I3e Jaurg. A o. 1 Woensdag ^9 December 1897. BERICHT Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaanderen F. I>1 KL Ol AA, Nieuwjaars-Advertentien Buitenlaud Landbouw. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentien van 1 tot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar «laatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het nummer dat in plaats van Vrijdagavond, Zaterdagmor gen i Jan. verschijnt kunnen worden opgenomen a 25 cents, welke worden ingewacht tot Vrij dagnamiddag 4 ure. DE UITGEVEu. Het aantal door elk Fransch arrondis sement te kiezen kamerleden is afhan kelijk van het cijfer der bevolking, en bedraagt 1 op de 100,000 inwoners of een fractie van dit getal. Thans zal bij de kamer een voorstel worden ingediend, om de verdeeling der zetels in overeenstemming te brengen met de veranderde bevolkingscijfers. Uit het voor9tel blijkt, dat zeven arrondisse menten zoo in zielental zjjn verminderd, dat zij een zetel zullen verliezen, daar onder zelfs een arrondissement te Paips. Een g9lijk aantal arrondissementen krijgt aanspraak op een zetel meer, zmdat, ten slotte ket aantal kamerleden 581 blijft. De Temps heeft Seheu.er-Kestner gein tervieuwd over de tegenstrijdigheid tus- schen zijn verklaringen en die van Ro- days. Daaruit blijkt ons dat Scheurer- Kestner formeel gelijk had, maar dat zijn beweringen uit een feitelijk oogpunt te wenschen lieten, en in elk geval van een onoprechte spitsvondigheid getuigden, iets dat terecht in Meline en generaal Bi Hot' is afgekeurd. De intransigeant meldt, dat hetsyndi- caat-Dreyfuss in het bezit is van een voor Esterhazy vernietigend bewijsstuk maar het blad beweert al aanstonds dat het valsch is. De Soir weet ook van deze zaak en zegt dat het een kwitantie is van irs. 5000, door Esterhazy geteekend, en ge schreven op papier der Duitsche ambas sade. Het origineel zou in handen ZLjn van een advocaat, terwijl de familie Drey fuss de photographie bezit. Generaal Billot heeft zich in de leger- commiasie verklaard ten gunste van het plan tot het sloopon van da Parijsche vestingwerken. De vrijkomende terreinen zouden een waarde van 150 miljoen frs. hebben, waarvan 60 miljoen voor den bouw vau alzonderlijke forten en 90 mil joen voor de bewaping zoudea worden besteed. De zitting van het Panama proces moest Donderdag wordea verdaagd door een ge weldig tumult. De beklaagde Laisant noemde Arton een leugenaar en uitte een reeks beleedigingen, waarop de ande re beklaagden opstonden en ook aan het schelden gingen. Het publiek applaudi- seerde twee leden van de jury deden desgelijks. Het lawaai werd zoo groot, dat de voorzitter de zitting ophief. De Fransche kamer heeft, op grond van het reglement, van orde voor, het oogenblik voorkomen dat een nieuw schan daal. aan de orde is gesteld. Desfarges bracht de vleeschleverantie op Madagascar en in Nieuw Caledonië ter sprake en noemde daarbij den naam van den senateur Pre vet, die in deze be gunstigd zou zijn. De voorzitter betwistte net recht leden der andere kamer, die zicb niet kunnen verdedigen, te bespre ken. Maar Desfarges betoogde dat hij wel het recht had te spreken over den leverancier Prevet, die genoemde koloniën van vleesch voorziet, Daar het debat gesloten werd, kon Desfarges de zaak alleen maar in de couloirs bespreken, waar hij mededeelde dat genoemde sena teur aannemer is voor d9 levering van 424.000 kg. geconserveerd vleesch voor de troepen op Madagascar en van 600,000 kg. voor de bezetting van Nieuw Caledo nie en dat tegen den prijs van 205 en 270 tres. de 100 kg. zoodat de geheele levering bijna twee en een half miljoen francs beloopt. Voor deze leveringen wordt het vleesch van wilde runderen gebruikt, die op