T Landbouw. Maar ondanks het optreden der politie drong de menigte, welke door de Duitsche bladen op 30,000 man wordt gesteld tot den ring door,!;waar het gebouw van den Rjjkssaad en de Burcht door talrijke pos ten beschermd werd, Aa&vankelijk liet de politie d6 menigte schreeuwen. Maar toen tegen den middag een sterke macht cavalerie naderde, gevoelde de politie zich sterk genoeg om den aanval te beginnen Met de sabel in de hand dreef zij de me nigte weg, terwijl spoedig de huzaren chargeerden. Volgens berichten uit Duit sche bron geraakten bij deze charge velen onder de noeven, terwijl anderen met de sabels kennis maakten. Onderwijl waren van andere zjjde po gingen aangewend om den keizer te be wegen iets te doen om de menigte te stellen. Fransz Jozeph die den vorigen avond in de hoofdstad was teruggekeerd had 's ochtends Badeni, Banffy, Welters heim en Gautsch ontvangen, bij welke gelegenheid net altreden van het kabinet werd besproken '.doch eerst te 2 uren be sloot het kabinet heen te gaan. Inmiddels was ook burgemeester Lue ger bij Jen keizer toegelaten. Hij legde den keizer den toestand buiten het par lement bloot, deelde hem mede, wat ge schied was, en wees op de ernstige ge volgen van een voortduren van het con flict De keizer die den vorigen avond nog had geweigerd Badeni los te laten, deelde Lueger mede, wat besloten was. Onmid delijk begaf deze zich naar het brandpunt van de beweging en plaatste zich op de rampe van het parlementsgebouw van waar hij de menigte toespraak Z. M. de keizer heeft het ontslag van het kabinet aangenomen. Daardoor is de wensch van de bevolking voorloopig vervuld. Ik ver zoek u nu rustig naar huis te gaan. op dat geen ongeluk plaats hebbe. Deze woorden hadden het gewenschte gevolg, de menigte werd kalmer, en al ging zij niet naar buis, toch was het groote gevaar bezworen. Spoedig werd de bevolking nog in een ander opzicht bevredigd daar Wolff uit de gevangenis werd ontslagen. Naar aan de M. Ct. van verschillende zijden medegedeelt wordt, kunnen de bieten verbouwers, die dit voorjaar met den fabrikant op gehalte contracteerden, tevreden zijn. In Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen teel de men bieten die 16pCt. en meer suiker gehalte bezaten, wat dus gelijk staat met hij eene onwillekeurigen smart bij de ge dachte, zoo plotseling zijno vriendelijke Descbermers te verlaten, de welwillende wezens, die hem altijd zooveel liefde en gastvrijheid betoond hadden sinds bp on der hen gewoond had Het was hoogst ondankbaar, Oneyda en diens edelmoedigen bloeder en de vriende lijke zachte Meahmee, die eene moeder voor hem geweest was, zonder een enkel woord van smartbetoon te verlaten. Hij gaf deze gevoelens als eene verontschuldi ging voor, om niet dadeljjk aan de wen schen zijner vrienden toe te geven, van terstond te vertrekken, terwijl zij het nog heimelijk konden doen. „Dat kan niet wezen, Randolph zeide Smith, die in zjjn hart deze gevoelens be wonderde „onze taak is zeer gevaarlijk, en iedei oogenblik van uitstel vermeerderd zulks ons vertrek met spoedig plaats hebben. Roelofneem het kind op uwe scbou ders, en ga voort." Alice'e hart was overstelpt van geluk, en zij dacht aan niets, dan aan het ge noegeu van, zoo als in vroegere dagen, op Roelofs schouder te zitten, en vergat geheel haren kleinen last, zoowel als alles waarin zij dien morgen, alvorens de wig wamjjte verlaieu, nog belang gesteld had. Het tegenwoordig oogenblik was allen voor het onbestendige kind en zonder een gevoel van smart, werd zij van het too neel harer vorige genoegens weggedragen die in den Wieringerwaard, Iu Zuid-Beveland W6rdeu tal van per C6elen gevonden, waarvan de bieten 15 en een half tot 16 en een half pCt. suiker bevatten, slechts een geval werd ons ge meld, uit de gemeente Hoofdplaat, waar de bieten geen 14pCt. konden halen welk gehalte men meent te moeten toe schrijven aan den vroegen ttfd van rooien, daar toch een daarneven gelegen akker, die later gerooid werd, een veel hooger gehalte gaf. Door een der agenten, die 44 contrac ten had op gehalte werd gemiddeld 1,25 per 1000 Kg. meer uitbetaald, dan van die, welke niet op gehalte werden gecon tracteerd. Als men nu woet, dat 14pCt, als een minimum tegen 8,50 per 1000 Kg. werd berekend, dan ontvingen deze 44 bieten telers 9,75 per 1O00 Kg. Van verschillende zjjden werden ons prijzen genoemd van 10,— en daar boven. Een en ander is zeker wel een nieuw bewijs dat het contracteeren op gehalte verre de voorkeur verdient, boven die, waarbij daarmee geen rekening wordt ge houden. Wij kunnen daarom