No. 1187. Woensdag 12 Janu 1898. "ie Jaar Nieuws- e ii Advertentieblad voor Zeeuwse li-V laan de re n E. DIELEMAN, AXEL. Buitenland FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag'- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 rogels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag-en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Engelscbe werkstaking is na de mis lukking der jongste onderhandelingen weer in een stadium gekomen, waarin de beweging staat of valt met de vraag of er geld in kas is. De patroons zien hun verbond sterker worden, met het gevolg dat het aantal niet-werkers en dus dat de ondeisteuning behoevenden weer veel grooter is geworden. Of de leden der trade unions de voor gestelde bijdragen van 15 cents per hoofd en per week sullen storten, is nog niet bekend. Maar een dergelijke hulp is on misbaar, zullen de werkstakeis den strijd kunnen volhouden. Terwijl de Eugelscben tot dusver altijd beweerd hebben, dat de Franschen in Wesl-Afrika Engelsche steden bezetten, wordt nu over Liverpool het omgekeerde gemeld. Kapitein Mitchell die in het voorjaar naar het achteiland van de goudkust werd gezonden, waar hy de gebeele streek door Samory verwoest vond. maakte eene ver kenning met 100 man en eene mitrail leuse de troepen van Samory, die sedert 3 jaar Boukoutou bezet hielden, trokken voor de mitrailleuse achteruit. De stad Boukoutou behoort aan de Fran schen en telde vroeger 40,000 zielen, nu nog slechts 7000. Op 20 September nam Mitchell haar in bezit en ,op 26 Oct. kwam majoor Jen kinson met 3000 man haar bezetten Typisch-Engelsch is de verontschuldi ging van Mitchel voor het bezetten eener Fransche stad. Hij beweert dat Frankrijk daukbaar moet wezen voor haar bevrijding Hij had eene opening op zijde in de hut gemaakt, en de planken teruggeschoven, om tot den weerloozen gevangene toegang te verkijjgen en uit zijne hand was de slag gekomen, zonder deszelfs schrikkelijke ge volgen te kennen. Hy had omtrent Ma neecho argwaan gekoesterd, en hem van het verraad, dat hij naderhand beproefde, Verdacht gehouden. Deze bekentenis gaf aanleiding tot eed belangrijk onderhoud, waarin Philip den liefhebhenden Appomai trachtte te toonen welke de wetten vau God waren en dat het hoog noodzakeljjk was, zich voor onstuimigheid te wachteu. Hij deed hem berouw over deze daad en hare gevolgen gevoeiea, en bracht hem er toe. vergeving te zoeken bij dien God, dien hy beleedigd, en wiens wetten hij on wetend overtreden had. Appomax ween de en klaagde, dat, als Philip heengegaan zou zijn, hrj een viiend of raadgever zou hebben om hem het goede aan te wijzen. Doch waarom zullen wy langer by huu ne eenzelve reis de rivier af, die verscbei dene dagen aanhield, stilstaan Hoe ook door gesprekken afgewisseld, bleef die reis vervelend, en voor Philips uitgeputten geest was het eeue verlich ting dat zy de boot uiet kondeu verlaten Van die dankbaarheid kan hij zeker zijn ze zal niet minder gioot blijken dan de dankbaarheid der Nedei landers voor de edelmoedige wijze waarop Enge land nu voor een eeuw de Kaapkolonie voor ons »in bewaringc nam. De beruchte Berlijnscbe commissaris van politie Von Tausch is ten minste niet aan alle straf ontkomen. Het disci plinair onderzoek is geëindigd met de ver klaring, dat Von Tausch zijn ambfsplicb ten op ernstige wijze beeft geschonden, en dat bij door zijn verhoudingen buiten zijn anflbt, de achting, bet aanzien en het vertrouwen dat hij in dieust behoeft, heeft verbeurd. Dienteagevolgs is bij van zijn ambt ontheveo met overplaatsing in een andere van gelijken rang In de pers heeft deze beslissing groote bevreemding gewekt, en de bladen vragen welk in rang gelijkstaand ambt