Rechtszaken. (■enengd Nieuws. heb gezien van bijna alle kinderen, van de wieg af gevangen in een dynastie, be dreigd door een koningschap, gedrukt door de traditiën van een kroon. Hiel en daar op zijn weg riep men que viva el rey! en dan sloeg hij even aan, en over zijn fijn blozend gezichtje scheen iets van eeD glimlach, even maar, dade lijk verdwenen, zooals even een zonne straaltje kan schijnen door een triestige regenlucht. Weet ge, te midden van dat goedhartige, drukke, trotsche maar onbe rekenbare volk van Ibenë, dat met zijn grappen en met zijn gelach, met zijn po litiek gepraat er niet aan denkt welk een gewetenslast door sommige menscben moet gedragen worden, was deze moeder koningin, was dit kind-koning om er tia nen van in de oogen te krijgen." Zonder op de waarde van deze beschou wing at te dingen, gelooven wij toch de onderstelling te mogen wagen dat onze koningin gelukkig een uitzondering is »op de kinderen van de wieg af, gevan gen in een dynastie.» AA EL, 15 Maart 1898. Onder voorzitterschap van den heer K. J. A. G. baron Collot d'Eacury werd Zaterdag alhier in Het Gulden Vlies» eeD drukbezochte vergadering gehouden van belangst llenden in de oprichting eener Coöperatieve beetwoi telsuiker fabriek. We hebben dit voorjaar weder gezien hoeveel voeten het in de aarde heelt gehad, eer dat van een geregeld contracteeren sprake wasop dit oogenblik zelts hebben, naar we vernemen, de fabrieken nog geen bee- ten genoeg, alles het gevolg van de wei nig aanneembare voorwaarden der fabri kanten. Het is danjook geen wonder, dat de belangstelling in deze zaak toeneemt. Staande de vergadering traden eenige nieuwe leden toe. Hoe grooter het aan tal leden woidt, hoe meer kans er bestaat het plan tot verwezelijking te brengen. Kwam de fabriek eindeljjk tot stand, we gelooven dat er alsdan een groote ver andering in den alles behalve prettigen toestand zou komen. Het is dus zaak, de aandacht van belanghebbenden voort durend levendig te houden. Woensdag 16 dezer zal te Ter Neuzen in het hotel Keersemaker een dergelijke vergadering worden gehouden. Zondagmorgen liep bij mist bewes ten de haven van Ter Neuzen op het strand de stoomboot Colchester van de lijn Antwerpen Harwich. Korten tijd daarna klaarde de mist op. De juist aan de laagwaterlijn, by laag water geheel Zij heeft den nacht bp hare vriendin in Parjjs doorgebracht, maar is iu de vroegte reeds naar Batrignolle teruggekeerd, waar zich het lyk weer bevindt. Zij is bereids weer gevat genoeg, om op alle haar ge dane vragen klaar en helder te antwoor den en is bereid, zich op verlangen hier heen te begeven.» »Ik geef er de voorkeur aan, tot haar te gaan, alsof we haar een iouw bezoek komen brengen. Ik gevoel een innig me delijden met het arme meisje. Dat onder vragen hier ambtshalve moet haar wel pijn lijk zjjn. Daarbij komt, dat ik het huis ook DOg eens beter wilde bezichtigen, op dat wij over aard en wijze van het indrin gen des moordenaars duidelijke begrippen krijgen. Gij denkt dat hij door de kleine voorhuisdeur in de slaapkamer gekomen is, niet waar „Ja wel. Nadat hij deze geopend had, behoefde hij maar eene schrede te doen, om aan het hoofdeinde van het bed te ko men en den hals van zijn slapend slacht offer dicht te drukken. Ik heb gepiobeerd deze verschrikkelijke scene zelf te spelen, ik heb gedaan wat ieder doen moest en weet nu duidelijk, dat de kapitein nog den tijd tot ontwaken nog ter verdediging ge had beeft." »Ga»t die deur dan zoo licht open »Zeer licht en zonder het minste ge druisch-» Wat mij echter verbaast is, dat de zeer primitieve houten trap onder het gewicht der moordenaars niet bezweken is droog zittende boot had gedurende den dag veel bekijks. Ten aanschouwe van een menigte menschen, gescnaard op de bavenhpofden wallen en zeedijken kwam de boot nog voor hoog water met eigen kracht vlot en zette zij de reis naar Ant werpeo voort. Eenigen der passagiers waien des mor gecs geland en hadden per trein hunne reis vervolgd. Keuring vun Dekhengsten. Door Ged. Staten van Zeeland is ken nis gegeven dat hij de dit jaar gehouden keuringen de volgende heDgsten onder meer zijn goedgekeurd Bij de keuring te Hulst. Leon vac H. Louwers, Aerseele (België) Hercules van Victor de Sutter, Assenede (België)Bara van R. Pauwels, Bouchaute (België)Paulus van C. Haak, Axel For ton van J. Jansen van Roozendaal, Axel Lion van E. Buysse, Bassevelde (België) Snel en Leon beiden van R. Pauwais, voornoemd Prins van Aug. van Duyse, Clinge Leo van Ch. L. Maerman, Graauw Leo van Ch. Steyaert, Graauw Salomon van G. Verstraaten, Graauw Frans van E. Verschueren, Hengstdijk Leo van Aug. J. Balliauw, HontenisseMax van L. Stallaert, HontenisseHoltweg ran L Smet Kieldrecht (België)George van E. van Acker, St. Jansteen Picol van Ecc. B. Plasschaert, St. Jansteer, Caesar van J. Wolfert, Terneazen Swell van G. Keickbove, Moerbeke (Belgie)Baron en Harrison beiden van Joh. de Fejjter, Zaamsiag. En nfgekcurd zijn Felix van A. Aernouts, Hontenisse, we gens bolspatten Hans van L. Rouglers, Sas van Gent. wegens gebrekkige hoeven onregelmatige versieter. gangen Leo van Jos. Mangnus, Stoppeldijk, wegens sabel beenen Major van wed. J. F. Begheijn, Terneuzen, wegens cornage Gavour van A. de Kraker Kzn., Zaamsiag, wegens bokhoeven, bolspatteu Hans van E. Dek ker Zaamsiag wegens plathoeven, oeer- voetigen stand en Majoor van Y. de Sutter, Assenede (Belgie), wegens plat hoeven, brokkelige hoeven, onregelmatig heid in den bouw. De algemeene vergadering van de „Maatschappij t. bev. v. landb. en vee teelt in Zeelandzal 15 Juni plaats hebben en 16 Juni een tentoonstelling van vee en werktuigen, te Tholen. of althans gekraakt heeft. Wellicht ech ter hebben zij de trap in het geheel niet bel i eden.» »Hoe meent gjj dat Ik begrijp u niet.» »Nu, de verdieping is zeer laag, onge venr vyftien kleine treden. Een der mede piichtigen kon gemakkelijk op de schou ders des anderen, de zolder bereiken en op deze wijze op de bovenverdieping komen, zonder van de trappen gebruik te ma ken." »Gjj blyft alzoo zij uwe meening dat er twee moordenaars geweest zijn „Ik blyf daarbij des te eerder, heer rech ter omdat de rapporten mijner agenten als zeker stellen, dat een kellnar van zekere herberg in den nacht van den 24 op den 25 een man, die zeer onrustig en gejaagd scheen te zjjn, aan den ingang der aveDue St. Ouen gezien heeft. „En heeft hy dan een tweede persoon opgemerkt „Niet aan de plaats. Maar men zag hem later terugkeeren met een tweede individu en wel uit het huis No. 90 der Arenu Clichy komende. Men zag hen dus, gelijk gij ziet by het schouwtooneel der mis daad." »En het huis, waarin de werkvrouw woont zei de rechter wat weet gij daar van Wordt vervolgd.) Arroudissements Rechtbank te Middelburg- Zitting van 15 Maart 1898. J. P22 j.. klompenmaker te Clinge is wegens mishandeling vrijgesproken. F. J33 j., agent, wonende te Temsche (België) gedetineerd te Middelburg is we gens diefstal van een wagonlading stroo vrijgesproken. Heden diende voor deze rechtbank de zaak tegen den beruchten Leo Miloen, wegens het hevig verzet in den avond van 5 Febr. 11. onder de gemeente Bier vliet tegen de marechaussees Adam en Yan der Waal. De zaal der terechtzitt ng was stamp vol met publiek. De eisch is 5 jaar Uitspraak 22 dezer. Te Bolsward waren twee kinderen van J. K. een van 3 en een van 2 jaren eenige oogenblikken alleen in huis, wijl de moeder boodschappen zat te doen. Even daarna zagen de buren vlammen in de kamer, zij snelden toe en zagen nu het oudste kind in brand staan, ter wijl ook reeds de turf bij de kachel en het behangsel vlam gevat hadden, De brand werd spoedig gebluscht, doch het kind heeft zulke hevige brandwonden, dat zijn toestand gevaailqk is. Waarschijnlijk had het een stuk papier in de kachel gehouden, waarna dit met de kleeren in aanraking kwam en verder in den turfbak is neergekomen. Een stoelenmaker uit Noordwolde Fr. die tijdelijk te Gent vertoefde, ontving aldaar eene dagvaarding om in eene straf zaak als getuige op te treden in de zit ting der Rechtbank te Heerenveen op Donderdag j.l. De dagvaarding liet hij teekenen door deu commissaris van poli tie te Gent; bij vei trok Dinsdagavond van daar en was Donderdag ter terecht zitting aanwezig. Toen bij het getuigengeld zou beuren, werd hem de reis van en naar Noordwol de vergoed, doch de president had bezwaar om hem mylgeld te vergoeden van eu naar Gent. In plaats van ruim 30 out ving deze getuige slechts 2,75, In den scheepsbouw is de naam van Zola ook reeds in toepassing gebracht. De scheepstimmerbaas Zwanenburg, te Texel, vervaardigt een scheepje, dat hij den naatn van Zola heeft- gegeven. Te Hijuen gem. Beiien is brand ontstaan in da behuizinge van den Heer A. Schuring, bewoond door den kastelein P. Buis en den bakkei W. Schipper. De levende haven werd grootendeels gered, doch beider inboedels zijn verloren, Die van Buis was uiet verzekerd. Er woidt aan kwade trouw gedacht, of schoon Diet van den kant der bewoners. Te Oudekerk a. d. IJssel werd Vrij dagmorgen een echtpaar bewusteloos te bed gevonden, dat kortelings zijn nieuwe, nog niet geheol afgewerkte woning be trokken had. