m i\o. 1186. Zaterdag 8 Januari 1868. I3e Jaar^. Nieuws- en Advertentieblad voor Z e e u wsc h - V I a a n d e re n F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland FEUILLETON. EEN YERHAAL ÜIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bklgiï 80 cent. Afzonder!. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advert en tien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Aclvertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De Temps meldt dat generaal Saussier Esterhazy naar den krijgsraad heeft ver wezen op grond dat de ernst der beschul diging tegen een officier ingebracht, het noodig maakt dat de zaak met een ge wijsde eindigt. De krijgsraad komt Maandag bijeen. Men beweert dat in het proces alleen die stukken zullen worden overgelegd, welke by bet voorloopig onderzoek hebben gedieud en dat eventueels nadere bewij zen zullen worden geweerd. Majoor Ra vary heeft het dus in zijn hand gehad te beletten dat verzwarende stukken in het geding komen. Nu de krijgsraad Maaudag bijeenkomt om te oordeelen over dezen officier, die van niets wordt beschuldigd, neemt de belangstelling in deze zaak weer toe. Het schijnt dat de Fransche minister van oorlog of de chef van den generalen staf hun instructie voor den krijgsraad reeds gereed hebben. Tenminste men weet zoo stellig mogelijk te melden, wel ke positie de krijgsraad zal aaunemen als er nieuwe stukken in het geding worden gebracht, en ook dat de krijgsraad zal be sluiten de zaak met gesloten deuren te behandelen. De oppositie bladen zijn (voor zooverre zij niet aan antisemitisme doen) eenstem mig in kgn veroordeeling van de geheime behandeling, welke volgens hen alleen tön doel heeft het ministerie van oorlog voor een schandaal te bewaren. Clemenceau betoogt dat men ook da brieven van generaal Gonse aan overste Picquart ten processe moet overleggen Zie, Philip 1 God is toornig tegen mij, en staat toe, dat alles in de Natuur mijn val bezinge „Niet aldus, Oneyda o neeu, niet aldus 1 God bemint u, neen Hij bedroeft u, om dat Hij u bemint, en wenscht, dat gij Hem beter beminnen zult. Hy kan geen on recht doen 1 Zie hoe gelukkig Hij alles gemaakt heeft; lucht en water zien vroo lijk, omdat zij geschapen werden, om Hem te loven, en zijne goedheid aan zijne schep selen te verkondigen. Verhef uw hart tot God, Oneyda bid Hem u te leereu Hem lief te hebben, en alsdan zult gij niet kla gen, dat Hy u bezocht heeft.c „Hoe zal ik tot Hem sp eken, Philip terwijl ik zoo toornig ben spreek gij tot uwen God, en bid Hem Hij zal den roo den man niet hooren 1" „Hjj hoort allen, die Hem aanroepen," antwoordde Philip zeer aangedaan, en ne- derknieleude, sprak hij een vurig gebed uit in Oneyda's taal, die verwoaderd was, dat Philip zoo wél zijne behoeste en zijne gedachten kende. „Myn zoon weet alles, en hij zal my van zyuen GoJ leeren Oneyda is een kind by weet niets." Philip durfde nog niet van zijn vijand opdat blyke waarom het anderhalf jaar lang geheim is gehouden, dat pisquart in het ministerie de stukken vond, welke tegen Esterhazy pleiten. Ondertusschen houden de nieuwe out hullingen aan. Het is gebleken, dat de persoon, die getracht heeft de Figaro val scbe bewijzen tegen Esterhazy in handen te stoppen (teneinde dan de echtheid van alle stukken onder verdenking te brengen) een beambte der geheime politie is, die nog dienst doet. Verder beweert de Siècle dat de con troleur generaal van het leger. Martini, bij het begin van de agitatie naar den schoon vad9r van Drejfusa is gegaan, om deze uit naam van den minister van oorlog te vragen welke gronden eenige leden van den senaat hadden, om de zaak weder aan de orde te stellen. Martini erkent destijds bij de familie van kapitoin Dreyfuss te zijn geweest, en oen bezoek