Landbouw gouden zijn geweest op den gang van ia> ken in het Oosten, Immers Ruslands te geDZin in den vorstelijken landlooper is bekend, terwijl Milan te Weenen altijd nog een betere ontvangst vindt. Maar gelukkig heeft de Tuik Griekscbe oorlog tenminste dit goede gevolg gehad, dat de betrekkingen tusschen de beide keizer rijken zijn verbeterd, en dat ten aanzien van nieuwe verwikkelingen op het Bal kan schiereiland afspraken zijn gemaakt, welke een lechtstreeksche inmenging an «Iers dan bij gemeen overleg uitsluiten. BETEN CONTRACTEN. III. 't Wordt misschien voor sommigen on zer lezers vervelend, zoolang bezig ge houden te worden met beten en weder beten, maar beten zijn een bron van wel vaart voor ons district, kunnen dat ten minste zijn, wanneer de overeenkomsten met verstand gesloten en met eerlijkheid uitgevoerd worden, en omdat zij dat kun nen zijn voor den landbouwer in de eer ste plaats, maar ook voor den grondeige naar. voor de werkmenschen, voor de neringdoenden, daarom is het waarlijk wel der moeite waard de zaak alzijdig te beschouwen, om zoodoende te komen tot eene regeling, die allen bevredigen moet omdat zij gegrond zal zijn op bil lijkheid en goede trouw. Wij zijn nu zoo langzamerhand gena derd tot het bepalen van de prijzen per 100(' KG netto bij telquel contracten. Om daaromtrent eenigszins met billijk heid te werk te gaan. dienen wij met verschillende cijfers bekend te zijn, welke wij thans achtereenvolgens in behande ling willen nemen. Vooreerst dienen wij te weten, welk rijf er men kan aannemen als het gemiddel de van de opbrengst en het suikergehalte voor Zeeland. Uit de resultaten van het proefveld te Terneuzen (Coegorspolder,) welke wij reeds vroeger hebben medegedeeld, en waar dit jaar wederom het zaad, dat door zes ver schillende fabrieken geleverd is werd mt gezaaid, blijkt, dat het gehalte van slechts ééne fabriek beneden 15 pet bleef, nl. 14,9 pet Het gehalte van de beten van andere fabrieken voortgekomen liep van 16,2 tot 15,y ten honderd. Gemiddeld was het gehalte 15,4 pet De gemiddelde opbrengst per hectare bedroeg 42884. Alleen de beten voort gekomen van het zaad van de fabriek La Ruche te Gent bleven beneden de 40000 KG per H A haar gewicht bedroeg s'echts 87934 KG. H et gehalte der suikerbeten in Zeeuwsch Vlaanderens westelijk deel, berekend over ongeveer 5 millioen kilogram wij deel den ook dit reeds vroeger mede - be droeg 15,6 pet Gaan wij thans een jaar terug en raad plegen wij de resultaten van de proef velden, waarop in de verschillende stre ken van Zeeland suikerbeten geteeld zijn Te Nieuw en St. Joosland was het proefveld het vorig najaar bezaaid een deel met erwten, een ander met haver en wikken, een derde deel met gelen mosterd. Deze planten waren onderge ploegd voor groene bemesting, daarbij was gevoegd superphosphaat bij het on derploegen, terwijl in den zomer eene overbemesting volgde met Chili-sal peter. De gemiddelde opbrengst bedroeg 41504 KG per hectarehet gemiddelde suiker gehalte 5,1 pet. Te Wemeldinge werd het proefveld per i bemest met 600 KG s perphosphaa dat met het zaaien in de grond werd gebracht, en met Chili salpeter, dat in drie ma1 en werd uitgestrooid, gedeelte lijk tegen 400, gedeeltelijk tegen 500 en gedeeltelijk regen 600 KG per HA. De gemiddelde opbrengst was per HA 51518 KG en het gemiddeld suikerge halte bedroeg 15;6 pet. Op een proefveld te Kruiningen werd na eene groenbemesting 