Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. IMP «reywen en de melh mismftbetlïN! maakt Aardnotenkoek is wel zet>r rijk aan eiwit en de dieren eten ze graag. Alweer bo veelt spr aan, zich tot 1 koek daags te beperken, met 't oog op de zuivel Van de graansoorten kon hij mais niet aan bevelen, omdat ze weeke boter verschaft Mais is dan ook meer mostvoeder. Anders is dit met haver en zemelen, die een gunstigen invloed uitoefenen op de gezondheid van het dier, Haver bevor dert bovendien de melkafscheiding. Van het fabrieksafval beveelt spreker alleen de moutkiem aaD. Het hierin voorkomende eiwit asparagino bevordert als mede de melkafscheiding. Toch waar fcbuwt hij tegen het te ver overschrijden van een pot tie van l5 K.G. per dag daar anders licht het verwerpen der kalveren kan volge... Pulpe en borstel kunnen niet onvoorwaardelijk aanbevolen worden Pulpe is door het uitlogen in de fabriek arm aan ascb, en de/e is noodig tot vor ming van hel geraamte der vrucht. Bor stei kan schadelijk zijn voor drachtige koeien. Bovendien moeten deze beide voedingsstoffen alleen versch gegeven wor deD. Tot verzuring, overgegaan, werken ze schadelijk in op de hoedanigheid van de melk. Thans kwam spr. tot de vraagHoe moeten we ons melkvee voederen Allereerst gaf by eenige practische wen ken. Geef voldoende voedingvoeder, gelijkmatigwacht u voor plotselinge overgangen, want die oefenen immer een nadeeligen invloed uit op de productie zorg, dat in een bepaalde hoeveelheid dro ge stof steeds genoeg van de verschillen Je voedende hestauddeelen aanwezig zij (Je landbouwalmanak kan hierin al een beel eind terecht helpen); voorkom ver kwisting bij het omzetten van eiwit, door bet water steeds voor een deel in het voeder toe te dienen bovenal, draag zorg voor de zoo noodige sindulykheid op slai Hoe uit de verschillende voedingsstof len een behoorlijk rantsoen is samen te stellen dat zoo dicht mogelijk de weten schappelijke ei3cben naby komt, stelde spreker in het licht, door mee te deelee wat hy van het voederen bij den presi dent der afdeeling bad vernomen en bier aan een paar opmerkingen toe te voegen Daar geeft men aan 5b koeien per dag 800 K.G. borstel, 100 K.G. mais,70 KG lyumeel, In verband met deze cijlers had spr. berekend een hooirantsoen van ruim 6 K.G. per koe. (D:t was dicht bij de werkelijkheid waat de dieren ontvan gen 7 K.G.) Nu hadden zyue berekuuin gen hem geleid tot de gevolgtrekking dat die voedering vrij goed is, Het voedsel is rijk aan eiwit, doch bet gehalte aan koolhydraten is te laag, dat aan vet mis schien iets te hoog. Üaarom zou het goed zyn een deel van bet lijumeel te vervau gen door zemelen. Om de verleerbaar heid en de melkafscheiding te bevorderen zou hij er nog zout bij geven. Ten slctte waarschuwde spreker er te gen de theorie als wet te beschouwen. De wefenscbappelijke «ijfers mogen slechs richtsnoer ziju. Meten en wegen moot ten slotte leeren of men op den goeden weg is. Niet alle dieren unnner op de zelfde wijze behandeld worden want niet alle zyn van gelijke constitutie. Doch al doet het voeder veel, alles hangt toch af van den aard van hetdiei, Daar om legge men zich in de eerste plaats toe op het fokken van goede meikgeef steis. Daarna h de voedmgsquestie aan de orde. Aan bet einde zjjner rede weid den spreker door den voorzitter den beer R Pool, de dank der vergadering gebracht voor de leerrijke voordracht.. Daar niemand gebruik maakte van de gelegenheid tot een practiscb debat -vekti de voorzitter de aanwezigen op om zich tot den heer Keestra te wenden om voor ichting, desgevordeid op hur. boeidery. indien hun melk, boter of kaas eenig ge brek vurtoonen. De consulent zal hen kosteloos mjt zijn wetenschap ter zijde staan. De