Rechtszaken. (ileiaengd Nieuws. Correspondentie. Ingezonden Stukken, Marktberichten Advertentie». bezaaid. De beten gezet, schoon gehouden ge stoken. Daarna vervoerd. Maakt nu uwe rekening op. Twaalf gemeten gecontracteerd en slechts tien bezaaid. Wij laten d n oogst niet tegenvallen vrij stellen hem op 160OO KG per gemei dit geeft voor 10 gemeten, diegecontrac teerd zijn, 160000 KG, a f9— bruto, vertegenwoordigend f 1440. Van die 1440 zijn er al 12 X I SO ontvangen zoodat er nog ontvangen moet worden f840 d. i. f84 per gemet. Trek daarvan af de uitgaven voor pacht voor bemeFting. voor grondbewerking voor schoonhouden, voor vervoer, voor slijtage op paarden en tuig, voor verlies op uw volgenden oogst, omdat de paarden ge bruikt moeten worden juist in een tijd. dat het land voor den volgenden oogst gereed moet gemaakt worden. 'tGeen er dan overschiet is zoo luttel dat wilde zoo iemand het vorig jaar al coutracteeren om het voorschot te ont vangen in Februari, dit jaar door hem, na het ontvaogen van de laatste afreke, ning. vaak al in December naar een agent wordt uitgezien om toch maar weer lietst een nog grooter voorschot te be komen. De put wordt elk 'aar grooter, die per eindelijk zoo groot en zoo diep dat de landman er in verdiinkt. Zeker is dat erg treurig, maar het is zoo. Dat dient voorkomen te worden. Gemakshalve berekenen wij den frank, evenals bij den effectenhandel op 50 cent. Ik moet hier de aandacht nog op iets an ders vestigen. Hij, die het voorschot in Februari zoo brood- noodig heeft, heeft doorgaans de krachten niet om zijne beten te behandelen, zooals het behoort. Bij zoo iemand is vaak geene sprake van 13000 KG. per gemet. Hoe voor zoo iemand het jaar moet sluiten, laat ik geheel over aan het oordeel van den lezer. (Overgenomen uit het Westelijk deel.") „Weekbl. voor Z.-Vl. Arrondissement» Rechtbank te Middelburg Zitting 1 MAART 1898. D. W. F. K., 17 j. boerenknecht te Ter Neu zen is wegens mishandeling veroord. tot 7 dagen I. A. S., 19 j., werkman, II. A. A. G., 20 j werkman, heiden te Ter Nenzen zijn wegens po ging tot diefstal door twee vereenigde personen door middel van braak ieder veroord. tot 9 maan den gevang. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde ;isteren het vonnis der Middelburgsche rechtbank in zake Lippens en anderen tegen Staal en ande ren, betreffende vorderingen van pachtpenningen voor eene hofitede en land. Een der Drensche—correspondent en schrijft aan De Telegraaf Een stationschef en een stationskoffie huishouder aan den spoorweg door dit gewest - de naam van de plaats doet niets ter zake - waren aartsstroopers en stroopten, dat het een aard had Die affaire bezorgde hun menigmaal een heer lijken maaltijd en hun gelaat straalde van genoegen, als hunne respectieve echt genooten des Zondags een heerlijk ge braden naasje op tafel brachten, dat door de week in hunne verraderlijke koper draadjes zijn leven gelaten had. Doch zooals het gewoonlijk gaat, het zaakje bleef voor het alziende oog der politie niet bedekt en de ijver, ge naren van den heiligen Hermandad spaar den geen moeite hen er bij te biezen. Maar bij de scherpste surveillance mocht het hun niet gelukken deze doortrapte schelmen in hun minder eerzaam bedrijf te snapi en. Zelfs was de kastelein zoo brutaal een enkelmaal een gestroopte haas te laten ver spelen op het biljart en vertelde aan de politie bij die gelegenheid onomwonden hoeveel strikken hij had uitstaan, waar hij nog een lan.oor hoopte te bemachti gen enzalles als om den opziener der jacht nog meer te sarren. Het terrein hunner operaties lag niet ver van het station en op zekeren avond hadden zij weder eenige strikken uitge zet. De Rijksveldwachter en zijn onbe zoldigde collega hadden daarvan lucht gekregen en waren op hun post. Doch meer dan ten volle overtuigd van de sluwheid, waarmede de beide stroopers te werk gingen, verzonnen zij eene list. Zij kochten een haas van een jager en legden dien in een van de strik ken. De morgen brak eindelijk aan. Goed verdekt opgesteld liggen de beide politie mannen op de loer en wachten op de komst van de stroopers. Die haas zal hun ongeluk worden en en in ,t b ijde vooruitzicht