OUDE VIOLEN Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken, A cl verten tien. Dameshoeden Aanbesteding Fondcering vooreen Weegbrug, TE KOOP Wilgen Pooten en Staken groene- en drooge .Hutsaarts, bij J DE PUTTER, Lz., Ontvangen C. P. Gast te Axel. M. J. H. KESSELS, I o Toeten in eöD opgestroopte slaapbroek en de beenen bedekt met wonden zij lie verder bun kameraden de laatste eer gingen bewijzen liepen met omwonden noofden armen of beenen want de mees ien bunner hadden min of meer belang rijke wondeD bekomen De een was ge kleed ïu een vuile witte broek en gescheurd hemd, doorweeft van regen en modder een ander weder droeg een gescheurde uniformjas en een onooglijk beenbekleed sel een derde had een ouden stroohoed op het hoofd terwijl zijn schamele klee ding nauwelijks voldoende waa zijn li chaam behoorlijk te bedekken enz. Maar toch liep vooraan in den stoet een miti taii een forsch artillerist met een in dei- naast saamgevlochte bloemkrans in de band om die uit naam der kameraden en ook der in Euiopa vertoevende fami iiebetrekkingen op het graf der arme slachtoffers neder te leggen Toen op het commandovoorwaarts marsch lede som je re stoet zich in beweging zette bleef •een oog droog het was een hartroeren ie gang In d6 geopende groeve werden de acht dooden op een rij uaast elkander ge legd de kapitein sprak enkele krachtige odrukwekkende woorden om de overlede nen in de berrinnering hunner overleven le kameraden aan te beveien maar lang on men aan het graf niet vertoeven er was nog zooveel te doen zoovelen moes en nog geholpen morden. AXEL, 11 Maart 1898. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge ïoudon veemarkt waren aangevoerd 38 stieren, 18 'ossen, 4(5 koeien en vaar den en 6 schapen, samen 108 dieren. Al es ging aan lage prijzen vlug van de hand, Bevorderd zijn de commiezen bij 's ïjjks belastingen J. de Vutfst te Ter Neuzen tot de tweede klasse; J. Scbui ing te Sas van Gent, L. Minderhoud te Hulst en J. J. de Smit te Koewacht tot de derde klasse. Te Bouchaute nabij de Nederland che grens is, naar uit Philippine aan de M. Ct. gemeld wordt, door een landbou ver een aarden pot opgegraven, waariD zich 647 oude geldstukken bevonden. Voor een zestal dezer munten is den man reeds 1000 frs. geboden, maar hjj wil ze voorloopig behouden, omdat hij overtuigd is, dat er nog wel meer lief hebbers zullen komeD. De minister van justitie heeft aan de marechaussees A. Adam en J. Van der Waal te IJzendyke zjjne bijzondere evredenheid te kennen gegeven wegens iud onverschrokken en beleidvol gedrag by de in den avond van 8 Februari on der Biervliet met hevig verzet gepaard gaande arrestatie van don beruchten en gevreesien inbreker Leo Miloen. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 13 Maart 1898. Ned. Hero. Kerk. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gerefoi meerde Kerken. Kerk A, Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn Nam. 2 ure Ds. O. J. Kapteijn' Kerk B. Ds. A. Steijling. Ds. A. Steijling. ■roorm. 9V« ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Bij de verplichte hengstenkeuring te Groningen werd een paard ingeschre en onder den naam Dreyfus In de heng tenboeten van Drente is eer Emile Zola i pgei.omen. Uit den sneltrein is Woensdag ochtend nabij Rjjsson een negenjarige ongen gevallen- Het kind bleef geheel ongedeeld. Door een Veehouder te Beets werd opgemerkt dat een zijner beste scha pen in de weide in onmacht verkeerde By ondeizook bleek dat het dier was overvallen door een troep roofvogels en wel zoo verwoed, dat het niet in staat was zich naar behooren te verweren. Het schaap was zoo toegstakeld, dat de eige naar genoodzaakt was het onmiddellijk al te maken. Een knecht aan de univeroiteitsbi biiotheek te Leiden is betrapt op het zich toeeigenen van boeken ec platen enz. be hooiende tot de verzameling van genoem de bibliotheek. Ik heb gehoord, merkte juffrouw Cayenne op dat u gisterenavond