zuivelbereiders terecht te wij zen en op den goeden weg te helpen is de taak welke nem door de Regeering is toevertrouwd. i- Uoor de agenten van *o» mfg« heet wortelsinkertabri'ken worden in Friesland reeds suikerbieten opgekocht en contracten voor de levering gesloten. De fabrikanten beloven t 1— per 1000 KG meer dan ver leden jaar en m.'nige boer, die niet van plan was dit jaar weer bieten te verbouwen is door dien hoogen ptijs van zienswijze veranderd. De suikerfabriek te Lemelerveld biedt in het Oldambt voor bieten, oogst 1898, 9 50 per 1C00 KG levering in het groote chip de Bredasche fabriek belooft f 10 levering op den treir.. AXEL, den 11 Januari 1898. Toen de wed. Oppeneer, wonende n den Nieuwen Neuzenpolder gemeente Hoek, Zaterdagnamiddag naar het Boeren gat om boodschappen geweest was, be speurde zij, terugkomende, dat de voordeur van hare woning was opengebroken en ook een in de voorkamer staand kabinet, waar in alles was door elkaar geworpen doch voor zoover zy bespeuren kon was niets meegenomen. De gemeentepolitieman Ter Neuzen hier van onderricht, stelde een onderzoek in en mocht het genoegen smaken nog des avonds de daders, twee ongunstig bekend staande personen te ontdekken en in arrest te nemen. Hoewel zij aanvankelijk ontkenden aan dat misdriif schuldig te zijn moesten zy ten slotte bekennen, toen de voorwerpen waarmede de inbraak gepleegd was by een hunner te huis waren gevonden. Met een vijl was eerst het slot van de voordeur en daarna dat van het kabinet verbroken. Zij verklaarden dat het hun om geld of sieraden was te doen geweest, doch er wa ren niets dan boerenkleeren waarmede zij niets doen konden. Nadat proces-verbaal was opgemaakt erden de personen weer in vrijheid ge iteld. (T, Ct.) Tot hoofd der school voor gerefor meerd onderwijs te Ierseke is benoemd de heer J. Hage te Hoek. Zaterdag werd te Hontenisse van wege de laudbouwersvereeniging „Eigen Hulp* aanbesteed de levering van 250000 kilogram superphosphaat. Inschry vers wa ren de heeren A. Rottier te St.Jansteen voor f 2,29, P. A. Adriaansens Pz. te Walsoorden voor 2.27, E. A. Pateer te Hontenisse voor t 2.267«, Hulpmeststotfan te Dordrecht voor f 2,25, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f 2,227s, Gazan te Rot terdam voor f2.21, Koene en Schoenm» kers te Uden voor f 2,20 en Irnan J, v. d, Have te Zierikzae voor f2,19, Aan den laagsten inschrijver is de leveling gegund Uit Philippine schrijft men aan het N. v d. D. In Zeeuwsch Vlaanderen wordt reeds sinds vele jaren geklaagd over de slechte verbinding tusschen dJ twee deelen dezer streek welke van elkander gescheiden zijn door den Brakman en slechts verbonden door eene sma'le landtong. Een weg van het eene gedeelte naar het andere bestaat er niet, behalve een smal voetpad over den zeedijk, hetwelk bovendien by regen achtig weder of in den w'nter moeilijk begaanbaar is. Vooral in den laatsten tijd heeft dit ge mis var. een goeden weg zich zeer doen gevoelen. Alleen per spoor via Sel zaete mocht vet vee in Belgie ingevoerd worden. En nu moest al üet vee uit het Westelijk gedeelte, dat voor de slachtbank in Belgie bestemd was, langs den dijk ge dreven worden over een alsiand van on veer 2 uren. Herhaaldeljjk moesten de dieren onder weg blyven rusten of achtergelaten worden omdat zy niet meer voort konden. En mei gering was het getal ruuderen dat den lang -n weg van hel land van Cadzauci naar Sas van Gent mo.'at afleggen elke week gemiddeld 100 stuks, Aan verbetering van de slechte gemeen schapsmiddelen in dezen uithoek van ons land, schynt voorloopig niet gedacht te nonen woed n. Wel weid in den »fge loopen zomer meer dan eens gesproken er een plan om door een stoomtram Tempuzen met Breskens te verbinden