I UUkMJIl I 'J No. 1184. Zaterdag I Januari 1898. 13e J aarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Nieuwejaar. 0» FEUILLETON. EEN VERHAAL ÜIT VIRGINIA. Buitenland Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent voor Bblgiï 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van I tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden Jranco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Zoo zijn wij dan weer een nieuwen tijdkring ingetreden. Een gewichtige dag is voor ons de eerste van een nieuw jaar. Onder alle dagen des jaars staat deze dag, als het ware alleen, en maakt zulk een indruk op allen, dat men over 't algemeen en overal duidelijk het bizonder treffen de en belangrijke van dezen dag bemerkt. Spreken niet de menigvuldige heilwen- schen, op dezen dag uitgesproken over vrienden, bekenden, hiervoor ten bewijze En inderdaad 1 de aanvang van een nieuwjaar heeft in verband met de toe komst beschouwd, waarlijk eene ernstige zijde Het is zoo, een jaar is spoedig vervlo gen, die 365 dagen gaan als in een droom voorbij, maar in dat tijdperk kan er zoo veel met ons en de onzen gebeuren. Wij die eenige jaren hebben geleefd, hebben in elk jaar tranen van anderen gezien en zeiven geweend, klachten gehoord en zelve geklaagd, anderen zien krank wor den en sterven en mogelijk waren wij zeiven krank, en herinneren ons het jaar waarin wij dierbare panden verloren. En zoo door de ervaring van vroegere jaren met het leed, het onaangename en het wisselvallige des 1 evens bekend waarvan elk jaar ons opnieuw overtuigt, staan wij niet zonder reden met een ernstig gemoed aan den ingang van het nieuwe en vra genwat zal het nu zijn Wat zal ons en de onzen in dit jaar ontmoeten Wel ke lotgevallen verbeiden ons? Welke rampen zullen ons treffen? Zullen wij met de onzen dit jaar in welstand ten Hij was nog krachtig, en zjjne geest vermogens hadden al, of zelfs meer dan hunne Vorige levendigheid behouden. De jonge blanke Treemdeling had grondbegin selen in zijn gedrag aan den dag gelegd, zooals hij die nog nooit gezien had, en hij gevoelde eene geheime nieuwsgierigheid, om te weten, wat het zijn kon. dat hem zoo veel wijzer en voorzichtiger maakte, dan de jongelingen onder zyn volk. Hy dacht, dat, indien alle Yankees naar dezen geleken, zjj inderdaad ontzaggelijke vijan den zouden zijndat het alzoo beter wa re, hunne vriendschap te winnen, en alle gedachten aan wraak voor nuttiger oog merken ter zyde te stellen. Hy vioeg Philip naai de sterkte en het getal zijns rolks en hunne leefwyze; doch hetgeen vreemd was, niet naar hunne krijgskunde. Philip bemerkte weldra, dat hij een geheel nieuw karakter outmoet bad, zulk een, als hjj nauwlijks had durven verwachten on der de Wilden aan te treffen. Hy ontdek te, dat Tallassie een vroom Indiaan was, wiens beschouwingen, hoewel onbepaald, iets eigenaardig» hadden, en een diepden kenden onderzoekenden geest aantoonden. Tallassie was de wijze van zjjn' stam, ea had in hooge achting gestaan bij de einde brengen, of zal krankheid of dood ons treffen Het antwoord op deze vra gen houdt de toekomst in haar donkeren schoot verborgen Daar is niemand, die ons hier antwoord geeftniemand, die den sluier opheft, die de toekomst voor ons oog bedekt. Niemand vermag ons te zeggen, wat zij voor ons verborgen houdt, Wij zijn gelijk aan een reiziger, die om middernacht in duisternis wandelt, en niet weet, welke wegen, hoogten of af gronden er voor hem liggen. Hoe zullen wij dan veilig en gemoedigd voortgaan: wij die geen licht, geen kracht noch wijs heid hebben, hoe voortgaan zonder vrees hoe licht hebben in donkerheden, beveili ging in gevaar, en kracht in het strijden Daar is slechts één, die ons helpen en met al het noodige verzorgen wil. Daar is één Leidsman, die ons leiden, één Her der