Binnenland. Landbouw. Meikerij eil uitvoer. Bemengd Nieuws. de leden der rechterzijde stormden op de estrade aan en allen ranselden elkander af. Toen volgde het grooto oogenblik. Twee commissarissen van politie met 70 agenten provere imitatie van den 18e Brumaire rukten de zaal binnen sommeerden de socialisten, ontruimden de voorzitterstribu ne en zetten de socialisten en andere leden der linkerzijde uit de zaal, d.w. z. zij grepen de kamerleden bij den kraag en sleepten hen van de trappen en dooi de zaal naar de uitgangen. Natuurlijk werd luide geprotesteerd tegen dit schouwspel, dat niet eens het grootsche had dat eigen was aan Napo- eon, die aan het hoofd van een bataljon reusachtige grenadiers met reusachtige beerenmutsen in zijn tijd hetzelfde deed. Kamerleden en publiek riepen foeiop de tribunes moedigde men de afgevaar digden aan. Velen schreeuwden weg met de Bade nieten waarop een der publieke tribunes werd ontruimd. Spoedig kwam een deel der door de politie uit de vergadering gezette kamer leden weer terugwant daar de zitting nog niet officieel geopend was, kon de voorzitter nog geen straf over hen uit spreken. 30 agenten bleven naast den voorzit- tersstoel opgesteld, waarop eenige leden hen uitnoodigden plaats te nemen. Eerst veel later, toen de politie de zaal had verlaten, werd de zitting hervat. Na tuut lijk was het ook toen hoogst ru moerig. Bijzonderheden over de zitting ontbreken nog. De telegraaf meldt alleen dat de voorzitter tot dertien maal toe gebruik maakte van zijn nienwe bevoegd heid en leden schorste. Daar zij zich niet wilden onderwei pen aan een maat regel, welke door hen en ze<er niet ten onrechte als onwettig werd be schouwd, werden zij stuk voor stuk door de politie uit de zaal verwijderd en ver der door de geheime politie-agenten op straat gez6t, Natuurlijk dat zulke gebeurtenissen in de stad terugwerkten. De bladen, welke voortdurend extra-editien uitgaven, werden alle in beslag genomen. Maar toch verspreidde het verhaal door heel de stad. Voor het parlementsgebouw en in de straten heerschte veel drukte, en de me nigte was levendig bewogen, vooral de socialisten waren op de been. Men zegt dat dit juist het doel is ge weest en dat de Duitscbers de socialis tische kamerleden voorop lieten gaan, in de hoop dat dit de volksmenigle in be weging zou brengen. Tot zekere hoogte is dit doel bereikt. Maar toch schijnen geen ernstige ongeiegeldheden te zijn ontstaan. Er had alleen een botsing tusschen de studenten en de politie plaats. Toch blijft de toestand in en buiten de kamer hoogst ernstig. Bij gelegenheid van het aanstaande St. Nicolaasfeest wordt de vergunning om meer pakketten aan hetzelfde adres van slechts ééne adreskaart te doen ver gezeld gaan, voor den tijd van 2 tot en met'7 December aanstaande ingetrokken en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pak ket eene adreskaart beUooren gevoegd te zijD. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering var, eene goede overkomst der pakketten lo. zorg te dragen voor eene doelmatige 9n stevige verpakking van de te ver zenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadigen gevrijwaard zijn 2o. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en waar opplakking of aanhechting van een los adres onvermijdelijk is, dit zoo te doen plaats hebban, dat voir het rei loven gaan daarvan tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3o. in de pakketten, waarvan het adro* niet op den omslag zelt geschreven is, een tweede los adres in te sluiten. Het vette rundvee is in de laatste dagen duurder geworden een gevolg van minder aanvoer en meer vraag. Werden deze runderen voor een paar weken gekocht tegen 20 a 22 cents per pond. schoon aan den haak, nu koopt men dezelfde quali teit niet beneden de 25 cents. De slagers die den prijs van het vleesch hadden ver laagd, hebben dezen dan ook weer ver hoogd. In kalve en melke koeien is de handel ook beter, met hoogere prijzen. Het is vooral het gunstige herfstweder, dat hier op invloed uitoefent. Er zijn boeren, die melkvee nog in de weide hebben, waar het genoeg gras vindt en puik melk geeft meer en beter dan de koeien op den stal In stieren gaat nog heel wat om, wijl ij geregeld geslacht naar Holland verzon en worden voor worstfabrieken, doch de Prijs is niet hoog. Hij loopt van 15 tot 19 cents het pond. De laatstgenoemde Prjjs is eene uitzond°ring en wordt dan betaald, wanneer een stier zwaarder is dan 700 pond en niet