i i m I3e Jaarg. Zaterdag 25 December 1897. BERICHT to. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeu wsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Nieuwjaars-Advertentien Het Kerstfeest, Ituilcnlaiid Landbouw. iJ Dit Blad verschgnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER - UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlgk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. In het nummer dat in plaats van Vrijdagavond, Zaterdagmor gen I Jan. verschijnt kunnen worden opgenomen a 25 cents, welke worden ingewacht tot Vrij dag namiddag 4 ure. DE UITGEVER. Is reeds zoo menig jaar de zon des heils over ons opgegaan, waren wij reeds zoo dikwijls getuige van de blijde bood schap, die met de menschwording van Gods Zoon aan de menschheid wordt ge bracht, wij mogen ook dit Kerstfeest weer beleven. Kan het anders, of bij de wederkeering van dit feest der feesten denken wij een oogenblik terug aan het vorige Kerstfeest, dat wij weleer vierden Zien wij rondom ons, helaas hoe menig een missen wij aan onze zijde, die een vorig jaar dit blijde feest nog met ons vierde hoe menigeen werd uitgedragen buiten de gemeente en neergelegd in den schoot der aarde. Maar al stemt ons dit tot droefheid over het heengaan van velen die droefheid moet wijken of althans ver zacht worden door de blijde tijding, die ons heden tegenklinkt. Het is de bood schap des heilsU is de Heiland gebo ren Hij is een Zaligmaker voor allen, die in Hem gelooven. Treden wij hier een oogenblik terug, om een blik te slaan op de volheid des tijds, waarin de Chris tus, Gods eengeboren Zoon, in het vleesch verscheen. Het was nacht, vóór Hij op aarde kwam. Daar waren nog wel en kelen, die als sterren uitblonken in die dagen: maar evenmin als de sterren de macht hebben, om den dag aan te brengen, zoo min hadden deze de macht, om de duisternis te verdrijven. De h e i d e n e n in die dagen, hoe zeer ook zinnende op middelen om de behoeften des harten te vervullen, waren machteloos in zichzelven. Zij leefden daarheen zonder de kennis van den eenen waren God, zich nederbuigende voor aller lei goden, die geen goden mochten heeten, En wat het volk van Israël betreft, zij waren in allerlei dwalingen, in leeringen en geboden van menschen bevangen. Het ware licht was van dit volk geweken. Maar toen nu de Heiland, de Zon des heils verscheen, moest de duisternis voor zijn licht wijken, de nacht van onwetend heid plaats maken voor het Goddelijk licht, dat van Hem afstraalde. En hoe stil en nederig, maar niettemin heerlijk, was zijne intiede in de wereld. Als een kindeke zien wij hem in het stadje Beth lehem, in doeken gewikkeld, nederliggen in eene kribbe, en toch de velden van Efrata, zij schitteren in de stilte, van Zijnen geboortenacht door den luister zijner Engelen, die Hem ter eere een loflied zingen. Geheel in stilte, zonder eenig opzien of gedruisch, gelijk de mor genster in den morgen, trad Hij de we reld in. Maar toch ook heerlijk, als de blinkende morgenster, die slechts een flauw beeld mag heeten van de zachte- liefelijke, goddelijke luister, die Jezus ver, schijning kenmerkt. Zij schittert, maar niet met onweerstaanbaren glans, dien het oog niet verdragen kaneen zacht, bekoorlijk licht straalt van haar af. En zien wij den Christus in Bethlehem niet evenzoo verschijnen? Wien bekoort niet die stille luister, die glans van dien menschgeworden Zoon des Vaders, van dien Verlosser der wereld Gelijk de opgaande morgenster door haar liefelijk licht aller hart verblijdt, die naar den dag verlangen, zoo wekte Jezus komst op aarde vreugde in het hart van alle heilbegeerigen in Israël. Geen reiziger in Arabie's woestijn kan bij het zien van een waterbron, grooter vreugde hebben, dan zij, de beladenen en belasten in Israel, die naar vrede en leven dorstten, en