RÉ 200000 KG. Superptaptal 23 lange eo m Honen, jS., Nieuwe Tilburijs „Vooruitgang is ons Streven" eo ruim 31800 KG, Ctiilisalpeter. Maatschappij „Voorwaarts" 11 bussen droog eiKen Kaphout, Burgerlijke Stand. Idvertentien. VOORHANDEN Yeeren, Assen, en Rijtuiglantaarns, een flinke LEERJONGEN nu besteding SUPERPHOSPHAAT. Openbare V erknoping Openbare Verkooping Openbare Verkooping. ESN WOONHUIS, Naar nit Schpveningen gemeld wordt is door een onbeke de oorzaak in de laatste weken de garnalen zisscherij op de kust a! daar zeer verminderd. Hetgeen door de Seheveningsche booten gevangen werd, was zeer klein en zoo goed als onverkoopbaar. Een der eigenaars van die booteD, Piet Kuit, gaat nu zijn geluk beproeven in de Zeeuwsche wateren. Hjj beett de reis binnen door naar Zeeland reeds aanvaard. Te Goes liepen Woensdag na bot nitgaan der scholen, twee kinderen van schipper v. d. Klooster een jongen tje van 3 en een van 5 jaar wel wat dicht langs d6n kant, en viel het kleinste jongetje van den hoogen steilen kant in de kade alhier; zijn broertje dat hij aan de hand hielp mee trekkende. Zij werd den echter spoedig met behulp van een bootje gered door een zoon van schipper Pik en een zoon van schipper Hilkema. die met hun vaartuig in de kaai liggen Men schrijft uit Kleef j 't Doet het vaderlandsche hart goed, en daarom wil ik 't vermelden dat Maandag onze Oberburgemeister en een 4tal Stadt verordneten naar Nijmegen reisden, om, op het voorbeeld der stad van den Groo ten Karei onze goede ^este van den Zwa nenridder te verfraaien. Te Bennebroek Vogelenzang wor den in de laatste nachten herhaaldelijk baldadigheden gepleegd door tot nog toe onbekende personen. Zoo werd bijvoor beeld Maandagnacht een hoeveelheid rijs hout uit een schuur aan den Zwarten >veg over den weg verspreid, gelukkig zonder dat daardoor ongelukken veroor zaakt werden en zijn van verscheidene ervan de tuinhekjes vernield. Zelfs de reeds gedekte fraaie beeldengroep van de leeuwin met jongen, op de villa van den kunstschilder Courtens, is gedeeltelijk be schadigd geworden. In dea Nieuwen Waterweg is bjj het aan boord willen komen van den zand zuiger Neptucus, vermoedelijk door het botsen der jol tegen dit vaartuig, de dek knecht P. de Graat te water gevallen en spoorloos in de diepte verdwenen. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kin dereu na. Dez9r dagen zoo wordt aan het N. v. d D. uit 's Gravenhage gemeld, is een elfjarig meisje, leerlinge der openbare school aan de Roggeveenstraat den dag nadat zij 's middags uit school was ge komen en hevig gebraakt had, overleden. De geneesheer schreef de vermoedelijke foorzaak van den dood toe aan een val Bij onderzoek is, toen gebleken, dat bet kind tijdens de gymnastiekles in het daar voor bestemde lokaal van een gymnastiek 'ladder was gevallen en eerst met het [achtergedeelte van haar lichaam op den grond is neergekomen, en daarna met het [hoofd tegen den mum gekanteld is. De vader van de schoolierster beeft den wet bonder van onderwijs met het gebeurde in kennis gesteld die niet vroeger dan toen van het geval onderricht onmiddellijk een onderzoek heeft ingesteld bij het hoofd der school. - Ten behoeve van ,de restauratie van liet stadhuis te Ayr (Schotland) was in dit gebouw een steiger geplaatst. Deze stortte Woensdagmiddag in, juist toen vele werklieden boven waren. 3 hunner werden terstond gedood. 