WEEKMARKT. No. 1181. Woensdag 22 December 1897. I3e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland 59 FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag1- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Beloië 80 cent. Afzondert. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlpk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat op verzoek van kooplieden en landbouwers, met in trekking der vorige advertentie, wegens lift invallen van den lsten Kerstdag en Nieuwjaarsdag op Zaterdag, de weekmarkt alhier zal worden gehouden op Vrijdag 24 December en op Vrijdag 31 December e. k. Axel Jen 20 December 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Een nieuw bewijs hoe dwaas het er in Frankrijk met de rechtspleging uitziet levert Poinoaré. In verband met een aanmerking op de stem niet door, maar namens hem in de kamer uitgebracht, schrijft hij »ln mijn qualiteit van oud-lid van het kabinet, waaronder Dreyfuss werd veivolgd en veroordeeld, ben ik meer dan Iemand ge houden eerbied voor het gewijsde te heb ben.« Deze woerden missen allen zin, tenzg men kan aannemen, dat de regeering zich met de rechtspleging heeft ingelaten, iets dat zoo het in Frankrijk al niet ver boden is, toch zeker verboden moest zijn. Volgens de Courier du Soir loopt het onderzoek van majoor Ravary op een eind Zij gaf zich de moeite, planten te ver zamelen en hare eigenschappen te leeren kennen en vond hierin even zooveel ge noegen, als eene hedeudaagsche Dame, di de sierlijke, maar minder nuttige takken dier wetenschap beoefent. Doch de Indi anen riepen uit overdrevene bijgeloovigneid gewoonlijk de hulp in van een bezweerder als de ziekten niet naar hunne eenvoudige geneesmiddelen luisteren. In het geval van Oneyda echter, hadden zg zooveel ont zag voor de vermeende kunde van Philip dat, met behulp van eenige weinige krui den, die door degenen uit den stam, welke de meeste ondervinding hadden aanbevolen werden het Opperhoofd weldra als buiten gevaar zijnde verklaard werd, en men ho- pen kon, dat hij herstellen zou. Gedurende de eerste dagen van groote zwakheid, had hij onophoudelijk gekermd maar toen zijn bewustzijn wederkeerde en bij de tegen woordigheid van anderen bet-peurde, namen de hardvochtige beginselen van zijn stam weder de overhand eu hij onderdrukte alle teekenen van smart. Philip was onver Woeid iu zgne oplettendheden omtrent den lijder uit zijne hand ontving Oneyda al wat hem toegediend werd van verkoelen de dranken of vruchten eu indien hij door zoodal diens rapport spoedig den generaal Saussier zal bereiken. D6 meening van Ravary zou niet gunstig zgn voor Ester hazy, maar evenmin ten voordeele van Dreyfuss. De herziening van diens pro ces zou wellicht het gevolg kunnen wor den van een aan het licht gekomen ver band tusschen beide zaken. De krijgsraad zou eerst half Januari bijeenkomen. Het blad voegt er bp dat het de wenscb der regeenng is, de zaak zoo laat moge lijk te behandelen. Vragewat heeft de rogeering daarme de te maken Yan de week werd beweerd, dat de civiele justitie zich bezig hield met de zaak-Dreyfuss en dat opzienbarende in hechtenisnemingen voor de deur stondeD Geheel ongelijk had men niet - alleen het gold Panama en niet het andere scban daal. Zes van de negen beklaagden in deze zaak onder wie hel kamerlid Maret, zijn Vrijdagavond gevangen genomen. De Panama commissie beeft nog eenige getuigen gehoord en Valles tot haar alge meen rapporteur benoemd De Fransche regeering zal een wets ontwerp indienen om de arbeiderspensi oenen onaantastbaar te maken, d. w. z. onvatbaar om te worden vervreemd, zelfs langs g6rechtelijken weg. Als het der Fransche regeering einst was met haar dreigement, dat zij des noods wettelijke maatregelen tegen de schandaal en sensatiepers, zou voorstellen dan zal zij dit voornemen wel moeten laten varen. Natuurlijk vallen niet alle bladen de plannen aan, maar steun hebben deze zoowat nergens gevonden. Het blijkt dat het eenige punt van ver schil tusschen de Engelsche raachinefa- biikanten en hun werklieden het hoofd punt is de arbeidsweek van 48 uur Over de andere punten is men het eens. Er zal een nieuwe stemming onder de werklieden plaats hebben. De redevoering van keizer Wilhelm wordt in Oostenrijk goed opgenomen, maar in Engeland oordeelt men anders, en keurt men vooral de onderdanigheid van prins Heinrich ten opzichte van zijn ouderen broeder af. Geen enkel Engelsch blad neemt de redevoering ernstig op. De Times zegt dat zij Duitschland zal doen glimlachen. De Daily Graphic noemt de onderoe ming van Duitschland eene „kleine zee- rooversdaad," die echter geheel Europa zal doen lachen. De Standard zegt dat prins Heinrich den overdieven stijl van zijn broer moet kennen, want hij haastte zich, op diens godsdienstig vaderlandsche redevoeringen te antwoorden dat hij geen lauweren be pjjn of koorts onrustig was, had Philip alleen do macht, hem te doen bedaren. Dikwijls op den dag keerde Oneyda zijne matte oogen naar zijn jeugdigen weldoe ner, en die blik was voldoende als hp te zwak was, om zijne verlangens te doen kennen. Philip verstond ze alle. Onder deze diensten van zorgvuldige vriendelijk heid verzuimde hij echter geenszins de plichten van hooger belang. De zieke Indiaan bewonderde hem somtijds, als hij geknield lag in een duisteren hoek van de hut, met dezeltde