No. 1207. Woensdag 23 Maart 1808. !3e Jaar» U-UUUII i]J Nieuws- e ïi Advertentieblad vuur Zeeuwse li- Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenhuid. 12 FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Coöperatieve BeetwortelsiiikerfabrieL I Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5^ cti- DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Toen de Belgische Kamer Vrijdag de beraadslaging over de wet-Coremans De- vriendt aanving, waren er nog 17 sprekers ingeschreven. Men verzocht daarom sluiting van het debat, waartoe na eenige discussie werd overgegaan.^ Artikel 1 is aangenomen bij zitten en opstaan. Het amendement-Lorand, betreffende de Duitsche taal in officieele stukken, is verworpen met 77 stemmen tegen 30 en 13 onthoudingen. Ten slotte is het geheele ontwerp aangenomen met 99 tegen 19 stemmen, en 4 onthoudingen. De interpellaties van de senatoren Trarieux, Thévenet en Scheurer Kestner over de onwettigheid van het proces- Dreyt'uss, die 17 Februari een maand werd uitgesteld, zou, naar men zegt, niet hernieuwd worden. De interpellanten achten het beter de zaak na de verkie zingen te laten rusten. Merkwaardig is dat tegelijk wordt bericht dat de Fransche regeering mid delen beraamt, om te voorkomen, dat de nieuwe Kamer reeds in de eerste helft van Juni moet samenkomen. Dit toch zou het geval zijn, daar de Kamerzitting, die in de eerste dagen van Januari geopend werd, vjjf maanden moet duren. De regeering nu kan haar hoogstens tweemaal voor een maand schorsen. ue Siècle deelt mede dat ook verschil lende vroegere brieven van mevr Dreyfuss. met verzoek zich bij haar man te mogen voegen, onbeantwoord bleven. Tevens deelt het blad een briefje mede van den Nu, ik wil het beproeven, deze op lossing tot een goed einde te brengen," zeide de beer Beaudin. „Weet gij mij wellicht ook iets mede te deelen omtrent de herkomst dezer dame Waar is zij geboren Wie waren hare ouders? Gij moet dit beter kunnen weten dan een ander, daar gij natuurlijk hare papieren in handen gehad hebt." »Dat is waar. En daaruit is mij ge bleken, dat zij geboren is in Oostenrijk, in de hoofdstad Weenen, geboren is un eene Hongaarsche moeder. Haar vader was een Franschman. een handelsreiziger zoo als in. hare doopacte vermeld werd.'' „En leven hare ouders nog Hare moeder is dood. Ik had of heb wellicht nog dedoodacteop mijn kantooi Het verbidt des vaders is onbekend. Hij heeft voor eenige jaren wegens slechte zaken Weenen plotseling verlaten en is nooit weder te voorscnijn gekomeu. Alzoo luilt de verklaring van den gezant." »Hoe komt het, dat Matbilde dimonnet Zich m Frankrijk gevestigd heelt „Eene ujke Weener familie, welke eenige maanden in Parijs dooi brengen wikte, nam haar getroffen door hare verlatenheid en gewonnen door haie voor minister van kjS^^^HpTmevr. D. kennis gaf dat dodr tiietrfljHpenen van admi nistratieven *SpTz|niet langer bevoegd is boeken of andere stukken aan haar man te zenden. 'Daarin zal rechtstreeks door de zorgen van het departement en voor rekening van den veroordeelde worden voorzien. De Parijsche orde der advocaten houdt zich nu met de brievenzaak Affray bezig. Barboux. die o a. den brief ter inzage had gehad en de minister op de hoogte stelde, heeft zijn ontslag genomen als lid van den raad der orde. De Aurore verhaalt dat een officier van de reserve, die vroeger in het actieve leger diende, wegens te intime relaties mét den attaché militaire van een der grootste mogendheden uit de Cercle militaiie is verwijderd. De totstandkoming der vlootwet geldt in Duitschland voor verzekerd. De regee ring heeft zoo