo plotseling stierf." „Wat nu dit eigenhandig testament be treft, is het u nooit verdacht voorgebo men Zyt gij werkelijk overtuigd, dat het van de hand des erflaters was.' ^In tegendeelhet kwam mij wel ver dacht voor èn den kapitein èn de te hulp geroepen deskundigen even zoo." Wij waren echter ten slotte gedwongen te er kennen, dat het geheel van de hand des gestorvenen was." „Nog één woord, geëerde heerHoe leeft Matbilde de Vilieneuve, sedert de laatste rechterlijke uitspraak haar het ver mogen ontzegd heeft." „Juist zoo als vroeger, in gezelschap, van hoog- en welgeborenen, grootendeels boog geëerde heeren. Zij doet dagelijks eeue wandeling en wordt wellicht onder de dames der demi-monde gerangschikt welke zij wellicht alle overtreft in schoon uoid on gratie of veeleei wordt zij eigenlijk in het geheel daartoe niet gere kend." „En hebt gij haar na het verlies van 't proces weder gezien „Ja wel. Ik moest haar eenige akten laten onderteekenen.'' „Hoe was daarbij hare houding?" „Zeer kalm en bescheiden." „Ik geloof niet aan zoo veel toegevend heid en berusting in het lot," zeide de rechter, terwgl hi) opstond, als om aan te duiden, dat hij den notaris niet langer ophouden wilde. HOOFDSTUK XI. Een gegrond vermoeden. Zoodra de notaris vertrokken was, be gaf zich de heer de Beaudin naar Batig- nolles, tot juffrouw Guérin. Ondeiweg dacht hij steeds aan Mathild6 de Vilie neuve en aan de geheimen, waarin zij gehuld was. Zij stond met de misdaad sleclits in zeer indirecte verbinding. De geroofde som was na de uitspraak des rechters in tweede instantie zoo goed als in baar bezit geweestdat was alles. Deze vrouw stond overigens met deze zaak in 't geheel niet in verband, en nochtans richten zijne gedachten zich telkens onwillekeurig weder op haar. Hij vond de Boulevard Bessières even levendig als den vorigen dag. Er liepen talrijke groepen nieuwsgierigen en de be wakers hadden moeite, den aandrang om den tuin binnen te komen, te verhin deren. De heer de Beaudin voad de geslotene doodkist des vermoorden met bloemen en kransen overdekt, die door de buren gezonden waren als uitdrukking hunner diepe ontroering over den moord en bun ner sympatic voor den doode Jeanne Guérin en Zoë LacassaJe bevonden zich in de kleine salon. Zoodra Jeanne den ambtenaar zag, stond zg op en zeide le vendig „Ik had gehoopt, mijnen vader nog te kunnen wederzien. Waarom heeft men hem buiten mgn medewelen, in de kist gelegd, en waarom belet mij de politie, de kist te laten openen Mijn God, lieve juffrouw," antwoord de de neer de Beaudin, »gij weet, er zijn wetten en voorschrilten, waarnaar ieder een zich voegen moet. Men beeft aldus gehandeld in het algemeen belaDg, waar voor het peisoonlijke wijken moet." Het kon toch het jonge meisje niet zeggen, dat het anatomisch onderzoek het lijk verminkten men daarom gezorgd had, het aan alle blikken te ontliekken. Om den gedachtengang van Jeanne van deze zaak af te leiden, kwam de heer de Beaudin met het eigenlijke doel zijner komst voor den dag. »Gü hebt den dokter gisteren te ver staan gegeven, dat gij een persoon ver denkt van den moord op uwen vader zeide hij. Zij liet het hoofd op de borst hangen en zweeg Antwoord mij, bid ik u," zeide de rechter. En daar zij nog steeds zweeg, voegde hij er bij »of zgt gij in uwe meening veranderd en uwe verdenking weggenomen Ik heb geene duidelijke, bestemde, uitgesprokene verdenkingen gehad," zeide zij eindelijk met zachten stem. »Als men mij van den moordenaar sprak, heb ik misschien, zonder mij te bedenken, eenige woorden gesproken, waaraan men geen te groot gewicht moet hechten. Ik zoude om alles in de wereld geenen on schuldige willen compromitteeren.'' „Wees gerust, mijn kindgij kunt slechts zulken ernstig compromitteeren, welke het verdienen. Ik wil de opge wondenheid, waarin gij verkeert, natuur lijk in rekening brengen. Gij spraakt, heeft men gezegd, van een persoon, welke voor drie dagen hier geweest is?" >Ja, mynheer!" antwoordde zij met zachten slem. ►We hebben heden den zesentwintig sten. Dat was zeker op den dneentwin- tigsten." »Ja," zeide zij. »Was uw vader afwezig?" Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1