Binnenland. Haardsteden. Nu men dezer dagen weer opgevroolijkt wordt door rekeningen en aangiftebiljetten voor belastingen, o, a. die voor de per soneele belasting, kan het zijn nut heb ben om, op het voetspoor der Amh. Ct, omdat vele belastingschuldigen daaraan niet op de hoogte zijn, omtrent het ar tikel haardsteden de volgende toelichting te geven Alle haardsteden of stookgelegenheden, in ieder als afzonderlijk belastbaar beschouwd perceel aanwezig, moeten voor de belasting worden aangegeven. Het is een dwaalbegrip dat een dier haardsteden vrij zoude zijn en dus een minder dan het aanwezige aantal kan worden opgegeven. Voor elk vertrek, dat verwarmd wordt, wordt eene haardstede gerekend. De gangen, portalen en trappen wor den te zamen als een vertrek aangemerkt Een keuken is een vertrek. De zich daarin bevindende haardstede is niet vrij. Een vertrek, waarin een kachel of an der kooktoestel is geplaatst en waarin zich een rookuitgang bevindt, wordt als verwarmd beschouwd, ook al wordt er nimmer gestookt. Een vertrek met een rookuitgang zon der kachel of stooktoestel of een kamer met een kachel en een dichtgemetselden of bepleisterden rookuitgang wordt niet als verwarmd beschouwd en bevat dus geen haardstede. Het eenvoudig weg nemen van de kachelpijp is niet voldoende Een kamer of alkoof, verwarmd wor dende door een stookgelegenheid in een aangrenzend vertrek, is geen verwarmd vertrek. Buizen of andere toestellen, door stoom water of heete lucht verwarmd, worden als haardsteden aangemerkt. Gas en petroleumkachels, wier verbran dingsproducten buiten het vertrek wo:den geleid door een pijp of andere daarvoor opzettelijk gemaakte opening, zijn haard steden Badkachels en keukenfornuizen moeten ook als haardsteden worden aangegeven. Wordt een kachel geplaatst in de af scheiding tusschen verschillende vertrek ken, dan wordt elk der vertrekken als verwarmd beschouwd. Plaatst men in den loop van het dienst of kalenderjaar een kachel of kooktoestel in eenig oorspronkelijk niet verwarmd lokaal, dan moet daarvan onmiddelijk voor de plaatsing zelfs - aangifte worden gedaan ten kantore van den ontvanger. Het niet aangeven van alle aanwezige haardsteden of stookgelegenheden of van dusdanige inrichtingen in den loop van het jaar, is strafbaar volgens de wet. In geval van twijfel over het al of niet moeten aangeven van stookgelegenheden kan men zich om inlichtingen tot den ontvanger of inspecteur wenden. Landbouw Beten-contracten in Henegouwen. Men leest in Le XXe Siecle omtrent den betenoogst in Henegouwen Nu al de suikerfabrieken onzer provin cie hunne jaarlijkscne werking hebben geëindigd, willen wij een vluchtigen blik slaan op deze belangrijke nijverheid van Henegouwen. Volgens de ontledingen der suikerbe ten, die de vier laboratoriums van Ber gen, Doornik, 'Charleroi en La Louviere in 1897 gedaan hebben, heeft het gemid delde suikergehalte 14.40 pCt bedragen. De beten waren kleiner dan verleden jaar en hadden een gemiddeld gewicht van 400 grammen. Zij hebben door el kander 35 OóO KG per hectare geleverd De gemiddede inkoopprijs beloopt om trent 750 frank per hectare. Zooa's men ziet, is de fabrikatie goed geweest, in dien zin, dat de suikerbeet, een weinig rijker dan verleden jaar, ge makkelijker is bewerkt geworden en eene schoonere suikeropbrengst heeft geleverd ongelukkiglijk zullen, daar de verkooprij zen, niet zeer hoog zijn en de suikernij verheid op dit oogenblik eene nog alge voe ige crisis