Rechtszaken. («eiHengd Nieuws. Burgerlijke Staud. Marktberichten hoofd, omslag met 20Ö0, terwijl zij nu met eene verhooging van 130u genoegen zullen nemen. Zij wijzen er verder op, dat het premitief met het suppletoir kohier van den hoofd, omslag over 1897 aan leiding geven tot de veronderstelling, dat de verhooging voor een deel zal kunnen worden gevonden zonder verhooging der individueele aanslagen en het belastbaar inkomen in 1S97 is vooruitgegaan. Ook wijzen Ged. Staten op den meei deren steun dien de gemeente krach tens de wet van 24 Mei 1897 van bet r\jk zal ontvangen en die op ƒ8200 meer dan vioeger kan worden geraamd. Onder de dooi Ged. Staten aangegeven wijzigingen der begrooting kwam verder voor de verhooging van den post voor de Kamei van koophandel en fabrieken. Da raad had die gebracht op 100, doch Ged. Staten herinneren, dat zij ver leden jaar hebben te bennen gegeven dat de post op 125 behoort te worden bepaald en vinden geen termen daarvan at te wijken. Docr burg. en weth. werd voorgesteld aan het verlangen van Ged. Sfaten te voldoeD, ook wat betreft de Kamer van koophandelmet welk voorstel de raad zich vereenigde. Ingekomen was een adres van de heeren Hofstede Crull en Willink, ingenieurs te Borne, waarin zij verzoeken hun concessie te verleenen voor het hebben en leggen van electrische geleidingen langs en over de gemeentegronden en wateren tot het leveren ven electrische stroom aan de gemeente en aan particulieren. Adres santen noodigen den raad uit eene com missie te benoemen om het hen over de details te onderhandelen. Als basis van onderhandeling geven zij aan: voor straatverlichting een pi ijs, die per lantaarn en per jaar zou komen op ƒ14 of 1 cent per uur voor een licht van 16 kaarsen. Deze prijs zou na 5 jaren met 10 pCt. en na de volgende 5 nog met 10 pCt. worden verlaagd. Voor particulieren zou de prijs in den beginne worden berekend tegen l1/* cent pei uur en volgens vast contract per gloei lamp van 10 kaarsen tegen 20 cent pei week. Wanneer de netto winst een zeker bedrag mocht te boven gaaD, zou van «lat meerdere een zeker deelvoorde gemeente worden gereserveerd. Besloten werd eene commissie te be- uoemen, om, met een deskundigen, een onderzoek in te stellen. Van den heer R. Walraven was inge komen een verzoek om van hem over te nemen eenige door hem aangelegde, reeds bebouwde straten in de buurt Java en een idem van den beer Grenu voor een drietal straten, bij en aansluitende achter de Grenulaan. De behandeling dezer verzoeken werd aangehouden. Mededeelingen werd nog gedaan om trent de indertijd gerezen traktements kwestie, waarbij de raad door Ged. Staten in het gelijk is gesteld. M Ct. De rijks-ambtenaar T. C Eversdijk is met iDgang van l April a. s. verplaatst van Ter Neuzen naar Botterdam. Door het bestuur van den Aan en Genderdijkepolder te Zuamslag werd Zaterdag aanbesteed, de levering van 160 M3. Pruisische giiDd, metende van 2—6 c.M., franco op den wal aan de Kleine Huissenspolder. Ingekomen was slecht éen inschrijvings biljet, n.l. van de Deutsch Rbeiuische Kiesgoschaft (directeuren de heeren van Koopenhagen Co. te Utrecht) voor 1,63 per M3. aan welke de levering is gegund. Bij Kon. besluit is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie voor de kantons Oostburg, Ter Neuzen en Hulst, ter standplaats Middelburg, de heer Mr. D. J. Wolfson, rechter-plaats- vervanger te Zierikzee. Koewacht. Tot Telephonist is benoemd dm. E. Vermande!, brievengaarder. Bij den landbouwer F. Pieters op Oet eiland onder de