beide in J. C. vonden. En die Jezus, wiens geboortefeest wij wederom mogen vieren, is niet maar, zooals velen meenen, een ideaal-mensch zonder vlek of rimpel, maar ook de Zoon des levenden Gods, het afschijnsel zijner heerlijkheid. Hij kwam op aarde, om heil en vrede voor zondaars aan te bren gen. Hij werd mensch, als wij, uitgeno men de zonde, om voor ons den weg tot God te banen. En is het waar, gelijk het waar is, dat wij zulk een verlosser nood'g hebben, die ons weer met God vereenigt, welk een bliide boodschap is dan niet de tijding zijner geboortfe voor allen, die gelooven. Het licht, dat Hij in onze harten wekt, is een blijvend licht dat ons nimmermeer verlaat. De morgen ster moge eens verbleeken, de Christus, het licht der wereld straalt tot in eeuwig heid. De dag, die met zijne komst op aarde begon, zal nimmermeer door een nacht worden gevolgd. En dat blijkt, als wij terugzien op hetgeen het Rijk der duisternis niet al aangewend heeft, om dat licht uit te blusschenhet was alles tevergeefsch. Evenals de zon haren loop vervolgt al loeit dc stormwind en zijn de krachten der natuur in beweging, zoo vervolgde ook de Christus, die zon des heils, ongehinderd zijnen weg. Mij dunkt lezerals wij ernstig over het heerlijk kerstfeest nadenken, een oogenblik ernstig stilstaan bij het blijde nieuws dat ons heden verkondigd wordt en geheel de Christenheid verblijdt, dan moet dankbare vreugde ons hart vervul len. Wij Christenen toch noemen ons naar Zijnen naam, en zouden wij dan het feest van Jezus geboorte niet dank baar gedenken, dien schoonsten dag niet blijmoedig vieren? De groote heilsdag toch is over ons opgegaan, de dag, in welks vooruitzicht de vrome aartsvaders in Israel zich verheugden, dien de Pro feten door alle eeuwen heen verkondig den, en die nu over ons opgegaan is? Hij toch, d e daar nederligt, als een kin deke, is de Christus, de Heer. de Zalig maker. En kan het kerstfeest wel in waarheid een feest voor ons zijn, als wij niet persoonlijk in het heil van Je zus verschijmng deelen Zonder geloof, zonder de erkenning, dat wij zijne genade noodig hebben, zullen wij tevergeefs op de kribbe staren, tevergeefs der Engelen lofzang vernemen. Toen eens de kerkvader Hieronymus, die dicht bij Bethlehem woonde, naar een veel aanzienlijker bisdom geroepen werd, antwoordde hij„men voere mij toch van de kribbe des Heeren niet weg want nergens is 'tmij beter, dan daar waar God Zijnen Zoon aan de aarde gaf." Is er nu ook iets van dat gevoel in uw hart, Lezeren zal het ook u moei lijk vallen, om van de kribbe heen te gaan? Wij staan hier nu ook bij die kribbe vragen wij ons dan ernstig af, wat ons hart thans voor Hem gevoelt, die hier om onzentwil zoo hulpeloos ne derligt? Wat eischen wij nu voor ons hart van die zegeningen, welke door den Vader in die kinderhand neergelegd zijn Is deze Christus reeds de onze? Staan wij zoo dicht mogelijk bij die kribbe, om er ootmoedig en vrijmoedig te zoeken, wat wij in ons zeiven missen Zoo ja dan zai dit kerstfeest voor ons in waar heid een feest zijn en vindt de lofzang der Engelen een weerklank in ons hart. van den opperbevelhebber generaal Blan co, en in die hoedanigheid belast m6t een boodschap naar het kamp der opstan delingen. Of zijn ter dood brenging een misdaad dan wel een in de omstandigheden geoor loofde daad was, bljjkt niet. Van bet Spaanscbe standpunt, dat in den vjjand alleen oproermakers ziet. is het doodvon- ia natuurlijk een moord. Maar de Cubanen die aanspraak maken op den naam van oorlogvoerende party, en werkelijk oorlog voeren, kunnen het natuurlijk best verdedigen, als zg korte rechten maken met een officier van het vijandelijk leger, die niet als parlemen tair in hun legerplaats komt. Dat Ruiz beeft geweten aan welke ge varen hij zou bloot staan door zijn taak te volvoeren