Gemengd Nieuws. Laat het ijzer dan zoo licht en gemakkelijk mo" gelijk zijn, maakt den voet niet naar het ijzer, maar het ijzer naar den voet. De afdeeling heeft zich de moeite en kosten ge troost deze cursus in het afgeloopen jaar door be kwame deskundigen te doen geven die ik bij deze gelegenheid namens allen dank zeg voor de be toonde ijver; hierbij echter blijft het niet, zooals u uit een vroeger behandeld punt zult gezien hebben. Wel een bewijs hoeveel prijs er wordt gesteld op de kunst van het hoefbeslag. Vele paarden zjjn er bedorven geworden door hoefsmeden die niet op de hoogte van hun vak waren. Welnu mijne heeren, hier hebt ge een 10-tal bekwaam werkende ambachtslieden, door onzege- heele afdeeling verspreid, toont nu dat ge net werk der maatschappij van Landbouw op prijs stelt. Door zooveel mogelijk uwe paarden, en vooral de jonge, door geene andere der geexamineerde hoefsmeden te laten behandelen. De dieren zullen er zich beter bij bevinden eu hunne waarde zal er door vermeerderen. Ie. De hoefsmid J. Vlaander zegt bij de uitreiking van zyn diploma Hoewel het de eerste maal niet is, dat ik aan een wedstrijd, heb deelgenomen, daar ik in '82 röeds eene onderscheiding verwierf, blijf ik toch de afdeeling erken telijk voor hetgeen zij in het belang van het hoefbeslag heoft gedaan, en ik hoop de nuttige wenken, die mij gegeven zjjn mij meer en meer eigen te maken zoowel in het tactisch als in bet theoretisch ge deelte. De hoefsmid Van der Vlies dankt ook de leden van het bestuur en voornamelijk dhr. Kooijmans voor zjjn onuitputtelijk geduld en onvermoeiden ijver bg zjjne les sen aan den dag gelegd. Na do uitreiking brengt de voorz. ook zijn dank uit aan de beide onderwjjzers, de hh. Kooijmans en Contant. VI. Voorstel om geen adhaesiete varleenen aan verschillende verzoekschriften uit Zeeuwsch Vlaanderen Westelijk deel en Noord- en Zuidbeveland, waarin aan gedrongen wordt maatregelen te nemen tot beperking van het vervoer op de grint wegen. De verschillende adressen worden voor gelezen welke hoofdzakelijk allo hierop neerkomen le. Beperking der invoering van den korten dissel, 2e. Verbod van het aanspannen van 8 paarden voor één wagen, eu 3e. Het schoonmaken van de wielen, wanneer van het land op den grintweg gereden wordt. Het bestuur is van meening dat punt 3 wel in overweging zou kunnen worden genomen. Dhr. Hombach brengt in *t midden dat de boer toch met geen bessem en een emmer water bij de wielen kan gaan staan en die afboenen. Hjj zou lie ver voorstellen in 't geheel geen bepalin gen te maken. De voorz. zegt dat dit de bedoeling iet is. Het zou toch kunnen wanneer de meeste sljjk van de wielen werd afgeschopt. Dhr. Oggel vraagt als afgevaardigde van Zuid Beveland ook 't woord. Hjj is er ook streng tegen om beperkende bepalin gen aan het vervoer te verbinden. Hij verblijdt er zich in, dat het een bewijs is dat bet den boeren goed gaat, wanneer met zulke zware vrachten van bet land komen. Daarom hij is tegen beperking op de wegen, laat de boeren maar rijden, en laat de gemeente betalen wat er aan ver betering der wegen te doen valt of de ingelanden aan hunne polderwegen. Dhr. Collot zegt dat de gemeentebestu ren daarin wel eens nalatig zijn. en daar om zou hg willen voorstellen, niet meer óau twee paarden voor één wagen en niet meer dan 1 paard voor eeu kar. Dhr. Hombach Als 't nu jonge paar den zijn, waarom zou ik er dan geen 3 voor een wagen mogen spannen. De voorz. noemt dat eene