puike ZAAIGRANEN, Ingezonden Stukken. Advertentien. „Tot Mat en Vermaak," bij P. FAN DOORN puike kleine Mais 4 f6.25 en groote Mais 4 f 5.25 per 100 Kilo. voererwten en grind meel. puike RUHRK0LSN, bij P. KOOLE, te Aiel. Stoewers Greif Rijwielen. GRTllKiSCHIUFT. M! Voorloopig Bericht. spoorde Woensdagmiddag een trein van de stoomtram maatschappij Haarlem - Leiden. De locomotief geraakte van de helling in het water. Gelukkig werd niemand ge kwetst de schade is echter vrij belang rjjk. Men schrijft aan het N. v. d. D Toen, bij het aanleggen van den Nieuwen Waterweg aan den Hoek, de landbouwer Staalduinen afraadde de gekozen richting te nemen, daar de waterweg zon verzanden werd daar geen acht op geslagen. Even wel gebeurde 't. Wat schatten gelds zijn daar al niet vermodderd. En die boer wist 't, had reeds eens met groot levens gevaar het land gered van eene overstroo ming, door tijdig een gat dat in den dijk was geslagen met zakken zand enz. te stoppen. Delfland vereerde hem daarvoor ook een zilveren geschenk dat voor een boer eene blijvende herinning is, n.l. de nationale tabaksdoos. Thans dreigt der Waterlossing bij Scheveningen verzanding reeds lang van de Westzijde, en het tegen overgestelde, n.l. wegslaan van duin en hoofd aan de Noordzij. Een tweede paal hoofd zal noodig zijn tegen dit laatste. De rioleering op het strand is door het afnemen van het zand uiteengeslagen. De werkzaamheden bij de Gedenknaald hebben een aanvang genom n. Te Rotterdam werd Zaterdag een een 54 jarige vader door zijn 18-jarige dochter in de Viervrindenstraat eerst vreeselijk geslagen en daarna voor den grond geworpen. De dochter trapte ver volgens haar vader zoodanig op het hoofd, dat een slagader sprong. Te Maastricht is een kind van 16 maanden verbrand. De moeder die zich tot het doen van eene boodschap had verwij derd, had het kind op eene tatel gezet, waarboven eene brandende petroleumlamp hing. Waarschijnlijk heeft het kind die lamp aftrokken, of heeft er eene ontplof fing plaats gehad; althans toen de moe der terrugkwam. vond zij eenige kleeding stukken, welke op do tafel lagen, branden de en het verkoolde lijkje van haar kind. Het gerechtshof te 's Gravenhage bevestigde Donderdag het vonnis, door de rechtbank ts Middelburg gewezen, waar bij L. de S. is veroordeeld wegens inbraak en diefstal in den Vogelschor polder Ter neuzen, evenals dat, waarbij F. C. A. H. koopman te 's Heeienhoek, werd verooi deeld wegens diefstal door middel van verbreking te 's-Heer Arendskerke. Si in de laatste zaak is do medebeklaagde P, M. ontslagen van rechtsvervolging, wijl bij gehandeld had zonder oordeel dos on derscheids, doch zijne plaatsing in een opvoedingsgesticht gelast. Bi) een hevigen brand, welke te Ainzeb. in Algerie, verscheidene huizen vernielde, zijn drie kinderen van 13, 8 en 5 jaren in de vlammen omgekomen. Een op dat punt onwetend priester heeft te Magoula een dorp in Thessalie, een aantal menschen de pokken bezorgd. Daar was een kind, dat de pokken kreeg en twee of drie werden aangestoken.* De dorpsgeneesheer was voor korten tijd op reis. en nu besloot de Papas op eigen hand de menschen te vaccineeren. Hij ging nu bij den eersten poklijder, ver zamelde daar zooveel pokstof als hij kon en ente daarmee allen in die bjj hem kwamen. De meesten van die »patien ten« werden nu spoedig ook door ziekte aangetast, en niet minder dan veertig stierven. De geestelijke, die zoo mét de beste bedoelingen moorden pleegde is in hechtenis genomen. - Een loodgieter te Verviers en zijne vrouw waren reeds naar bed, toen zij eensklaps een onheilspellend gerucht hoorden. Aan het einde der achterplaats was er van de groote werkplaats niets meer te zien dan een puinhoop. De heele boel was in den grond gezakt, ter oorzake van eene aardverschuiving, die een rotsblok had losgemaakt en deze in de diepte doen verdwijnea. Gebouw en machinerieën zijn verbrijzeld. Ware dit ongeluk over dag gebeurd, er zouden vei scheidene dooden gebleven zijn. Een zonderlinge kostwinning. De zer dagen meldde zich bij de Parijsche politie een Belg aan als zonder middel van bestaan. Na een avontuurlijk levon als goochelaar enz., had bij tot dusverre in zijn onderhoud voorzien door bij be grafenissen van