van Mathieu te hebben ontvangen, maar zegt dat de minister van oorlog door hem niet in het aauge haalde verband is genoemd. Mathieu houdt alles echter vol. Rocheforl holt by het V9idedigeu van Esteihazy dezen zelf voorbij. Er was sprake van een geheim stuk, dat de vrieu den van Dreyfuss nog achter zich hadden, een brief van Esterhazy aan den zoon van generaal v. Henduck te Straatsburg, Rochefort erkende de echtheid van dat stuk, maar wist precies te vertellen hoe Esterhazy op een buitenlandsche badplaats met v. Henduck had keunis gemaakt. Maar nu komt Esterhazy verklaren, dat een dergelijke brief met kan bestaan om de eenvoudige reden, dat hg Vod Hen spreken zijn werk vorderde de eenvou dige Meahmee werd bekeerd. Tallassie berispte haar niet, en zij prees haar geloot' aan by degenen, op wie zij door baar onberispelijk gedrag iavloed had. Er had eene verandering in Oneyda plaats bij werd nederiger en hoewel hy altyd te rughoudend was, stelde hij weldra belang in de waarheid zelve, hoewel zjj hem eerst slechts, omdat Philip haai verkondigde, gewichtig geschenen had. Hg herstelde van zyne ziekte maar was na verloop van drie maanden nog zwak en waggelend, eu toonde weinig lust de wigwam te verlaten. Eindelijk, op verzoek van Tallassie, stem de bij toe, naar het nieuwe dorp te gaan waarop deze hem eene kano zond, door Appomax en de broeders van Meahmee be mand, om hem daarheen te voeren. Hy stapte er met vastberadenheid in, ontving bedaard de gelukwenschingeu zyner broe ders, die genoeg zelibeheerscbing bezaten, om hem hunne verwondering en droeiheid die zij over de groote verandering in zijn voorkomen gevoelden, niet te laten blijken. Het volk dat elkander op den oever verdrong, om het beroemde Opperhoofd te verwelkomen was door deze verandering ontsteld doch hoe gekromd en verzwakt hy was, kon Oneyda nog met waardigheid zyne hand bewegen, en hen in die be woordingen aanspreken die alLijd zulk eeu gezag over deze wilde gsmoederen hadden uitgeoefend. Hij stapte aan land, duck niet kent en dat hij in geen 30 jaar de genoemde badplaats heeft bezocht. Een aantal Parysche studenten meest licencie's heeft een antwoord openbaar ge maakt op Zola's A la Jeunesse, waarin o.a. de hoop wordt uitgesproken, dat de zaak weer in wettige banen worde geleid. Er liepen Zaterdag in Duitschland ge ruchten dat Bi&mnrck dood was, Maai de groote man Iydt enkel aan waterach- tigo opzwellingen der voeten bij was overigens zoo we), dat bij Sylvest3r op Duitsche wijze heeft gevierd. Het gerucht was ook te Londen ver spreid met het onaangename gevolg dat men reeds condoleantie telegrammen aan graaf Herbert zond. 't Heeft waarlijk wel vier of vijf dagen geduurd eer men iets vernam van de door Rusland opgeworpencandidatuur van prins George van Griekenland voor gouverneur generaal van Kretaen van den indruk te Athene. Daze was zeer groot, maar de bladen onthouden zicu van commentaren, behalve de Asty die betoogt dat de zaak zal sla gen als Rusland er zich ernstig voor spant. Voor de hervatting der operaties in Soedan wordt nog oen derde verklaring gegeven en wel deze, dat de regeering tegen de bijeenkomst van het lagerhuis een of ander groot militair succes wenscht om de aandacht af to leiden van het echec in Indie. Ais het dan Salisbury maar niet gaat ais „Crispi, die ook bevel gaf een over winning te behalen. De Eurepeesche mogendheden hebben op dit oogenblik 62 oorlogsschepen in de door Philip ondersteund eu werd naar de wigwam geleid, welke Appomax met zoo veel zorg gebouwd had. Haar uiterlijke behaagde hem zeer, en das avonds, toen Meahmee Philip verzocht te bidden, dat God hen in deze nieuwe woning mocht zegenen en zij er gelukkiger mocnten zijn luisterde Oneyda met veei aandacht terwijl Appomax