Li U Still 13e Jaarg. No. 1201. Woensdag 2 Maart 1808. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch -Vlaanderen F. DIELEMAIV, AXEL. Buitcnlaud. FEUILLETON. DE WURGERS VAN PARIJS. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bblgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 cent: voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde* naar nlaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlflk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zola was eerst voornemens geen cas satie aan te teekenen omdat het land gelegenheid zou hebben tot rust te komen. Woensdagochtend had evenwel een conferentie tuoschen de verooi deelde par tijen en de advocaten plaats, waar werd besloten wel vernietiging van het vonnis te vragen. Volgens het H, v. A. wordt de uit voering van het vonnis door het aanvra gen van cassatie niet opgeschort, zoodat Zola nog deze week kan worden gevan gen gezet. In de gevangenis zal hij alle vrijheid hebben, welke politieke gevangenen toe komt, b.r, het genot van eigen meubels, eigen kost en van lectuur en groote vrij heid ten aanzien van het ontvangen van van bezoek. Ook Rochelort, de Laterne man van vroeger heeft niet te klagen. Niet alleen is hu als een vorst door duizendm >ge- buldigd*. toen hij zich ook heel del tig naar de gevangenis begaf, maar de pers wijdt sedert dagelijks artikelen ook een soort van mondanités aan zijn »kerkerstraf«. In zijn cel heeft hij. met vergunning van den directeur, een koperen ledikant doen opslaan, dat hij uit Engeland heeft medegebracht. Na daarop heerlijk te hebben geslapen, heeft hij do morgen uren met de lezing der couranten gesle ten door een lieve attentie van den di recteur stond keurig schrijfgereedschap met papier enz. voor hem op tafel. Te 12 uur kwam mevrouw Rochefort om met hem te dejeuneeren, zij vond 't aller aardigst de tafel zelve te mogen dekken en in de gevangenis de «honneurs* waar te nemen. Zij bleef tot 5 uur haar man gezelschap houden en zal dit dagelijks aldus doen. Een pbotograaf heeft verlof gekregen »den gevangene in den kerker* af te beelden. Een aantal brieven, tele grammen en bloemen van vrienden en vereerders brengen hem opbeuring en verpoozing. »Het moet uit zyn", zoo sprak Meline Donderdag in de kamer. Maar het is niet uiten als Meline geen gansch anderen weg inslaat zal het ook niet uit zijn. Daarvoor heeft hij een te groot deel van het instellect tegen zich. En hij zelf maakt het zich nog moeilijker, door nieuwe staaltjes van blinde heersch- en wraakzucht, waarbij het hem helaas niet ontbreekt aan de medewerking van Fau- re, die alles schijnt te teekenen wat de ministers hem voorleggen. Eerst werd de hoogleeraar Andrade voor neaeu maanden geschorst, omdat hij het protest had geteekend en een oor veeg toediende aan een schooljongen die hem uitjouwde. Nu is zoowaar de hoog leeraar Grimaud voor ontslag aangewezen. Reeds voor eenige weken werd ver haald en Grimaud heeft het voor het hof van assises bevestigd dat gene raal Billot den Ministerraad dit ontslag had verzocht. Maar de Minister van On derwijs had bezwaren gemaakt. Men zou dan op 150 hoogleeraren denzellden maat regel moeten toepassen. Ma^r nu het leger oppermachtig is, heeft Billot zijn zin doorgedreven. Grimaud heelt in af wachting van zijn ontslag verlof gekre gen. Met belangstelling zien wij uit naar berichten over de houding zijner collega's In normale omstandigheden zouden zeker velen zich solidair vei klaren. Maar het is de vraag hoe weinigen nog vrij zijn van de verdwazing dezer dagen. Een tweede besluit treft Picquart. De ze is gestraft overeenkomstig het advies van het moderne veemgericht, genaamd