gemeente Si. Jausteen Zijn de vorige week ongeveer 70 kippen gestolen. Do daders zijn onbekend. Omtrent de arrestatie van den directeur van het post en telegraafkantoor te IJzen dijke valt nog te melden, dat de verdui stering, waaraan hij zich schuldig maakte circa 5000 bedraagt. De verduistering moet reeds in 1895 begonnen zijn en om de tekorten te dek ken had hij telkeDS, wanneer de ÏDSpec teui kwam, door vervalscbing der boeken der uitgaven hooger gesteld dan de werke lijke. Zeer opmerkelijk is het, dat voor eenige jaren op datzelfde kantoor ook 6en ver duistering geco stateerd is, doch de toen malige diiecteur kon toen nog de vlucht nemen en vertoeft thans, naar men wil, in Griekenland. Aan bet gebouw van het Geweste lijk Bestuur te Middelburg is Vrijdag aan besteed bet vernieuwen van de afheimg van hbt zeeeinde van den Westhavendam te Breskens, behooiende tot de haven werken in de provincie Zeeland (Raming 7700.) De minste inschrijving was van den heer J. M. Heijl van de Sande, te Bies- kens, voor 6750. Bij de op 19 dezer te Gent plaats gehad hebbende aanbesteding van werken tot verbetering van het kanaal van Ter Neuzen naar Gent, te Selzaete, raming ir. 1,089,304,29, werd ingeschreven door J. H. Bolzée Em. Wargot te Antwer pen, voor fr. 1,275,000Hip. de Clercq Alph. Vermeulen te Gent, voor fr. 1,272,000 Gebrs. Everaert te Gent, voor fr. 1,207,000 D. van Aurdenhuijze te Elsene, voor fr. 1,206,000 J. W. Watté te Apelterze, voor fr. 1,195,150 ;Nic. van Haaren te Nijmegen, voor fr. 1,176,000; Fr. Migon te Gent voor fr. 1,168,000: Tob. Charles G. Ritte te Schaarbeek, vooi fr. 1,164,000; L. F Willems te Selzaete en Gust. Buijck te Gent, voor fr. 1,132,550. Aan laatstgenoemde is de uitvoering (Tern. Ct.) Arrondissements Rechtbank te Middelburg Zitting van 22 Maart 1898. Bij op heden Dinsdag - door de Arrondissements-Rechtbank te Middelburg gewezen vonnis is de beruchte Leo Meloen werkman te Eecloo (België) gedetineerd te Middelhui g, ter zake van wederspan - nigheid door twee vereenigde personen met vereenigde krachten gepleegd veroord. tot vier jaren gevang. Te Laken is ten nadeele var eenen ker- dliskramer, uit zijnen reiswagen, eene som van 10.000 frs gestolen. De dieven had den, om de nasporingen te bemoeiljjken, den hoed van een anderen kermiskrarner gestolen en dien ter plaatse achtergelaten. Zelfs hadden zij eenige stukken van het gestolen geld romdom diens reiswagen ge strooid, - Te Charleroi heelt de bekende ben de der „longues-penn's" weder van zich doen spreken De brouwer Biernaux was in gezelshap van een vijftiental vrienden toen eenige leden der bende binnenkwa men. Zij begonnen op de door hen steeds gevolgde rr.anier ruzie te zoeken, om zoo- als het hunne gewoonte is in de verwar ring te Stelon wat zij krijgen kunnen. Zij hadden het vooral op den heer Biernoux gemunt, zoodat deze zich in staat van wettige verdediging ziende ten revolver schot loste op een der kei els die hem met eene »casse têtec op het hoofd had gesla gen. De baddiet werd zwaar gekwetst, maar zjjne plakkers konden hem toch meenemen, toen zjj de vlucht namen, Nab(j Schagen reden Zondagmid dag eenige jongens met een zoogenaamde I torn op de aldaar thans jn aanleg zijnde trambaan Schagen-- Wognum, niettegen staande dit gevaarlijk spel hun meermalen was verboden. Een der knapen had het ongeluk vóór de met jongens beladen snel voorthollende lorrie te vallen met het treurig gevolg dat een zijner beenen be neden de knie door een wiel van den wa gen gedeeltelijk werd