Ituitenlaud. Binnenland. verzuim komt hier in aanmerking. Door de voorgestelde regeling wordt getracht aan den eeuen kant hen die in gemoede bezwaar hebben hunne kindereD naar een zekere school te zenden, te vrijwaren tegen vervolging, aan den anderen kant te waken, dat niet dergelijke bezwaren met gunstig gevolg als voorwendsel kunnen worden aangegrepen om aan de wettelijke verplichting te ontkomen. Er op wijzende dat het aantal kinderen, die niet school gaan, omdat zy niet gevaccineerd zyD, groot is, zegt de minister dat h\j bij de ovei weging van deze quaestie de voorkeur heeft gegeven aan bet ver- leenen van vrijstelling aaD de ouders, die hunne kinderen liever van onderwijs verstoken laten dan hen te laten vacci neeren, boven hst tegelijkertijd voordragen eener wijziging van de wet op de besmet teljjke ziekten. Daardoor wordt met betrekking tot een quaestie, die tot zooveel verschil van gevoelen aanleiding geeft, het status quo gehandhaafd. De regeering ontkent niet dat invoering van leerplicht zal leiden tot nieuwe uit gaven in het belaDg van het onderwijs, o.a. voor vermeerdering van schoollokaliteit, met personeel, oillyke verhooging van de bijdragen voor het bijzonder onderwijs Zola's memorie van cassatie is Maan dag ingediend. Z\) geeft zes gronden aan voor vernietiging van het vonnis. De datum voor de behandeling is nog niet vastgesteld. Blijkens eene door de h*eren Francis de Prossensé en Malhias Morhardt ondertee- kende circulaire heeft zich een talrijk comité van kunstenaars, geleerden, schrij vers en staatslieden gevormd om eene eeiepenning voor Zola te doen slaan. Als die penning ook maar niet in beslag wordt genomen zooals de eeresabel van Picquart. Een der ie Parijs gearresteerde anar chisten bleek de dader te zijn van de beide aanslagen, die verleden zomer plaats hadden, o.a. bij het vertrek van Faure naar Rusland. De Fransche begrootrng is door dc kamer aangenomen en onmidJellijk daarop bij den senaat ingediend. Het Lagerhuis stond een crediet van 120.000 pd. st. toe voor hulp aan Wesi- Indië. welke kolonie ernstige schade lijdt doordien het Europtesch premiestelsel de W.-I. suiker cultuur het bestaan onmoge lijk maakt. »0, zeer gaarne, heer rechter van in structie." HOOFDSTUK X. Eene dame uit de Parijsche demi-monde. „Wat is dan omtrent haar op te mer ken ?c »Wanneer gij den eers»»-» den besten Parijzenaar, die een weinig naar de we reld leeft, naar mejuffrouw Mathilde de Villtneuve vraagt, zoo zal het antwoord altijd zijn„Zij is tooneelspeelster en laat zich geschenken geven." »En is bet zoo niet vraagde de rech ter van instructie. »Neen. Zjj heett wel twee of driemaal in den Folies Dramatiques gespeeld en daar zij geene bekende middelen bezit, daarbij echter aangenaam in den omgang is en in de omgeving v.n mannen naar de wereld leeft, zoo maakt men daaruit de gevolgtrekking, dat zij door een ot meer geldelijk ondersteund wordt.» „En twijfelt gj daaraan »Ik heb daarvoor eenvoudig geene be wijzen want men heeft -iog nooit dezen of genen als baar aanbidder met zekei- heid kunnen aanwijzen. En merk wel op heer rechter! ik heb er groot belang bij, iets bijzonders op te diepen over dit meisje. In Duitschland heerscht de laatste dagen een opgewekt politie leven. Er heeft aan beide zijden een concentratie plaats, een industiieel-agrarische en een vrijzin nige. De Bationaal-liberalen scharen zich voor een deel bij de agrariërs, tot grooten spjjt van de vrijzinnigen. Daar niet al de nationaal-liberalen medogingen, heeft men nog een beetje hoop dat oveileg mogelijk zal zijD. Een groot aantal Duitsche studenten is op een reis door Italië te Rome aan gekomen eD daar, evenals in andere plaat sen. zeer vriendschappelijk ontvangen. Te Rome hebben de noodlijdenden een kleine betooging gehouden bij b t voorbij ajden van den koning, die juist jarig was Zij riepen om brood er, werk, en begaven zich later naai de prefectuur van politie. Ook werd een bakkerswagen leeggehaald. De lust om de gebeurtenissen van vóór 50 jaar te herdenken, is m Oostenrijk groot. Te Weenen is een studentenbe toging, zoowel binnenshuis als buitens huis verboden. Maar op de kei khoven waren duizenden bijeen Iets bijzonders viel niet voor. Ook te Boedapest had een groote betooging van weiklieden plaats. Twefik pacha heeft namens de Turksche regeering aan RusiaDd uitstel gevraagd van betaling van den opgeëisebten termijn van de oorlogschatting. Slnowjeft wees dit verzoek zoo stellig mogelijk af' hij vestigde er de aaudacht op dat Rusland langgeduld heeft getoond en dat een beslist