lieden uit den mingegoe den stand aanspraken te houden. Hij mengde zich onder de volgers, wist het een en ander van familieleden der over ledenen of der overledene uit te visscben en hield dan aan het graf een aandoenlijke rede, waarvan |de indruk door zijn witten baard zeer verhoogd werd. Dan ging hij, door ieder voor een lid der familie of een vriend des huizes aange zien, mee naar net wijnhuis, waar de deelnemers aan de plechtigheid naar vaste gewoonte hun leed gingen verzetten. Meest al wist hij het zoo aan te leggen, dat men naar een door hem aangeraden tap perij ging, welker waard hem daarvoor een goede fooi gaf, Daar dronk en at hij dapper moe en wist nog menige goede bete in zijne zakken te doen verdwijnen Hij begon echter zoo aan rheumatiek en andere kwalen te lijden, dat hij hei op gat. De politie heeft hem nu als land looper gehuisvest in afwaenting van zijn overbrenging naar zijn eigen land. Te Barassie in Engeland reed een sneltrein bij een kruispunt met groote vaart op een goederentrein in. De machi nist van den personentrein kon. na den stoom afgesloten en de rem in werking gebracht te hebben, nog tijdig van de locomotief springen. De stoker werd zoo zwaar gewond, dat hij spoedig daarna bezweek, De machinist en de stoker van den goederentrein werden op de plaats gedood en zoo ook drie passagiers van den personentrein, Een vierde stierf toen hij onder de verbrijzelde wagens werd uitgehaald. Verscheiden anderen werden gewond. Te Rijsel heeft men weder een op stijging beproefd met een zoogenaamd bestuurbaren luchtballon, de >Fram.« De ballon steeg echter slechts eenige meters daalde toen en kwam 50 meter van de plaats waar hij opsteeg weer bij den grond, in de „Rue d'Inkerman,* waar hij een tram raakte en de pet van den conducteur meenam. Daarna zweefde hij, met het schuitje langs den grond, eenige straten door. Een oude man wetd er door omvergeworpen en brak een been en een kind kreeg schrammen in 't gezicht. Eindelijk grepen eenige mannen de touwen en brachten den bal Ion naar zijn uitgangspunt terug. Marconi, de uitvinder van het te legrapheeren zonder draad, is tegenwoor dig te Boroeoutb, waar hij bezig is, zijn toestel te vereenvoudigen en den tegeu stand, welke bij verandering in de atmos feer ontstaat, te regelen. Hij heeft een reeus pioeven genomen, waarbij o. a. hij en een assistent op 35 Eng. mijlen af stand over en weer seinden en de uitkomst vandie proefnemingen is zeer bevredigen! Marconi hoopt, binnen korten tijd, het toestei geschikt te kunnen maken voor practisch gebruik. Men houdt zich in Engeland ook be zig met twee andere toestellen, welke, naar men verwacht, een nieuw tijdperk zulleu openen voor telegraphie en tele phonie, namelijk: den meervcrmelden „te lescriptor" en den „zerograaf De teles criptor is, gelijk men weet, een toestel, waarbij berichten langs electrischen weg schriftelijk worden overgebracht als bij een Hugbestelegraaf, maar met dit on derscheid, dat de Hughes een zeer be kwaam telegrafist vereischt en dat ieder een meteen „telescriptor"' kan werken. Wie zoo iets in huis beeft, als nu de te lephoon, kangerust van zijn kantoor gaan. Hij vindt, bij zijn terugkomst, al ie mededealingon per telescriptor duide lijk opgeschreven. Met den „t erograaf", uitgevoudeD door Leo Kamm, worden nu dooi het Britsche Posterijbestuur ernstige proeven genomen. Dat toestel verschilt aanmerkelijk van den „telescriptor „hoewel het beoogde doel betzelfde is, De „zerograaf" werkt sneller en is b6ter geschikt voor groote afstanden dan de telescriptor. Omtrent een zaak, die te Brussel veel gerucht maakt, doch waarvan de Belgische bladeD, begrijpelijk, niet veel bijzondei heden geven, wordt aan de N. Rott. Ct, bet volgeDde gemeld. Een juffrouw uit een goede burgerfa milie in de hoofdstad was, na zich ver slingerd te hebben directrice van een bar geworden en lokte daarneen met voor de wet strafbare middelen jongelui die van uitgaan hielden. Zoodoende verdiende zij zooveel, dat zij een villa kon koopen, waar de ontmoetingen plaats vonden die geheim moesten worden gehouden, en een prachtig rijtuig met twee paarden, die de bewondering van alle kenners opwekten, Maar de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt. Eindelijk