Ingezonden Stukken, Bnrgerlijke Stand. Marktberichten een gedeelte van zijn baard en hoofdhaar verschroeide, doch overigens kwam hij zonder verdere ongelukken weer op de been. De hevige ontploffing had een muur omvergeworpen van het gebouw, hetwelk geheel uitbranddede kostbare nieuwe ketels, uit Parijs aangevoerd, zijn geheel vernield. De brandweer was spoedig ter plaatse en wist met drie spuiten den brand in een paar uren tijds te bedwingen, waar door groot gevaar werd voorkomen men was namelijk bevreesd voor het springen der gasketels. Om halfeen kon de brand weer, welke zich flink van hare taak heeft gekweten, weer inrukken. In een der Amsterdamsche bladen komt een advertentie voor van den vol genden inhoud: Biedt zich aan een bejaard man als looper tot het annexeeren van geld of iets dergelijks. Voldoende bewijzen van eerlijkheid en trouw voorh. Kan borg storten, verlangt weinig salaris. De man zal natuvrlijk incasseeren heb ben bedoeld. Te Rotterdam is de cheteener fir ma bij het maken van teekeningan op een electrische kraan van een plank ge vallen en met het hoofd op de daaronder gelegen rails waardoor hij een schedelbreuk heeft gekregen en tien minuten later overleed. In een broodfabriek te Amsterdam is een der gezellen uit de tweede ver dieping gevallen. Zwaar gewond weid de man opgenomen. Op bevel van de rechtbank te Zwolle is in der, Haag gearresteerd een sedert eenigen tijd geschorste commies tweede klasse der posterijen, verdacht van verduistering van gelden en verval sching van de registers aan het postkan toor Zwolle. Woensdag is hij gevankelijk naar Zwolle overgebracht. Te Lienden ontstond door onbeken de oorzaak brand in een arbeiderswoning die, aangewakkerd door deD teilen wind spoedig in vlammen opging daarna brand de een tweede huis af, dat er naast stond en eindelijk ook een derde. Al het verbrande is verzekerd. De vischtrein tusschan iJmuiden en Velsen is ontspoord. Het hoofdspoor werd versperd en de treinen konden niet loopen. Er zjjn geen ongelukken voorgevallen, Een juweliersfirma te Moskou heeft in opdracht van de officieren van Orel een reusachtige verguld zilveren, met email versierde vaas vervaardigd, welke in oud-Russischen stijl i» uitgevoerd en aan Zola zal worden gezonden. Ook meerdere grootgrondeigenaren heb'oen daar voor hun bijdragen gezondeo. De vaas draagt tot opschrift »Leve ZolaLeve het recht en de waarheid Zij zal verge zeld gaan var een adres van sympathie. Rusland geeft dus een beschamend voor beeld aan Frankrijk Jammer dat de pers wel zorgt, dat het Fransche volk er nier,s van verneemt Te Barcelona is een petroloum winkel verbrand. Op de bovenverdieping vond mpn 4 lijken die var, een vrouw van 45. een man van 17, een meisje van 13 en een kiod Tan een jaar. Te Doornik failleerde een nol at is, dis niet minder dan 600 slachtoffers maakte. Het tekort is 650,000 guldon. Na do ramp van de »Di urn mond Castle,* dio bij Finisleie verging werden in Enaeland geiden bijeengebracht voor een hulde aan de Fransche kustbewoners die zich zoo opofferend hadden gedragen. Nadat reeds vroeger eereteekens on an dere geschenken warer, uitgereikt, is thans 200 pd. st. beschikbaar gesteld voor de verbetering der baten van Port Sail. Engeland heeft een van zijn groot ste philautropen verloren door den dood op 93 jarigen leeftijd, van George Muiier die o. a. het weezen-asyl te Ashley Down Bristol, oprichtte, een gesticht waar 2000 kinderen worden opgevoed. Een spoorrit van Londen naar Pe teiborough [anderhalf uur] op de loopplank van een waggon heeft onlangs de Deen sche consul te Newcastle moeten doen. Hij stapte bij Finsbury Park te Londen even uit, om naar den restauratiewagen te gaan, De tiein, die daar maar zeer kort ophield, begon al weder voort te gaan eer hij er washij bereikte echter den restauratiewagen sprong op de trede, - maar aan den verkeerden kant, bjj het gesloten portier van het platform aan de voorzij van deD waggon. Hij klopte, maar men hoorde hem Diet binnen in den wagen. Hij trachte een glasruit in te drukken, maar het gelukte hem niet en hij moest nu zonder overjas de verkleumde handen aan een koperen leuning geklemd anderhalf uur op de loop plank blijven, terwijl de sneltrein in vlie gonde vaart voortsnorde, tot aan P6ter borough het eerste station, waar de trein stilhield. Toen kon de