antwooid binnen drie dagen moet volgen. Werd daaraan niet voldaan, dan zou Rusland net geheele achterstallige hedtag opeischen, en maatregelen nemen om zich de betaling daarvan te verzekeren. De geheele achterstand is 17, T. P., waarvan Rusland nu de helft had gevraagd, door overschrijving op de Grieksctie. rekening. Het besluit van den czaar om 90 miljoen roebel beschikbaar te stellen vcor de uit breiding der vloot, vindt in de Russische pers algemeene instemming. Een Spaansch blad had beweerd dat Keizei Wilhelm had gezegd, dat, zoolang bjj Keizei was, Spanje niet van Cuba zou worden afgenomen. De Ndrddeutsche Allg. Z. is gemachtigd dit legen te spieken Een vrijbuiters-expeditie is uit een A merikaanscbe haven ven rokken en be- pioefde op Porto Rico aan wal te gaan. De Spaansche autoriteiten waarschuwden de Ameiikaansche regeering. Een officieel telegram uit Manilla meldt, dat de opstandelingen den aanval op Balinos niet konden weerstaan en 500 (I) dooden hadden. Ik had eemi levendige sympathie voor na ren tegenstander, den kapitein Ik heb bartelyk gewenscht, dat h> t vermogen ran mijn voormalige» client Claude Guerin zij nen rechtmatigen erfgenaam mocht «or den to gewezen, den eerwaardige» soldaat eu zijne beminnelijke dochter. En toen de rechtbank nasporingen deed omtrent hei leve.i van juffrouw de Villeueuve, heb ik zooveel ik kon geholpen. Gaarne had ik het meisje van eenige misdaad, iets straf baars, ja iets afschuwelijks willen nageven. Ik heb gezocht, geloerd en onderzocht bij de beste bronnen by de mannen naar de wereld, die het meest met haar in aanra king kwamen en die ik tevens onder mijne clienten mocht tellen.» >En hebt gij niets van hen kunneo ge waar worden Niets bestemds en zekers.» »Hoe verklaart men dan de elegantie en de weelde, die deze vrouw zich kan ver oorloven »Men verklaart ze in het geheel niet. Het bestaan van juffrouw de Villeceuve is de wereld een raadseleen raadsel, met welks oplossing men zich eenigen tyd be zig hield, maar die men eindelyk opge geven heett." Wordt vervolgd.) Te Madrid heeft men weer berichten over botsingen op Cuba tusschen tioepen opstandelingen die zich wilden onderwer pen en andere die den stryd wilden voortzetten. Daarbij zouden eenige leidei s gesneuveld zjjn. De Portugeesche regeering laat de haven van LissaboD versterken. In Thai Choliali (Beloedsjisian) is een Britsch officier, de luitenant kolonel Gais- foid, door de inlanders vermoord. Mevrouw Dreyfu.ss heeft onder dag teekening van 28 Februari den volgen den briet aan den minister van koloniën gericht. »In alle brieven welke mijn echtgenoot van het Duivelseiland zond. heeft hij, on danks mijn dringenden wensch mij daar bij hem te voegen, mij ten stelligste aangeraden hier te blijven, en alle pogin gen in het werk Ie stellen licht te ont steken over de afschuwelijke lechterlyke dwaling, waarvan hij het slachtoffer is. Nog den vorigen zomer schreef hij in een blief, waarvan het orrigineel in uwe handen bl*ef»»Dat doel moet gij berei ken bij goede en dappere Fransclien die her martelaarschap dulden, maar die nog de een, nog de ander welke ook de op hen uitgeoefende druk zij, een oogenblik hun plichten jegens het vaderland verge ten hebben.» Maar ik denk dat bet tegenwoordig mijn plicht is op het eiland, waarheen mijn man velbannen is, zijn lot te gaan deelen Hij is ziek. Hij zinkt langzamerhand weg onder de verschriukelijkheid eenei onverdiende martelingniettegenstaande zijn zielskracht en zijn heldenmoed, slaagt hij er niet aitijd in zijn lijden te ver bergen. Ik smeek u daarom my toe te staan hem in het bagno op te zoeken, hem daar weder te zien. Dit verlof, dat uw voorgangers mij niet toestonden, wordt door de wet niet ont houden aan de vrouwen van overtuigde misdadigers lk roep daarom de wet in, ik roep daarom uw medelij 1en in. Wat kunt U vreezen van mijn tegen woordigheid bij mijn echtgenoot op dat verwijderde eiland? Ik onderwerp mij vooruit aan het stelsel waaraan hij is onderworpen, ik zal het in al zijn ge strengheid met hem deelen Minister Lebon heeft op dit verzoek nog niet geantwoord. De mijningenieur L. Hundeshagen schrijft omtrent de aardbeving te Amboi na aan de Soer Courant. Alle verschijnselen wijzen er op, dat het op Ambon slechis een aardbeving is geweest, door instortingen ontstaan. Een deel van de aardkorst is naar be neden gegleden, of zijwaarts verschoven, en heeft onderaardsche holen geheel of ten deele gevuld. Het eigenlijke uitgangspunt van de aardschokken kan mijlendiep onder de oppervlakte liggen, want ook dan nog heeft het