Ma dagascar in Australië en Amerika worden geslacht in hoofdzaak voor de huid en voor de horens, en het vleesch wordt in den regel eerst eenige dagen na het dooden der dieren gekookt. Heel toevallig viel met de opdracht voor deze levering samen de inkrimping van het verbruik van var kensvleesch met 5u0,000 Kg. tot groote schade voor de Fransche landbouwers, die toch al zoo klagen. Niet minder toevallig is dat men bij de openbare aanbesteding van het rnndvleesh een zoo lage limiet stélde, dat niemtnd inschreef, en toen ondershands met da firma van den senator ging onderbande len en wel voor een hoevealneid, zesmaal grooler dan da reglamentan toelaten Eindelijk blijkt dat de aan Prevet voor wilds runderen toegestane prijs nog veel hooger is dan die van het in Frankrijk getaalde vee hetwelk tegen frs, 170 per 100 Kg, te krijgen is, terwijl de vorige bestelling van hat departemaut van oor log voor 135 francs werd aangenomen. Naiuuilijk zal Desfarges nog wel een weg vinden om deze zaak op de tribune te brengen. Uit Berlijn wordt gedeind dat da suiker conferentie waarschijnlijk te Brussel zal bijeenkomen. Men zal daar niet alleen de afschaffiig van de sulkerpremies be spreken, maar wil een maximum vast stellen vau door elk land te produceeren suiker. Dat kon men toch wel aan de belangheboende fabrikanten overlaten. Onderwijl is te Londen een vereeniging opgericht tot bestrijding der premies. De voorzitter deelde mede. dat niet aileen Duitscbjand, maar ook Frankrijk bereid waren over afschaffing der premiëu te onderhandelen. Te Constantinopel ziet men in den opstand der Arabieren aan de Perzische de hand van Engeland, dat zich zou wil len wreken over d moeilijkaedan, welke de Monammedanen Engeland in Noord- Indië in den weg leggen. De opstand is het ergst in de havenplaatsen. Men vr6est in Turkije dat Engeland van dezen toe stand gebruik zal maken om eenige plaat sen, vooral Bassa, te bezetten, ten einde te voorkomen, dat nieuwe voorraien wa pens en munitie over dit gebied hun weg naar Noord Indië te vinden. Over don toestand in het Verre Oosten geen begaald nieuws, De zaak geelt nog steeds aanleiding tot bei gen beschou wingen en tot tallooze verklaringen van wat moet en zal geschieden. Er is indertijd in onze provincie sprake geweest van de oprichting eener coopera tieve suikerfabriek. Nagenoeg alles was in ordemaar de zenuw, die aan het ge heele plan leven en beweging moest ge ven, bleef ontbreken en de fabriek Misschien is zij nog wel niet opgegeven maar zij kwam tot nog toe niet tot stand. Toch is het te betreuren, dat zoo'n uit stekend werk niet tot stand is gekomen, omdat ontegenzeggelijk daardoor zeergroots voordeelen aan de beten verbouwers zouden zijn toegevloeid en naar onze meening het goede werk gestuit is op een klip, waar op het niet had mogen stranden gebrek aan kapitaal. Maar daarover thans niet verder uitge weid. Van hetgeen coöperatie ook op dit ge bied vermag, het volgende over eane fa briek, die onder veel ongunstiger voor waarden, dan waaronder de Zeeuwsche ta briek gesticht had kunnen worden, in Bel gie verrezen is. De oorzaak, waarom zoo iets in Neder land in 't algemeen, in Zeeland in 't bij zonder, nagenoeg onmogelijk sehijnt en in Belgie gelukt, moet gezocht wo'den in den verschillenden aard van de bewoners van beide landen, waarop wij later mis schien nog wel eens wijzen, maar dien wij thans ook met stilzwijgen voorbijgaan. Wij begeven ons naar het noordwesten vau Henegouwen. Na door den tunnel ten zuiden van Ronse den Vlaamschen bodem verlaten te bebben, stappan wij aan het station vau Saint Sauveur uit den trein en beg wen ons naar Anvaing, iets ten zuiden van het vereenigingspunt van de twee beekjes, die door