doorleeft, de winsten niet zeer groot wezen. vl) Voor eene suikeropbrengst van 13 gra den hebben de landbouwers 21 frank ont vangen 100U KG beten, geleverd in de suikerfabriek. Elke graad meer heeft een vermeerdering van 3 frank bekomen en elke graad minder eene vermindering van 5 frank. (2) Het gevolg der grondslagen, door de fabrikanten aangenomen, heeft dus de landbouwers verplicht uitsluitend suiker rijke verscheidenheden te planten, ten einde worte ste verkrijgen, die de hoogste ontleding mogelijk geven. De Westvlaamsche Landbouwer laat op bovenstaande mededeeling volgen Landbouwers Zooals gij ziet gaat men in Henegou wen en in het Luiker land te Haspen gouw, met de fabrikanten de contracten aan, niet meer per gewicht, maar per suikergehalte 'tls het eenige rechtvaardige stelsel Gij, in VlaandereD, gij gaat contracten aan per gewicht en de rijkdom der beet bevoordeelt den fabrikant. Dat uwe beten schoon zijn en rijk aan suiker geeft u hoegenaamd geen voor deel En daarom roepen wij nogmaals tot de landbouwers van Vlaanderen Vrienden, vereenigt u •Sticht een syndikaat en levert uwe beten niet anders dan op suikergehalte. Sedert dit geschreven werd, zijn de sniker prijzen veel beter geworden van crisis is gsen sprake meer. (2) De beten werden dus bij een gehalte van 14,3 pCt betaald met fr. 24,30 d. i met f 11,42. Dat's anders dan bij ons. En daarbij spreekt men van een crisis Overgenomen uit het Weekbl. v Z. VI. W. D De Suikerbietenkwestie. (INGEZONDEN) Mag ik zoo vrij zijn, mijnheer de re dacleur. voor de volgende regelen een plaats in uw veel gelezen blad te ver zoeken Aangezien wij verleden jaai eenteleui- stelling gepaard met nadeel van de heeren suikerlabi ikanten ondervonden hebben, vind ik dat wij als landbouwers nu beur tolings ook wol gegronde redenen genoeg zaam kunnen aanhalen voor eene andere richting in de beeteocuituur te wenschen daarmede willende zeggen dat wij ons moeten wapenen minstens geen tweede maal in 't zelfde noodlottig geval te her vallen. Een eerste vereischte zou voorzeker zijn, te tracuten eerder vaste bikens te hebben, want verleden jaar waren wij reeds in volle leotezaaitjjd on de crisis duurde voort, waardoor niet zeldzaam gebeurd is, dat vele landbouwers, zien in neteligen toestand bevindende, verplicht zijn geweest den door den fabrikant aan geboden prijs, hoe laag ook, te aan vaarden. Niet zelden komen de eischen der sui kerbietenverbouwers al te overdreven voor maar ik heb daartegen ook de overtuiging dat de suikertabrikanten conditiën durven stellen, die onaannemelijk, zelfs onuitvoer baar zijn. De betiekking tusschen de herren sui kertabrikanten en verbouwers zouden van zulkoanigen aard moeten zijn, dat zij door hunne billijke oplossing mogen beschouwd worden als eene broederlijke onderhan deling, welk eenig doel te bereiken is door malkander in de gelegenheid ie stellen tot eenige vertrouwelijkheid te geraken wat door middel van beide partijen mis schien te vinden zouden zijn. Mocht mjjne poging er toe leiden, dat en besluit in dien geest genomen wordt laat ons dan als landbouwers goed uit onze oogett zien aan wion die taak toe te vertrouwen zoude zijn, want, ik ver meen dat wij aan vei U den jaar voldoende proef hebben, toen zich iemand beeft voorgedaan als voorstander van den land bouw en integendeel bewezen heeft groot tegenstander te zijn men zou zulu soort van karakters moeten aantreffen, die zoo wel de gebreken der fabrikanten, verboa wers en agenten durven