.1 /i Mii U No. 1188. Zaterdag IS Januari 18Ö8. I3e «faargr. een"Waal uit yirginiaT Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaand ere F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlaud e* FEUILLETON. mm coiiiunt. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentie'n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In Engeland, waar de beweging tegen de suikerpremies steeds levendiger wordt, gelooft men dat Frankrijk zal toegeven, nu de Vereenigde Staten een bjjzonder recht heffen van de suiker, welke onder genot van premie derwaarts wordt uit gevoerd Uit Glasgow wordt gemeld, dat een deel der werklieden van de bekende firma Fairfield den arbeid beeft hervat en dat ondanks de wegzending van een vierde van het personeel. De Deenscbe minister van buitenland- sche zak6n heeft aan de Kamer mede gedeeld, dat de regeering haar diploma tieke vertegenwoordigers heeft gelast bij de buitenlandsche regeeringen stappen te doen, om voor Denemarken een gewaar borgde neutraliteit te verwerven. Denemarken heeft een wet op de onge lukken-verzekering van arbeiders gekiegen Volgens dit ontwerp vooi deze verze kering een raad Ingesteld. Dit lichaam bestaat uit 7 leden. De voorzitter en 2 leden (waarvan een een geneeskundige moet wezen) worden door den koning benoemd. Verder hebben in dezen raad zitting twee patroons en twee werklieden. De raad beslecht alle geschillen, uit de wet voortspruitende. De weikiieden zullen tor, de 13e week na het ongeluk, als do onbekwaamheid tot werken die er het gevolg van is, van tjjdelijken aard is, eie gewone ondersteu ning van het ziekenfonds krijgen en daarna s/4 van hun dagloon, echter nooit meer dan 1,20 tot hunne genezing toe. Heeft De deur was gesloten, en niemand ver scheen voor de kleine g'azen ramen, zoo dai zijne komst niet opgemerkt werd doch hjj aarzelde nog. Het geblaf vau een hond waarschuwde de bewoners dat iemand naderde, en wel dra verscheen het ronde gelaat van Bri- gitta aan een zijraam. „Wat moet gij waren de eerste woorden, »o Het is een van die Indianen 1« Philip keerde zijn gelaat af. Hoe kon hjj dus plotseling in de tegenwoordigheid zjjner moeder verschijnen Het mogt haar ontstellen de overmaat van vreugde kon haar nadeel doen, en zijns vaders zenuwen waren ook niet van de sterkste Hjj wacht te een oogenblik, ,en sprak toen op den l'uwsten toon, dien hij aannemen kon „Ik kom met tijding 7an Philip ik kom zeggen, dat bij wel, en niet ver at is." Brigitta gaf een kreet van vreugde, en had niet zoodra het venster verlaten, of Roelof Giles trad in hare plaats. »Stil, Roelof 1 zeide Philip zacht naar hem toesluipende, »verschrik mjjne moeder niet. wees behoedzaam 1 Roelof was weldra m deu tuin, en ach ter hem Alice die geene moeite had haren het ongeluk duurzame ongeschiktheid ten gevolge, dan krijgt de werkman, in eens zesmaal het loon dac hij in een vol jaar verdient, doch dit mag niet meer bedra gen dan ƒ3000 en ook niet minder dan 1100. Komt de werkman door het ongeluk om het leven dan krijger de erven 30 voor de begrafeniskosten en 4 maal het bedrag van zijn jaarloon in eens, welke som niet minder dan 750 er. niet meer dan 2000 mag bedragen. Deze gelden kunnen ook in den vorm eener lijfrente worden uitgekeerd, indien de raad dit W9nschelijk acht. Manneu van 30 tot 55 jaren moeten echter daarin eerst toestemmen. Bij alle andere personen handelt de raad geheel naar eigen goedvinden, Daar de voorbereiding nog veel arbeid eischt is de invoering van deze wet op 1 Januari 1899 bepaald. Door de Duitsche regepring is reeds met een Chineeschen aannemer een over eenkomst gesloten voor den bouw