hunne samenvloeiing het aanzijn ge ven aan de Rhosnes, een riviertje ten zui den van Rnyen in de S Hielde valt. Een 400 tal aandeelhouders, inden om trek dier gemiente woo ïaobtig hebb i.i een kapitaal bijeengebracht van een millioen franken en daarvoor een middelmatig fa briekje gebouwd, waaraan in de atgeloopen campagne bet product van 650 hectaren, d. i., wanneer men voor iederen hectare gemiddeld 40000 kilogram beten rekent, ongeveer 26 millioen kilogrammen beten en suiker zijn omgezet. De fabriek verwerkte ongeveer vierhou derd duizend kilogram per dag de cam pague duurde dus ongeveer twee en eene halve maand. Voor het bewerken van die hoeveelheid heeft men dagelijks noodig ongeveer 20000 hectoliter water, eene hoeveelheid met welke men een bak zoud' kunnen vullen, welke bij eene breedte van 20 en een diepte vau 4 meter eene lengte heeft van 25 meter. Dit water mag wel kolkdeelen, maar hoegenaamd geene zoutdeelen be vatten aaugezien nu Zeeland in zijn bo em bijna overal brak water heeft, zpn in de provincie maar een paar punten aan te wjjzen, waar eene suikerfabriek gesticht zou kunnen worden, Doch weder terug naar Anvaing. De fabriek heeft eene brutowinst opge leverd van 180,000 franken. Hiervan is ruim 100,000 frank gebruikt voor schuld delging en voor een reservefonds 70000 frank is uitgekeerd aan de aandeelhouders die dus 7 pet trokken van hun kapitaal. De beten werden betaald tegen suiker gehalte met 18 frank voor de 1000 kilo gram, mits zij een gehalte hadden van 12 pet; voor eiken graad meer weid 3 frank bijbetaald; voor elke tiende deel van een graad dus 30 centimes of ongeveer 14,3 cent. Het gemiddeld gehalte bedroeg dit jaar 133/t pet, terwjjl het gemiddeld gehalte in Zeeuwsch-Vlaanderens westelijk deel, be rekend over eene hoeveelheid van meer dan 5 millioen kilogram 15,6 pet aan sui ker bedroeg. Voor die beten werd dus betaald 13 trank -j- 1% X 3 trank omdat zp IV* graad boven 12 waren, dat is 23,25 frank of den frank berekend tege47 cent, f I0,925. t Is bepaald voor onze landbouwers om jaloersch te worden daar f 10,926 voor beten met 13'/* pet en hier f 8,50 voor beten van gemiddeld 15,6 pet. Had men hier de beten onder gelijke voorwaarde kunnen tferkoopen sL te An vaing, dan had men'ontvangen (15,6 12) X 3 18 frank d. i. .28,8 frank of tegen den koers van 47 cent', f 13,53. Wat blieft u Te Anvaing ontvangen de betenverbou wers die op eene uitgebreidh ;id van 650 hectaren eene coöperatieve fabriek ge sticht hebben, voor de 1000 kilogram be ten, gelijkkomende met ons gemid deld gehalte113,53. In 'f voormalig IVe district, in ge heel Zeeland, kragen de'lietenbouwers, die niet in%t Oud'gastel contracteerden. „8,50 geeft een verschil van 't getal ifc bijna niet te gelooven een verschil van vijf gulden en drie cent op duizend kilo «•ram baten. Veronderstel, dat iemand 4 hectaren met beten beplant, dat hp daaivau oogst gemiddeld 40000 kilogram beten per HA dat is van 4 hectaren 4 X 40 X 1000, of 160 maal 1000 kilogram. Te Anvaing zou men voor zulke baten in de zeer kleine cooperati-ve fabriek van de betenbouwers ruim 800 gulden meer ontvangen hebben, dan de edele menschen vrienden, de suikerfabrikanten, die alles voor de landbouwers over hebben daar voor ia Nederland betalen. Maar mijn paardje moet even terug. 't Was op hol gegaan. En als het te 'ang doorholde, zou 't een ongeluk kunnen bekomen. De teugel daarom een beetje aangehaald. Een fabriek, die slechts beten ontvangt en aanneemt van 650 hectaren, heeft ui teraard slecht» weinig kosten voor vervoer. De betenteelers brengen de bete* met evenveel gemak naar de fabriek, als nu van St. Kruis naar Aardenburg, van Cad-

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1