veibrijzeld. Zwaar gewond werd hij naar de gemeentelijke 1 ziekenbarak vervoerd, waar hem ten spoe digste geneeskundige hulp verleend werd door den plaatselijken geneesheer Dr. A. G. Melchior. Het is niet zeker of het been behouden kan blijven. Te Culemborg is Zaterdag nabij het oude veer in de rivier De Lek het lijk aangespoeld van Pieter van der Win kei die juist drie weken geleden is verdron ken. Eene vrouw die aldaar hout sprokkel de merkt hel lijk op. Het lijk van den anderen verdronkene Johannis van Wig gen is nog niet gevonden. Donderdag werd door een druk kersfirtna te Amsterdam een bediende naar het postkantoor gezonden om eenige postwissels, tot een totaal bedrag van 2400 te ontvangen. De bediende ont ving het geld maar keerde niet bij zjjn patroon terug. In Friesland heerscht de influenza hier en daar weer vrij erg. Somtijds gaat zij gepaard met longontsteking en bezwijkt menige patiënt. Zoo stierven er in een week in een klein dorpje 5 personen. Soms heeft de ziekte een zeer kort verloop. Eigenaardig is het, dat bijna geen kinderen dit jaar aange taat worden. - Te Ketkerade is een werkman in een steenkolemijn door een vallende steen getroffen. Hij bleef op de plaats dood. In de Friesche gemeente Opster iand zijn de veekoopers tegenwoordig druk aan het opkoopen vau nuchtere kal veren, welke vervolgens, geslacht bij groote partijen naar Engeland worden ge zonden. Reeds vroeg in den morgen trekken velen uit, om maar tijdig bij den boer te komen. Enkelen zelfs wachten bij nacht bij den boer de geboorte van het kalf af, om indien dit van het mannelijk geslacht is, toch maar de eerste kooper te kunnen zijn. Is het echter van het vrouwelijk geslacht dan behoudt de boer het voor zich, voor den aanfok het wachten is dan tevergeefs geweest. De vrouw van den koster der Ned. Herv. gemeente te Capelle a/d IJssel was aan het schoonmaken van de pastorie voor den nieuw benoemden predikant. Een kindje van 21/2 jaar schijnt de moe der nageloopen te zijn, zonder dat het j door haar opgemerkt is. Toen de vrouw buiten kwam, zag ze haar kind in een sloot achter de pastorie liggeD. Hoewel dadelijk geneeskundige hulp tegenwoordig was, mocht het niet gelukken de levens geesten op te wekken Een veldslag, waarbij niet het gedonder van kanonnen, het geknetter van geweervuur gehoord waaib(j geen vuur en rook gezien werd kan men zich moeilijk voorstellen. Thans, nu niets moer onmogelijk schijnt houdt men zich werkelijk bezig met het vraagstuk om een vuurwapen te maken dat geen knal en geen vuur geelt en dat dus met rookeloos buskruit geladen, bij het afschieten niet de plaats zou verraden vanwaar het schot gelost wordt Door kolonel Humbert is in deze richting ge werkt, en aanvankelijk niet zonder sue ces. De door hem bedachte inrichting komt op het volgende neer. Op het eiud van den loop van een ka non wordt een cyiiudër geschroefd die van een kanaal voorzien is, dat even wijd als de loop van het kanon, don kogel doorlaat. Wanneer nu de kogel den cy Under gedeeltelijk gepasseerd is, wordt achter den kogel een klep opgelicht, waardoor de mond van het konon afge sloten wordt. Deze klep bevindt zich in den mond van den cylinder en wordt door den druk der kruitgassen op het juiste oogenblik in beweging gebracht. Hierdoor kaD de buitenlucht niet plotse ling in den loop vallen, en de oorzaak van het ontstaan van den knal is zoo goed als opgeheven. Voor geweren wil de uitvinder geen klep gebruiken, maar het sluitstuk voorzien van een in den binnenwand gelegen kogel, die. wan neer het projectiel verwijderd is, tegen de opening wordt gedrukt en het wapen sluit. Al is door Humbert het vraagstuk niet geheel opgelost, want naar de proeven geleerd hebben, werkt het toestel niet volkomen, toch schijnt hij op den goeden weg. Hij veilt zich tevens zijn inrichting zoo te verbetei en, dan ook het terugloopen van het kanon geheel voorkomen wordt. Koewacht. Geboorten. 