straks een be keuring te kunnen doen, slijten beiden onzer fluisterend gepraat den tijd. Maar het duurt lang voor de stroopers komen Zouden ze soms de zaak niet vertrouwen? Geen nood, maar wachten de verzoeking om den haas te krijgen zal hun te machtig worden en wee ie gebeente als je aan dit kluifje likt Intusschen hadden de man van 't sta tion en zijn vriend de kastelein eens poolshoogte genomen en het verraad oot dekt. Dat was een leelijke streep door de rekening Zij konden den haas in de verte zien liggen, maar ook wees zoo nu en dan een klein wolkje rook. dat uit het pijpje van den veldwachter kwam de plek aan waar de politie zich in een droge sloot achter een wal verscholen had. it Was een naar geval, dien haas in den steek laten of zich aan eene bekeu ring, die onvermijdelijk scheen te wagen men stond met de handen in 't haar. De kastelein drong er dan ook maar op aan, om ,t eerste te kiezen en zich even ongemerkt als zij genaderd waren weer uit de voeten te maken De chef daaren tegen had opgemerkt dat de politieman nen zoo diep in gedachten verzonken waren, dat het niet onmogelijk scheen om ongemerkt vlug den haas te halen en zei fluisterend tot den kastelein „Als jij van avond trakteert op den goeden afloop waag ik het." Accoord!" was 't antwoord van den man d.er vergunning. „Daar kan wel een „dikkop,, op bestaan." En vlug als de wind zag hij zijn col ja door eene voor naar den haas toe kruipen. Hij rukte de pin waarmede de strik vastzat uit den grond en even snel spcedde hij zich met de vangst weg zon der door de politie bemerkt te zijn. De haas, de dure haas waarvoorde veidwach ter zijn geld had besteed, was binnen en de chef had bovendien nog eene trak tatie verdiend. De onttiuchieiing van de veldwachteis toen zij tot de ontdekking kwamen, dat de haas weg was, laat z ch denken. Ra zend van spijt zwoeren zij bij kris en kras. den stroopers dat brutale stukje be taald te zetten. Tot nog toe is het hun echter niet ge lukt revanche te nemen en de kasteMn was zeifs stout genoeg den veldwachter te vertellen, dat de haas goed gesmiakt had. Tot alle andorc weekbladen in Zeeuwsch-Vlaanderen wordt het verzoek gericht, dit schrijven ten Het ingezonden stuk over het zieken te nemen nHs van den heei M. in het volgend I spoedigste over te nemen. fonds van den nummer. Uuiren verantwoordelijkheid der Redactie. I Hiervoor I plaatsruimte. verleenen wij kosteloos Red. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed onderstaand schrijven in uw Weekblad op te nemen pj. TT -...1 I onaer ae ruoneit r» Dat er in den Hing IJzendijke terdag 26 Februari, eene commissie bestaat die, door „De voorwaarden daarin uitgedrukt zijn geheel Mijnheer de Redacteur! In hoedanigheid als Hoofdagent der Suikerfa briek van de firma Breda Dolk en van Voss te Leur neem ik bij dezen beleefd de vrijheid UEd. een klein plaatsje te verzoeken in het eerstvolgend nommer van U veelgelezen blad. Het doel van mijn schrijven dient eenvoudig als nadere toelichting op een bericht voorkomende onder de rubriek Binnenland in het no. van Za- iii I overeenkomstig de contnctvoorwaarden, doch de het inzamelen vail geleien, Cle Cjeetl I prijs der Bietwortelen is niet zooals den bericht gever van het N. v. d. D. meld f9,50 en f 10,00 maar deze zijn tot op dit oogenblik respectieve- jk f9,00 en f9,50 per 1000 KG. netto franco 'ram of Schip." Ter voorkoming nu van verkeerde gevolgtrek kingen welke daaruit zouden kunnen gemaakt worden, wenschte ik hieraan toe te voegen, dat door mij nog geene Contracten zijn afgesloten volgens den prijs in dat bericht bedoeld, Met de opname dezer .regelen Mijnheer de Re dacteur, zult U ten zeerste verplichten. UEd. Dienaar, Jac. J. RISSEEÜW. Hoofdagent voor Oostel. en Westel. Zeeuwsch. VI. Oostburg, 28 Februari 1898. Axel, 26 FEB. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f9,60 a f9,80, Winter ger*t f9,— a f9,10 Zomergerst. f8,60 a 1 8,75, Rogge f 6,40 a f 6,50. Erwt' n f6,50 a f6,69, Paardenboonen f6,75 a 7, .Haver f6,— a f 6,25 Koolzaad f 0 Boter f 1,10 a f 0, - per kilo. Eieren 3,— a f 0, - per 26 stuks Hulst, 28 FEB. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe op alk Hem daaromtrent "ge- I 9-80, Rogge ƒ6,60 Wiutergerst 9,20 o I Zomergerst Haver t 5,85, Erwten dane vragen is ondergeteekende /670 Piiar^enboonen /685 Duiven. bereid zoo volledig mogelijk te ant I boonen ƒ7,85, Witteboonen ƒ0,- woorden, indien postzegel voor I Bruineboonen ƒ0,— Boekweit f Lijnzaad 8,50, Aardappels 3,10 Koolzaad per zak van 106 liters -- Boter per kilo 1,10 Eieren per 26 stuks ƒ0,80. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 32 stuks ho irnvee, 51 varkens 0 paarden verkocht 20 49 0 Gent, 25 FEB. Graanmarkt. De prij geven in franken en per 100 uitstel duldende herstelling van het kerkgebouw der Hervormde Ge- I meente te Hoofdplaat hoopt te I Tr verzekeren, is aan alle kerkeraden en kerkvoogdijen, benevens aan vele particulieren in Zeeuwsch— Vlaanderen bekeud. Toch heeft ondergeteekende, secretaris-penningmeester dier com missie, tot dusver uit dat district nog weinig medewerking onder vonden Dat is te betreuren. Want juist in de naaste omgeving moest men eene noodlijdende zusterge- meente hulpvaardig bijstaan. De ondergeteekende wijst daar om op het volgende lo Zooals de Kerkvoogdij van Schoondijke f 25 heeft gegeven, zoo zijn er meer Kerkvoogdijen in staat om, zonder bezwaar, minder, evenveel of meer bij te dragen. Wil len deze corporatiën inlichtingen; im daaromtrent ge- is ondergeteekende Volgens het Onafh Israel Orgaan hebben verscheidene joodsche familiën te Parijs en andere plaatsen in Frankrijk Amsterdam als gastvrije oord opgezocht en in de Sarphatistraat woningen gehuurd om zich blijvend aldaar te vestigen. Ook verneemt het blad dat de Gebr. Boas _j grootste juweliers te Parjjs. hunne kofïers pakken omook naar Amsterdam te retoumeeren Het gerucht is tevens ver spreid, dat Baron Rotschild en familie het stellige voornemen heeft Parijs te verlaten en zich eveneens in Holland te vestigen. Zaterdagnamiddag is te Athene I een schandelijke aanslag gep eegd op ko ning George. Eenige geweerschoten wer den op het koninklijk rijtuig afgevuurd, doch de koning werd niet getroffen, antwoord worde ingesloten. 2o Wat hier in Schoondijke ge daan is, kan in elke gemeente ver richt worden, waar slechts één persoon is, die de zaak wil aan vatten Hier is een inteekenlijst opgemaakt en, nadat de inteeke- ning daarop van den predikstoel I zen ziin dringend was aanbevolen, den ge kll°- b i "I Tarwe 20,75, ro;;g» 13.75, gerst 16, ra, meentenaren ter teekenmg aange haver]55u tut 16. koolzaad 27, lijnzaad boden door een bode, die als be I 2b tot 25 lijn/.aadko.ken 18 tot 19, looning tien procent van de in—1 koolzaadkoeken 13 tot 14 fr per 106 kilos teekensom ontving. In kleinere Boter per kilo 2,25 tot 2,85. gemeenten zou eene belooning van de 26, 2.50 tot -.u. vijftien tot twintig procent aanbe Eiereu vëliög verdienen. Er werd hier ingeteekend voor f 54,45, zoodat de netto opbrengst was f 49,00. 3o Indien er personen zijn, ge negen om voor zich zeiven iets bij te dragen, maar niet om er moeite voor te doen, welnu, elke postwissel uit Zeeuwsch- Vlaan derenhoe gering het bedrag ook ziju moge, zal door ondergetee kende in dank worden aanvaard, en desgevraagd in het Weekblad worden vermeld, wanneer dit kos teloos kan geschieden. 4o Ondergeteekende ontving 22 Febr. van een vermogend man een voorwaardelijke toezegging van f 100, „mits de ontbrekende som „binnen een niet al te lang tijd „stip saamgebracht worde." Hier geldt dus het spr^kwoord Wfe spoedig geert, geeft dubbel. Schoondijke, 22 Februari 1898. S. G. Geertsema Beckekingh. De kinderen eu behuwdkin- deren van Christoffel Wiest Barbora Tetselaar de Swaaf over leden, betuigen Langs dezen weg bunnen hartelijken dank voor de hulp en steun aan onze ouders bewezen. Uit aller naam. Axel, 28 Februari 1898. De oprichter van het »AXEL SCHE ZIEKENFONDS» maakt bekend, dat de voorwaarden tot deelne ming met 1 MAART a. s. gewijzigd wor den. Alle arbeiders worden uitgenoodigd lid te worden. Nadere inlichtingen bij den bode C. 1>E SMIDT. mkèuÊ&&B>l De ondergeteekende hoopt met zijn hengst »VORTTON« ioDd te rijden. Dekgeld 0.50, "contant en 6, - bij bet veulen. JAN JANSEN YAN ROOSENDAAL. Axel, 1 .Maart 1898.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3