zal waarschijnlijk wel door niemand worden ontkend. De Courier du Soir een half officieus orgaan, deelt mede, dat het proces-Ester hazy (als het tenminste daartoe komt) lusschen 5 en 25 Januari zal worden ge voerd. Ot dat in het openbaar zal plaats heb ben, is niet bekend, maar men verwacht aat Duitschlaud een openbare behandelin zal vragen, op grond dat alleen daardoor een einde kau komen aan al die praatjes over het aandeei dat de Duitsche attaché militaire, de Duitsche ambassadeur en de Duitsche keizer in doze zaak hadden. Wel aardig - want terwijl de regee ring zegt van een openbare behandeling verwikkelingen met het buitenland te vreezen, zouden er, als Duitscbland voet bij stuk houdt, uit het tegendeel compli caties kunnen ontstaan. Prins Heinrich van Pruisen heeft een stout stukje uitgehaald. Begunstigd door een zwaren mist is hp met zijn schepen in Engeland binnengevallen, zonder dat men er iets van merkte als het een vg andelijk eskader ware geweest dan had het Spithead geforceerd en zjjn troepen aan land gezet, eer de Engelschen zich van de nadering van den vijand bewust waren geweest. Men roemt's prinsen zeemanschap maar trekt toch een ernstig gezicht. Als het eens ernst ware geweest In Tripoli hebben eenige duizenden Arabieren een vijandelijke betooging ge houden, iets dat in verband staat met troebelen, welke reeds voor ettelijke da gen plaats hadden, en waarbij o.a, alle Joodscbe winkels werden geplunderd. 30 oproermakers werden toen gevangen ge nomen. Bij de jongste betooging kwamen de Turksche troepen tusschenbeide en omsingelden de ArabiereD. Ruiz, de Spaansche luitenant-kolonel wiens executie op Cuba aan geen twijfel meer onderhevig schijnt, was de adjudant Maandag had in de Wapens van Zee land" te Hulst eene algemeene vergade ring plaats van de Maatschappij tot be vordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland, afdeding Hulst. I. De voorz., dhr. Jules Vogelvanger, opent de vergadering. II. De notulen der vorige vergadering worden zonder wijziging goedgekeurd. III. Onder de ingekomen stukken was eene kennisgeving van het overigden van dhr P. Verhaegen, in leven bestuurslid der vtreeniging. Kennisgeving dat da Minister heeft be noemd sm to°zicht te houden op het land bouw-onderwijs in Westdorpe dhr. O. van Waes. IV. Verkiezing van een bestuurslid' De voorz. neemt deze gelegenheid te baat om hulde te brengen aan de nagedachte nis van dhr. Verbaegen voor 't goede wat hg als bestuurslid aan de Maatschappij heeft gedaan. De vergadering betuigt hiermede hare instemming. Worden als candidaten gesteld de hh. F. Hombach, J. Pateer en C. van Waes. De uitslag der stemming was Ingele verd 144 briefjes, waarvan b'anco 3, en van onwaarde 2. Bljjft geldig 139 stem men. Hiervan verkregen F. Hombach 45, J. Pateer 15 en C. van Waes 75 stemmen. Dhren C. van Esbioeck en A. Hombach verkregen ieder 2 stemmen. Het bestuur verklaart dhr. C. van Waes verkozen. V. Met de volgende toespraak worden aan 10 smeden de diploma's uitgereikt Mijne Heeren Door het hoofdbestuur der Mij. van Landbouw en Veeteelt in Zeeland is mjj de aangename taak opgedragen de diploma's aan de 10 hoefsmeden nit te reiken, die aan het examen te Middelburg gehouden, hebben voldaan. Alvorens hiertoe over te gaan moet ik n wijzen op het groote belang van een goed hoefbeslag, steunende op wetenschappelijke, gronden. Immers de meeste gebreken die bij het paard voorkomen, spruiten voort uit een slecht ofirra- tionneel hoefbeslag. De ijzers voor een paard zijn een noodzakelijk kwaad het dier zou veel gemak kelijker loopen en werken, ware het niet dat onze harde wegen ons er toe dwongen de hoef door een jjzer te beschermen teneinde te snelle beschadiging van dit hoogst belangrijk orgaan te voorkomen.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1