woordige verdragen zijn opgenomen. Uit een materieel oogpunt verandert de toe stand dus niet. Maar uit een vormelijk oogpunt is alles veranderd. De nieuwe verhouding woidt niet vastgelegd door een bij de wet goedgekeurd verdrag tus scben beide staten. Men krijgt een een zijdige verklaring, welke, naar men kan aannemen, weldra door een twebdo vaD de andere partij zal worden gevolgd. Uit Porte au-Piince komt bericht, dat de reeds lang voorspelde uitbarsting tegen de vreemdelingen is gekomen. Oproerige benden trokken door de straten. De Fran sche vertegenwoordiger heeft een oorlog schip aangevraagd. Nader wordt gemeldt dat do regeering van Haiti oe Duitscbe vlag deed saluearen. Uit Shangai wordt geseind, dat China de bezetting van Kiao-Tohou door Duitsch land als een niet te reontvaardigen daad be-chouwt, die in strjjd is met hel vol kenrecbt. De Chineesche regeenng zal nooit toestaan dat de Duitschers daar blijven en zal de erkenning door de ver dragsmogendheden van eenige inlijving van Chineesch gebied door Duitschland zonder toestemming van China als een onvriendschappelijke daad opvatten. Generaal Blanco heeft op Havanna de gedwongen koers vaD het papieren geld ingevoerd, met de even gebruikelijke als oneerlijke reserve, dat de douaneoDtrech ten in goud moe: n worden betaald. Zelf gediend is de S'aar. dus niet van het geld dat anderen moeten aannemen. Officieel wordt medegedeeld dat de Span jaarden la Guira de Melena hebben her nomen. Binnenland. H.M. de Koningin-Weduwe, Regentes heeft, overeenkomstig den wensch van H.M. de Koningin, bepaald dat de plech tige beeediging en inhuldiging var. H.M. de Koningin, binnen de stad Amsterdam zal plaats hebben in de Nieuwe Kerk aldaar op Dinsdag 6 September 1898, Reeds nu is bepaald aan welke stati ons H M, de Koningin bij de te wachten plechtigheden na Harei Majesteits meer derjarigheid te Amsterdam en te 'sGra- venbage zal aankomen en welke weg zal worden gevolgd. Voor den historischen optocht bij de inhuldigingsfeesten door de werklieden vereeniging te Amsterdam te houden, zijn de ontwerpen voor de costumes gereed. Zij zijn vervaardigd door den heer A. Rey ding. De optocht zal het tijdvak 1540 1648 omvatten en er zullen omstreeks ging hij terug, en sprong in de kano. Philip zeide niets meer. Hij had reeds veel door dit oponthoud geleden, en zich andermaal in het gedrang begevende, keer de hij onverhinderd naar de vlakte weder. Hij vervolgde zijn weg, niets ziende en hoorende, dan de biddende blikken van Appomax en de klagende toonen zijner stem doch de zucht naar vrijheid drong hem voort te gaan. Hij zag naar de plaats waar hij Pre ston het laatst gezien had en trachtte naar dat punt te komen alsof leven en dood hie'van afhingen. De slachting duurde nog altijd voort, en zonder het gevaar, er aan vei bonden, zou de medelijdende natuur van Philip hem aangespoord hebben, zich op te hou den en de gewonden te helpen Hij huiverde bij bet gekerm en de zuch ten en besioot bij zich Zeiven zich nooit in deze verschrikkelijke oorlogsaangelegen heden te mengen. Hoe kon de hemel beider en blauw zien boven zulk een oord van verwoe- ting Hij kon niet dadelijk tot de verlangde plaats doordringen en was genoodzaakt oh af te wenden om de kogels te ont gaan die om hen heen floten hij nam al o het besluit het bosjh in te gaan ho pende door een pad dat hem bekend was d n oever te bereiken. Maar hoe groot was zijn afgrijzen toen bij de ei rste groep hoornen genaderd zjjn zeshonderd personen in optreden. Er zullen verscheidene praalwagens in voor komen van belangrijke hoogte. AXEL, den 10 December 1897. In de Woensdagavond gehouden vei gadering van gewone leden der vereen iging „Steunt Elkander" alhier, zijn ge kozen tot leden der commissie van toe zicht Jan van Bendegem en F. G. van Tatenhove. De zaken der jeugdige vereeniging staan gezond, maar toch valt het te betreuren, dat niet meer buitengewone leden met een vaste jaarlijkscne bijdrage toetreden. Het aantal buitengewone leden bedraagt 75, maar kon gemakkelijk ver in de hon derd worden. Gewone leden zijn er 169. Eene zoo nuttige vereeniging verdient den steun van allen Ds A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, beroepen te Coitgene, heeft ook een be roep ontvangen naar die gemeente te Oost- en West-Souburg. Bij kon. besluit zijn benoemd