aanwijzen en beknibbelen, en zoo doende ten slotte ter overtuiging en overeenkomst brengen. Dien weg opgaande zouden misschien de tegenstiijdige belangen der suikerfa brikanten en feelers opgelost kunnen wor dtin nu kunnen zij van elkander niets verdragen, en hebben ook wederkeerig het minste vertrouwen. Nochtbans be staan er gegronde redenen om elkaar sterk genegen te zijn, maar het menschdom is verkeerd die de vriendschap verdient ontv.mgt ondank, daarvan kan menig voorbeeld aangehaald worden, tot zelfs. Ontegensprekelijk is het dat de suikerin dustrie veel van haar dividend verloren treeft, maar moet het verlies zoo op den landbouwer druppen? Hadden de suikertabrikanten zoovele slechte jaren op d- n rug als de landboa wers dan ware het beter te verstaan. Nu willen die heeren zich min of meer ver- scbooner. mei het toe te schreven aan de wetien en lage suikerprijzen natuurlijk geelt dit een velschil, maar het kalfje ligt daar niet gebonden (qui s'excuse s'accuse). Dus laat ons, zoo men zegt, met. zulk een kluitje niet in 't riet gaaD In injjrie bedoelde zaak verdient de fabriek »Sas van Gent* en »La Ruch9« te Gent ten opzichte der laud bouwers een pluimpje maar ongelukkiglijk de meeste dier heeren blijven haperen aan het spreekwoord „La charité 'oien ordonnée commence par soi même* <n zjj geven wat zjj willen. Ik geloof ;:K;t beneden de waarheid te zijn, als ik zeg dat van weeiskanten eene zekere achterdochtbastaat, diegrootendeels voortkomt, dus mag toegeschreven wor den aau do toegevendheid van vele agen ten ec ondergeschikten en aan de onte vredenheid van vele suikerbieteuverbou- wers. Controle is onvermijdelijk, maar dient toevertrouwd te worden aan perso nen die zich plicht en gewetensvol van hunne taak durven en kunnen kwijten, dus onpartijdig en onbewimpeld optreden en voor niemand de oogen toenijpon op dergelijke mannen konden dan de labri kanten steunen, en zouden tevens dienen tot waarborg der eerlijke suikerbietenver bouwers nu daarentegen jaren achtereen de oneerlijke verbouwers, agenten, enz. van de gewetenlooze handelwijzen en knoeierijen voordeelen genoten hebben, vind ik zoo iets niet recht, het tegenover gestelde zou ik in 't leven willen geroepen zien. Bij aldieu de Heeren Suikerfabi i".anten hiermede instemmen en eene uigemeene kontiole ingericht worde, zouden zij mal kanderen ook beter kunnen vertrouwen, en in 'l vervolg onnoodig achten malkan deren aan onverbreekb ire banden te leg gen, waardoor wjj als verbouwers ver leden jaar al levend verkocht en geleverd z(jn zonder dat wij het zelf geweten heb ben. Zou de waarheid van net üpi uoi£- woord hier niet verbeurd en toch weer Loepasselijk zijn qui veut teut n'a rien of in andere woorden die den laatsten druppel uit de kan wil. valt het scheel op den neus. Zoo iets met waarheid be vestigd te zien, zou ongetwijfeld van velen in optrok genomen worden. Hoogst nood zakelijk acht ik eene goede verstaodhou ding tusschen suikerbietenfabrikanten en verbouwerszoo niet, dan gaat immers het staken der bietenteelt gepaard met het dempen van een der rijkste bronnen van welvaart onzer samenleving, want onbetwistbaar is het, dat in deze streek vele klassen aan het behoud der suiker bieten een allergrootste belang en waar de moeten hechten, maar ben toch in de verbeelding dat de landbouwer daarbij echter niet op den voorgrond behoeft te staan, maar neemt in oogenschouw bij zonderlijk den werkman, den neringdoan de en handel dtijvende uuigerij