arme man, verkleumd en uitgeput eindelijk in den restauratiewagen komen, waar hij spoedig wat warms gebruikte en na verloop van een half uur geheel hersteld was. De Fransche Regeering beeft nu het onlangs bespraken geheim der fabri cage van de nieuwe lucifers aangekocht. Er worden nu in de fabriek van Trelare 200 millioen gemaakt, bij wijze van proef. Als die voldoen, zullen zij weldra ook in de fabrieken van Bogles Marseille, Pantin 6D Auberviiliers worden vervaardigd. Het groote voordeel van de nieuwe lu cifers is gelijk men weet dat zij niet na deelig zijn voor de gezondheid van het fabriceerend arbeiderspersoneel als de tot dusverre gebruikte, Voorts zijn zij ge makkelijker in het gebruik zij kunnen op alles wat eenigen weerstand biedt wor den afgestreken en behouden zelfs als zij nat zjjn hunne eigenschappen. Een Italiaan, generaal Pado Pibaldi van Piacenza die ook tien jaar op het Dui velseiland de verbanningsplaats van Dtey fuss heeft doorgebracht, vertelde daarvan onlangs aan een journalist de volgende bij zonderheden Toen ik er aan land kwam, was het eiland niets dan een naakte rots, zonder een booui, zonder eenigen plantengroei, Gelukkig waren alle ballingen die zich reeds op het eiland bevonden evenals ik, om politieke redpnen veroordeeld. Zij be groetten mij met levendige sympathiebe tuigingen en een hunner verschafte mij een onderkomen in zijn hut, tot dat ik er zelf een gebouwd had, die 28 voet iaiig en 8 voet breed was. Het meubilair be stond uit een veldbed zonder matras, een handvol stroo als peluw en twee groote steenen als stoel en schrijflessenaar. Ik bracht mijn tijd door met elf lotgenooten, die ieder hun deel hadden in den zwaren arbeid om de gedeelten van het eiland, Welke het minst onvruchtbaar schenen, te bebouwen. Wij vingen vogels zonder vuur wapens en vischten langs de kust, De provisie, door het Gouvernement verstrekt die dagelijks van het naburige Konings eiland werd gezonden, bestond uit ander half pond slecht brood voor iederen ge vangene. een stuk oudbakken vleesch of gezouten vet boonen ot lijst een weinig olie en zes centiliter tafia een soort bran je* ijn. Om de beurt Heden wij dienst als kok en spoedig had iK een zekere repu iafcie veiworv n door de beieiding van Ita liannsche gerechten een kunst die ik ge leerd had toen ik in 1848 als vrijwilliger deelnam aan den lullvanschen oor'og tegen Oostenrijk. Het lijkt mij onmogelijk het leed te be «chrijven dat onze wreeds bi wakers ons berokkenden. Wil waren overgeleverd aan bur willekeur en werden wanneer het hun iuviel geketend en maandenlang op brood en water gezet of bijna doodgeranseld met louwen zoodat we wekenlang met vreese lijke pjjn te bed moesten blijven. Ledrn Rollin Mazzini en Campanella de philosoof waren hoewel zij zich niet in Frankrijk be vonden, tot lerenslai ge deportatie veroor- detld op de aanklacht een samenzwering tegen het leven van Napoleon III op touw te hebben gezet In 1857 gaf Ledru- Rollin aan generaal Nino Bixio de som van 12000 om een expeditie te organi- seeren met het doel mij te bevrijden. Ver scheidene pogingen weiden gewaagd, doch zij hadden gppiï ander resultaat, dan dat het leven op het eiland mij ondragelijker werd gemaakt. Tijdens deze pogingen tot bevrijding evenwel eischten de pers en de publieke opinie in Frankrijk mijn invrij heidstelling, die ik ten slotte verkreeg en wel tijdig genoeg om nog voor de Fran sche republiek te kunnen strijden en om het minder aangename vooi recht te hebben met Trochu de overname van Parijs aan de Duitschers te teekenen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Heer Redacteur Indien ik de begaafde pen bezat van sommige groote roman schrijvers, dan zou ik bepaald deze regels gespaard kunnen hebben en dan had men ook aan mijn voorgaand schrijven geen verkeer den uitleg gegeven, maar daar dat schrijven niet in alle opzichten juist was, zooals ik las in Uw blad van Zaterdag 12 Maart '98, voeg ik hier nog eenige regels aan toe, waarvoor ik U ter plaatsing be leefd in Uw volgend verschijnend blad een plaatsje verzoek, bij voor baat, mijn dank. Het zou mijn bedoeling geweest zijn, dat een lid van „Steunt el kander" zich in geval van onge steldheid onder behandeling van den dokter moest stellen, om recht op uitkeering te hebben doch hij behoeft zich alleen aan te melden