die ons hoeden wil En wanneer wij Hem volgen dan is er geen gebrek te vreezen, noch gevaar te duchten. Vol gen wij dan Hem, onzen God, die van eeuwigheid tot eeuwigheid bestaat, want dan alleen zal de gesluierde toekomst met al haar moeite en leed, ons niet doen vreezen. Moge dit, Lezeruw deel zijn, en heil en zegen op uwe wegen volgen. In verschillende Belgische gemeente raden gaat het den laatsten tijd erg zonderling toe, tengevolge van geschillen tusschen den burgemeester en de minder heid of Je meerderheid der raadsleden Te Hoboken heeft de liberale oppositie de jaarwedde van den burgemeester tot de heltt verminderd Bourgeois heeft Zondag een verkiezings rede gehouden, en beweerd, dat de strijd zou loopen over het bestaan der repu bliek Hij noemde de regeering machteloos in het binnenland en zwak tegenover het buitenland Scheurer-Kestner zou voornemens zijn zich in Januari niet herkiesbaar te stel len als ondervoorzitter van den SeDaat Maandag is in het Panamaproces het requisitoir van het O M aangevangen Naquet, de wegens de Panama-zaak vervolgde senator, heeft in een breedvoo rigen brief uit Londen aan den president van bet hof der Seine verzocht, dat zijne zaak niet bij verst6k, maar afzonderlijk behandeld worde en wal in de maand Juni, wanneer hij beter het gevangenis verblijf zal kunnen verdragen dan thans het geval zoude zijn Ei bestaat eindelijk kans dat de zaak- Dreyfuss ook voor den burgerlijken rech ter komt Mathieu Dreyfuss heeft de Soir ea de weduwe van kol Sandherr aangeklaagd wegeno hun beweren, dat Mathieu zou hebben getracht den kolo nel, die de zaak tegen den kapitein bad geinstrueerd, om te koopen De Aurore geeft een merkwaardige op heljering Gelijk men weet heeft een correspondentie bestaan tusschen generaal Gouse en kolonel Picqart over de door laatstgenoemde in de militaire archieven ontdekte stukken, welke twijfel aan Drey fuss schuil wekten Men beweerde dat de generaal, die aan vankeljjk met Picquart medeging daarop terugkwam, om Picquart de zaak niet kende en dus de waarde zijner ontdek kingen niet kon heoordeelen Thans blijkt dat Picquart wel degelijk op de hoogte was, wijl hij het geheele proces heeft bijgewoond^ als bijzonder ver slaggever van den minister van oorlog Onder deze omstandigheden wint de twijfel van kolonel Picquart in beteeke- ms Nadat de commissie uit de Grieksche kamer in haar rapport over het ontstaan van den oorlog het optreden van de Eth nike Hetairla had gewraakt, heeft deze nationale bond een vlugschrift uitgegeven waarin het tot rechtvaardiging van zyn houding mededeelt dat de regeering van zijnen arbeid wist en verscheidene offi cieren leden van het genootschap waren Er zyn uit verschillende bronnen be richten over den gang van zaken in China maar daaronder geen enkel geloof waardig Wel is er een bericht dat betrouwbaar is, nu juist dat laat het publiek even wijs Reuter heeft nl van de admiraliteit vernomen dat het Britscbe eskader in de Chineesche wateren naar men gelooft, zich op het oogenblik in de nabijheid van Port Hamilton bevindt Er is niets van bekend dat het voor Chemulpo zou zijn aangekomen, hoewel mogelijk is, dat in den loop van den kruistocht enkele Brit sche schepen gelegenheid hebben gevon den om deze haven aan te doen Italië stuurt een oorlogsschip naar de Chineesche wateren, en zal den zaakge lastigde ti Peking door een gezanf ver vangen Dezer dagen werd bericht, dat een nieuwe vrijbuiters-expeditie op Cuba was vorige Gouverneurs van Virginia als een vredelievend man, die veel invloed had, wiens staatkunde altijd menschlievender ge weest was dan die zijner naburen, en onder de Westelijke Indianen zag men hem aan als een, die in zaken van aanbelang zeer bekwaam was, die vele dingen gezien en vernomen had door onmiddellijke openba ring van Waconda, en zij