van een groote kazernen, huizen, magazijnen, enz. ten behoeve van het Duitsche garnizoen te Kiao Tsehevou. Te Praag verwachtte men dat de stad houder in den landfag zou verklaren, dat aan de bezwaren en wenschen der Duit- schers betreffende de taalkwestie op flinke schaal zou worden tegemoet gekomen. In verband hiermede verdient het de aandacht dat de minister-president baron Von Gautsch den Ozechischen afgevaar digden de verzekering gaf dat de verte genwoordiger der regeenng in den land dag haar meening over de taalverorde ningen zal uiteenzetten en de maatregelen broeder dadelijk te herkennen. Zij bad hem dikwijls in die kleeding gezien. „Daar is hij, daar is hij, 1" riep zij. Va der, moederhet is Philip, het is Philip 1 en weenende wierp zij zich in zijne armen Henry Randolph vloog het huis uit, en drukte zijn lang verloren zoon aan zijn hart. Gji zijt gekomen, mijn zoon God zij gedankt! gij zijt gekomen, eindeljjk, mijn waaide, edele zoon Philip wa» overgelukkig, maar zich aan zijns vaders omhelzing ontrukkende, liep hij het huis in. zijne moeder roepende. Zij was op het eerste bericht opgestaan, om baren echtgenoot in den tuin te volgen doch de aandoening hield haar terug, en zij was genoodzaakt weder te gaan zitten Toen Philip in de kamer kwam, waar de familie bet vroege avondeten gebruikt had, vond hij zijne moeder aan de tafel zitten, met de wang op hare hand rustende en zoo bleek als eene doode. Zij kon niet op staan hare lippen vertrokken zich stuip achtig, en zij strekte de hand uit, alsof zij om hulp wilde roepen. Philip sloot haar in zijne armen. Moeder 1 zeide hij en barstte in tranen uit. Zij poogde op nieuw op te staan en te spreken maar hare verras sing was te groot en zij zonk bewusteloos in zijne armen. Toen Margaretha tot zich zelve kwam, was het eerste gelaat, dat zij aanschouw, de, Philip die met teadere bezorgdheid over haar heenboog. »Mijn zoon, mijn waarde zoon zeide zij zwak. en sloot weder de zal aangeven welke de regeering denkt te nemen om de ontevredenheid der Duit schers te doen bedaren. De Czechische afgevaardigden verklaar den dat alle betrekkingen der Czechische groep met het ministerie zullen worden afgebroken wanneer niet het beginsel van de gelijkheid der talen en van de eenheid van het rijk streng wordt geëei biedigd. De directeur en de redacteur var. het Grieksche blad Karri verschenen voor de correctionneele rechtbank, beklaagd den kroonprins to hebben beleedigd in zijn privaat leven. Zij hadden n.l geschreven dat de kroon prins vleesc i had gegeten op Goeden Vrij dag en dat daaruit de tegenslag van hot Grieksche leger voor Larissa was voortge sproten. De rechtbank verwees de twee journa listen naar het assisenhof. De Engelsehen halen toch wat aan. Zoo zijn nu, in verband met een moord op een Engelschman een 150tal soldaten van Bombay naar de Perische golf ge trokken. Mön zal ook daar Rusland ont moeten, want dit land houdt, volgens de Ind. Balge een wakend oog op Perzië, waar men voor erge onlusten vreest. In de laatste dagen hebben in Oeganda verschillende gevechten plaats gehad, waar bij eenige Engelsche officieren en een zen deling den dood vonden. De tocht der Franschen dwars door Afrika heeft de laatste weken de aandacht wel een weinig afgeleid van de nog steeds niet opgeloste kwestie van de bezittingen ter Westkust. De Manchester'Guardian brengt thans weer eeDig nieuws. De]onderhandelingen oogen. Philip vertrok, en verscheen niet weder, voordat men dacht, dat zij beter in staat was zijne tegenwoordigheid te ver dragen. Toen haar echtgenoot een uur daarna wederkeerde, hunnen zoon bjj den arin geleidende, zag