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en verleend, doch de toestand van beide personen is nog ern stig, vooral wat den man betreft. De oorzaak van het gebeurde ligt hierin dat het slaapvertrek is een kleiu, bedompt, van alle lucht afgesloten kamertje. Uit een uitvoerige beschrij ving in de Temps blijkt, dat de dum—durn-kogels wel door de* soldaten zijn uitgevonden en in praktijk gebracht, door het nicke len topje af te vijlen of af te scheuren maar dat deze uitvin ding officieel is waargenomen. De dum—dum—kogels worden nu fa brieksmatig vervaardigd. Te Noordwijk heeft 6en ontploffing plaats gehad in de fabriek van gecarbu roerde Tucht die in de gemeentelijke straat verlichting te Noordwijk bitioen voorziet. Bij de ontploffing ontstond zulk een b9 vige brand dat het gebouwtje in zeer weinig tijd geheel in licht6 laaie stond. Een broeder van Jen diiecteur in de fa briek werkzaam, werd door de luchtver plaatsing buiten de fabriek geworpen en kreeg eenige brandwonden. De brand weer moebt bet gelukken bet vuur tot het eene pand te beperken, waardoor het gevaar van ontploffing van twee ketels, met petroleumgas gevuld en vernieling der op het terrein aanwezige petroleum gasfabriek werd voorkomen. Een abonne vau het Centrum in Bussum beklaagde zich, dat hij Vrijdag in een bouwland, meer dan 300 Meters van bet als onveilig op de Bussumsche hei aangeduid terrein, de kogels om de ooren flaitoD die de Amsterdamsche in fanteristen oelenend uit hunne geweren schoten. Die abonne verklaarde er niets tegen te hebben om voor bet vaderland te ster veD, maar dan wilde hij liever dat geen Amsterdamsche kogel hem die beroemd heid verschafte. Dat nielshebben tegen het sneuvelen voor zijn vaderland is zeker meer aardig heid dan ernst. Wij leven liever voor het vaderland. Een Urker visscher is door een stortzee over boord geslagen en verdron ken. Hij iaat een vrouw met 5 jeugdige kinderen na. Doordat het vlot, waarmede eenige leerlingen van het land en tuinbouw in ternaat Weten en werken,» trots het verbod van den directeur, over de Linge roeiden, kantelde, is een der leerlingen, een 17jarige jongeling uit Voorburg ver dronken. Vrijdagochtend was een boerenar beider in dienstbetrekking te Amersfoort bezig eenige garven stroo van den zolder te werpen, toen hij zijn evenwicht ver loor en viel, met het hoofd op den dee en bewusteloos werd opgenomen. Her senschudding had de val tengevolge en 's nachts overleed de man, eene vrouw en vier kinderen onverzorgd achterlatende. Te Maastricht braken twee dreu- missen, 8 en 9 jaar oud, door middel van een ijzertje, een brievenbus open en -wierpen de brieven, die de bus bevatte, in het kanaal, na eerst de postzegels ervan afgenomen te hebben, die zij ver kochten om de opbrengst aan snoepgoed uit te geven. Beide knapen werden door de politie opgespoord en naar het bureau Wie kwaad verteld van anderen tegen beter weten in, kan gerechterlyk worden vervolgd wegens lastermaar ook wegens het tegendeel, te goede ge tuigenis geven, kan men voor het gerecht komen. Dat ondervindt tot zijn schade een burger te Berlijn, die aan een dienst meisje, dat by hem had gestolen, een getuigschrift gaf, waarin hij verklaarde dat zij eerlijk was. Het meisje stal weder in haar nieuwe betrekking, en toen het bleek, dat zij ook in haar vroegeren dienst had gestolen, stelde haar nieuwe meester een gerechterlijke vervolging in tegen den schrijver van het valsche ge tuigschrift. Deze zal nu zeker tot boete en schadevergoeding worden ver oordeeld. - Te Noordwijk is Zaterdagmorgen halfelf een hevige brand uitgebroken in het nieuwe gedeelte der Noordwijksche gasfabriek. De heer G. Jas was bezig een der ketels bij te vullen voor het zoo genaamde nieuwe licht, dat aldaar voor de straatverlichting gebruikt wordt, toen hij opeens een hevigen knal hooide en bijna op hetzelfde oogenblik buiten het gebouw geworpen weid. Hij kreeg daarbij eenige brandwonden aan het gelaat, en

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2