dienden eeDige huisvaders, die geen lust hadden om nog laDger de schulden van hun zoons te be talen, een aanklacht in bij het gerecht. De juffrouw was echter gewaarschuwd on het gerecht vond den vogel gevlogen Zij hield zich schuil eerst te Geneve, toen te Parjjs. Maar daar ze te Brussel groote belangen had. beging ze de onvoorzichtig heid, vermomd in de hoofdstad terug te keereu. Soms was ze ïu de roaw, soms droeg ze mannenkleeren. In dienstboden costuum werd ze ontdekt eD aan een procureur des konings overgeleverd. Nu schjjnt bet evenwel te zijn uitge komen en dit is wel het meest inte ressante in deze zaak dat de juffrouw indertijd gewaarschuwd was door tusschen komst van eene vriendin, die weder eeDe vriendin was van een hooggeplaatst ma gistraatspersooo. Deze magistraat heeft zijn ontslag moeten vragen en het reeds gekregen. Buiten vcrantwoordel ijklieid derRedactie Hontenisse, 8 Februari 1898^ Mijnheer de Redacteur In onderscneidene bladen vind ik een bericht overgenomen uit de N. R. Ct., waarin wordt getracht eene verkla ring te geven, waarom do suikertabrikan ten uit Brabant en Holland in Friesland eene hoogere prijs voor de beetwortelen kunnen geven, dan in Zeeland en Bra bant. Het zij mij vergund aangaande dat be richt een paar opmerkingen te maken. In de eerste plaats wordt vermeld, dat die fabrikanten ter wille van de concur rentie met de fabriek te Vierverlat9n niet te veel gewicht aan de hoogere vrachten moeten hechten. Dat concurrentie ook onder suikerfabrikanten veel doet is mjj bekend, doch dat die concurrentie ver klaarbaar maakt, dat meu in Friesland en Groningen 10 geeft en in Zeeland en Brabant bij veel lagere vrachten be weert niet meer dan 9,50 te kunnen geven, blijft mij een raadsel. In de tweede plaats wordt gewezen op het hoog suikergehalte der Friesche beet wortelen. Neemt men in aanmerking, dat ook in Friesland voor de participatie contracten ongetwijfeld de beste beet wortelen zullen worden geleverd en dat 1897, in tegenstelling met de bewering van den berichtgever een goed jaar voor bet suikergehalte was, dan durt ik af gaande op de mededeelingen in het be richt en de resultaten bekend omtrent de participatiecontracten van den heer Vlekke met gerusiheid verklaren, dat het gehalte der Zdeuwocbe en Brabandsche beetwortelen over het algeineene niet bij dat der Friesche achter staal. Ik moet dus bij mijne ook vroeger in uw blad uitgedrukte meening blijven, dat wat in het noorden voor de beetwortelen gegeven wordt, stellig en zeer gemakke lijk in 't zuiden kan besteed worden. Geen bietenverbouwer contracteere daar om, vóórdat de prijs worde verhoogd. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, De Vooiz. der vereemging van landbouwers die suikerb. verbouwen, K. J. A. G. Collot d'Escuby. SMfflRP* Wegens huwelijk zal GEEN onzer de markt van heden be zoeken. Hulst, 12 Februari 1898. Ls VAN WAESBRRGHE-JANSKENS. REDERIJKERSKAMER to AXEL. UITVOERING op Dinsdag 22 Februari a. s., des avonds ten 7ure, ten huize van J. E. Blansaart. Programma's zullen worden uitgereikt. HET BESTUUR. VERKRIJGBAAR DAGELIJKS wachtende aan de Axelsche Sassing aan verminderde prijzen. Te bekomen bij JOH. SMIES. WEDEROM VERKRIJGBAAR waaronder bijzondere soorten E R W TEN Aan Gebroeders Kaan te Hoek. Volgaarne wensch ik u een verklaring te geven omtrent het Stoewers Greif Hij wiel, daar de fiets zeei naar mijn ge noegen is. Niet alleen dat zy licht en gemakkelijk rjjdt, maar tevens moet ik bekennen, wat soliditeit betreft, zij niets te wen schee overlaat. Ik gebruik het Rijwiel nu bijna 2 jaar en bespeur niet de minste sleet. Zoowel banden als het andere materieel houden zich uitstekend 9n voor iemand die veel en dikwtfls rgdt, kan ik deze Machine met genoegen aanbe velen. Hoogachtend, (Get.) P. M. v/d WALLE. Handel in Manufacturen te Hulst. In den loop der maand Mei aanstaande zullen de BOUWLANDEN iD de polders »Buth en Noord" en het huis thans be woond door Charles Cappon alles te Axel en toebohoorende aan J. CAPPON en de Erven zijner overledene viouw, worden geveild. Alles inmiddels uit de baud te koop en te bevragen bij J. Cappon of bij onderge teekende Notaris DREGMANS,

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3