stellig mogelijk verklaard, dat, als nieuwe belastingen noodig wedden, deze niet op de kleine, luiden en den kleinen burgerstand zullen worden gelegd. De aanneming van het ontwerp door de commissie had met 19 tegen 8 stemmen plaatst. Men beweert te Madrid, dat Spanje heeft voorgesteld, en met het oog op het verschil in de conclusies der Spaansche en Amerikaansche commies van onder zoek, een scheidsgerecht te doen beslissen. Voor het overige is er heden niet veel meer nieuws, dan dat men in Amèrika voortgaat zich duchtig te wapenen. De Spanjaarden verheugen zich weer met het bericht dat Maximo Gomez door de troepen is Térslagen. De opstandelingen hadden talrijke verliezen, de Spanjaarden slechts drie dooden en 15 gekwetsten- Maar tegelijk blijkt officieel, dat de opstand op de Philipijnen niet uit is. Er zijn 1500 man naar Solinao getrokken, hoewel de opstandelingen hun den door tocht wilden beletten. Er zijn daar thans 300 soldaten. De telegraaflijnen zijn over een groote uitgestrektheid vernield. Karditzi en Giorgis, de bedrijvers van den aanslag op koning George, zijn in hooger beroep gekomen van het vonnis waarbij zij in staat van beschuldiging werden gesteld. Zij loochenen hun ver standhouding met de bekende revoluti onnaire club. Een tot deze vereeniging behoorend ingenieur is gevangengenomen. Uit Berber wordt aan de Times gemeld dat Mahmud en Osman Digna met eene sterke legermacht naar het Noorden trekken. Den 13en hadden zij Sjendi verlaten. Inlandsche bondgenooten van de Egyptenaars en Engelsche kanonneer- booten houden den vijand in het oog. Kolonel Parsons seint uit Kassala dat de Askaris eenen Derwischenpost op de Atbara hebben ingenomen. De plaats was bezet door Osman Digma's zoon, die kon ontvluchten. Uit Soedan wordt gemeldt, dat men daar elk oogenblik een beslissenden slag verwacht. De Derwischen rukken naar Berber op maar de aanvoerders zijn het oneens over den te volgen wegdien langs den Nijl of door de woestijn Te Atbara ziet men in de verte de verken ners van den vijand. Grieksche kooplieden hebben getrach over Souakim en Berber sterken drank naar Soedan te brengen. Het werd echter treffelijke manieren - als juffrouw van gezelschap mede. Zij keerde echter niet met deze familie naar Oostenrijk terug, maar bleef te Parijs en op een goeden dag debuteerde zij in den schouwburg onder den naam van Matbilde de Ville neuve. Haar eerste optreden viel glans rijk uit, wat aangaat hare verschijning, wel te verstaan een oi igineele, denkende kop en eene prachtige gestalte, weike net publiek naar hartelust bewonderen Ron in een licht Feeën-kostuum, wanneer men dit namelijk een kostuum noemen kan." »Het was alzoo meer eene tentoonstel ling dau een debut," merkte de heer Beaudin op. »Zoo is het. Zij liet zich drie avonden achter elkander zien en daarna, toen het elegante Parijs zich overtuigd had, dat zij jong, schoon, welgebouwd en onweer staan baar was, trad zij in hot private leven terug en dat private leven kent men, gelijk gezegd is, niet dan opper vlakkig." „Was het in den tijd, dat zij bekend werd met Claude Guérin, den erflater Toevallig- Mijn brave cliënt had veer tig jaren achteieen gewerkt, om zich een vermogen te verwerven en dacht er toen aan, de schade weer in te balen en van nu af' als een gentleman te leven. Hij bezocht getrouw den schouwburg liefst de kleine en na de voorstelling sou peerde hjj in do prachtigste restauraties. ontdekt, waarna de Engelschen de aan gevoerde waar lieten wegloopen. Door de voorloopige commissie tot oprich ting van zulk een fabriek is aan de raede- biefenverbouwers in Zeeuwsch