Rechtszaken. (jemen^d Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. der tarra, waarvan de uitkomsten onher roepelijk blijven, zijne beten dadelijk tun nen lossen en opstapelen ter plaatse, waar hem zulks in de onmiddellijke na bijheid der vastgestelde lossingsplaats door den kooper zal worden aangewezen. Na de lossing zijn de beten voor risi co van den kooper en alle verdere kos ten eveneens voor zijre rekening. De weging der beten heeft plaats op de grooce bascule (fairbank) te Beide contracteerende partijen hebben het recht om ten allen tijde door des kundigen een onderzoek te doen instel len aangaande de juistheid der bascule. Bij verschil tusschen de deskundigen wordt de beslissing opgedragen aan een derden deskundige te benoemen door den kantonrechter. De prijs op dezen grondslag geleverd isper duizend kilogram netto of op suikergehalte. Indien de kooper gedurende het con tracteeren in dit seizoen in de gemeente waarin het land gelegen is, later op ge lijke voorwaarden een hoogeren pr(js be steedt, zal ook de tegenwoordige ver- kooper dezen hoogeren prijs ontvangen voor de beten waarvoor reeds gecontrac teerd is. Levering. - De beten moeten gele verd worden tusschen 15 September en 20 November, terwijl de aflevering tus schen 1 October en 1 November gelijk matig over dit tijdsverloop zal moeten verdeeld worden in overleg met denkoo per of zijn gemachtigde. De verkooper zal op eerste aanzegging mits vóór den 15en September gewaar schuwd zijnde, verplicht zijn aan den kooper 5000 kiiogrammen be'en per hec tare, waarvoor gecontracteerd is, te le veren in de tweede helft van de maand September, mits boven den vastgestelden prijs door den kooper aan den verkooper betaald wordt 10 cent (20 centimen) per duizend kilogrammen voor iederen dag dat deze voor den len October geleverd worden. Leveringen op 30 Sept. worden dus betaald met 10 cent (20 centimen) per duizend kilogrammen, die op 29 Septem ber met 20 cent f40 centimen) per dui zend kilogrammen boven den bedongen prijs, enz, Bij niet nakoming van deze voorwaarde zal de verkooper betalen eene boete van één gulden (twee franken) per 1000 kilo grammen van het ontbrekende gewicht. De verkooper moet op eerste aanzeg ging in de eerste helft van October le veren 5000 kilogrammen per hectare. Bij niet nakoming van deze voorwaarde zal de verkooper betalen eene boete van vijftig cent, (één frank) per 1000 kilo grammen van het ontbrekende gewicht Wanneer dit door den kooper verlangd wordt, zal de verkooper hem uiterlijk den 15en October eene opgave verstrekken van de vermoedeliike hoeveelheid beten welke hij in het geheel zal leveren. De verkooper heeft het recht drie vierde van de geheele opbrengst gelijk matig te leveren vóór 1 November, en na 1 November het overige vierdedeel zoo spoedig, als hij zulks verkiest. Leveringen na 20 November behoeven door den kooper niet aanvaard te wor den. De beetwortelen moeten daar, waar de onderste bladen zijn gegroeid, plat worden afgesneden en zooveel mogelijk vrij van aarde worden afgeleverd. Alle beetwortelen, die bij de levering door vorst of water benadeeld, beschim meld, bedorven of hol blijken te zijn, ge teeld zijn op gronden, waar te gelijker tijd andere vruchten zijn gewassen, ge heel of gedeeltelijk zijn voortgekomen van ander zaad dan door den verkooper is verstrekt, kunnen door den kooper worden geweigerd en blijven geheel voor risico van den verkooper. Gewichtsbepalins- Alle wegingen hebben plaats