raad van onderzoek en uit den dienst ontslagen. Een ander decreet van den piesident der republiek ontslaat Loblois als adjunct-maire in het 7e arrondisse ment van Parijs. Eindelijk zal ook de luitenant der ar tillerie Chaplain, wegens een felicitatie brief aan Zola, worden gestraft, en wel met non activiteit en schorsing van zijn ambt. Tegelijk wordt bekend gemaakt dat er niets aan is van geruchten, dat de kapi tein, die in de rechtzaal een advocaat een bloedende wonde toebracht, daaivoor een disciplinaire straf had gekregen. Deze laagheid zal ook wel gesteld wor den op rekening van »de verklaarbare gemoedstoestand van een getergd officier''. De bladen van den generalen staf deelen nog mede dat Zola zal worden geschrapt als officier van het Legioen van Eer De Aarore kan dit bericht aanvullen. Generaal Billot heeft het voorstel daartoe ingediend, om het vrijkomende kruis aan Esterhazy te geven. Een tweede belangrijke zaak is een onderhoud van een medewerker van de Temps met Destrieux den voorzitter der jury. Deze deelde mede dat de jury zich alleen bepaald heeft tot de gestelde vraag die of Zola schuldig was aan smaad. Wy mochten ons niet bezighouden met de zaak Dreyfuss, met de vraag ot Ester hazy het bordereau had geschreven, en met de vraag of het vonnis van 1894 wettig was. Destrieux zeide zelf alle moeite te hebben gedaan om bij het be- oordealen der gestelde vragen dat alles uit zijn geest te verwijderen. Met de revisie van et vonnis had de jury zien niet bezig te houden. Daarvoor staan andere wettige wegen open. en deze zullen zonder twijfel worden gevolgd. Hij gelooft zelfs dat die slagen zullen en verzekerde dat hij er het beste van wenschte. Dat anders een felle tegen stand te overwinnen zal zijn Kan daaruit blijken, dat in vele plaatsen zelfs de leden der balie telegrammen van hulde aan het leger verzonden en protesten tegen de aanvallen op hetlegei. Arm land, dat niets hooger kent dan zijn leger 1 Joseph Fabre, die bij den Senaat een interpellatie had ingediend over de hou ding van de generaals voor de jury heeft deze uit vadeTindsliefde ingetrokken. Woensdagavond had te Parijs een anar chistische meeting plaats, waar Sebastien Faure in overweging gaf dat een paar honderd personen een brief Nous accu sons zouden sehrijven, en daarin de jury beschuldigen zich voor de sabel te hebben gebogen, Men herinnert zich de aandoenlyke om helzing van Esterhazy door een oud. def tig en sympatiek heer. Nu blijkt dat die oude, deftige en sympatieke heer eenvou dig gehuurd was om Esterhazy voor de oogeD des volks te zoenen Hij kwam Juffrouw Guériu alzoo. Ik kende den vader van persoon, daar hij in den laatsteD tijd dikwijls kwam, om acten te laten lega liseereu. Maar wy kunnen het onderzoek waai van hij spreekt, toch niet in tegen woordigheid vaa dit jonge meisje bewerk stelligen. Men moet haar zoeken te ver wijderen. »Dat zal moeielijk gaan, zeg bij het haar aan.* „Maar »Ik wil het beproeven." De dokter ging Weer in de kamer, na derde Jeanue. nam haar in zijne armen en hiet haar van den vloer op. Zij deed geen tegenweer, als had ze geen wilskracht of bewustheid meer. De arts droeg haar in den salon, waar hy haar ineen lauleuil nederzette en haar aan de hoede der werk vrouw overliet. Toen keerde hy in de slaapkamer terug waar zich reeds de commissaris met zijn secretaris bevonden. De agent was in den tuin gegaan, om aan de deur den steeds toenemender vloed van nieuwsgierigen te weereu. De dokter en de beambte stonden aan het bed Zmhier,* zeide de eerste, het aange zicht is gezwollen, blauw-zwart en door aderd van bloed. Schuimig bloed vloeit uit den neus. De tong steekt