kalme, ernstige uit drukking op zjjn gelaat, en in dezelfde houding, als t jen hij hem in het bosch aantrof, en dikwijls gedurende de slape looze oogenblikken van Oneyda, als Philip wist, dat hg hem verstond verhief hij zijn hart m het gebed hoewel bij zijne plaats bij het ziekbed niet verliet de diepe vurige verzuchtingen zLjner zie' klommen dan al wierook uit de hut tot Hem op, wiens al laar nederig geloovig hart is. Dit kon geene uiterlijke vertooning zijn. Philip had zich van de begoocheling der hoop losgescheurd zijne schoone uitzichte op vrijheid waren alle verdwenen en nu dacht hg alleen of het meest aan zgne tegen woordige plichten niemand kon hem troost prijs ot lof doen hooren of zgne edelmoe dige opoffering in hare ware kleuren at schilderen. Aan zich zeiven overgelaten zijnde, aan zgu eigen verdriet was hij nie alleen. Bij de mat van een Wilde, den benauwden dampkring van diens wig De Daily News meent dat prins Hein rich nu als een soort van voistelijken bisschop naar China gaat. Maar welk evangelie zal hij er preeken De Daily Telegraph beweert dat de prins op zijn reis naar China noch slagen noch lauweren zal oogsten. Al het vertoon des keizers heeft maar een doelden rijksdag de marine-credieten te doen stemmen. Daarom is de Kieler betooging zeer wam begeleidde hem de getuigenis van een goed geweten en de3 morgens als bij naar buiten ging, om de frissche lucht in te ademen van den ochtendstond, genoot zgne ziel geen zuiverder of verfrisschen- der inademing dan in de somberheid der ziekenkamer. Hij leed eenige smart, die zelfverloochening kostte hem eenige moeite doch de onrust van dit natuuilijk gevoel werd gestild door de teedere stem van het medelijden, en vooral door het diep en standvastig besef van Gods goedei tierene Voorzienigheid. »Het is alles wel," her haalde hij meermalen. „God zal voor mij zorgen 1" en deze gedachte schonk hem vreugde en geluk. Terwijl hjj aldus onophoudelijk met de verzorging van Oneyda bezig was, vergat Phiüp Meahmee en haar kind niet, en ver nam dikwijls naar den getrouwen Appo- max. Hij hoorde met vreugde, dat zij in veiligheid Tallassie's dorp bereikt hadden en nu in diens wigwam woonden dat Meahmee, hoewel zij van den schrik en de mismoedigheid, die zij gedurende den dag van den strijd had uitgestaan, door de zorgen harer moeder langzamerhand herstelde alleen van het bezoeken haars echtgenoots teruggehouden werd door de vaderlijke vermaning van Tallassie, hij dacht dat het Opperhoofd in geene betere handen kon zijn, dan in die van Philip. Zoodra hij beter begon te worden, stolde Philip voor, hem in eene kano naar nene andere plaats te doen verroeren, te recht luchtig, Alleen de Morning Post hecht beteekenis aan de redevoering vaD Kiel. Een eigenaardige bijzonderheid is dat kardinaal Kopp het vertrek der schepen per telegraaf zijn wijding schonk, terwijl de aartsbisschop Von Stablewski de ver zekering zond dat zijn gebeden de expe ditie vergezellen. Oostenrijk zal twee gedelegeerden naar Berlijn zenden, om over de afechaffiirg der suikerpremiën overleg te plegen. Juist had de Times iets laten verluiden dat Engeland aan het premiestelsel een einde zou maken, door van ingevoerde suiker een recht te heffen even hoog als de premie. Als Frankrijk dan nog bij zijn dwaas heid volhardde, dan zou alles daar op neerkomen, dat de Fransche schatkist jaarlijks een subsidie aan Je Engelsche schatkist gaf. Tot hen, die te Praag zjjn gearresteerd wegens deelneming aan de plundering en vernieling van eigendom, behoort de zoon van eeD miljonair. De door de Hongaarsche regeering voor de viering van het gouden jubelfeest ge kozen datum, 11 April, is niet, de dag waarop de strgd voor de onafhankelijkheid begon, maar die waarop de keizer de Hongaarsche constitutie bekrachtigde. De strgd ving eerst eenige maanden later aan. Het feest wordt dus gevierd op een gedenkdag welke den keizer geen aanstoot kan geven. De Grieksche regeering had, met het oog op de kamer, aan de Porte verzocht den termijn voor de ratificatie van het vredesverdrag met een maand te ver- aanmerkende dat hij niet in staat zou zijn het gezicht van zulk eene vernieling en verwoesting te gedragen, als die, welke de Engelschen dour hunuen onverhoedschen aanval veroorzaakt hadden. Velen van zijn volk waren reeds ijverig bezig met het bouwen van een nieuw dorp, eu vele nette hutten stonden reeds, niet ver van de plaats waar de vorige vernield gewor den waien. Appomax mocht zijn broeder niet bezoeken en hield zich in dien tus- schentgd onledig met eene nieuwe woning voor hem te maken welker netheid en ge mak hem en Philips onderricht veel eer aandeden, wjjl hg zgn leerling geweest was. Zgn vriend won inmiddels aller har ten door zgu vriendelijk en voorzichtig gedrag, en werd door de oplettendheden en de gunst van Tallassie zeer ver eerd. De welwillende en prijzenswaardige han delwgze van Philip had een grooten in druk op het hart van den eerwaardigen Tallassie gemaakt, want zoo werd hg door zgn eigen volk genoemd, hoewel zgne ge stalte nog recht en ede! was. Meer dan zestig winters hadden zgne wenkbrauwen eu haren grijs gemaakt, en zich hierin van de gewoonte der meeste Indianen on- derscbeidede was zgn hootd niet geschoren eu zijn zilveren haar viel in menigte langs zgn gelaat neder. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1