exceptie, bjj oprillen enz. kan dat niet anders. Dhr. Fruijtier acht het ten eenmale on noodig om daarvoor eene bepaling te ma ken, om de doodeenvoudige reden, dat het nier nooit gebeurt, dat een boer 3 paar d-m voor een wagen spant. Dhr. Collot zegt dat het toch wel eens gebeurt, men zou die bepaling kunnen maken, al was 't maar alleen voor de kwaadwilligen. Dhr. Oggel merkt op d»t de discussie hoof i/n f el pk loopt over beperking van den boer, maar 'tis vrjjwel 'tzeltde ot een zwaie drie-r iels kar geladen met kolen over dan weg rjjdt of twee boerenwagens. Op zoo'n kar zit meer gewicht dan op een wagen. Dhr. Collot zou ook eene beper kende bepaling op driewielskarren willen hebben. Dhr, Moes zegt dal er niets van komen zal om de boeren met een vriendelgk ver zoek aan te komen. Ze doen het toch niet. Z. i. moet men ze hun gang maar laten gaan, en worden de wegen kapot gereden, dan moeten de betrokkenen ze maar laten herstellen. Dhr. F. van Waesberghe is ook van meening dat men den boer zooveel moge ljjk moet vrijlaten. Wat het schoonhouden der wielen aangaat, aan den overkant der Schelde doet de boer dat, en waarschijnlijk heeft men in Zeeuwsch-Vlaanderen ook op die welwillendheid gerekend. Spr. zegt ook niet voor beperkende bepalingen te zjjn, en tegen adhaesie te verleenen aan de adressen. Dhr. Pateer zegt dat de wegen maar moeten gemaakt worden naar de voertui gen, maar niet de voertuigen Daar de we gen, hetgeen dhr. Oggel beaamt. Het voorstel van 't Bestuur wordt alsnn z. h. s. aangenomen. Een amendement op dit voorstel van dhr. Collot om niet meer dan 2 paarden voor een wagen en niet meer dan een voor eene kar te plaatsen, werd terstond weer ingetrokken. VII. Bespreking van de wenscheljjkheid der oprichting vaD een cnrsus in hoefbe slag voor de leerlingen, die Diet zjjn ge slaagd. Dhr. van Arenthals zou liever zien dat die cursus voor ieder werd openge steld. De Secretaris noemt het alleszins billijk dat aan de niet-gealaagden nog eens de ge legenheid wordt gegeven het diploma te verkrijgen, om dan later weer een nieuwen cursus op te richten. Bovendien zou, wan neer de cursus zoo uitgebreid werd, de kas het gauw laten zitten; het vorige jaar toch is door de afdeeling Hulst in die kos ten 177 betaald, Dhr. Hombach, voorzitter van het Ned Paardenstamboek merkt op dat door deze vereeniging toch 200 beschikbaar is ge steld tot bevordering van het hoefbeslag. De voorz. merkt op dat daarvan slechts een klein gedeelte ten goede komt van de kas te Hulst. Overeenkomstig punt VII wordt besloten. VIII. Benoeming eener commissie van 3 personen tot onderzoek der rekening over 1897. Worden benoemd de heeren van Esbroeck, Dekker en van Arenthals. De voorzitter sluit, met een woord van dank voor dö trouwe opkomst, de verga dering. AXEL, den 24 December 1897. Gisteren had alhier de verkooping plaats ten overstaan van de Notaris Dreg mans te Axel. a. van de Erven F. Schuitvlot, een hofsteedje en aanhoorigheden aan den spui dijk gemeente Axel, groot 2 Hectaren 67 aren 40 centiaren of ia Gentsche m -at 6 gemeten. Kooper hiervan werd L. Schuitvlot te Axel, voor 1235 per 44 aren 56 centi aren. en b. van J. Stouthamer, een woon huis en aanhoorigheden te Schapenbout, gemeente Axel. Kooper hiervan weid C. Notté te Axel, voor 275, Gisteren had ten huize van G. de Visser van wege de vereeniging „In 't belang der Landbouwers* te Zaamslag de aanbesteding plaats van pl. ra. 258,900 K.G. Superphosphaat hiervoor