600 KG super- phosphaat en 200 KG Chili-salpeter ge bruikt. Het gemiddeld gehalte aan sui ker bedroeg 15,3 pethet gemiddeld be schot per hectare 44364 KG. Bij soortgelijke bemesting was de uit slag van de proefneming te Kloetinge bijzonder merkwaardig. Bij een gemid deld suikergehalte van 16 pet bedroeg de opbrengst 53927 KG per hectare. Bij een cultunrproef te Hontenisse ga ven vier soorten suikerbetenzaad eene gemiddelde opbrengst van 52025 KG per HA van een suikergeha te van 15 tot 15,0 pet. gemiddeld 15,2 pet. Een proef te Steenbergen genomen met de AaZlnow&a-suikerbiet en de EliteHeine gaf tot uitkomst voor de eerste 45407 KG met 14.85 pet, voor de tweede 48938 met 14,8 pet suikergehalte Bij een proef in 1895 genomen in den Zimmermanpolder was het gemiddeld ge halte aan suiker 16,4 pet bij eene op brengst van 49094 KG per hectare Op een proefveld te Groede werden eveneens in 1895 proeven genomen met superphosphaat en Chili-salpeter in één keer gestrooid, superphosphaat en Chili salpeter in tweemaal gestrooid en met ammoniak superphosphaat De opbrengst van de 3e partij was de minste, van de tweede de grootste Het gemiddeld ge halte bedroeg 15,9 petde gemiddelde opbrengst per hectare 39983 kilogram. Bij verschillende proefnemingen met suikerbeten te Colijnsplaat, Kloetinge en Wemeldinge, waarvan sommige partijen bemest waren met superphosphaat au dere met superphosphaat en Chili salpe ter, nog andere met Thomes phosphaat en Chili salpeter, eindelijk ook met su perphosphaat en Chili salpeter in drie maal gestrooid, was in 1895 het gemid deld suikergehalte 15,6 pet bij eene hoog ste opbrengst van 33337 KG per hec tare. Eene proefneming te Tholen met zaad van Kuhn gaf bij eene bemesting met superphosphaat, Thomas phosphaat en Chili salpeter een gemiddelde opbrengst van 45900 KG, welke een gehalte had den van 15,7 pet. Deze cijfers, die wij nog met verschei dene andere zouden kunnen vermeerde ren, zijn van zeer veel gewicht. Zij leeren ons, dat wanneer in Zeeland beten verbouwd worden op goed land en met eene voldoends bemesting, de opbrengst daarvan door elkander meer bedraagt dan 400G0 kilogrammen per hectare en dat het gehalte aan suiker doorgaande hoo ger is dan 15 pet Tegen de opbrengst zou men misschien kunnen inbrengen, dat de behandeling op proefvelden doorgaans wetenschappelijker is en zorgvuldiger, dan wanneer de beten in 't groot worden verbouwd en dat de opbrengst van proefvelden dus grooter zal zijn dan die van den gewonen akker. Wij wi;len op deze bewering wel in gaan, maar toch maar voor een heel klein beetje. Het wetenschappelijke der behandeling moet juist hetzelfde zijn beterweterij. waaraan veel autodidacten op elk gebied ziek zijn, komt hier vo strekt niet te pas en de zorgvuldigheid, waarmede men in het klein werkt, dient, als zij loont, ook in het groote bedrijf te worden toegepast zij zal dan dubbel loonen. Maai dat nog daargelatenlaat de proefvelden meer op moeten brengen dan de gewone akker, de medegedeelde cijfers zijn van dien aard dat wij 400Ü0 kilogram per hectare geruste ijk mogen aannemen a's het mid delcijfer van opbrengst. len tweede punt. waarop de aandacht moet gevestigd worden, is de aardnjks kundige ligging* van het land, waarop de beten worden geteeld. 'tls toch een groot verschil, of de be ten vervoerd moeten dan of zij groeien in de nabijheid eener fabriek; of het ver voer onafgebroken kan plaats hebben per vaartuig of per waggon, dan of zij eerst per wagen naar een waggon, en van daar weder in een schip ge aden moeten wor den. 