zij op, et kon tot hem spreken. Philip had zijne kleeding veran derd, en iets gebruiktde voornaamste ver andering in zjjn uiterlijk trot dus niet, zoo als eerst, zijne moeder. Hij zag er niet meer uit als een wilde maar in eene andere kleeding, e i met de lengte, die zijne gestalte in anderhalf jaar gekregen had, was hij zoo beTallig en mannelijk,als ooit eene moeder een zoon had kunnen zien. Het was laat in den nacht voordat, iemand zich ter ruste begaf, en Margaretha werd nie': moede, PhiÜp aan te zien eu naar zijne stem te luisteren. Zij zag geene verandering ten kwade, en v ie zijner uit drukkingen verrukten haar de gevoelens, die hij deed blijken, waren alter, oprecht en treffend, en hij scheen verstand en on dervindiog boren zijne jaren te bezitten. Verdriet, gevaar en zelfverloochening had den zijn karakter verteterd, en vastheid en kracht aan zijne zedelijke beginselen gegeven, deze kwamen geheel met die zijner uitmuntende ouders overeen. „Mijn zoon!" zeide zijn vader, nadat hij hem te bed had zien gaan, »ik wensch u een verkwikkenden slaap toe, Mijn hart is met dankbaarheid vervuld, u nogmaals weer te bezitten, en u te zien, zooals gij te Parijs schieten niet op. Engeland heeft o. a. een voorstel ingediend, waardoor het de geheele Niger krijgt van den mor.d tot Sai. De Fransche onderhandelaars wei gerden zelfs dit voorstel in overweging te nemen. Een en ander voorstel beoogde om Nik ki aan de Franschen te laten en Bussa aan de Engelschen, maar daarover werd men liet niet eens. Gelukkig dat de verhouding tusschen do Engelsche en de Fransche officieren in de Niegerstreek uitstekend is. In het laatst van December hebben zij elkander bezocht, waarbij een diDer werd aange boden enz, De sultan van Marokko rust thans een exp ditie uit, welke eerst de Kabylen van Bocoya zal tuchtigen en dan tegen de Mooren van het Riff zal oprukken. Als meD rekent hoeveel onaangenaamheden en geld dezen hem al gekost hebben schjjnt het meer dan tyd. Volgens een telegram aan de Heraldo, zou Calixto Garcia een slag tegen Mayari beramen. Het garnizoen dezer plaats is versterkt. Quiros de secretaris van de president der Cubaansche republiek heeft zich aan de Spanjaarden onderworpen. Van da in Egypte gelegerde Engelsche troepen gaan nu elk oogenblik gedeelten naar Soedan. Uit Woolwich gaat heden eeu boot met 1000 ton levensmiddelen naar Egypte. De Britsche politie aan de Goudkust ■wordt tot 4000 a 5000 man versterkt. zijto Philip laat ons dezen dag ons ge heele leven niet vergeten laat ons dien als een dankdag aan onzen God toewijden 1 Hij heeft ons tot een wijs doel getuchtigd 1 Hij bemint degenen die Hij kastijdt ge zegend zij de naam des Heeren I« »Amen zeide Philip vurig, en zonk in zachte sluimering op het gemakkelijke bed neder, dat men hem bereid had, en ontwaakte den volgenden morgen in de gelukkige bewustheid, dat hij weder in zijn dierbaar onderlijk huis was. Alles ging iu de kolonie weder voor spoedig, en vele iülandsche stammen had den hunne vredelievende betrekkingen met de Engelschen hernieuwd, De kolonisten zetteden hun werk vrjjer voort, en begonnen hunne woningen, van uit de kleine stad, langs den vlakken oever der rivier over te bieugen; eenigen zelfs, waagden het zich op verder afgelegene en voordeeliger plaat sen te vestigen alwaar zjj den grond be bouwen en plantaaijes aanleggen konden. Doch de familie Randolph bleef waar zij was, en vond zich weldra door vlijt en zuinigheid ia staat gesteld de geledene verliezen te herstellen. Henry had vele vrisnden, en het ontbrak hem niet aan volharding. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1