wegglijden van geweldige steen massa's die wellicht een omvang hebben van eenige palen in het kubiek, nog een hevige plaatselijke werking aan de opper vlakte tengevolge. Daarbij komt nu op Ambon als een ongunstige factor nog dit, dat voor zoo ver mij bekend is, de geheele stad, even als het fort aan de kust niet op vaste gesteenten maar op alluvialen grond zijn gebouwd, bestaande uit rolsteenen, zand en modder. Het is bekend, dat huizen, die op dikke alluviale bedding zijn gebouwd, veel meer lijden dan die, wier fundamenten op vaste gesteenten zijn gelegd. Dat het residentiehuis, dat tamelijk ver van de kust aan het riviertje Wai Gadja ligt, slechts betrekkelijk weinig be schadigd is, kan ten deele wel verklaard worden door zijn steviger bouw, doch ook daaruit dat de ondergrond slechts uit een dunne laag alluviale rolsteenen bestaat, en vlak in de buurt reeds kleine heuvels van vaste gesteenten voorkomen. Wat betreft de waarschijnlijkheid, dat nog meer aarefbevingen zullen ontstaan, zoo kan men wel vei wachten, dat kleine onbeduidende stooten nog geruimen tijd zullen aanhouden, zoo lang totdat inde diepere lagen van de aardkorst weer rust is ingetreden dat istotdat de onder aardsche holen geheel gevuld zijn of hun toegangen zoo met gesteenten zijn ver stopt dat niettegenstaande den enormen druk en de inwerking van het water in die diepe lagen, voorloopig groote, belang rijke in stortingen of verschuivingen niet meer kunnen ontstaan. Ten zuiden en zuidoosten van Ambon ligt echter een groote, oude verzakking, met zeer belangrijke zeediepte. Ambon met Saparoea, Haroekoe, Ceram Boeroe en het noord-westelijk deel van Nieuw-Guinea vormen nu nog de over blijfselen van een groote, samenhangende bergmassa, die na verloop van zeer lan gen tijd geleidelijk weggezonken is, ter wijl ten zuiden en zuidoosten van het genoemde gebied vulkanen zijn verrezen daar, waar nieuwe groote scheuren in de aardkorst ontstonden. Het is zeer denkbaar, dat in latere nog lang verwijderde tijden nieuwe da lingen of rijzingen in dezen ketel en zyn randen zullen voorkomen, en dat deze zich ook tot Ambon zullen uitstrekken, welks zuidelijk schiereiland vooral wes telijk en oostelijk - reeds een groot ge bied aan de zee heeft moeten afstaan. De mogelijkheid is dus niet uitgesloten, dat in den loop der tijden weer hevige aardschokken zullen voorkomen. Dat kan evengoed reeds binnen vijf als eerst na vijftig jaren geschieden. Het is onmo gelijk daaromtrent voorspellingen te doen. Maar op verschillende gronden is het meest aannemelijk, dat voorloopig op Am bon weer betrekkelijke rust zal intreden Hoe droevig nu ook de materieele toe stand van verscheidene inwoners van Ambon moge zijn. zij kunnen, wat betreft het gevaar voor een herhaling van hevige aardstooten, de toekomst met meer kalm te te gemoet gaan dan zij tot nog toe schijnen te doen. De vlucht naar andere eilanden van den Indischen Archipel geeft slechts weinig troost, omdat op zeer veel plaat sen even groot gevaar dreigt voor aard beving en vulkanische uitbarstingen als op Ambon, dat geologisch tot de oudste deelen van onzen archipel behoort. Wellicht zullen vele bewoners zich de ervaring in andere streken opgedaan, ten nutte maken en thans hunne huizen niet van steen, maar van hout optrekken, tevens wat verder van het strand, op de vaste gesteenten, waardoor het gevaar verminderd wordt, al wordt dit niet ge heel uitgesloten. Aan de N. R Ct. is uit Batavia geseind, dat kolonel C. P. J. van Vliet ontslag heeft gevraagd als gouverneur van Atjeh. Ook de resident van Atjehdhr. Van Langen, vroeg ontslag aan. Het vermoeden schijnt gewettigd dat deze twee het niet eens zijn met de plannen die de gouverneur-generaal ten opzichte van Noord Sumatra koestert De heer Snouck Hurgronje is derwaarts gezonden, wat volgens de N. R. C. moet beteekenen dat zooveel mogelijk in samen werking met de rechtmatige hoofden der bevolking opgetreden zal worden tegen de partij der oelama's of geestelijke drij vers en opstokers, die eerst recht het hoofd opstaken toen wij achter de gecon centreerde linie terugweken en die sedert de bevolking tegen ons ophitsten. Een Snouck Hurgronje schijnt ons de man toe om de goede verstandhouding tus schen ons en de rustige bevolking te be vestigen. De rijksmiddelen zijn ook in Febru ari stijgende gebleven. Zij gaven 425.090 meer dan dezelfde maand van 1897, waardoor het totaal van Jan. en Febr. een stijging van 16 ton bij de ongun stige gelijkmatige maanden van 1897 aantoont.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2