Maatschappij Voorwaarts Landbouw. Marktberichten. Advertentien. TE KOOP Puik Wei- en Luzernhooi en het gewaai m 45 Wilgentronken. Aanbesteding SUPERPHOSPHAAT, KUNSTMEST CHILI-SALPETER. Openbare Verkooping 1373 Eikentakkenbossen en 18 zware OLMEN, 4 limard heeft hem ongeschikt verklaard voor majoor, maar boette deze zonde met verlies van eigen bevordering. Trouwens, men hoort nog meer vreem de dingen over de hoofdofficieren, die in de zaak Dreyfuss betrokken zijn Naar de verhalen in de pers is Ester hazy iemand wiens nationaliteit niet vast staat, en die op een geheimzinnige wijze in het Fransche officierscorps is gekomen Overste Du Paty du Clam is, volgens een dei bladen, een neef van den minis ter van oorlog Mercier, en heeft eerst later den naam van Mercier door Du Paty du Clam vervangen. Suikerbieten contracten. Geachte redactie. U dankende voor de opneming van mijn vorig schrijven, verzoek iK tevens een plaatsje voor het volgende In Belgie wordt door een paar fabrieken te Gent en te Selzaete gecontracteerd te gen 21 frank per 1000 K.G. netto aan schip of op waggon, mits de landbouwer geen voorschot verlangt. Verlangt hij voorschot, 150 frank per HA. dan ver andert de prjjs in 20 frank. Onder de voorwaarden, door die fa brieken gesteld, is o. m. deze, dat de landbouwer per HA. 22 KG. zaad moet gebruiken, dat de fabriek hem zal leveren tegen 1 frank per KG. Dat is eene ge heel nieuwe voorwaarde, waaraan de land bouwers niet willen bjten. 't Gevolg is, dat een landbouwer uit Belgie mij schreef, dat door een agent vau een dier fabrieken ai van den eisch van het zaad was afgezien. Toen ik dat bericht ontving, dacntik: is dat nu een aardigheid van den fabri kant om zyn collega's wat contractanten af te snoepen, of draagt de agent dat na deelol - en dat zou het ergste zijn komt het nadeel op het hoofd van den landbouwer, die zich door mooie woor den neefi laten overhalen om een con tract te teekenen, waarin o. m. deze be paling voorkomt, de mondelinge overeen komsten buiten het contract nietig z(jn. Hoe het zij of niet, in het afwijken van eene bepaling, die in de contracten van meer suikerfabrikanten voorkomt, is iets, dat niet zuiver is. Nog iets. In Friesland wordt zachtjes weg voor een suikerfabrikant in Noord brabant gecontracteerd voor 10 per 1000 netto in schip of op waggon om het participaliestelsel van de fabriek te Vierverlaten te drukken. Wanneer nu plaats weder in, terwijl Appomax eerbiedig en stilzwijgend voor hem stond alsof hij verwachtte ondervraagd te zullen worden maar zyn broeder vtelde dit uit, totdat zjj alleen waren en daar men hen gedu rende den nacht druk hoorde spreken, be greep men dat zij zich over het verlede- ne onderhielden. Appomax wilde zijn broe der niet vei laten die zfln gezegde beves tigde dat hij gekomen was om onder de Yankees te sterven. Hij naderde met ras schreden zijn graf, en was met zijn toe stand bekend. Dr. Haverdaen bezocht hem dagelijks, en onderwees de broeders. Toen hij hen genoegzaam onderricht rond en bewijzen ontvangen had van hnnne op rechtheid en ernstige begeerte een nieuw leven te leiden en een nieuw bestaan aan te vangen ontvingen zij den doop, en hij had het genoegen gedurende verscheidene weken getuigen te zijn van hun gedrag, dat steeds met hunne ontvangere grond beginselen overeenstemde. Philip was onvermoeid in zijne zorgen voor het zieke en stervende Opperhoofd. Hjj stelde er een groot Hoewel smartelijk belaag in zij ne zedelijke vorderingen op te meikea om te zien hoe langzaam maar zeker het oude Voorbijging en de nieuwe meusch het ge heimzmuige en heilige karakter van Chris tus ontwikkelde. Oneyda was inderdaad veranderd: nieuschelijk was nij lang ge weest docu hj was nu zachtaardig gom ik keljjk in den omgaug toegevend en kin een fabrikant uit Noordbrabant in.Fries land 10 kan besteden ondanks de hooge vracht van daar naar de fabriek, zal 10 in Zeeland wel een minimumprijs moe ten zijn. Hoogachtend, uw dw. G. A. VORSTEEtMAN VAN OYEN. Andere bladen zullen mij genoegen doen dit bericht over te nemen. Aan het rapport der najaarsstieren keu ring van 1897, gehouden in de provincie Zeeland, is het volgende ontleend r In October