naar de fabriek wordt gezonden, doch door particulieren voor comsumptie wordt geslacht. In vette schapen is de handel zeer slechteen aantal boeren willen gaarne verkoopen, doch kunne 1 niet door geheel gemis aan koopers. Voor 16 8 17 koopt meD gemakkelijk de le soort. In melkschapen gaat niet veel om ih vergelijking met den prijs der vette scha pen worden melkschapen vrij duur be taald. Weidlammeren zjjn ook niet hoog in prijsde Londensche markt was voor dit vleesch niet willig gestemd. Vette varkens zijn duur, met veel vraag vooral naar de Hollandsche steden vette biggen ingelijks, Magere varkens en jonge biggen boog in prijs met goeden omzet. Wij lazen onlangs in een Belgisch land bouwblad, De Westvlaamsche. Landbou wer een artikel van den heer G. Vlietinck afgevaardigd bestuurslid van de Maat schappij Mercurius te Brugge, waarin door hem eenige denkbeelden ontwikkeld wor den over den uitvoer van de voortbreng selen der melkerij-nijverheid. De inhoud van dit artikel is in ons oog van het grootste belang voor onze landbouwers. Daarin komen wenken voor, waarvan wij hun de behartiging niet genoeg kunnen aanbevelen. Hij spreekt als volgt De landbouwers zijn weinig tot nieuwig heden geneigd, maar als zij eens van eene zaak overtuigd zijn, gaan zij op den weg van vooruitgang voort met denzelf den vasten wil, die hen eerst terughield in den ouden slenter. Alzoo is het ge gaan in het stichten van samenwerken de melkerijen. Verleden jaar zijn 38 zulke maatschappijen in ons land ont staan (1) en binnen de zeven eerste maan den van dit jaar zijn er nog 58, welke hunne reglementen in het Staatsblad heb ben doen verschijnen. Denemarken met een derde van onze bevolking, telt niet minder dan 2400 melkerijen, waaronder 1400 samenwerkende. (2) Dit doet voor zien, dat in korte jaren het getal onzer melkerijen zal vertiendubbeld worden. Zoo zal ook de veekweek aangroeien, naarmate men er een bron van welvaart in vindt. Maar het zal meer en meer noodzakelijk worden een uitweg te zoe ken voor de opbrengst te meer, omdat het te vreezen is dat de uitvoer naar Frankrijkzal verminderen, aangezien daar een invoerrecht van 20 centiemen per KG. boter schijnt te zullen geheven wor den, terwijl nu dit recht maar 6 c. be draagt. Er zullen dus geeischt worden een uit voerweg te zoeken over zee. Daartoe is het noodig genoeg gelijkvormige boter te kunnen leveren, die aan den fijnen smaak van den Engelschman voldoet. Het is dus noodig de boter zoo te be reiden dat men de gewichtige markt van Londen kan voorzien zoowel in hoedanig heid als in hoeveelheid van boter Daarom acht genoemde heer het noo dig een eigenlijke boternijverheid te ves tigen. ten einde de noodige hoeveelheid boter t verzamelen en ze te bewerken om aan den smaak te voldoen. Door het versnijden van de goede botersoorten uit de verschillende stieken des lands, kan men alleen tot dit doel geraken. Ook moet de boter gereed gemaakt en ingepakt worden, op de manier, die de Engelsche koopers verlangen, Dan alleen zullen wij te Londen kunnen mededin gen met «le Deensche boter die nu 94 tot 98 schillingen per 112 pond verkocht wordt of 117,50 fr. de 50.797 KG. en te gen de Normandische die tot 120 schil lingen geldt. Ook is het noodig in Engeland werk zame handelreizigers te hebben, die reeds het vertrouwen der koopers bezitten. Daardoor wordt men zeker de boter goed aan den man te kunnen brengen. Maar de melkerijen mogen niet alleen lijk werken om boter voort te brengen. De volledige opbrengst der melkerijen kan men slechts verkrijgen door het ge bruik der afgeroomde melk voor het aan kweeken van, en den handel in varkens want de ondervinding heeft geleerd, dat zij de beste dieren zijn, in staat om dit voortbrengsel voldoende te betalen en daaraan een regelmatig verbruik te waar borgen. Men vindt ter Londensche markt een om zoo te zeggen onbegrensden aftrek voor de varkens van 12 tot 14 weken en de prijs, welken men daarvoor ont vangt, doet de afgeroomde melk tot hare volle waarde komen. Steunende op herhaald nageziene be rekeningen en rekening houdende met den gemiddelden prijs onzer markten der jongste jaren, meent men aan het speen varken, wanneer de zeug het ter wereld brengt, eene handelswaarde van 5 fr. te mogen toekennen, wel te verstaan als het beestje de eerste drie weken van zijn bestaan leeft van het zog zijner moeder. Te beginnen met de vierde week moet men het een voedsel geven uitsluitend bestaande uit afgeroomde melk, min of meer met water verlengd, en meel in verhouding zooals hier volgt, welke ver houding door herhaalde proefnemingen bepaald is Week Afgeroomde melk daags Meel daags. 