men wel voor Von Tausch zal vinden. Voor de kolonisatie in Posen en West Pruisen zal 100,000,000 muk worden aangevraagd. De Nordd Allg. Zeitg. merkt daarbij op, dat daarmede volstrekt niet wordt beoogd, den Polen in Duitsch land hun moedertaal te ontnemen, maar alleen om hen ook Duitsch te doeü leeren en de Groot-Poolsche neigiugen tegen te gaan. Het Duitsche element moet in de bedoelde streken versterkt worden en ko lonisatie is daarvoor het allerbeste middel De Posener Zeitung merkt, naar aan leiding daarvan, op dat van da vorige 100 miljoen 70 mm. gebruikt zijn. en dat daarvoor 1975 kolonisten, waaronder 1167 boeren uit andere Duitsche streken, zijn overgeplaatst. Iedere boerenfamilie heeft dus 60,000 M. gekost 1 en hunnen tocht over land voortzetten. Hij vertrouwde geheel op Appomax, die een vertrouwd geleider was, en in minder dan twee dagen bereikten zy den oever van eene andere rivier, en vonden eene kano liggen waarin Appomax sprong. Hy roeide snel den stroom op en zag naar de zon, toeu terugkeerende, sprong hij weder aan land en treurig op de schommelende boot wijzende verzocht hy Pailip er alleen ia te gaan. „En komt gij ook niet, Appomax Wat zal ik zonder mijn gids beginnen „Ik mag niet," antwoordde de jongeling treurig zuchtende. „Oneyda's woorden waren duidelyk hy zeide Breng hem op zijne eigene rivier, en volg dan uwen weg en kom spoedig te huis. Appomax zou hebben kunne* weenon als eene vrouw, doch by durfde niet. Hij zal wachten, totdat zjjn broeder zich van de zon ef— keert, en dan zal hy terugijlen om het Oneyda te berichten. Ga, Pnilip ga !c Philip dacht, dat het nutteloos en ter gend zou zjjn, Appomax langer dan noo- dig was aan de rivier op te houden hij drukte hem dan de hand, en stapte in de kano roeide den stroom af, en zag weldra dat hij in de James nvier was. Hij ging menige bekende plaats' voorbij en zag den groenen heuvel der Fair Mea dows in de verte verrijzen. Hoe zwol zjjn aait op dat gezicht 1 al de herinneringen van het verledene kwa men hem voor den geest. Groot opzien baart in Hongarije het feit dat Ugron, de leider van een groep der onafhankelijkheidsparty het staatkun dlge leven verlaat. Tol dit besluit is hij gekomen door de houding dezar party welke volgens zijn opvatting de oude tra dities verzaakt. De Secoio deelt mede dat de opzegging var. het Italiaansch-Franscne habdelsver- drag Italië in 10 jaar reeds 2 millard lire heeft gekost. De Grieksche minister van oorlog heeft alle officieren het lidmaatschap van alle geheime vareenigingen gelijk de Ethnike Hetairia, verboden. Uit Rome wordt gemeld dat bet plan voor de autonomie van Kreta nu definitief is vastgesteld door de mogendheden, 't Zal waarschijnlijk wel niet de laatste maal zjjn, dit wij dit bericht ontvangen. Generaal Yeatmanu Biggs, die wegens ziekte moest worden ontheven van zijn bevel in den Indischen oorlog, is overleden Deze veldtocht heeft den EngelsoheQ dus reeds twee generaals gekost. De Cubaueu deden een aanval op Ni querre bij Manzamlle. maar werden te ruggeslagen. Het gerucht loopt dat de artiljerie der Cubanen door oen Amerikaauscb officier wordt aaogevoerd. Men meldt nu weer dat kolonel Ruiz, die eerst heette te zijn gefusilleerd,)door de Cubaneu in een hinderlaag werd ge lokt, en toen hij vau zijn paard stapte, met sabelhouwen werd gedood. De Temps brengt uit Servië'het bericht van een nieuwen staatsgreep van den joagsten der regeereudo vorsten. Eerst ue afzetting van het regentschap en de Hij weende ea dankte God voor de ze geningen hem van dien noodlottigen mor gen af tot op dit oogenblik geschonken. De oevers werden vlakker en eenzelviger toen hy verder kwam maar hoe doodsch zij ook geleken in vergelijking