om te laten constateeren dat hij tot werken niet in staat is indien dit nu eens het geval is, en zijn ongesteldheid duurd bijvoorbeeld zes weken, maar had hij zich laten behandelen, dan had hij bij de vierde week zijn werk weer kun nen hervatten, zoodat hij in het eerste geval, 14 dagen langer uit de kas van „Steunt elkander" ge niet, zonder voor dokters uitgaven bevreesd te moeten zijn in dat geval heeft de geachte schrijver in Uw voorgaand blad gelijk, dat er hoegenaamd geene verhouding bestaat tusschen genoemde Ver- eeniging en het Ziekenfonds doch is hij verplicht om zoodra doenlijk zijn werkzaamheden te hervatten, dan moet hij zich ook laten be handelen en in dat geval zou er wel degelijk eenige verhouding be scaan tusschen de Vereeniging en het Ziekenfonds. Het doel van den geachte schrij ver was alleen geweest om de be langstelling in het tonds op te wekken, het geldelijk bezwaar bleef buiten beschouwing, daar hij, die de contributie niet kan betalen van zelf geen lid kan zijn, waar moet die dan reddingzoeken; wanneer een ongesteldheid hem belet te werken gij zult welligt zeggeel „daarvoor betaald de ge meente," doeh mdien zij, die door financieel bezwaar weerhouden worden lid te zijn, ten laste der gemeente kwamen, zou hun aan tal verbazend zijn, want al die financiers van f 250 zijn niet in staat lid van meergemeld Zieken fonds te worden. Het zou toch inderdaad in een gemeente als Axel, met zijn vele welgestelde ingezetene heel an ders kunnen gaan, dan nu het geval iser zijn er helaas niet vele (om geen ander woord te ge bruiken) die pogingen aanwenden om de mingegoede stand des win ters iets te laten verdienen, al was het nog zoo weinig, veel zijn zij, wier lot thans behandeld wordt niet gewoon. U nogmaals dankende voor de plaatsing, teeken ik mij een lezer van Uw blad. Axel, 15 Maart '98- Van 1 tot en met 15 Maart 1898. Axel. Huwelijks-voltrekkingen. 10 Maart. Willem van Aalst, 26 j., jm. (van Ter Neuzen) en Jokanna van Teijlingen, 21 j., jd. Geboorten. 3 Maart. Marinus, z. van Marti- nus van Doorn en Wilhelmina Willemsen. 10 Maart. Celina Nathalia Antonette, d. van Char les Louis van Pienbroek en Coleta Maria van Pottelberge. 10 Maart. Willem Frederik, z. van Adriaan van Cadsand en Ebrina Dees. 11 Maart. Neeltje, d. van Martinus den Hamer en Sara Yzeboart. 11 Maart. Jacob, z. van Jacob Geensen en Suzanna Buijze. 13 Maart. Izaak Jannis, z. van Cornelis Johannes Schieman en Tannetje Cappon. Axel, 12 MRT. Ter Graanmarkt van heden (Zate; dag) waren de prijzen als volgtTarwe f 9,75 a f9,85Wmtergerst f 8,50 a 18,80, Zomergerst f 7,90 a f 8,25, Ro'sge f 6.50 a f 6,60, Erwten f 6,60 a f6.70, Paarden boonen f 6,50 a 7, Ha ver f 6,a f6,25, Koolzaad f 0,— Boter f 1,10 a f 0,— per kilo. Eieren f3,— a f 0, per 26 stuks. Hulst, 14 MRT. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 10,— Rogge 6,60. Wiutergerst 8,80 Zomergerst 8,25 Haver 6,10, Erwten ƒ6,85 Paardenboonen ƒ6,70 Duiven- boonen 7,30, Witteboonen 0,- Bruineboonen ƒ0,— Boekweit f -, Lijnzaad 0,-, Aardappels ƒ3,40 Koolzaad per zak van 106 liters ,- Boter per kilo 1,10 Eieren per 26 stuks ƒ0,75. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 32 stuks hoornvee, 43 varkens 0 paarden verkocht 8 33 0 Gent, 11 MRT. Graanmarkt. De pry zen zijn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 20,75, rogge 13,87, gerst 16,75, haver 16, tot 16.5U koolzaad 27, lijnzaad 22 tot 24 lijnzaadkoeken 18 tot 18,50 koolzaadkoeken 13 tot 14 fr per 100 kilos Boter per kilo 2,70 tot 0,-. Eieren de 26, 1.50 tot -.0. Ter veemarkt te Gent van Vrijdag 11 MRT. werden te koop gesteld: 60schapen 7 lammeren, 76 kalveren, 282 vette val kens, 12 loopers, 420 biggen, 66 melk koeien, 5 groote osseri, 157 jonge ossen, 140 vaarzen, 150 vette koeien, 63 slieren, 270 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen- en vaurzenvleesch tr. 1.18 a fr. 1.23idem 2e qual. fr. 1.07 afr. 1.12 koeienvleesch fr. 1.12; a fr. 1.18 idem 2de qual. tr 0.75 a fr. 0.95 stiereuvleesch Ir. 1 a tr. 1.13 kalfvleesch fr. 1.5u a fr. 1.65 schapenvleesch fr. 1.25 a fr. 1,35 lams vleesch fr 2, a fr. 2,10 en varkens vleesch fr.0.97 a fr. 1..10 Huiden. Ossen, vaarzen, koeien fr. 0.80 a fr. 0-82 kalveren tr. 1.10 a tr. 1.15. Versch r o e t tr. 0.25 a fr. 0.3Q

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3