aar daartoe zouden de beide oevers van den Brakman moeten verbonden worden door eene brug hetgeen zeer groote kosten zou veroorzaken ot men zou de toomtram moeten laten loopen over een zwaren dam of dyk, dwars door den Brak man heen. Dit laatste plan zou vermoo delyk bestryding vinden by het Bestuur der Domeinen, daar dan het grootsle ge deelte van den Brakman veranderd zou worden in een binnenmeer, dat slechts kon gebruikt worden als visebwater of als week plaats voor riet. Droogmalen van dit binnenmeertje zou tot niets leiden, om at de bodem uit niets anders bestaat dan uit onvruchtbaar zeezand. Er zou dus niets anders overblijven dan afwachten totdat de bodem zoo hoog is opgeslikt, dat er ingedjjkt kan worden. Er bestaat eenigo kans, dat dit misschien reeds het volgende jaar met een gedeelte der schorgronden in de Brakman zal kun nen geschieden en daardoor de beide deelen van Zeeuwsch Vlaanderen weer dichter by elkander gebracht zullen worden, Bij de behandeling van de Waterstaats begrooting in de Tweede Kamer antwoordde de mi nister aan den heer Hennequin den afge vaardigde uit Oostburg dat er opnieuw over leg gepleegd werd met zijn ambtgenoot van Financiën over de indijking van die schorgronden en dat hij dit plan waarby een kanaal voor Philippine behouden blijft, wil bevorderen. Met instemming werd dit antwoord hier ontvangen en men hoopt nu, dat de te Missing des Ministers van Financien welke zeker spoedig kan verwacht worden even gunstig moge luiden. Daardoor zou dan aan de vissc.hers te Philippine ge geven worden wat zy reeds zoo lang wen schen. En ook zou spoediger dan nu kun nen gedacht worden aan het totstandbren gnu van een goeden verbindingsweg tus schen Oostelijk en Westelijk Zeeuwsch Vlaanderen. Arroudisseineiits-ltecütbiuik te Middelburg Zitting van 11 Januari 1898. E. B. v. W., 23 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling en ver nieling veroord. tot 6 maanden gevang. Ie J. B. B., 16 j., 2e P. H. L., 17 j., 3e M. J. K., 17 j., werklieden te Hulst, zijn wegens diefstal veroord. ieder tot 7 dagen gevang. Ie C. J. B 18 j 2e L. S., 16 h, 3e J. S., 21 j., werklieden te Hulst, zijn wegens diefstal vei oord. ieder tot 7 dagen gevang. B. d. S., 32 j., polderwerker wonende te Hontenisse, is wegens iiefatal vrijge sproken. J. F. S., 25 jwerkman ie Ciinge, is wegens mishandeling vrijgesproken. Te Brett is matroos, Victor Gueguen, gevat, die in een nacht di ie bloedige aanslagen pleegde, namelijk op een vrouw van slechte zeden, die hij met een mes verwondde op een ando en zeeman, die hem wist te ontvluch ten. en ten slotte op een kapper, die hem op straat voorbij kwam en wien hy niet minder dan tien messteken toe bracht. Het nadeelige van versch brood Het brood is nret alleen net meest alge meene voedsel, maai het is als het wa re de grondstof van iedere» maaltijd der armeD. Toch o»breekt er eene eigen schap aan, n. 1. lichtverteerbaarheid Voornamelijk roggebrood is moeilijker te verteeren dan vleesch. eieren en menige groente, doch aan dit bezwaar wordt meestal tegemoet gekomen door toe voeging van vet. Zeer verergerd wordt daarentegen dit bezwaar de moei lijke vei teerbaarheid wanneer men het brood versch eet. Versch brood wordt door kouwen niet vermalen, doch verwerkt tot een taaien, vasten klomp, die met speeksel omgeven wordt en zoo door het keelgat glydt (schijnbaar gemak keljjk, helaas!) want het maagsap kan dezen saamgepakten klomp niet doordrin gen en ontleden zoodat het verterings proces sterk wordt vertraagd en bena deeld. Nog erger is dit by fijn gebak. Verse i brood ondergaat in den mond de werking van een spons, die wordt ineen gedrukt; behoorlijk klein gemaakt wordt liet niet. Teugevolge van een ongeluk met