naast zyn vriend nederknielde. Het was een gelukkige avond voor Philip en hij sliep gerust en zacht op de nieuwe uiat in het kleine slaapverlrek, hetwelk genegenheid en vriendschap voor hem ba stemd hadden. Hg ontwaakte den vol- genden morgen met een opgeruimd hart, en gevoelde zich zoo verkwikt, dat hg by na vergat hoe ver hy nog van huis en ouders verwgderd was. Eene week gmg er na hunne aankomst in het nieuwe dorp voorbij, en Oneyda werd zichtbaar beter. Zyn volk gewende zich aan hem en hij gevoelde minder die vernedering welke de gedachte, door het zelve gezien te worden hem eerst deed onderviudeu het was echter zijne hardste beproeving te mosten opmerken, hoe wei nig dappere mannen hunne exercitien waar namen of voor eene jachtpartij te zamen- kwamen. Hy nam zich voor, zoodra hg geheel hersteld zou zijn de jougelieden iu de dienst te oefenen en zjjne iandgenoolen tot een raad bijeen te roepen. Doch trotsch heid heerschte nog in zyne ziel hg deins de voor het oogenblik terug dat by zijue zwakheid voor zjjze naburen zou bloot Chineesche watereD. Voor de tweede maal in enkele dageD wordt verzekerd, dat binnen korten tijd een Lloyds boot naar China gaat met versterkingen en wel mariniers infanterie en artillerie. Tevens zouden uit het leger vrijwilligers worden gevraagd. Dat die troepen wellicht noodig kun nen zijn is niet onmogelijk. Te Peking gelooft men dat de moei lijkheid ten aanzien van den bevelvoe- rendön generaal te Tsao Chou voor het oogenblik uit den weg is geruimd. De toestand is echter in andere opzichten onveranderd gibl9ven. Aan Chineesche zijde vreest men dat de mogelijkheid van een breuk niet geheel uitgesloten is daar men gelooft dat de Duitsche gezaut de zaken alleen maar uitstelt tot de aan komst van prins Heinricb die er zoo noo dig met „zyn gepantserde vuist" op iu moet slaan. Reuter deelt onderwijl mede, dat er reden bestaat te geloovan, dat de quaes tie eener te Louden te sluiten Chinee sche leening thans aan het oordeel der Britsche regeeriQg is onderworpen. Maar de Evening News meldt dat de onder handelingen over een Chineesche leening met garantie der Britsche regeering prac tiich geëindigd zyn. De Engelsche bladen bevatten bjj voort during zooveel uiteenloopende berichten over den toestand in het verre Oosten, dat allicht een er van dicht bij de waar heid is. Zoo meldt nu de Daily Graphic, dat er ge.m overeenstemming tusschen Rusland en Duitschland bestond en dal men te Petersburg zelfs onaangenaam getroffen, stellen. En had hij in al dien tijd niet aan de vrijheid gedacht van den edelmoe digen jong-ding die zich zoo geheel aan zijn behoud had toegewijd en zoo lang aan zijn ziekbed gewaakt had Meahmee verlangde den wensch van haar hart te kennen te geven. Zij kon zich niet ont houden, Philip te zeggen, dat zij om zijne vrybeid had doch den aard van haren echtgenoot kennende, durfde zij het hem niet voorstellen. Als Oneyda's oog op Philips gelaat rustte zuchtte hij en zag zoo treurig dat deze zijnen dikwert opkomenden wensch om naar huis te gaan niet kon uiten, en besloot een weinig langer te wachten tot dat hij die vergunning aan een gevoel van rechtvaardigheid zou te danken hebben, en Christelijke gezindheid de beweegreden zou zjju die daartoe aanspoorde. Zijn ge duld werd ook beloond. Oneyda leidde op zekeren avond naar de deur zyner woning eu op de maan wyzende, die toen helder in het toppunt scheen zeide bij met eene ontroerde stem „Als die maai vol is, zal Philip naar de wigwam van zijn blanken vader terug keeren." De jongeling ontstelde. „Zal ik inder daad Oueyda Moge öod u voor dat woord ze genen I« »Mijn zoon ik ben zeer zelfzuchtig ge weest. Ik heb den blanke gehaat en hem mgn

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1