'tls natuurlijk ook niet zonder invloed op de vrachten, of de beten ver vervoerd moeten worden of dat men ze dichter bij kan leveren terwijl de daggelden, die in de verschillenden deelen onzer provin cie voor verschillende werkzaamheden gegeven worden, ook oi> de prijzen der beten van invloed moeten zijn. Het komt mij daarom voor ais eene eerste voorwaarde, dat voor de beten niet op al e plaatsen dezelfde prijs be taald wordt. De eenhe d van prijs vindt m n aan de fabriek. De prijs, die daar betaald kan worden, moet verminderd worden met de kosten van vervoer naar de fabriek da-nm dient elke beten ver bouwer te contracteeren me' die fabrie ken, naar we ke hij zijne beten op de goedkoopste wijze vervieren kan. Beten te St. Kruis en Eede gekweekt voor de fabrieken te Bergen op Zoom, moeten eerst vervoerd worden per as naar Aardenburg. dat doet de boerdaarna per tram naar Breskens. I e vracht van Aardenburg naar Breskens komt dus bij den prijs, die te Aardenburg betaald kan worden. Laat ons aannemen, dat de tram vracht 80 cent per 100U KG bedraagt dan hebben de beten te Breskens eene waarde, die 8u cent eer 1000 KG meer bedraagt dan te Aardenburg, Eede of St. Kruis. Daar de scheepsvracht van Breskens naar Oud Gastel f 1.50 beioopen per 1000 KG, dan kunnen de beten, die in de om streken van Aardenburg gewonnen wor den, aangenomen dat de fabriek voor 15 uCts beten f 11,50 betaalde, daar slechts eene waarde vertegenwoordigen van f 11,50, verminderd met f2,30 aan vracht derhalve slechts f9,20. - In het noorden van ons district zal men dus met voordeel kunnen contrac teeren met fabrieken, die gemakkelijk te bereiken zijn met schepen, die te Bres kens, Hoofdplaat of Bierviiet afvarenin het zuiden met meer voordeel met de fa brieken te Gent te Sas van Gent te Se zaete en te Snaeskerke. De vrachten van Sluis te scheep naar genoemde plaat sen bedragen van fl. - tot noogstens f 1.25 per duizend kilogram. Nemen wij wederom ais noimalen prijs aan voor beten geleverd aan de fabriek f 11,50, dan wordt deze prijs voor de opgenoemde fabrieken verminderd met hoogstens f 1,25 en kunnen de beten dan door den fabrikant betaa'd worden met f 10,25, mits zij te Sluis worden ge leverd. - De vracht van de havens van Tholen naar Bergen op Zoom bedraagt f 1,25 a 1,50 het last, van 2000 KG. De prijzen te Tholen besteed, kunnen dus f 10.75 bedragen Ik geloof door het voorgaande voiko men duidelijk gemaakt te hebben, wat ik versta door de aardrijkskundige ligging van het land ten opzichte van de fabriek en hoe die ligging niet zonder invloed kan blijven op de prijzen, die voor de beten betaald worden. Nu wordt bij de telquel contracten overal evenveel betaald of beter gezegd overal even weinig. Te Tholen gaf men f8,25 netto, evenzeer ais te Aardenburg terwijl de vracht van Aa' denburg naar B. O. Zoom minstens f 2,3'). van Tho en 75 centen ier 1000 kilogram bedroeg.- Ik zei „even weinig* en ik herhaal ten bewijze van dien nog eens eene mii ner vroegere opgaven.— Vo'gens het contract Vlekke zal uitbe taad worden per 1000 Kilogram beten aan de fabriek minstens f 11,85. li i ij ft de suikermarkt rijzend, wel icht wordt de prijs dan f 12.