zoo erg verstandig heeft gesproken. Ja hernam Willem Jat is erg ont moedigend. Wat zegt u Ik bedoel de buitengewone verbazing die dit overal schijnt gewekt te hebben. In 1803 werd op de plaats, waar thans Chicago zich bevindt, oen blokhuis tegen de Indianen gesticht, in 1837 kreeg Chicago stadsrechten in 1847 werd do eerste spoorlijn gelegd en nu bezit de stad een lengte langs den oever var het Michigan meer van 42 kilometer, dat is van Zwolle tot Goissel voor Zutphen, en een breedte van elf kilometer, d. i. onge veer van Zwolle naar Hasselt, Chicago is een mooie stad. Rondom strekken zich prachtige parken uit met mooie boule vards. De stad denkt die snelle ontwikkeling aan zijn gunstige ligging, Hot Michigan meer 6n dedaarmed in verbindiug staan de morenhet Eriemeei on het Boven meet worden bevaren door een vloot, die even groot is als de Duitsche handelsvloot, en die naar alle zijden heenrijsl tot de haven van New-York toe. Zeeschapen, met niet te grooton diepgang, varen tot voor de stad. De groote immigratie van Duitschers kwam vooial de uitbreiding van Chicago ten goede, waarbij dan nog de volksverhuizing uit do Oostelijke Sta ten naar het Westen kwam. Dat de noodige voorzorgmaatregelan, waarvoor 'ojj ons door bouwverordeningen gewaakt wordt, by zoo'n verbazend snelle uitbrei ding niet altijd precies konden nageleefd worden, licht voor de hand. Zoo werd en wordt byv. de rioleering vaak belem merd door de reeds eenmaal geplaatste huizen. Op echt Amerikaansche wijze worden die buizen dan twee of drie meter in de hoogte gebracht, anderen weer ver plaatst, en zoo zijn in de laatste drie jaren door speciaal daartoe opgerichte maatschappen meer dan 10.000 hcizen gelicht. Van krasse maatregelen laat men zich niet afschrikken. Zoo is inder tijd een wijk, waar zich net uitschot van de ma itschai pij had genesteld, door de stadsregeering afgebrand en beter opge bouwd. De stad telt thans bijna 1.4 millioen in woners, waarvan 161 000 Duitschers, 70.000 leren, 30.000 Engelschen, 9000 Schotten 24.000 Canadeezen 43.000 Zwe den 21.000 Moren 7000 Denen 34.000 Poien 25.000 Bohemers 7000 Russen 6000 Oostenrijkers 5400 Nederlanders 5000 Italianen 14.000 Negers enz. een alle gaarije zooals men alleen in Amerika kan vinden. (Zw. Ct.) Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie 1 Inderdaad, de redeneering van den schrijver van het ingezonden stukje in het vorig nummer dezer courant is nog zoo kwaad niet, al is zij ook niet in alle opzichten zuiver. Ik ben het met den geachten inzender eens, dat van een jaar lijksch inkomen van 250 heele guldens al heel weinig kromme sprongen kunnen gemaakt worden. Wie met een gezin van dat bagatel kan leven, zonder iemand lastig te vallen, dien zou ik minister van financien willen maken voor zoo'n finan cier moet men respect hebben. Maar alle gekheid op een stokje. Een ernstige zaak dient ook ernstig behandeld te worden het is mij alleen met mijn vorig schrij ven te doen geweest de belangstelling in het ziekenfonds op te wekken bij hen, die daarvan lid kunnen en mogen zijn, meer niet. Het geldelijk bezwaar heb ik hierbij buiten beschouwing gelaten, om reden dat hij, die de wekelijksche contri butie niet kan betalen, vanzelf geen lid kan zijn. De vereeniging »Steunt elkander* staat geheel buiten het ziekenfonds. De uit- keering van ziektegelden heeft volgens art. 15 van het reglement dier vereeni ging plaats »op vertoon van een certifi caat van den geneesheer of van den com missaris uit de buurt, indien het betreft een gemakkelijk te constateeren belet sel.