en meer andere klassen. Zoodra er onherroepe lijke nadeelige gevolgen vult te dragen zijn, zal het maar eens begrepen worden zoo is het met alle hoedanigheden des levensmen beseft maar het geluk zoo dra men het mist. Kon er in ons midden een echte en bekwame landbouwkundige adviseur op treden, zulks zou tot oneindig nut strek ken kunnen al kun hij alleenlijk maar een middel aanwijzen dat er aan minde re prijzen met voordeel suikerbeeten kon den geteelt worden. Het spijt mij vee! zulks met waarheid aan mijne medeland bouwers niet te kunnen aanbieden, maar vermeer, toch dat aan tegemoet zier.do pi ijzen, van f 9,25 en sommige Belgische grenslevering 20 fr. en nieuwe voorwaar den 21 fr. p. m. dit product nu nog niet als eene winstgevende zaak kan beschouwd worderf, maar meD moet in ieder geval de beste kans uit de slechtste zoeken. Vooi velen den achtei uitgang, zelfs den crisis te gemout zienden, zou het een onmensohelijk gevoel zijn niet alle kracht dadige middelen in te spannen die in ons vermogen liggen de fabricatie te wenschen en te bevorderen. Wat mij persoonlijk betieft, ik kan van mijne beginselen niet afwijken, dus blijf bij mijne zelfde opinie, hetgeen ik in Maart 1.1. in couranten en pubdeke suikerbieten-vergaderingen ken baar gemaakt h9b, waarvan het hoofdpunt is »de go<-de mag niet lilden door den kwade." Daarom zouden plichtvergeter.de bedienden, zonder medelijden van hun ambt dienen geschorst te wordenzoo niet, dan doen zij schade aan de recht schapene en laten bovendien door bunne slordigheid veel verloren gaan zonder dat dit iemand beduidend voordeel geeft, maar integendeel indiiect velen nadeel, dus h6r haal, zelfs durf ik er opaandtingen. dat wjj allen gelijke ingewikkelde contractsvoor waarden verkrijgen en eene ernstige en strengere controle ingericht en ter uitvoe ring gebracht worde, die ons daardoor ze kere waarborg geven zal van den hoogst mogeljjken prijs te doen genieten, hetgeen nu jaren acntereen het geval niet was, te vergelijken bij vele andere streken. Hel is weer het ongelukkige zooveel be staande egoisme. Zeer aangenaam ware het mij, indien er zich iemand wilde voordoen, die eeni ge inlichtingen kon verstrekken, welke ons het resultaat gaven, dat er nog aan geringer prijs met voordeel suikerbieten konden gezaaid worden want ik acht mij ook te behooren tot de landbouwers die om advies verlegen zijn. Mijnheer de redacteur, u dank zeggen de voor de welwillende verleende plaats ruimte Edm. BUIJSSE. Westdorpe, 13 Januari 1898. P. S. Anonyms stukken, op dit scnr(j ven, zoo deze mochten inkomen, zullen door mij niet beantwoord worden. AXEL, den 14 Januari 1898. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangebracht 37 stieren, 5 ossen, 31 koeien en vaar zen, 6 «chapnn en 1 geit, samen 80 die ren, die allen vlug werden verkocht doch voor de slieren waaronder vele zware, weiden bijzonder lage prjjzan besteed. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag lfi Januari 1898. Ned. Herv, Kerk. Leeskerk. Ds. J. B. T. Hugenholtx. (Voorb. H. Avondmaal.) Gereformeerde Kerken. Kerk A, Voorm. 9'/a ure Ds. C. J. Kapteyn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteyn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Ds. A. Steijling. Voorm. 91/» ure Nam. 2 ure Nam. 2 nre Lcuieiigd Nieuws. Te Zandvoort werd eenige dagen ge leden des avonds de arbeider Seders door den gemeenteveldwachter Behrens in be

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2