4e 1 liter 100 gramm. 5e 2 liters 200 6e 2 300 7e 3 400 8e 3 600 9e 700 10e 5 800 lie 6 1000 12e 7 1000 13e 7 1200 14e 8 1200 (1) In België. In Zeeuwseh-Vlaanderen, bij zonderlijk Aardenburg, Eede, St. Kruis en Heille zijn er velen, die hun belang niet begrijpen (2) Een lesje voor de veehouders bij ons. Waarom vereenden zich de Denen? Dat onze veehouders daarover eens nadenken en in (plaats van klagen ook de handen aan 'twerk slaan. Wordt vervolgd.) A.XEL, den 30 November 1897. De St. Ct. do. 279 bevat de wijzigin gen in de s'atutea van de vereeniging Christelijk Nationaal Schoolonderwijs al hier. Bij Kon. b«sl 11 it is tot dijkgraaf voor den polder Serlippeus benoemd dhr. F. Dekker. De storm van Zondagavond en gis teren heeft in onze omgeving geen groote schade veroorzaakt. Evenwel zijn toch een paar muren gedeeltelik omgewaaid, een slechte schoorsteen is reergetuimeld. pannen en kalkbrokken van de daken ge vlogen, alles weinig van beteekenis. Van Koenacht meldt men ons, dat een knecht aldaar, die te veel aan Bachus had geofferd, door het onstuimige weer en de duisternis verdwaald geraakt was. Toen bp aan de woning van de wed. S., kwam, meende hij thuis te zpn en wenich te binnengelaten te worden, wat evenwel niet vlug genoeg ging, waarom de ma de glazen boven de deur stuksloeg, waar op de bewoners de deur openden om te zien wie de rustverstoorder was. Deze ging toen naar binnen hjj trapte nog een deu: stuk. Vandaar geraakte hij op het erf van H. F., waar hij eveneens de gia zen insloeg en daarbjj groot ruqiper maak te. Inmiddels was de politie van een en ander in kennis gesteld. Deze begaf zich ter plaatse en betrapt den man in de vol le drukte van zijn werkzaamheden. De storm van Zondag zal hem denkelijk nog lang in "herinnering blijven of die her innering van de aangenaamste zal zjjn, wordt algemeen sterk betwijfeld. Van materieele schade in den omtrek is ons niets bijzonder bekend. Natuurlijk zullen er nog wel nadere be richten komen, vooral omtrent 7ermoede lijk of zeker verongelukte schepen, ten miuste de reddingsboot van Vlissingen is uitgegaan om een onbrkend schip hulp te verleenen, doch is te Terneuzen aangeko men. daar zij het schip niet bereiken kon In den nacht van Woensdag op Don derdag heeft men bij den landbouwer Aug. C. te Biervliet drie zakken tarwe en een kruiwagen weggehaald. Die vracht schijnt den dief (of dieven) wel wat zwaar te zijn geweest. Op twee plaatsen langs den weg is ongeveer driekwart hectoliter ge ledigd. M. Ct. Dr. A. Kuyper, voorzitter van de com missie tot voorbereiding Van de ontvangst van buitenlandsche journalisten bij gele genheid van het huldigingsfeest van H. M. de Koningin, heeft in deze hoedanigheid op verzoek zitting genomen in de hoofd commissie van ingezetenen voor de feeste lijke ontvangst van H. M. de Koningin in un A nuaidi n in 1893. - Donderdagochtend is op het station te 's Hertogenbosch een hulpremmer on der een in bewegiug zijnden goederen trein geraakt. Het linkerbeen werd hem geheel afgereden en het rechter zwaar ge kwetst. Te Hattem is eene weduwe, die een overweg passeerde, door een trein van den Nederl. Locaalspoor overeden De vrouw werd ernstig aan het hoofd ge wond en met een gebroken arm opgeno men en is sedert overleden. Te Hoogezand en Sappemeer (Gr.) houdt een treurige zaak vele gemoederen bezig. Voor eenigeo tijd werd de 22 ja rige T. J., uit Kalk wijk (gemeente Hooge zand,) door den kantonrechter van Zuid broek veroordeeld tot 2 geldboeten van 15, wegens overtreding van de jacht wet. J. kwam van dat vonnis in hooger beroep en had twee getuigen, Jakob Blaak meer en Willem Blaakmeer, beiden uit Kalkwijk, die dezelfde lezing van het feit gaven als de veroordeelde. De marechaussees, die hem bekeurd hadden, beweerden, dat hij zonder jacht- acte, met een geweer bij zich in het open veld liep, en noemen hem een strooper. De beklaagde ontkent, dat hij een geweer had. De beide getuigen, die met hem in het. veld lidpen verklaren hetzelfde. Niet tegenstaande de herhaalde waarschuwingen van d«n Presid-nt der Rechtbank te Win schoten blijven de gebr. BI. bij hunne be ringen. Zij worden nu door de Rechtbank verdacht van meineed en in hechtenis ge houden. De beide broeders^staan algemeen zeer

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2