van het vorige jaar werd in verschillende dag en weebladen het reglement op het houden van stierenkeu ïingen met rijkssubsidie voor ons gewest gepubliceerd. Aan dit reglement ging vooraf eer woord tot opwekking om met een groot aantal stieren aan de keuringen die in November daaraanvolgende gehouden zou den worden, deel te nemen, er op wijzen de dat nu de regeering de verbetering der veefokkerij ging steunen, van de zijde der veefokkers een groote belangstelling verwacht mocht worden. Al kan niet van alle kouringskringen getuigd worden, dat aan deze opwekking voldoende gevolg werd gegeven, toch is er reden over de deelname tevreden te zijn te moer daar het eerst laat in het najaar bekend werd, dat deze keuringen nog plaats zouden hebben. Door vele stierenhouders waren de 2 jarige stieren, die voor deze keuring ge vraagd werden, reeds gevet en verkocht, op andere plaatsen konden zij tengevolge van het beerschen van mond en klauw zeer of dooi zelf aangetast te zijn riet op de keuringen verschijnen. Uit de 3 dubbeltallen die door de leden van de kringen Walcheren, Schouwen Duiveland en de beide Vlaanderen waren aanbevolen, werden door het afd. bestuur resp. tot keurmeesters gekozen in Walcheren de heeren G. Born, P. Maas Wz., en S. Louwerse in Schouwen en Duiveland de heeren A. der Weduwen. J. C. van der Have en C. van Schelven in Z. Vlaanderen W. d. de heereu P. de Muijnck, Aug. Camaert en C. J. Sturm in Z. Vlaanderen O. d. de heeren Edm Buijsse, Jos Vael en P. van Hoeve, Deze benoeming is geschied voor den tijd van drie jaren dus voor de keuringen in 1897, 1898 en 1899. Ingevolge het bepaalde bij art 6 van het ïeglement op de stierenkeuringen met o dersteuning van rijkswege werd dooi den minister van Binnenlandsche zaken als lid der keuringscommissie benoemd oogenblik gaf hij zijn verlangen te kennen dat men Zendelingen naar zijn volk afvaar digen zou om huu de waarheden mede te deelen die hij nu zoo hoog waardeerde al dus getuigende hoe zeer hij de groote ge nade hem verleend, gevoelde. Hij stierf na het gebiuiken van het Avondmaal, waarin de geheele familie deelde een treu renden broeder en een waar getrouw vriend nalatende. Doch Philip kon om Oneyda niet treuren. Hg verheugde zich in zijn nu wezenlijk geluk. Hij dacht slechta aan zijne verwisseling van duisternis met lieht van aardsch lijden met heerlijkheid en in het binnenste van zijn gemoed dankte hij God, hem iu staat gesteld te hebben ten minste het werktuig geweest te zijn een zondaar van den dwaalweg terug te bren gen. Een jaar Da Oneyda's dood ging Philip met Appomax naar Engeland, en de jongelieden genoten de eer, aan Koning Karei 1 voorgesteld te worden. Zij wer den gunstig ontvangen, en deze zamen komste maakte een diepen bijtenden in druk op ben. In lateren tijd toen het luide gerucht van burgertwist den vrede der Virginiaansche kolouisten kwam ver storen voelde niemand heviger het onrecht en de wreedheid den beleedigen Vorst aan gedaan, of wenschte vuriger de bestaande Regeering te behouden dan de familie Randolph. Appomax kreeg nooit weder smaak in het levea en de zeden der Iudi anea, hoewel hij de stammen dikwerf be de heer E. L. van Mervennee, provinci ale veearts te Middelburg, en door het bestuur der afd. Zeeland, de inspecteur van het Ned. Rundveestamboek, de heer L. H Segers. te Roosendaal; als seceie taris weid aan dó keuringscommissie toegevoegd de heer E. van den Bosch, te Goes, welke drie heeren thans de vaste commissie voor de stierenkeuringen uit maken. Van de op die keuringen aangeboden stieren werden voor onderhoudsbedragen aangewezen in den Kring Zeeuwsch Vlaanderen W. D. A. Keuring te Oostburg. Aangevoerd 4 stieren. Onderhoudsbijdragen van f45 Minos van J. J. Versprille Lako te Aar denburgf 3ö Oscar van Wed. L. Cam maert, Scboondijke en 130 Willem van Louis de Jonge te Sluis. B. Keuring te IJzendijke. Aangevoerd 1 stier. Onderhoudsbijdrage van f45 Willem van Franc. Theophile de Jager te IJzendijke. Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel spande te Oostburg en IJzendijke de kroon en heeft buiten kijf de beste stieren in Zeeland, die het ook nu weer met goed succes presenteeide, Kring Zeeuwsch Vlaanderen, O. D, A. Keuring te Axel. Aangevoerd 2 stieren. Onderhoudsbijdragen van f45 ingehouden; f30 Paul van Ph. Johs. van Dixhoorn te Axel en f 15 Joris van L. de Regt. Verder een stier gepresenteerd, die bleek de gevraagde tanden nog niet te hebben. B. Keuring te Hulst Aangevoerd 1 stier. Onderhoudsbijdrage van f45 Jan van Anton Geluk te Clinge. C. Keuring te Kloosterzande. Aange voerd 2 stieren. Onderhoudsbijdragen f45 Willem van Jac. Hiel te Hontenisse f 15 Frans van Louis Stallaert te Hon tenisse, In Zeeuwsch Vlaanderen Oostelijk deel waren op 3 keuringsplaatsen slechts 5 stieren aan de Ijjn waaronder slechts 2 voor eene hoogste bijdrage kunnen in aanmerking komen. AXEL, den 25 Januari 1898. Op 15 Augustus van het vorige jaar werd ter wijl de bewoners naar de kerk waren, inbraak ge pleegd bij den landbouwer J. St. te Sint Jansteen (Absdale) en ongeveer 60 gulden ontvreemd. De vermoedelijke dader was ae knecht, zekere S., wonende aan den Heikant onder die gemeente, doch er was geen bewijs. Verleden week echter is dit bij een twist hem verweten, de marechaus see werd er mede in kennis gesteld, de knecht werd tot bekentenis gebracht en Vrijdag na&r Middelburg getransporteerd. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn ten nadeele van Cb. v. P. te Koewacht uit een kuil ongeveer 500 KG. aardappelen gestolen. Da der onbekend. Axel, 22 J AN. Ter Graan markt van haden (Zaterdag) waren da prijzen als volgt: Tarwe f9,25 a f 9,30, Winter gerst f8,50 a f8,60 Zomergerst f7,50 a f7,75, Rogge f6,50 a f6,60. Erwten f6,50 a f6,6'), Paardenboonen f7,— a 7,10, Haver f 5,75 a f6, - Koolzaad f 0- a f van tolk en afgezant vervulde. Hij ver langde ook het Evangelie onder hen te verkondigen en werd eenigzins in zijne po gingen door een gelukkig gevolg gezegend. Zijn grootste geluk stelde hij in Philip, die hem altijd de getrouwste vriendschap bleef toedragen. Wij mogen gelooven dat Philip Randolph een nuttig roemrjk leven leidde daar hij bij zijn dood door eene talrijke familie en vele vrienden zeer be treurd werd. Hij werd op het lommer rijke kerkhof van James—town begraven; en een eenvoudig gedenkteeken dat men te zijner nagedachtenis oprichtte droeg dit eenvoudige opschrift over ae twelk allen wel zullen doen na te denken UIJNl HOOP. Boter f 1, a f0,- per kilo. Eieren f4,— a f 0, per 26 stuks Hulst, 24 JAN. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 9.60, Rogge 6,60. Wiutergerst 8,30 Zomergerst ƒ0,—, Haver 5,80, Erwten 6,70 Paardenboonen 6,70 Duiven- boonen ,0, Witteboonen 0, Bruineboonen ƒ0,— Boekweit f Lijnzaad 8,50, Aardappels ƒ3,- Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo ƒ1,— Eieren per 26 stuks ƒ0,91». Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 18 stuks hoornvee, 48 varkens 0 schaap verkocht 10 30 0 Gent, 21 J AN. Graanmarkt. De prj zen zjn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 20,25, rogge 13,25, gerst 16, haver 15,— tot 15.50 koolzaad 27, ljnzaad 22 tot 24 lijn'.aadk'j ken 19 tot koolzaadkoeken 13 tot 14 fr ,per 100 kilos Boter per kilo 2,25 tot 0 Eieren de 26, 2.00 tot 0. -. V Bevallen van een zoon Mevrouw P. MULDER-Dbegmans. Pastorie 's Hertogenbosch. bij J. CAPPON, Axel. te AXEL f KIJKUIT.) op Donderdag 3 Februari 1898, bij A. VAN DOR3SELAER des namiddags 2 uren (spoortijd) voor de levering van pi. m. 100.000 kilogram pl. m. 80.000 kilogram en pl. m. 20.000 kilogram Inschrijvingsbiljctten met voorwaarden zijn te bekomen bij den Secretaris der Maatschappij A. VAN DORSSELAER te Axel (Kijkuit.) De Notaiis P. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke eu in voordeel van Mevrouw de weduwe van den WelEdelGeboren heer D. F. PH. SEIJDLITZ, grondeige nares, particuliere te Hulst, op Maandag den 31 Januari 1893, des namiddags ten 2 ure, verkoopen aan het Eikenbosch langs de Linie nabij het Keizersdjkje. 1492 SPARREN, bijzonder geschikt voor bouwgeriet. 200 kortere SPARREN, 600 bossen SPARRENSNOEI, en 5000 bossen örooge DITO, alles aanwezig in het bosch nabij het Jagertje eo verdeeld in koopen. Te vergaderen in de herberg bij Alfons Andbies d'Haens, op het Jagertje, ge

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3