3 anderen wer den zwaar gekwetst. - Een spiritistenproces is thans voor de Rechtbank te Parijs aanhangig. Het betreft de nalatenschap van Allan Kardec (eigenlijk Rivail geheeten,) den vermaarden spiritist en schrijver over de geestenwereld Deze »illuministe" liet ydjn weduwe een vermogen van 300,000 fr. na Toen Mevr. Allan Kardec in 1883 overleed, vermaakte zij dat geld aan een ^Spiritistische Vereeniging,* onderbestuur van een vurigen volgeling van haren man den Heer Leymarie. De onterfde bloedverwanten kwamen daartegen op maar de voornaamste, een 90jarige dame, Mej. Thierce, liet zich met het oog op haar hoogen leeftijd, vinden voor een schikking en zag voor 20,000 fr. van hare aanspraken af. Nu die dame echter overleden is, ko men hare erfgenamen op tegen de gel digheid van die schikking en zij eischen met de andere erfgenamen van Allan Kardec, nietigverklaring van diens testa ment. Als pleiter voor hen trad op de bekende advocaat Poincaré, die de société spirite voorstelde als een genootschap dat zich ten doel stelt, geld van lichtgeloovige lieden machtig te worden. Daarenboven zoo betoogde hij, is die société, krachtens een uitspraak van het Hof van Borde aux in 1893, geen vereeniging die be voegd is tot het aanvaarden van legaten. Hij besloot zijn pleidooi met de ver klaring, dat hij namens zijn cliënten zou afzien van den eisch, als de geest van Mevr. Allan Kardec wordt opgeroepen en voor de Rechtbank komt getuigen, dat zij de handhaving van hare testamen taire beschikkingen wenscht. De verdere behandeling van het proces is uitgesteld tot over acht dagen. Te Brussel is een alleen wonend meisje van verdacht allooi vermoord. Men weet dat op het oogenblik der mis daad twee mannen op haar kamer waren de een vluchtte, maar de ander een pas verstooten minnaar is aangehouden. In het Fransche dorpje Yernois heeft do burgerlijke stand sinds 15 maan den niets te doen gehad. De laatste ge boorte kwam voor in Mei 1896 het laat ste huwelijk 1 Juli 1896 het laatste sterf geval 20 September 1896. Men neemt in de Fransche Staats lucifersfabriek te Aubervilliers de proef met een nieuw soort van lucifers, welke het voordeel hebben, dat het fabriceeren niet als de tot dusver gebruikte schade lijk is voor de gezondheid van de werk lieden Er zijn 20G millioan van die lucifers „triomflucifers" noemt de uitvinder ze gemaakt. Als die bij het gebruik voldoeD zal de Fransche Staat het geheim der uitvinding koopen en ze algemeen invoe ren. De kosten van fabricage zijn onge veer dezelfde als van de tot dusverre ge maakte lucifers. Handel speelde eens in een overvolle kerk het naspel op het orgel. Hij deed het zoo mooi, dat de aanwezigen voor het grootste gedeelte niet de kerk verlie ten, maar bleven luisteren. Dat werd eindelijk den gewonen organist van de kerk te machtig. Hij ging naar Handel toe en zei U kunt geen kerk laten uit gaan. Ga maar eens weg, dan zal ik u eens laten zien, hoe gauw ik de menschen verspreid heb Op de Schelde bij Antwerpen is Woensdagmorgen de Belgische stoomboot »Prince Albert de Belgique,* van de maat schappjj Cokheril), aan den ingang van het havenbassin van Kattendijke door den En gelschen driemaster „Lornaca" aangevaren en vjjf minuten latei gezonken. De meesten der bemanning konden over springen op het Engelsche schip of een der sleepbooten waardoor de „Prince Al bert" werd binnengebracht. Kapit in Mathieu 6n de loods Bly spron gen in het water. De kapitein werd ge red met een touw dat men hem toewierp de loods kwam op een stukhout aan In be denkelijken toestand Een der mannen aan boord is waar schijnlyk in de machinekamer verdronken. Het Engelsche schip dat een groot gat in den boeg bekwam boven de waterlinie is b|j Austruweel voor anker gelegd. Het gezonken stoomschip, welks lading bestond uit 2000 too erts en 100 vaten wijn ligt op 70 net r afstand van de kade waar het water 17 a 18 meter diep is. Het havenbestuur heeft maatregelen ge nomen om de veiligheid van de scheepvaart op die plek te verzekeren. Een kostbaar gcsche' k zal met Kerst mis den Paus worden aongeboden uit naam van Amerikaansche Katholieken. Het is een massief gouden kiuis; bezet met 90 diamanten van het zuiverste water. Op den fraai atgewerkten rug staan figuren en teksten uit den bijbel De waarde van het geschenk wordt op f 90,000 ge schat. - Een visschersvaartuig van Brest is Dinsdag met man en muis vergaan. Het had een bemanning van zes personen. Van 1 tot en met 15 Dec. 1897. Axel. Huwelijkt - aangiften 2 Dec. Abraham Izaak Wage, 21 jjm. en Jaco ba Yzebaart, 19 j., jd. Huwelijksvoltrekkingen. 