op de groote bascule (fair bank,) in dit contract aangewezen. Het nettogewicht wordt bepaald door van hoogstens elke 4000 kilogrammen een monster van 20 kilogrammen geheel te zuiveren en daarvan de tarra per 100 kilogram brutogewicht te berekenen. Het gemiddelde der aldus gevonden cijfers geldt voor de geheele levering. Bij ver schil over de genomen tarra tusschen kooper en verkooper, wordt de tarra ge nomen door een persoon, die, vóór het vervoer der beten begint, wordt aange wezen zoo mogelijk door het bestuur der gemeente, waar de levering p'aats heeft en anders door beide cont'actanten. Die gene, welke in het ongelijk gesteld wordt betaalt aan den persoon, we ke de beslis sende tarra genomen heeft, voor zijnen arbeid telkens 1,— (2 frank.) Bij beetwortelen met meer dan 15 pCt. tarra wordt elk percent boven de vijftien dubbel in rekening gebracnt. /aaien. Het land mag in het voorjaar niet met stalmest bemest worden en moet uiterlijk op den len Mei voor be zaaiing gereed zijn. Het benoodigde zaad wordt door den kooper van af 1 April gratis verkrijgbaar gesteld. Zaaikosten zijn voor rekening van den verkooper, maar op verlangen van den verkooper zal de fabriek zaaier en zaaimachine be schikbaar stellen tegen vergoeding van één gulden (twee franken) per hectare, in welk geval de verkooper verplicht is de machine na voleindiging van het werk, naar het naastbij gelegen te bezaaien veld of naar de ladingsplaats over te brengen. In ieder geval behoudt de kooper het recht de zaaiing van zijne zijde te doen controleeren. Voorschot. - Als voorschot op den koopprijs wordt bij de onderteekemng van het contract verstrekt hoogstens ze ventig gulden per gecontracteerde hectare. De oppervlakte wordt door of vanwege den kooper gecontroleerd. De verkooper is gehouden daartoe den kooper of zijnen gemachtigde op het land toe te iaten Voor het bedrag van het voorschot kan een borgtocht worden geeischt Wie meer land contracteert dan hij bezaait, betaa t voor elk gemet, dat hij minder bezaaide dan bij de overeenkomst was bepaald eene boete van 50 f 100 fran ken,) fenzij hij het te veel ontvangen voorschot aan den fabrikant heeft terug betaald. Het voorschot wordt met de eerste af leveringen der beten verrekend. Indien het bedrag van het voorschot door de verschillende afleveringen bij de afrekening niet is aangezuiverd, zal het te kort met 6 percent rente moeten worden terugbetaald. Bij wanbetaling zal de verkooper in gebreke zijn enkel door het verschijnen van den gesteiden termijn, zonder dat eenige sommatie of in gebrekestelling zal vereischt worden Betaling. De betaiing der geleverde beten geschiedt uiterlijk veertien dagen na de laatste levering in de gemeente Voor iedere volle week later verbeurt de kooper eene boete van gulden franken) per 100, (200 franken) ten bate van den verkooper. Pulp. De verkooper heeft aanspraak op eene hoeveelheid pulp voor eigen ge bruik. gelijkstaande aan 50 pet van het gewicht der beetwortelen door hem ge leverd. Deze pulp zal hem geleverd worden tegen ƒ1, (twee franken) per duizend kilogrammen op waggon of in het schip gedurende den loop der cam pagne De verkooper zal verplicht zijn de pulp te ontvangen, wanneer de fabriek zal worden afgezonden Voor zooveel mogelijk wordt hierbij met de wenschen van de ontvangers re kening gehouden. Veranderingen in deze voorwaarden kunnen n:et gemaakt worden dan met wederzijdsch goedvinden. Tot nakoming van dit contract wordt door partijen