vereerden hem hoog om zijne groote voorzichtigheid. De natuurlyke godsvrucht van dezen Wilde had hem niet ver gebracht. Hij had vee] nagedacht, als hy op de uitgestrekte prai riëu, op de stroomende rivier, of in de opene lucht van zijn grenzeloos Land wa» doch de omvang zijner kennis was, na dit alles, noch zeet beperut immers het kon zijner duistere verbeelding slechts weinig leeren van de macht en natuur van den waren God des hemels en der aarde. Tal lassie, na lange jaren van onzekere rede neringen en overdenkingen, had byna het einde zyns levens bereikt, zonder eene vol doende oplossing dezer moeieiykheden iets in hem stemde niet overeen met de denk beelden en grondbeginselen van hen, met wie hy zijn leven had doorgebrachtdoch hij had noch een leidsman, noch een open baring, en tastte rond in de duisternis der natuurlijke godsdienst, toen hij onverwacht een vriend ontmoette. Want God, „die in allen, welke Hem aannemen vreezen, ge rechtigheid werkt," maakte van de gevan gene der Wyannows bet werktuig, om hel ïerder denkbeelden der waarheid in het hart van den ouden onderzoeker te doen geboren worden. Philip luisterde met eerbied en oplettendheid naar Tallassie, beantwoordde zjjne vragen met al de juistheid, waartoe hy in staat was, en de Indiaan, gestreeld door de vriendelijkheid, met welke de jon geling zich bereid toonde, met hem te re deneeren eD te spreken, smaakte voor het eerst zijns levens het genot met iemand ge meenschaq) te hebben, in wiens geest en den zijnen eene zekere verwantschap be stond. Tusschen reine harten moet een ge heimzinnige band bestaan, en verschil van jaren noch stand kan deze vereeniging verhinderen. A'dus genoot de onderrin- dingrijke Tallassie de genoegens van de geestelijke verbindtenis met een'jongeli ng van zeventien jaar, een vreemdeling uit een gehaat geslacht. Laat ons daarom trachten met personen van allen ouderdom en stand aldus in gevoelens overeen te stemmen, en met dankbaarheid begroe ten, die ons in staat stellen, onzen invloed uit te breiden, onze grondbeginsels tot vol maaktheid te brengen, en geluk om ons heen te verspreiden. Wij behoeven de gesprekken van den ouden man en onzen jeugdigen held uiet omstandig te verhalen. Zij liepen over hoogst belangrijke onderwerpen en hoe wel de redenen van Philip eenvoudig, en noch geleerd noch zamenhangend waren, voldeden ze Tallassie. Hy was redeneer kundige, en zjjn onderrigt vloeide voort, uit het groote boek, dab altyd voor hem op«n lag. Het landschap, de lucht en de wateren waren zjjne leermeesters, en niets van alles wat Philip tot nu toe gez"gd had, verwonderde hem, of scheen de na-uur van Hem, dien hy onwetend vereerde, on waardig te zyn maar hij was nog ver vau de waarheid, en Philip voelde zich niet ge schikt, om hem het onderricht te geven, dat hjj behoefde. De bewijsgronden van zyn geloot waren hem onbekend, behalve die, welke hij door zjjne eenvoudige opvoe ding verkregen had. Dat heilige geloof stond inderdaad in zyn hart gedru'ct, >n was voor hem voldoende, ook zonder uit, r lijke aanbevelingen; overtuiging was ge makkelijk, waar geene twijfeling heerschte doch het was moeiljjk, Tallassie'» hait dienzelfden indruk mede te deelen; de In diaan luisterde met ernstige belangstelling naar alles, wat zjjn jeugdige leermeesb i zeide maar hjj gaf zich aan geen gevoel van verwondering of blijdschap over op het hooren van hetgeen inderdaad wonderbaar en vreugdeverwekkend was; en toen Phi lip hem de openbaring van Gods wil en den weg der zaligmaking door Jezus Chris tus mededeelde, zag zijn bijgeloovige g-est er niets ongeioofeljjks in, dat God zijn Zoon in de wereld zou gazonden hebben, om voor den inenscb als een offer en tot verzoening zjjner zonden te sterven. Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1898 | | pagina 1