Vlaanderen de volgende circulaire gezonden Laat, zooals u allen genoegzaam bekend is, de verhouding tusschen de landbouwers en vele fabrikanten reeds lang te wenschen over, de wijze waarop wij in de twee laatste jaren behandeld zpn, doet de maat over- loopen en maakt den toestand onhoudbaar. Gat men ons in het vorig jaar een prijs, welke zelfs enkele fabrikanten belachelijk noemden, thans komt men met een prijs, die wederom blflft beneden betgeen men blijkbaar kau besteden, terwijl men voor waarden stelt, die ons als het ware aan handen en voeten gebonden aan de fabri kanten overgeven. Terwijl bijna overal elders 10 betaald wordt, willen de Belgische fabrikanten, en de dit jaar geheel met hun meegaande fabriek van Bas van Gent, voor onze beet wortelen, die, zooals genoegzaam bekend is, van zeer goede kwaliteit zijn en die hun zeer weinig aan vervoer kosten, niet meer dan 0,50 besteden. Waar zij elders meer betalen en zóó ver van ons verwijderde fabrieken, als die van Halle, Amougies en Frames lez Brussenal hier hoogere prijzen besteden, kunnen wij het niet verhoogen van den prijs van 9,50 slechts aan onwil toeschrijven. Voor handhaven van dien lagen pips rekenen de fabrikanten op hunne betere Ik deed hem daarover dikwijls verwijten. Op eene goede dag had ik echter mets meer te verwijten want hij was solied geworden, zoo als hij mij vei zekerde." »Solied in gezelschap van juffrouw de Villeneuve," zeide lachend de rechter van instructie. „Helaas! - dat heb ik later ook ge dacht." -Hoe! hebt gjj dan daarvan niets gehoord, terwijl de verkeering nog vooit duurde »Geen wooid. Wanneer ik daarvan geweten had, zoude ik mijn ouden cliënt daarover onderhouden en den vertrouws- vollen kapitein de oogen geopend heb ben." „Maar," hernam de rechter weder, »toen Matbilde de Villeneuve ua de opening van het testament op uw kautooi verscheen hebt gij haar toen uw misnoegen be toond over deze hare erfenis, ten nadeele der natuurlijke erfgenameu „Ik neb haar noch mijn misnoegen, noch mijne verontrusliug daarover ver heelt." „En wat antwoordde zij?" >Dat zij even zoo verbaasd was als ik en dat zjj ook Dooit gehoopt had, zoo be gunstigd te worden." »Zij beeft dan toch hare betrekking tot Claude Guérin moeten toegeven „Hare vriendscbapsuetrekking, ja. Maar zij loochende elke betrekking van ande ren aard." ■En hebt gjj aan die logentaal geloof geschonken •Ik heb zoo ve'e dingen gezien in mjjn leven, heer rechter, dat ik aan niets meer onvoorwaardelijk geloof, noch ook onvoor waardelijk twijfel." „Zoo houdt gij het voor aannemelijk, dat men zjjn geheele vermogen vermaakt aan een geheel vreemd persoon O, wat testament aangaat op dat punt houd ik alles mogelijk. Niets ter wereld is zoo onberekenbaarMaar om van het algemeens tot het bijzondere te ko men, zoo moet ik u zeggen, dat dit eigen handig geschreven, klaar en duidelijk ces cament wei in een oogenblik van enihous; asrae kan geschreven zpn in de hoop een langen wederstand daardoor to over winnen. Ciaude Guérin bewijst hierdoor hoe sterk zijne liefdo was bn hoopte op eindeiijke belooning en wederliefde. Zoo- dra hij die vorkregen bad, zoude hij wel licht het testament veranderd en de uni verseele erlmaking in een belangrijk le gaat veranderd hebben." »En daar bij er niets aan veranderde, besluit gij daaruit, dat bij ook te vergeefs gehoopt heelt?" „Of hij heeft niet gedacht aan zulk een plotseliogen dood. Die verraste hem oogen schijnlij op het oogenblik, dat hij van plan was eene akte to vernietigen die bij vooreerst in ernst had laten willen gelden." Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1