domicilie gekozen ten ge meentehuize te Opgemaakt in tweevoud te den 189 (Overgenomen uit het Weekhl v. Z VI. fV. D.) AXEL, den 18 Januari 1898. Daartoe uitgenoodigd door het bestuur ran de wielriidersclub »Rust Roestc alhier vergaderden Zondagnamiddag in het club lokaal bij den heer Koole eenige afgevaar digden van zusterverenigingen in het voor malig vjjfde distriet, ten einde de moge lijkheid en de wenschelijkheid te bespreken van het houden van een gezamelijken club tocht van zooveel mogelijk alle wielrijders in deze streek. Vertegenwoordigd waren behalve „Rust Roest" van Axel, „de Schicht" van Terneuzen, Hulst Veloc van Hulst, »Lycorgus« van Graauw, „Excel sior" »an Koewacht en de club van Osse nisse. In beginsel werd aangenomen dat zoo mogelijk de tocht zal plaats hebben op Paaschmaandag, den 11 April a. s. De tocht zal gaan van Terneuzen met de boot tot Borssele, verder dooi het land van Goes om van Hansweerd naar Wal zoorden over te steken en verder weer per wiel huiswaarts te keeren. De regeling» commissie voor dezen veelbelovenden wiel rljdersfeestdag bestaat uit de heeren Dan ckaert te Hulst, Standaert te Terneuzen, Francken te Graauw, De Tkeije te Koe wacht, Warrens te Oss^nisse en Kruijsse te Axel, terwijl de heer Minjon, voorzitter van Rust Roest, ook als voorzitter dezer commissie werd aangewezen. Iloek. De loop der bevolking dezer ge rneeute in 1897 was Geboren 29 m. 54 vr. Overleden 24 m. 28 vr. In de gemeente vestigden zich 30 m. en 30 vr. Uit de gemeente vertrokken 39 m. en 28 vr. Voltrokken huwe'ijken 12. Echtschei dingen 1. Bevolking op 31 Dec. 1896 1073 m. 1091 vr 31 Dec. 1897 1069 m. 1119 vr Alzoo vermeerderd met 24 personen. Te Stoppeldijk is tot gemeenteveld wachter benoemd D. de Koning van Hulst Arrondisscments-Rechtbank te Middelbare Zitting van 18 Januari 1898. le F. W. D., 23 j., 2e J. C. S., 19 j„ schippers te Graauw, zijn wegens ver niellng door twee vereenigde personen verooi d. ieder tot 10 boete oflOdagen hecht. Burggravin de Jouffroy d.Abbans een der getuigen in het pioces Esterha zy en een oogenblik voor de „gesluier de dame,, gehouden, is thans in heebte nis genomen, wegens eene poging tot geldafpersing, met baren tegenwoordigen minnaar gepleegd tegen den vroegeren minnaar, den Heer de V. De grooto stoomweverij van Juli us Pleiter en Zonen te Rumburg (in Bo hemen) is totaal afgebrand; 400 werk lieden zijn daardoor broodeloos De scha de bedraagt een miljoen gulden. In het dorpje 's Gravenwezel bij Antwerpen heeft men een afschuwelijke ontdekking gedaan. Woensdag had op het kerkhof daar een begrafenis plaats. Ia de nabijheid van den grafkelder der familie de Caters gekomeD, zag men vol gens bet H. v. A dat deze was openge broken. De zinken kist der onlangs overleden mevr. de Caters was opengesneden, hef deksel der noulen kist opgelicht en men vond een hand van het lijk naast de kist liggen. Van die hand waren de juweelen ringen met welke de overledene begraven was, afgerukt, Het parket is ter plaatse geroepen om de zaak te onderzoeken, De geroofde juweelen hadden eene aau zienlyke waarde. De in7oer "an Nederlandsch vet vee in Belgisch Limburg is in den laat sten tjjd zeer groot geweest. Naar men uit Achel bericht werd 6r verleden maand 16,000 fr. aan invoerrechten op vee ont vangen. Van 1 tot en met 15 Jinuari 1898. Axel. Huwelijks-aangiften. 8 Jan. Hendri- kus Mangold, 3ft j., weduwn. cn Maria Sinke, 42 j., wed. 14 Jan Jozias Martinus Dees, 27 j., jm. en Maria van Dixhoorn, 27 j., jd. (van Ter Neuzen.) Geboorten. 