— Haken da vracht pot iöüö KG van Aardenburg f2 30; dan hadden de fabri kanten op telquel contracten kunnen ge ven f9.70. En zij gaven bruto acht gulden vijftig cents. Begrijpt men het verschil G. A. V. v. O. (Overgenomen uit het Weekbl. v. Z. VI W. D.) Voeding van Melkvee. Op uilcoodiging van het bestuur der afdeeling Nieuwer-A nestel van de.Holland sche Maatschappij van Landbouw heeft onlangs de zuivel-consulent voor Noord- Holland de Heer W. Keestra te Hoorn, te Amstelveen eene lezing gehouden over het voeden van melkvee, welke door He talrijke aanwezigen, waaronder verschei dene veraf wonenden, met groote aan lacht werd gevolgd. De spreker stelde op den voorgrond, dat het voeder, leeds noodig tot levens onderhoud in nog grooter hoeveelheid moet worden aangeboden, waar men proauctie verlangt. Niet alle stoffen, welke in het voeder vooi komen, maken productie mo gelijk. De wetenschap onderscheidt ic hoofdzaak vier. welke daartoe geschikt zijneiwitstoffen, koolhydraten, vetten en aschstoffen. Eiwitstoffen helpen het lichaam op bouwen; koolhydraten en vetten leveren warmte en dus arbeidsvermogen asch stoffen helpen hot geiaamte vormen. Be halve deze komt in het voeder nog voor de ruwe celstof of vezelstof, die W;l on verteerbaar is, doch het verteren van de andere stoffen bevordert d'or hare prik kelmde werking op de desbetreffende or ganen. Vervolgens wees spreker op enkele voedingsregels, welke door wetenschap pelijke proeven aan het licht zjjn geko men. Zoo bjjvoorbeeld, dat de toevoer van eiwit grooter moet zijn naarmate meer van een dier veiiangd wordt; dat de vertering van eiwit wordt bevorderd door het toedienen van keukenzout en van drinkwater waarmee men dus niet te mild moet zijn, omdat het productie vermogen zjjn grens heeft en men dus aan eiwitverkwisting kan blootgesteld wor den. Verder dat het gebruik van eiwit in omgekeerde verhouding afhankelijk is van 't opnemen van vetten en koolhy drateD. Wijl nu de eiwitstoffen duur zjjn moet het vee steeds voeder ontvangen, waarin een tamelijke hoeveelheid van de beide andere stoffen aanwezig is. Het komt er dus op aan de juiste verhouding tusschen die drie stoffen te vinden want wijl melk ontstaat door vervloeiing van levende cellen, welke zelve uit eiwit be staan, is toevoer van deze stof voor de melkpioduciie een volstrekt vereischte. De wetenschap heeft de gevraagde ver- nouding aan. Men heeft gevonden dat voor een melkdier gemiddeld in het voe der moet aanwezig zijn voor 1000 K.G. lovend gewicht 25 KG. eiwit, 125 K.G. koolnjdraten en 0,4 K.G. vet op 24 a 25 KG. droge stof. Alles vei leerbaar echter want geheel en ai worden de opgenomen sloffen met verteerd. Nu kwam spieker tot beantwoording van de vraag Wat moeten we ons melk vee voederen Hij trad daarbij in een uitvoerige be schouwing vau de meest gebruikte voe dingsstoffen hooi. de koeksoorten, haver, mais, zemelen, fabrieksaival, (horstel, pulpe, moutkiern). Hooi alleen zou te weinig eiwit vei- schaffen. Een vingerwijzing omtrent den besten tjj l van maaien was hier als van zelf aan de orde. Die tijd is kort voor het ijjp worden, omdat andeis de lijpe zaden van welke betrekkelijk weinig in de rundermaag tereent komt, veel eiwit tot zich bobben genomen en van de le vende cellen dus alieeD de ruwe vezelstof over'oljjft, Bij hooi behoort dus bjjvoeder, lijDkoe ken prees spreker zeer aan, raapkoeken minder. Van deze niet meer te geven dan 1 por dag, omdat ze een soort alca loide bevallen, die schadelijk op het dier

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 2