met de vele schoone en heerlijke tooneelen, die hy in het westen gezien had miste hy hier niets dan de koloniën, die den oever gbwoon waren te versieren en die in zjjne oogeu zoo vreedzaam eu bevallig schenen als de boot de familie naar de kerk te James town bracht ea haar terughaalde Doch zijn hart klopte sneller toen dat geheiligd gebouw voor zjjue oogen verscheen, zich. in eenvoudigheid, op den ryzenden grond boven -ie kleine stad verheffende en haar, als 't waie, beschermende door zijne ge wijde nabijheid. Philip zag andermaal naar de oevers. Zij waren verlatan, doch hy vertrouwde, dat de ludianen nu zoo ontzaggelijk niet meer zouden zijn, en dat hy ten minste de kolonie vau de vriendschap van twee groote Opperhoofden verzekeren kon. Deze gedachte deed hem gelooven, dat zjjne ge vangenschap niet te vergeefs geweest was. Hy roeide krachtig, liep eindeljjk de kleine haven binnen en maakte zijne kano op het drooge vast. De zon ging juist onder, en wierp een vrooiijken glans over de geschilderde hou teu gebouwen der kleine stad. Hy zag duidelyk de schildwachten uitstaan op de meerderjaiigverkiaring van hef 17-jarig koninkje toen de afschaffing der bestaan de en bet herstel der oude grondwet, nu het vaststellen van de begrooting by kon besluit. Voor een jong menscb, dat nog geen 22 jaren telt, is dat al aardig wat meer in elk geval dan alles waarop de meeste mannon van rijper leeftijd kunnen bogen. Deze eigenaardige maatregel heet ge rechtvaardigd door het niet bijeenzijn van de Skoeptscbina welk lichaam is thuis ge houden wijl het nieuwe kabinet, voor eenige maanden door papa Milan in het levon geroepen, wel weet het niet te kun nen vinden mot de overwegend radicale meerderheid. De heereu waien daarom in het najaar toen de begiooiing moest worden be handeld, niet s iamgeroepen, wel tegen dec 11 Februari. Maar terwijl deze dag nog vijf weken van ons verwijderd is, koml eeD nieuw besluit da zitting tot 6 Juli verdagen. Uil een wettelijk oogpunt is dit alles zeker van groot gewicht. Maar belang rijker is een ander besluit des koniDgs, welks wettigheid door ons uiet kan wor den beoordeeld Ex-Kouing Milan, die op bet ocgeublik in Hongarije vertoeft zal tegen Nieuwjaar (13 Januan) in zijn vroegere hoofdstad terugkeeren als opperbevelhebber van het Servische leger, een waardigheid door den liefhebbenden zoon aan den trouwen edelen vader opgedragen (natuurlijk met medewei king van de door Milau tot het Ministenmbt geroepen gunstelingen. Er zijn tijden geweest, waarin derge lijke gebeurtenissen van grooten invloed borstwering van het fort, en hoorde het geluid van stemmen op het voorplein van het Gouvernementshuis. Hij had al dien tyd vergeten, dat hy nog de kleeding van een Indiaan droeg en hoewel niet beschilderd was zjjn uiter lijk geuoegzaam veranderd om op het eerste gezicht zelfs door een nauwlettend oog voor een zwervenden inboorling ge houden te worden. Hy vond het opmerkenswaardig, dat de dag zjjner aankomst juist die van zijne verjaring was Dit was het geval en hy dacht er met blijdschap en dankbaarheid aau, hoe ge lukkiger deze dag zou zijn, dan alle, die hy nog ooit in zjjn lavau had doorge bracht Hy vroeg een man, die zeer verwon derd scheen een Indiaansch jager (want deze kleeding droeg hij) zoo goed En gelsch te hooren spreken, naar de woning van Henry Randolph deze werd hem aan getoond. >Dat witte huis ginds het schoonste uit de geheele stad, mag ik wei zeggen." Philip snelde voort maar zjjn stap wan kelde toen hij zjjne hand aan de deur lei de de woning was inderdaad zeer fraai, en de tuin droeg de kenteckenen van den smaak en de zorg zjjner moeder. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1