3 Jan. Cornells Jacob Johannes, z. van Cornells Witte en Hendrika Cornelia speel man. 6 ran. Elisabet h, d. van Cornelis Over- dulve en Cornelia de Visser. 6 jan. Johanna, d. van Lambertus Jonkman en Janneke van de Velde. 10 Jan. Wilhelmina Gerardina, d. van Frederik Gerard van Tatenhove en Helena Meertens. 9 jan. Seraphina, d. van Judocus van Assche en Elisabeth Feijen. 14 jan. Janneke, d. van Mar tinus Dieleman en Anna Koster. 13 jan. Janus, z. van Hendrik van Luijk en Debora Krina smies. 15 jan. Janna, d. van Willem Karei Kaijser en Jacomina Cornelissen. Overlijden. 2 jan. Marinus Joris van Vessem, 74 j., echtg. van Tanneke Cornelia Leijsennaar. 3 jan. Rosalia Mechielle, 27 j., echtg. van Jan 't Gilde. 5 jan. Johannes scheele, 3 m., z. van Johannes scheele en sara Koster. 6 jan. Jan Karei Herrebont, 4 m.. z. van Jan Herrebout en Antje Verberkmoes. 6 jan. jan de Feijter, 64 j., echtg- van Tanneke jansen. 7 jan. johanna jacoba Wiest, 54 j., echtg. van jan de Moor. Hoek. Geboorten. 5 jan. Wilhelmina, d. van Daniël den Hooglander en sara Buijze. 7 jan. Wilhelmina Cornelia, d. van jacob Hage en janna van den Berg. 14 jan. Reinier jan, z. van jacobus Rouw en Elisabeth Wienand. Overlijden. 8 jan. janna jacomina Wolfert, 23 j., d. van Hendrik en jacomina Dees. Hoewarlit. Huwelijksvoltrekkingen. 12 jan. Augustus Fermont, 27 j jm. en Maria Emelia de Wolf, 20 j jd. Geboorten, 1 jan. Joannes Franciscus, z. van Jacobus van I'ottelbergbe en Regina van Meelen 2 jan. Emile Karei, z. van Alphonse Misseghers en Joanna Theresia Nosns. 10 jan. Josephina Maria, d. van Gillis Franciscus Temmerman en Leonie Bugs. Overigden. 12 jan. Rosalia van Hoege, 69 j. echtg. van Paulus Dominions van Damme. 13 jan. Seraphina Zwartelé, 61 j. echtg. van Se- raphinus van Remoortere. Clara Seghers, 77 j., wed. van Petrus Franciscus Dierick. Overslag. In deze gemeente hebben geen* aangiften plaats gehad. St. Jansteen. Geboorten. 2 jan. Petrus Levinus, z. van Josephus F.anciescus Herwegh en Mathildis de Boei). 3 jan. Silvia Isabella, d. van Pieter Francies d'Hondt en Paulina Rot tier. 5 jan. Louisa Maria, d. van Carolus Ludo vicus d'Hoogbe en Julia Francisca de Smet. 10 jan. Louisa Maria, d. van Petrus Franciscus Wan te en Maria Seraphina Poppe. Overigden. 14 jan. Sophia Boddaert, 81 j. echtg. van Antonie van der Pluijm. Axel, 15 J AN. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: Tarwe f9,50 a f9,60, Winter gerst f8,30 a f8,40 Zomergerst f7,50 a 1 7,75, Rogge f 6,50 a f 6,60, Erwten f6,50 a f6,60, Paardenboonen f7,— a 7,10, Haver f 5,80 a f 5,90 Koolzaad f 0 af—. Boter tl, a f0.- per kilo. Eieren f4,— a f 0. - per 26 stuks Hulst, 17 JAN. Ter graanmarkt van heden was de prijs als volgtTarwe 9.60, Rogge 5,80. Wiutergerst 8,40 Zomergerst Haver f 5,80, Erwten 6,60 Paardenboonen 6,50, Duiven- boonen 7,50, Witteboonen 0, Bruineboonen /O,— Boekweit f - Lijnzaad 8,50, Aardappels 2,75 Koolzaad per zak van 106 liters Boter per kilo 0,95 Eierou per 26 stuks /0,85. Er waren ter weekmarkt te koop gesteld 21 stuks hoornvee, 46 varkens 0 schaap verkocht 9 29 0 Gent, 14 J AN. Graanmarkt. De prij zen zgn opgegeven in franken en per 100 kilo. Tarwe 20,25, rogge 13,25, gerst 16, haver 15,tot 15.50 koolzaad 27, lijnzaad 24 tot lijnzaadkoeken 19 tot koolzaadkoeken 13 tot 14 fr. per 106 kilos Boter per kilo 2,25 tot 2,34. Eieren de 26, 2.50 tot 0.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3