tot lid van het bestuur der waterkeering van de calamiteuze Margaretha, Kleine Huissens- en Eendragt-polders A. deKra ker Kzn. en tot plaatsvervangend dijk graaf voor den Suzanna-polder G. Born. In de gemeente Hoek hebben zich voor de betrekking van gemeente-secre taris tien sollicitanten aangemeld. Op de Dinsdag te Sas van Gent gehouden veemarkt waren aangebracht 30 stieren, 48 ossen, 73 koeien en vaar zen en 17 schapen, samen 168 dieren, alles ging op 10 schapen na vlug van de band. De prijzen waren gelijk aan die van de vorige week. In den laatsten tijd worden, waar schijnlijk ook hier te lande, valsche bank biljetten van 100 francs van de nationale bank van België uitgegeven, bet kan dus zijn nut hebben daarop attent te maken. Zij zijn gemakkelijk hierdoor te her kennen, dat, wanneer men de biljetten, welke uit twee aan elkaar geplakte bla den bestaan, bij de punt in water dom pelt, zy spoedig splijten, terwijl ook de buitengewone dikte van het papier op vallend is. Aan de voorzijde is de bruine tint ook veel scherper dan die van de echte biljetten. de den beschermer, dien hij gezocht had, al laar door gesneuvelde vijanden omringd zaj! Kapitein Preston lag dood op het .«luchtveld, waarop hij kort te voren had gezegepraald. Op een kleinen afstand lag de Aanvoer der der Wyannows gevoelloos en gevaar lijk gewond. Op het geluid van naderende voetstappen opende hij de matte oogen en verhief deu zwakken arm die echter weder krachteloos ueeizonk. Philip vbog naar hem toe en op den door bloed bevlekten grond nederknielende boog hij zich over hem heen, en zeide in de Indiaansche taal; „Oneyda het is uw zoon, het 's Philip wat zal hij voor u doen Het ernstig gelaat des krijgers verloor zijne stroefheid, toen hij met flauwe stem zeide: „Wie roept om Oneyda? Hij was een groot Opperhoofd en is naar de gelukkige jachtgronden gegaan. Doch zijf, gij het Philip? Hef mij op, mgn zoon opdat ik mijne jonge krijgers moge zien verbind mijn arm en stelp den stroom des levens snel, snel vloeit het, Philip en de Yankee is aan de deur van mijne wigwam.» Philip voldeed aan zijn verzoek en ver zekerde hem, dat Meahmee in veiligheid was, en zy en haar kind met Appomax ontko nen waren. Een glimlach verheiderde de donkere gelaatstrekken van deu Indiaan zij hadden Alles ïs grof gedrukt, bijzonder ook de cijfers van het getal 100. De tot nog toe gevonden biljetten dra gen alle de dagteekening 23 Januari 1897. De Belgische minister van land bouw De Bruijn, heeft in de Kamer me degedeeld, dat voor het merken van vee alles gereed is. De volgende week zal men daarmede aanvangen in een kring van 10 K.M van de Nederlandsche grens. Yanaf 15 December zal het vervoer van ongemerkt vee verboden zijn. een bepa ling, waardoor men het smokkelvee hoopt te weren. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 12 December 1897. Ned. Herv. Gemeente. Vin 9x/2 ure Leeskerk. Nam. 2 ure. Ds. J B. T. Hugenholtz Gereformeerde KcrkeD. Kerk A. Voorin. 9 ure Ds. C. J. Kaptdjn. (Bediening H. Avondmaal.; Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. (Nabetrachting.) Kerk B. Voorin. 9 ure Ds. A. Steijling. (Bediening H. Avondmaal.) Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. (■Nabetrachting.) Rechtszaken. Arrondissemcnts-Rechtbank te Middelburg Zitting van 10 December 1897. Bij op boden gewezen vonnis werd de ongunstig bekend staande, meermalen ter zake van diverse feiten gestrafte P. H., 30 j., boolwerkei te Ter Neuzen, die in den avond van 2 November j. 1. in eer.e bijeenkomst tot bespreking van feestplannen voor het aanstaande kronings feest in eene heiberg aldaar, zich op schandelijke wijze uitliet omtrent H. M. de Koningin-Regentes, overeenkomstig de vordering van tiet Openbaar Ministerie wegens beleediging van de Koningin Re gentes veroord. tot 6 maanden gevang Gemengd Nieuws. Te Utrecht bebben Dinsdag de stu denten op de gewone wijze den Sint-Ni- colaas-middag opgeluisterd. Reeds Za terdagavond bezocht Sint Nicolaas het eeue zachtere, eene vriendelijke, vaderlijke uitdrukking aangenomen toen hjj de hand van Philip drukte en den Grooten Geest aanriep om h"m te zegenen Op nieuws echter vestigde hg het oog op het gevecht, en hij kon zich nauw- lijks weerhouden op te staan en zijn oor logskreet aan te heffen. Toen hij zag, dat alles verloren was, dat de Engelschen