werdinge schreven door de heeren Gazan t.e Ritterdam vox f3.42. Maat schappij Unitas fa Neerpelt (Belgie) voor f 3,077a, P I. Scheala te Ter Neuzen voor f2,99, D J. Oggel te Axel voor f 2,937a P. J. Varslujjs te Ter Neuzen voor t 2,933/a Maatschappjj Dordrecht voor f 2,92 en E. P. Staal te St. Jansteen voor f 2,89, alles per 100 K.G. Aan de laag3te inschrjjver is de levering gegord. Ook is door bo> ongenoemde vereeniging cog aanbesteed pl. m. 21,700 K.G. Chili- sajpeter hiervoor werd ingeschreven door de heeren A. Snelleman te Dinteloord voor t 8,95, Maatschappjj Dordrecht voor f8,93, E. P. Staal to St. Jansteen voor f 8,74, P. J. Scheele te Ter Neuzen voor f8,64, D. J. Oggel te Axel voor f 8,62, M. de Jon ge te Ter Neuzen voor 8,55 en P. J Veislujjs te Ter Neuzen voor f 3,537a, al les per 100 K.G. De levering is an de laatste inschrjjver gegund. Hoek, 23 Dec. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad werd de heer J. M. Drogmans benoemd sepre- taris, als zoodanig beëedigd. Door den voorzitter en de leden werd hem gelukgewenscht, wat door den be- ëedigde beantwoord werd. Besloten werd in de volgende week over te gaan tot de benoeming van een gemeente-ontvan ger. De jaarwedde werd bepaald op f225. De te stellen borgtocht op f1700. Tc Hoek had gisteren van wege de vereeniging „Doelmatige Samenwerking,* de aanbesteding plaats van pl. m. 135,000 K.G. Superphosphaat hiervoor werd aan nemer dhr. P. J. Verslujjs te Ter Neuzen voor f2,27 p-r 100 K.G. en 30,000 K.G. Chiiisalpeter hiervan werd aannemer dhr. M. de Jonge te Ter Neuzen voor f 8,55. Men schrijft aan de M. Ct. De bedijkingswerken in het verdron ken land van Saeftingen zijn thans ge heel afgeloopen; de zeedijk had door ae laatste stormen geen noemenswaardige schade. Het is echter bjj dien storm ge bleken, dat de steenlooing nog een wei nig uitbreiding verreischt, welk werk gedurende den onderhousteimijn nog als meer werk door de aannemers zal worden uitgevoerd Dezeedjjk ligt er prachtig bjj; jammer dat de aannemers, naar men ons mede deelde, nog al eene belanrijke som ver liezen De polder wordt kadastraal opgemeten en in kaart gebracht terwjjl de verkave ling is afgeloopen. De haven wordt reeds sedert eenige weken gebiuikt en lag bij ons bezoek grootendeels vol vaartuigen. Zjj is van af Nieuw Namen te bereiken over een goeden keiweg, die veel te gemoet komt in den grooten afstand, welke schippers en voerlui hebben af te leggen De overige wegen, waarmede de niewe polder is doorsneden, zjjn goede zandwe gen. De afwatering, die op den Van Alsteio polder geschiedt is uitstekend Naar men zegt, zou de verkoop der gronden, voor zoover die bahooren aan den Staat der Nederlanden in den a. s. voorzomer plaats hebben en zal dan wel licht het omwerken en bezaaien van den grond nog in den nazomer van 189S kunnen geschieden Sommigen beweren, dat het beter zou zijn. dit laatste eeist in 1899 te doen en en de gronden nog een jaar met rust te laten. Maar dat is natuurlijk de zaak van hen die de gronden koopen. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 31 stieren, 15 Ossen, 54 koeien en vaarzen, 5 kalveren en 5 schapen, samen 110 dieren. Tengevolge van de groote aan voer van vee, op de veemarkt van j. 1. Vrijdag te Gent, waren weinig slagers daar opgekomen, waardoor al het vee langzaam en aan lage prijzen werd ver kocht. Te Bouchante in Belgie even over de grenzen, zijn naar aan de M. Ct. uit Biervliet gemeldt wordt twee balen paar denhaar in beslag genomen vermoedelijk naar aanleiding der beide' diefstallen van paardenstaarten in de vorige week. Bij het lezen van de mededeeling onder de rubriek Posterijen kwam ons in de gedachten de volgende zeer juiste opmerking, een vorig jaar in eeu der Hollandsche bladen gemaakt Ieder mag voor zichzelf de noodige restricties maken, maar over het alge meen is het zenden van Nieuwjaarkaart jes niet veel meer dan een mode, een sleurgewoonte, waarmee we maar zoo spoedig mogelijk moesten breken 1 Zoo spreken wij nu. Maar na Kerst mis zijn we dit alles weer zoo wat ver geten, en dan beginnen we maar weer getroost een lijst te maken van vrienden en bekenden die in de termen vallen om een nieuwjaarskaartje teontvangen. Want och, iedereen doet het, en deze en gene zou het kwalijk kunnen nemen, als wij het nalieten, en men wordt niet graag voor onbeleefd gehouden, enz. enz. En de postambtenaars moeten maar weer werken, zoo noodig achttien uren ach tereen. En zoo gaat het van het eene jaar op het andere, tot - ja dat zullen we moeten afwachten. Wie werkt mee om aan die mode die' sleurgewoonte een einde te maken PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 26 December (2<ie Kerstdag.) Ned. Herv, Gemeente. Vm 97« ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Collecte noodl. kerken en personen.) Nam. 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz. (Collecte noodl. kerken en personen.) Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 97» ure Ds. C. J. Kaptejjo. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 uro Ds. A. Steijling. In een machinefabriek te Rotterdam is Woensdagavond een werkman gevallen hij bekwam vermoedelijk een schedelbreuk en werd bewusteloos naar het ziekenhuis gebracht. De man verkeert in levensge vaar. Een 17-jarig meisje, te Rotterdam, dat ongeveer 14 dagen geleden dooreen siepersknecht ernstig werd mishandeld en in het ziekenhuis werd opgenomen, is Woensdag in die inrichting overleden. Te Uden had een ruim tachtigjarige weduwe het ongeluk door een hollend paard te worden overreden. Hoewel on middelijk geneeskundige hulp werd inge roepen, gaf de ongelukkige kort daarna den geest. Bij een landbouwer onder Lunte- ren werd den laatsten tijd herhaaldelijk diefstal gepleegd, zonder dat men zelfs bij gestrenge bewaking dag en nacht, den dief ontdekken. Alleen de dienstbode beweerde den dief herhaaldelijk te zien. maar kwam men op haar hulpgeroep toe snellen dan was hij plotseling verdwenen. Zelfs de politie bleek onmachtig het raad sel op te lossen. Thans is het eindelijk gelukt de daderes te ontdekken en wel in .de dienstbode. Zij werd nauw keurig nagegaan en op heeterdaad betrapt Voor de politie heeft zij volledig bekend, De ontvreemde goederen, als rijstemeel, steenkolen enz. werden verbrand of door haar verborgen. Men gelooft hier met een manie te doen te hebben in plaats van met de zucht, zich te verrijken. Onlangs had zich te Winschoten een schoenmakersgezel als knecht bij een weduwe verhuurd. Hij werd verliefd op de weduwe, die echter niets van hem wilde weten en hem de deur wees. Hier over was de man zoo ontsticht, dat hij Woensdagmorgen de woning der weduwe binnendrong en eenige schoten uit een revolver loste, die gelukkig geen doel troffen. Onmiddellijk daarna schoot hij zich zelf een kogel m 't hoofd. Hij ver zocht den inmiddels geroepen dokter den kogel niet te verwijderen, daar hy ster;

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2