niet nalaten nog maals aan alle bietenvel bouw ?is den raad te gevenSluit u aaneen Waar d6 fabrikanten met zulke con tracten op gehalte als het ware den land bouwers een weg hebben aangewezen, om met voordeel bieten te verbouwen, daar mogen de landbouwers niet achter blijven om deze goede zaak in bun be lang te steunen. Wanneer al de millioenen kilogrammen bieten die in 1897 in Nederland verbouwd werden, met een gulden meer per 1000 Kg, werden uitbetaald, dat is ongeveer met een achtste van de opbrengst, dan zou dit een, alleen aan den landbouw ten goede komend cijfer zijn, wel de moeite waard te vermelden. De bietentelers die van dit voorrecht niet hebben geprofiteerd, hebben het aan zichzelf te wijten, dat zij op deze wijze benadeeld zijn. Wij vertrouwen dat na deze les hun de oogen zullen opengaan en dat zjj voor een volgende campagne wel zullen zorgen, voor hunne producten betaald te worden naar hetgeen dezen werkelijk waard zijn Binnen enkele weken kunnen zij tonnen hun eigen belang te begrijpen. AXEL, den 3 December 1897. In de maand November werden door het rijks telephoonkantoor alhier, behan- blijde iets nieuws te ondervinden en geluk kij,; zich weder in de bescherming van een ond vriend te zien. Dit was voor Alice alles natuurlijk doch haar broeder stond non altijd stil. Te vergeefs wilde Kapitein Smith hem overhalen de plaats te verlaten. Hij zag naar Meahm>es kind en zeide op vasten toon „Ik moet. eerst dit kind aan zijne moe dei terugbrengen ik heb het, tien minuten geleden, b-loofd, en km haar niat aldus ondankbaar verlaten." »Ik bewonder uw edelmoedig gedrag, Randolph maar dit komt nu niet te pas het kind zal geen l-*ed geschi-den ik beb uw vader beloofd, dat gij met mij terug zoudt keeren de wegen zijn vrij en nze gelegenheid zou verloren kunnen zijn, als wij langer wachlten aldus volg mij »Ik heb het beloofd,* zeide Philip, het kind opnemende. „En ik heb op het woord van een krijgs man beloofd u bij uw vader terug te bren gen 1" „Mij a vader," herhaalde Philip stame lende; terwijl de tranen hem in de oogen kwamen zijne lippen beefden van eene aan omiug, die Kapitein Smith deed hopen dat zijn voorstel aangenomen zou worden. »God weet hoe ik verlang mijn vader te zien doch ik mag dit hu'pelooze kind niet vai iaten ik kom spoedig terug en gij Sir 1 ga ik zal u in de kreek wat verder op. binnen weinig minuten volgen." deld 245 telegrammen, waarvan ontvan gen 132 en verzonden J13. De ontvangst bedroeg f 39.19. Bij de op gistei en gehouden ver kiezing voor vier Notabelen der Ned. Herv. Gemeente alhier werden herkozen de heeren J. Ranmndt, C. P. Gast en Adr. Riemens en in plaats van «ijlen dhr. J. M. van den Berge Corn. Smies Hermz. Ds. A. Timmerman, predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Ter Neuzen, heeft een beroep ontvangen naar die ge meente te Cortgene. Ds. J. Domela Nieuwenhuis predi kant te Ostende, is voor de t weede maa door de Ned. Herv. Gemeente te Sa van Gent beroepen. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangevoerd 11 stieren, 45 ossen, 74 koeien en vaarzen en 20 schapen, sunen 150 dieren, en de markt was minder Jrezot dan de vorige week. Wegens het geringe aantal, was al het vee spoedig verkocht aan hooge prijzen. Daar de grasbeesten niet gemakkelijk meer te koopen zijn, zal de aanvoer nog een week of drie slap zijn, alsdan zal de opkoop van stalbeesten beginnen en ver vacht men grootere aanvoer. De onlangs door de Belgische kommiezen te Sinay aangehouden kooien zijn nog niet losgelaten bovendien heb ben de douaneu met de marechaussee bij een boer onder Sinay nog drie koeien in beslag genomen. Maandagnacht zijn te Kemseke weder 8 en Dinsdag te Koewacht in de Mos- seldreef weder 7 koeien in beslag geno men. Bij deze gelegenheid heeft tusschen smokkelaars en kommiezen een gevecht plaats gehad, waarbij een kommies in den hand moet zijn geschoten. STORM BERICHTEN. Aan de calamiteuze Margaretha, Kleine Huissens ec Ëendrachtpolders, ge meente Zaamslag, werd 565 M2 Vilvoord sclie steenglooiing, 665 M2 bezoding, 1045 M2 krammat en 30 M2 grond los of weg geslagen. D6 vloed bereikte 'snamildags half 6 uren de buitengewone hoogte van 2,05 M. boven gewoon hoogwater. „Daar gaat de waardige zoon zjjns va ders,* dacht Smith, Philip Dazibnde, en toen hij geheel verdweden was vertrok hij ingelijks. Philip vloog de steile hoogte op, die* naar het dorp leidde en toen hij nader kwam, hoorde hij duidelgk zingen en het getrappel van vele voetrtappen Op de vlakte aangekomen, zag hij een groot aantal krijgslieden hunnen krijgs dans