« Hierin ligt dus volstrekt niet opgeslo ten, dat men zich onder behandeling van een dokter moet stellen, om recht op uitkeering te hebben. Alleen moet een bewijs van ongeschiktheid om te werken worden overgelegd. Dit laatste om te bewijzen, dat de redeneering van den ge achten inzender niet in alle opzichten, zuiver is. Yoor het overige kunnen wij elkander gerust de haud reiken. Ook ik ben over tuigd, dat van een arbeidersinkomen wei nig kan afgenomen worden. De vereeni ging »Steunt elkander* geeft een lid ze kerheid, dat zijne inkomsten bij ziekte niet stilstaan en dit is vooial de spoor slag om lid van deze vereeniging te wor den. Hoe dikwijls heb ik er niet over ge dacht eene veieeniging in het leven te roepen tot geldelijke uitkeering bij sterfte van varkens, maar het is ook weer het geldelijk bezwaar, dat mij heeft tegenge houden er mede te beginnen. Ik begon te bedenken, dat er al zooveel wordt op gebracht voor een en ander, als daar zijn huishuur, belasting, begrafenisfonds, zie kenfonds, assurantie, contributie »Steunt elkander,* ja, wat niet alHet zijn allemaal kleine wekelijksche bijdragen, maar veel kleintjes maken vooral hier een groote. En dan nog. Als lid der commissie voor het aanstaande inhuldigingsfeest komt men bij het inzamelen der benoo- digde dubbeltjes soms heel wat tegen, dat ons tot droefheid stemt en tot dieper nadenken tevens. Ten einde ieder zoo veel mogelijk in de gelegenheid te stel len zyn penninkske te offeren, besloten we, rnyn medelid en ik, eens geen deur tje over te slaan. We kwamen toen in gezinnen, waar we veel beter wat kon den brengen, dan een kleine bijdrage te vragen. Hoe goed de wil ook was, de menschen konden niet geven. Zoo be zochten we ook een paar oude lieden, Ook zij konden niets missen. De man was den heelen winter ongesteld, van den armen hadden ze nog nooit iets ge kregen, daarvoor hadden ze altijd gezorgd maar als er geen verandering kwam, zou den ze toch, hoe zwaar het hun op den ouden dag ook zou vallen, eindelijk om hulp moeten aankloppen. Zie, geachte redactie, ik draag de we reld niet zwaar, maar toen schoot mijn gemoed toch vol en ik dacht er over, hoe uitstekend een klein pensioen aan zulke arme stakkerds zou ten goede komen Daarom, er is nog veel, nog heel veel te doener zijn nog vele misstanden weg te nemende wereld is nog zoo verre van volmaakt. Laten wij dus, het goede in alles waai deeren en vooral datgene steunen, wat kan strekken om leed te veizachten en druk te verlichten waar zulks mogelijk is, Het bevreemd mij zoo vaak, dat velen een afbrekingssysteem huldigen, waar opbouwen zoo heilzaam en nuttig kan werken. Dankend voor de verleende plaatsruimte, Uw dw. dienaar O, P. MINJON. Axel, 9 Maart '98. eugiisieiagüüaaiiffungBRi Zondag 13 Maart a. s. hopen mijne geliefde Oudeis J, C. VERBRUGGEN J. KOLIJN hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. J. M. VERBRUGGEN. Axel, 11 Maart 1898. NI«D wslgemeenden dank voor de op den 41en dezer ontvan gen blyken van belangstelling. Axel, 11 Maart 1898. C. P. MINJON. De ondergeteekende bericht dat zij van af Dinsdag 15 Maart en voortaan eiken Dinsdag en Donderdag van des voormiddags 9 tot des namid dags 4 uur zal uitgepakt zijn in bet zij kamertje ten huize van M. Ringelberg, inet eene ruime keuze en verder alles wat tot het modevak be hoort. Hoogachtend, De Gezusters LAFORT van het maken van een met bijlevering van bouwstoffen, naby het station Kijkuit* gemeente Axel op Vrijdag den 18 Maart 1898, des namid dags 3 ure in de herberg bewoond door J. Bogaert aldaar, alwaar ook Bestek en teekeniDg ter inzage ligt. Plaatselijke aanwijzing op den dag des besteding des middags 1 ure. Inlichtingen te bekomen bij J. WISSE Jz. bouwkundige te Zaamslag. TE KOOP een STATENBIJBEL, uit gave KEUR van 1700. met koperen slo ten en tneken. Te bevragen by den uit gever dezes. tevens ook nog te Axel (Baoostenblij polder.) Een groote partij Prikkeldraad dicht en wijdt, bezet. VLECHTWERK van af 60 cM. ASPHALTPAPIER en meer andere artikelen, alles aan zeer lage prijzen. en verdere oude Strijkinstrumenten, al zijn ze ook in geheel derecten toestand (ZELFS IN STUKKEN,) worden steeds tegen hooge prijzen aangekocht door De Kon. Ned. Fabriek van Muziekinstrumenten, TILBURG.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2