een petroleumlamp is in de Jan Steen straat te Amsterdam een dame, weduwe overleden. De ongelukkige, die met vreese lijke brandwonden overdekt was, heett, nadat het ongeval gebeurd was nog eeni ge uren geleefd. Zeven kleine kinderen verliezen ln de vrouw hunne moeder. Dat het voor de ramen zetten van een bordje „Niet thuis" ook zijn schaduwzijde hebben kan, ondervond on langs een Haagsche juffrouw. Zij was uit en had daarvan op de gewone wijze blijk gegeven. Twee schavuiten van jon gens maakten gebruik van die kennisge wng en klommen aan de achterzijde de wooing binnen. Thuis komende, vond de juffrouw alles opengebroken, haar goud en zilver weg, plus een paar verlakte laarsjes Tegen de jongens is eenigo maanden gevannisstraf geeischt, maar de juffrouw is haar eigendom, der waarde van een 40 kwijt Zitting van 11 Januari 1898. Tegenwoordig alle leden op één na benevens de Secretaris. Afwezig dhr. Smies. De notulen der vorige zitting worden onveranderd goedgekeurd. I. Mededeeling van ingekomen stukken. De voorz. deelt mede dat dhr. J. A. van Ves- sem, benoemd Ontvanger van hetAlgem Bnrgerl. armbestuur ten genoege van B. W. de vereischte borgtocht van f400 beeft gesteld. II. Benoemen plaatsvervanger telephoonkantoor houder. De eenige sollicitant is P. van Vessem klerk ter secretarie. Deze wordt benoemd met 6 van de 10 stemmen. Twee stemmen werden uit gebracht op Jacs. Vercouteren, een op Johannes van Houten of van den Ouden en een was blanco. III. Brief van dhr. C. Dij kwel onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openb. lagere school alhier, waarin deze te kennen geeft dat zijn trac tement (650) in geen juiste verhouding staat met die der overige onderwijzers zonder genoemde acte (600). Ten bewijze hiervoor geeft hij het volgen de lijstje Zonder hoofdacte. met verpl. hoofdacte. Helder f500, f700, Leeuwarden 500, 700, Schiedam 500, 800, Deventer 500, 800, Winterswijk 500, 650. B. W. hebben in dezen geen voorstel. Naar onze meening zegt de voorz. is de verhouding net als in Winterswjjk. Is een der hh. geneigd een voorstel te doen. Dhr. van Hoeve is er wei niet voor om veel weg te geven adressant heeft echter de hoofd acte en staat naar evenredigheid te laag, verge leken bij de andere onderwijzers. Ofschoon dhr. Jansen liever had gezien dat een voorstel van de zijde van B. W. was gekomen, is hij het met dhr. van Hoeve eens, en gelooft dat, wanneer Dij kwel weg moest gaan, de gemeente er geen minder zou krijgen dan voor f 700. Dhr. Weijns zegt dat hij van uu af toch al f 50 meer heeft. De voorz. zegt dat in aanmerking moet geno men worden, dat hij het hoofd vervangt. Dhr. Jansen stelt voor het tractemcnt met f 50 te verhoogen, met welk voorstel dhr. Wolfert in stemt. Met algemeene stemmen wordt besloten de huidige jaarwedde met f50 te verhoogen, in gaande 1 April a.s. Rondvraag. Dhr. van HoeveZijn de rekeningen van de ambachtslui die verleden jaar voor de gemeente hebben gewerkt nog niet ingekomen De voorz. antwoordt toestemmend. Dhr. Yau HoeveDat vraag ik maar omdat ik die rekeningen nog niet heb hooren lezen. De voorz.Dat is de gewoonte nietdie wor den immers by de gemeenterekening ter goed keuring overgelegd. Dhr. van Hoeve Dan zou ik er eene gewoonte van willen maken, want als ze betaald zijn dan is er niets meer op aan te merken. Êr komen wel eens klachten van sommige ambachtslieden, dat sommige werken zoo maar worden weggege ven, terwijl andere publiek worden besteed, o. a. die muur, die daar laatst gezet is op de Zuiddam die is niet besteed en na het brandspuithuis wel. Het eerste was toch ook nog al een groot werk, en 't was toch ook noodig flat daar toezicht op werd gehouden.

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 3