uitvoeren en hoo de hij hen het wanklinkeud krijgsgezang aanheffen. Hcewe! zulks strijdig met de gewoonte vau vele stammen wa-, stond de Aanvoer der ter zijpe in de kring der oude mannen boven welke zijne verhevene gestalts zich merkbaar verhief er, als altijd volgde de golvende vederbos al zijne bewegingen on der zijne krachtige welsprekendheid. Toen zgne aanspraak geëindigd was. zag hij ontevreden en oigoduldig rond Het krullen van zijne lip toonde de vor achting aan die hij gevoelde voor de zotte gawoonte van zijne barbanrsche eh onbe schaafde onderdanen. Hij vervaardigde zich niet aan den krijgsdans deel te nemen of zijne sfzni met het verschrikkeljjk geschreeuw te vereenigen dat door de/."lde wanklank ver scheurend was voor de ooren. Philip hield zich niet op, maar ging recht op de wig wam van Oneyda af. Wordt verrolgd.) Aan den Lovenpolder, gemeente Hoek, waar de golfslag overal reikte tot in het binnenbeloop van den zeedijk is 400 M2 steenglooiing 400 M* mat bezoding en 120 Ms grond los- of weggeslagen. De zeedijk van den Isabella-polder, on der Philippine, is over eene lengte van eenige honderden M. gescheurd Het wa ter stond Maandagavond zoo hoog, dat het reeds over den dijk heensloeg. In die gemeente viel Maandag bij den storm een schoorsteen op een huis, waar door het daK grootendeels verbrijzeld werd Op een vijfral huizen werd eveneeus de schoorsteen door den wind naar beneden geworpen zonder evenwel andere schade aan te richten. Een uui voor hoog water begon het water reeds te stroomen over de door snede in den dijk aan de haven. Door het inbrengen van de scbutbalken en het aanvoeren van zakken zand kou men het water gelukkig tegenhouden, ook nadat het nog sterk gewassen was. De geheele haven stond vol menschen. die getuige wilden zijn van dit ongewoon schouwspel Te Cadsand werd de landbouw.schuur van den heer Iz. Leeuhouts-De Vlieger voor meer dan de helft omvergeslagen. Paarden en vee bleven ODgedeerd. Eenige lieden te Retrancbement hadden een niet onaardig buitenkansje. Zeker verrast door het water, waren in een schor aldaar verscheidene hazen en konijnen op een eilandje bij elkaar gedreven en moesten toen het water al hooger en hooger steeg, tegen wil en dank zwem men. Sommige verdronken, maar andera vielen half levend in Handen van eenige werklui Meer dan honderd werden er op die wijze bemachtigd. Een dier per sonen had er zelts twee-en twintig stuks buitgemaakt- De viscnsloep Oostende 97 zit nabij de Oranjezon. De schipper was genoodzaakt het vaartuig op strand te zetten, wijl hij niet moer uit den wal kon komen door het breken van den gsffal. Toen de sloep aan den giond zat, heefr men getracht eei man der equipage met een eind touw om 't, lijf gehouden doot de branding naar den wal te zenden de man kon het echter niet volbrengen. Een van de op het strand staande toe sehowers, H. Verblauw, zoon van den lichtwachter, was toen in een wip ont- kle«m en sprong moedig in de kokende golven ook hy werd tot tweemaal tot teruggeslagen ec moest, hot hopelooze van zijn pogen inziende, de redding op geven. Later bij vallend water is de equipage gered. Aan het nieuwe werk aan den voet der duinen te Vrouwepolder, een werk, dat roor rekening van den polder Wal cheren aangenomen ward door deu heer Von B »ers te Vlissingen en nog niet ge heel voltooid was, is ook groote schale aangericht. Een vijftig of zestig Belgen zjjn Don derdagmorgen per sleepboot to Vlissingen aangebracht, naar men zegt om de op de Spijkerplaat gestrande Cyprus te lossen. Naar aan de M. Ct. uit Kleverskerke gemeld wordt steeg het water ongekend hoog. Het stroomde op sommige punten den Wilhelmina-polder te Arnemuiden binnen, zoodat bmuen weinig tjjds de slooteD gevuld waren en op sommige plaatsen zelfs bot land blank stond. Go lukkig was op dat uur dekiacbt van den storm reeds wat verminderd, zoodat die hooge stand niet lang aanhield. Aan de zeewering van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk Borssele zijn p. in. 150 M* steenglooiing uit elkander geslagen, Van de bestrating op de staart nol te Borssele werden eenige meters steen uitgelicht. Te Wolfaartsdijk bracht de sorm weinig schade aan. Alleen aan deu EgbeitPe trus-polder sloegen eenige gaten in den zeedijk. Het water stond zoo hoog, dat het op vele plaatsen over den dijk liep. De bewoner dei hofstede, die in den po! der staat, achtte het geraden zijn vee naar een buurman te brengen en de huis genooten brachten eveneens den nacht elders dooi- Aan dan polder Oad-Neord Beveland

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2