9 Dec. Jacob Gilles de Meijer, 23 j., jm. en Elisabeth Suzanna Provoost, 23 j., jd. Geboorten. 2 Dec. Jan Marinus, z. van Jaspert Heijnsdijk en Tanneke Rin- gelberg. 6 Dec. Deodatus Edmondus Èugenius, z. van Johannes Cornelis de Clerck en Regina Johanna Staal. 8 Dec Franciscus, z. van Petrus Frankevijle en Charlotta Vonk. 9 Dec. Jan Lambertus, z. van Willem Lodewgk van Fraejjenhove en Janna Koekkoek. 10 Dec. Jan, z. van Adriaan van Meurs en Krina Riekwel. 10 Dec. Petrus Jacobus, z. van Fiancies Bernard en Louisa Maas. Bij dezen betuig ik mijnen welgemeenden dank voor de vele blijken van belangstelling den 13 dezer ondervonden. Axel. L. DE REGT. vv ongeschilderd, zichtbaar op mijn werkplaats. VERDER VERKRIJGBAAR en alles wat tot bet vak behoort. OOK KAN TERSTOND geplaatst worden. Axel. J. DE KRAKER. MAATSCHAPPIJ te AXEL. Het Bestuur van bovengenoemde Maat schappij zal op Dinsdag 28 December 1897, des namiddags t9n 27« ure teD huize van P. Dieleman in's »Lands Welvaren* te Axel, trachten aan te besteden de levering van van 20% phosphorzuur oplosbaar in water Voorwaarden van aanbesteding en mo dellen van inschrijving, zijn op franco aanvrage verkrijgbaar aan 't Bureau van de Axelsche Courantterwijl nadere in lichtingen worden verstrekt door't Bestuur. Axel, 9 December 1897. Namens 't Bestuur, J RAMONDT, Voorzitter. J. VAN HOEVE, Secretarie. te AXEL (KIJKUIT.) op Dinsdag 1 a 21 December J897, b(j A. VAN DORSSELAElt des namiddags 2 uren (spoortjjd) voor de levering van pi. in. 110.000 kilogram Inschrjjvings-biljetten met voorwaarden zijn te hekomen bij den Secretaris der Maatschappij A. VAIN DORSSELAER te Axel (K|jkuit.) De Notaris P. Dreginans, te Axel, zal ten verzoeke van de Erven FRANQOIS SCHUIT VLOT, na verleend rechterlijk; bevel op Donderdag 23 December 1897, des namiddags 2 uie in het logement »Het Gulden Vlies* bij mej. de wed. Rolff, te Axel, verkoopeu en AAAIIDOlilGIIEDFA, alles aan deu Spuidijk. in den polder Coegors c. a., gemeente Axel, ka daster sectie B nummers 60, 61, 62, 63, 482 en 483, groot 2 hectaren 67 aren 40 centiaren of in Gentsche maat 6 gemeten. Te aanvaarden bij de betaling dor koopsom. Betaling der koopsom 1 April 1897. Onkosten 7% 8 dagen. Grondlasten 1897 17.04. Polder lasten 18*7» ƒ5.85. Gegadigden komen op dag uur en plaats voorschreven. De Notaris P. Drogmans, te Axel, zal op Dinsdag 21 December 1897, des voor middags 11 ure, verkoopen ten verzoeke van mej. de wed. L. E. DIERICK, te Zuiddorpe, op hare hofstede aan den keiweg van Zuiddorpe, dus zeer gemakkelijk vervoer ter dikte van 1.75 tot 1.95 Meter omtrek en 1. ten verzoeke van mej. PH. M. en BOËN'NE, te Axel, en het arm bestuur van Zuiddorpe staande in de St. Janstraat nabij Zuiddorpe. Te vergaderen op voormelde hofstede. De Notaris P. Dregmans. te Axel, zal ten verzoeke var. JAN STOUTHAMELl aldaar, op Donderdag 23 December 1897, des namiddags 3 ure, in het logement van de wed. Rolff te Axel, verkoopen SCHUUR en ERF, op Schapenbout, gemeente Axel, kadaster sectie G no. 355 groot 1 are 37 centiaren. Jaar lijksche cijns ten behoeve van den Butbpolder 1,127?. Te aanvaarden bij de betaling der koop som.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3