vooiuit. Het zekerste bewys echter zyn deze roo- de vlekken op het gezicht en in de oog kassen Ziet gij IK zie het,* antwoordde de beambte, maar ik heb van deze zaken geene stu die gemaakt zoo als gij en zoo vermogen deze aanwijzingen ook niet mij te over tuigen. Hoe kunt gij het verklaren, dat een zoo sterk man geworgd kon wordeD, zonder dat bij zich verdedigde?" „Hij heeft het welbeproefd. IJlings in zyn'eD slaap overvallen, half verstikt reeds dén hals dicutgesnoerd, heeft hij zich wil len oprichten. Het dooreen gewoelde bed degoed bewijst dit genoeg. Te gelijkertijd vocht hij met zijne armen in de lucht, hij deed vruchtelooze pogingen, den moorde naar te grijpen, wiens verschrikkelijke gteep hy voelde, zonder hèm te kunnen zien want de ellendeling stond aan het hootd einde van het bed, verschanst aether het ijzeren bedstel, al zijne krachten in zijne handen concentreerende." „Ah," zeide de commissaris. „Gij meent alzoo, dat verworgeo geschiedt door middel der handen „Zeker. Weet gij niet, dat deze manier van verworgen de meest gewone is J. Her inner u slechts In 't jaar 1857 werU mevrouw Petreiuent ia het kantoor van haar magazijn gewurgd, zoo stil, zoo spoedig, dat haar man, die slechts door eene eenvoudige deur van haar gescheiden was, niets daarvan bemerkte. In hetzelfde jaar werd de gravin Paumont-Laforce door haar tuinier op dezelfde wijze vermoord „Maar dat waren vrouwspersonen." «Toegegeven. Maar de moordenaars wa ren van niet meer dan gewone kracht, hoewel de huidige in dit opzicht eene uit zondering kan maken. Sommige menschen hebben ook, zonder juist sterk gebouwd te zyn, in hunne handen eene buitengewone kracht. Eu nan eene minuut lange sam- ndrukking der luchtpijpen kan den dood naby voeren »Men moet dan echter toch aan den hals de sporen van nagels en vingers ont dekken »Daar zyn zij, zie slechts hier. Aanvan kelyk waren zij lichtrood thans worden zy steeds donkerder en flauwer, boe kouder het lichaam wordt.* „Waarachtig „En bemerkt gij de bloedige indrukken onder het kakebeen en aan de bazis van den hals Deze geven eene zeer nauw keurige teekening der handen van den moordenaar. En ik spreek nu nog maar alleen van uiterlijke teekenen. Weldra echter zal mijn collega en meester, dokter Tardieu, het Hart, de longen en het ove rige onderzoeken en andere innerlijke ken teekenen vinden, die onbedrieg.'lyk zijn. O, de moordenaar kan wel de menigte pe driegen, maar niet de wetenschap. Die vindt ieder spoor terug en wanneer hy zich zeker en vrij gelooft, wijl alle uiter lijke teekenen tegen hem falen, dan wijst de wetenschap hem op de innerlyke ge tuigen zijner daad, klaagt hem aan en wreekt zijn slachtoffer Terwjjl hij by het lijk zoo sprak, was Jeanne op den drempel van den salon ver schenen'enjluisterde hoog opgericht, met los hangende haren, m l van koortsglans schit terende oogeu, prachtig schoon in hare jeugd en in hare vertwijfeling. HOOFDSTUK VI. Spoorloos. De dokter had den commissaris vast overtuigd. Maar de 'wetenschappelijke be wijsgronden, welke den vakman genoeg zijn, om zich eene vaste meening te ver schaffen, konden de vertegenwoordigers der gerechtigheid niet bevredigen. Deze laatste heten alzoo, terwijl zij den andere aanhoorden, hunne blikken naar alle zijden wenden en zochten erg ns een materieel spoor te ontdekken, dat de moordenaar op zynen weg achter gelaten had. Men vraag de zich af, welke beweegredenen de moor denaar gehad had. Handelde hy uit wraak Of was roofzucht het doel zijner handel wijze Men mocht aan dit, laatste twyfe len, wanneer men deze kale wandea, deze armelijke meubelen zag. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1