2 Maart. Edmond Dominicus, z. van Adalardus Rokadius Naessens en Rosalia Ketelar». 5 Maart. René Germain Alphonse, z. van Florentinus Remerij en Emma Tacq. 9 Maart. René Alphonse, z. van Josephine Marie Breijaert. Eleonora, d. van Camillus van Gremberghe en Maria Christina de Block 11 Maart. Jesephus, z. van Antonius de Caluwe en Philomena van den Breghe. 12 Maart. René Cornelia, z. van Eduardus van Acker en Colleta Elegeert. Overlijden. 3 Maart. Bertha Sophia Philomena Swartelé, 9 m., d. van Carolus Ludovicus Domi nicus en Josephine Maria Baert. 15 Maart. René Cornelis van Acker, 3 d., z. van Eduardus en Colleta Elegeert. Overslag. In deze gemeente hebben geene aangiften plaats gehad. St Jansteen. Geboorten. 4 Maart. Jose- phus Franciescus, z. van Aloijsius de Saegher en Jhristina Savoy. Bertha Seraphina, d. van Augusti- nus Mattens en Maria Louisa Frankevijle. 6 Maart. Josephina Maria, d. van Petrus Aloijsius Pieters en Maria Colleta Segers. 10 Maart. Anna Christina, d. van Petrus Dominicus van Dorsse- laer en Maria Paulina de Bot. Julia Maria, d. van Prudentia Segers. 12 Maart. Joseph, z. van Louis Vervaet en Constantia Mervis. Overlijden. 4 Maart Emma Meijskens, 4 w., d. van Aloijsius en Juliana Zegers. 13 Maart. Camilus Ongena, 7 j., z. van Johannes Francies en flenrica Theresia Mels. ZaïtuiMlug Huwelijks-voltrekkingen. 3 Baart. Willem Hendrik van der Hooft, 27 j., jm. en Pieternella Cornelia Leunis, 22 j., jd. Geboorten. 4 Maart. Karei, z. van Marinus Hamelink en «aria van Drongelen. 5 Maart. Chis tiaan, z. van Hermanns Riemens en Catharina Verplanke. 3 Maart. Een als levenloos aangege ven kind van het m. geslacht van Arie Faas en Suzanna Geelhoedt. 10 maat. Een als leven loos aangegeven kind van het m. geslacht van Maarten Florussen en Maria Martha üicleman. Pie ter, z. van Marinus de Vos en Mechelina Panlina van de Velde. 12 Maart. Marinus, z. van Daniel Riemens en Magdalena Jansen. 14 Maart. Petrus -5. van Cornelis de Kraker en Geertrui Penne. Overlijden. 2 Maart. Catharina Adriana Haak 29 j., eehtg. van Pieter Faas. 13 Maart. Arie de Bokx, 3 w., z. van Marinus en Adriana Ver- berkmoes. Zmiddorpe. Geboorten. 10 Maart. Aloy- sius Josephui z. van Angust Dieleman en Adol- phina Braeckman. Martha, d. van Modestus Her man en Augnsta Blondina van Pottelberghe. Axel, 19 MRT. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgtTarwe f 9,60 a f 10 Wintergerst f 8,50 a I 8,75, Zomergerst t 7,75 at 3, Rogge f6,60 a f6,70, Erwten f6,60 a f6,75, Paardenboonen f7,— a 7,10, Ha ver 16,25 a f 6,50, Koolzaad f 0, Boter f 1, a f 0,— per kilo. Eieren f3,— a fO,— per 26 stuks. Hulst, 21 MRT. Ter g r a a n ra a r kt van heden was de prijs als volgtTarwe 10,25 Rogge 6,60. Wiutergerst 9,10 Zomergerst 0, - Haver 6,20, Erwten ƒ7,- Paardenboonen ƒ6,60 Duiven- boonen 7,40, Witteboonen 0,— Bruineboonen ƒ0,- Boekweit f - Lijnzaad 9,-, Aardappels ƒ3,40 Koolzaad per zak van 106 liters - Boter per kilo 0,927». Eieren per 26 stuks ƒ0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 21 stuks hoornvee, 52 varkens 0 paarden verkocht 11 4] 0 a

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3