stand hielden en op zijn volk de overhand hadden, was zjjne ontroering hevig doch hij kon zijne be wondering niet onthouden aan den dappe re die nu den vijand aanvoerde en dib zoo als duidelijk te zien was, door alle moge lijke middelen den aftocht der oudelieden en weerloozen naar de rivier gemakkelijk maakte. Waarschijnlijk indien Smith geweten had dat Preston dood was, en hij aldus Kapitein over de geheele krijgsmacht was zou hij een einde aan dezen strijd gemaakt hebben maar met deze omstandigheid niet bekend waagde hg het niet strijdig met de vooraf beraamde schikking zijns Opper bevelhebbers te handelen. Philip, met zijn liefdewerk bezig, wilde de zijde van Oneyda niet verlaten. Wordt vervolgd.) Stedelgk- en Kinder-Ziekenbuis Dinsdag reed hij door de st'aten, in vol ornaat, geflankeerd en geholpen door twee zwarte knechten, die weik Madden om alle dames van bouquetjes te voorzien. Niet alleen de oude Sint rend door de straten, ook eer. geheele bruidstoet, ook Koningin Victoiia met den Prins van Wales, ook hot niet zeer welluidend Euro peesch Concert der Mogendheden, voor gesteld a la Braakeesiek, maar nu met levende beelden. Dan was er nog eene voorstelling van geëmancipeerde vrouwen in schuttersuniform en dapper rookende, een dogcart met bespottelijk uitgedoste heeren, een wagen, waarin muzikanten en gemaskerden broederlijk bijeen zaten, te veel oin om op te noemen, Om twee um begon de pret. Eerst waien de straten leeg. Zouden ze ko men vroeg men zich af, omdat het corps den rouw heeft aangenomen wegens hot overlijden van een der leden. Intus schen groeide de menigte aan de stu denten kwamen op de vlakte en tot vijf uur duurde de pret, welke io den avond werd voorigezet door de straatjeugd die, onder den indruk van het geziene, een mijter opzette t>n een stok in de hand voor Sinter Klaas speelde niet nm te geven, maar om te ontvangen. Zoo liepen er wel een twintigtal kleine bisschoppen door de straten, totdat Klaas-vaak kwam en ben naar bed joeg. De oude visschers z. g. peeken die verleden Zondagavond bij storm en hevige onweersbuien dö twee boven Scheveningen landende bommen hulp kwa men bieden, werden in hun pogingen, welke zeer waarschijnlijk anders niet ge slaagd zouden zijn raenscblievend bijge staan door de wacht van het artillerie- park aan het strand. De sergeant en de manschappen bielpen de ankers dragen, begaven zich tot bun middel in de zee (waar een hevige tocht gingde wind was toen nog West-Zuid West) en lieten niet af voordat door middel van eene lijn de bommen gemeenschap met bet strand hadden Later brachten zij de peeken, die doornat en zeer afgetobd waren, naar de wacht, opdat zij zich konden verwar men en wat op bun verhaal komen. Eerst des nachts kwamen de oude vis sobers in het dorp terug. Zooals men weet, staan de bommen nog wel een uur vooibij het Kurbaus. De Scheveningers spreken met veel lof over deze hulpvaardigheid. - Bij den storm van Woensdagnacht zijn te Rotterdam twee in aanbouw zijnde huizen op een open terrein aan de Schiet baanstraat omgewaaid en nagenoeg met den grond gelijk gemaakt. Van beide huizen, twee verdiepingen noog, was de achtergevel opgetrokken tot de nok toe ook de binnenmuren waren reeds geheel gereed en van den vooj gevel was het hard steen gesteld. Van beide huizen is alleen een stuk vau den achtergevel blijven staan. Uit Den Haag wordt gemeld, dat aan de Laan van Meerdervoort een heel huis is ingewaaid, een muur, ivelke nog staat is gebogen en moet ook afgebroken wor den. - Te Leveroy (Limburg) is bij den herbergier A. D. een brutale diefstal ge pleogd. Uit de slaapkamer, waar D. *e bed lag, zyn eene broek en vest met ongeveer 10 gulden ontvreemd. Ofschoon er eene lamp brandde, hebben noch D., noch zijne vrouw iets gezien ot gehoord. Het schijnt, dat de dieven zich hadden laten opsluiten en dat zij des nachts toen al de bewoners in diepe rust waren, hui slag geslagen bebben. Toen D. des mor gens opstond, vond hy de deur open maar er waren geen sporen vac geweld te ont dekken. Buiten op straat vond een der buren een mes dat misschien door de dieven was achtergelaten. Te Gorinctnra is Woensdagnacht biand ontstaan in een klein pak'.uis op een open erf in de Haarsfraat, omgeven door houtloodsen, hooizolders, pakhuizen

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2