Binnenland. Gemengd Nieuws. De Minister van Binrenlandscüe Zaken heeft een wetsontwerp ingediend tot wij ziging van de artt. 100 en 102 der Kies wet, omdat zonder daardoor te kennen te geven, dat andere technische wjjzi- gingen dezer wet onnoodig zijn het bij genoemde artikelen bepaalde onmiddellijk voorziening vordert. Bij de invoering der nieuwe personeele belasting toch is gebleken dat het op maken der kohieren, voorafgegaan door beschrijving, schatting en regeling der aanslagen, in tal van gemeenten onmo gelijk voor 15 Maart kon zyn afgeloopen, en dientengevolge de voorschriften, vervat in meergenoemde artikelen der Kieswet, in 1898 en volgende jat en geen behoor lijke uitvoering kunnen erlangen. Tegen verlenging van den gestelden termijn van 15 Maart bestaat, volgens den Minister overwegend, bezwaar. Dientengevolge heeft de Minister voor gesteld aangezien de kohieren van het loopende dienstjaar der personeele belas ting niet voor 15 Maart alle in gereedheid kunnen zijn gebracht en die termijn nochtans voor de inzending der opgaven betrekkelijk de lijst der hoogstaangesla genen,— om, voor zooveel de personeele belasting betioft, de kohieren van het laatst verloopen dienstjaar in plaats van het loopende dienstjaar, als grondslag voor de samenstelling der lijst te doen strek ken. AXEL, den 26 November 1897. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houder veemarkt werden aangebracht 21 stieren, 53 ossen, 87 koeien en vaarzen en 27 schapen, samen 188 dieren, die al len goed verkocht werden. Daar er een groote partij Hollandsche beesten, wegens de mist niet konden wor den overgebeacht, was er veel vee te kort, hetgeen de prijzen aanmerkelijk deed stijgen Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald dat de militieraad zitting zal houden 0. a. te Hulst 21 Dec. Verder is door Ged. Staten het door de provincie te dragen aandeel in de lichting voor J898 bepaald op 470; en wel verdeeld o. a. over de volgende ge meenten Axel 10, Boschkappelle 3, Ciinge 7, Graauw 4, Hengstdijk l, Hoek 5, Honte nisse 11, Hulst 3, Koewacht 5, Ossenisse 1, Philippine 2, Sas van Gent en Over slag 3, St. Jansteen 7, Stoppeldijk 5. Ter neuzen 18, Westdorpe 6, Zaaraslag 9 en Zuiddorpe 3. In de gemeente Hontemsse blijft, vooral op de dorpen Groenendijk en Kloos terzande, de besmettelijke keelziekte (diphtheritis) heerschen. Deze ziekte, welke reeds het geheele jaar sporadisch in die gemeente voorkwam, heeft reeds menig slachtoffer geeischt. Niet alleen jonge kinderen, maar zelfs personen van 18 a 20 jaar worden door de ziekte aan getast. De scholen zijn reeds een paar maan den gesloten geweest, en alle huizen, waar lijders zijn geweest, worden van ge meentewege ontsmet. Niettemin blijft de zittkt6 nog steeds offers eischen. In den nacht van Maandag op Dinsdag brachten te Koewacht een 150 smokkelaars een transport vee, groot 70 stuks over de Belgische grens, waarbij «ene ontmoeting met de douanen plaats had. Een groot gedeelte van het vee moest teruggebracht worden met het andere deel werd de tocht voortgezet. Slechts drie koeien werden in beslag ge nomen. Een paat dagen vroeger, Zaterdagnacht zijn 53 koeien aldaar België ongehinderd binnengesmokkeld. (M. Ct.) Dinsdagnamiddag werd in de raads zitting te Koewacht tot wethouder en te vens tot ambtenaar van den burgerlijken stand benoemd de heer J. v. d. Vijver, lid van den raad. Tevens werd het pas gekozen raadslid E. Plasschaort beëdigd. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 2* November 1897. Ned. Herv. Gemeente. Vm. 91/2 ure Leeskerk. Nam. 2 ure. Ds. J B. T. Hugenholtz. Gerefoimeerde Kerken. Kerk A, Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn Kork B. Voorm. 9 ure Ds. A. Steijling. Nam. 2 uro Ds. A. Steijling. In de strafgevangenis te Leeuwarden heeft een gevangene, die, wegens het maken van rumoer in zijne cel, naar een der strafcellen moest worden overgebracht zich daartegen verzet. Toen eenige be waarders zich hieiop van hem wilden meester maken, nam hij - hij was met kloermakerswerk bezig eene bij de naaimachine liggende schaar ter hand en stak daarmede den hooldbewaarder P. in de linkerzijde. Gelukkig is de toegebrachte verwon ding niet gevaat lijk. De dader word spoedig naar de voor hem bestemde straf cel overgebracht. Te Tongerloo (L.) zijn de schuur en stalling van den landbouwer M. A., eene prooi der vlammen geworden. Dooi het spoedig en krachtig optreden der brandspuitmannen bleef het woonhuis ge spaard. De schade wordt geraamd op 2000 francs, door verzekering gedekt. Te Hensbroek (N.-H.) is de herberg van den Heer G. Winkel geheel afgebrand. Oorzaak van den brand was het vallen van eene petroleumlamp. Te Zevenbergen (N.-Br.) was Din dagnamiddag de Heer P. van Osta bezig met bet sloopen van een ketel in de gas fabriek, toon hem een Engelscbe sleutel van eenige hootge op het hoofd viel, teD gevolge waarvan de hersenen zoodanig werden getroffen, dat hij gisteren is over leden Te Papendrecht bad de landbou wer C. D. bij het wroeten met een speld in de kiezen het ongeluk, dat deze hem ontsprong en werd ingeslikt. Door het gebruik van veel koe t in groote stukken is het hem gelukt dat voorwerp, dar hom soms hevige pijn ver oorzaakte, vijf dagen latei op natuurlijke wijze te verwijderen. Te Zutphen is. door de duisternis misleid, de vrouw van schipper Ter Wee bij den ingang der Zuiderhaven bij den ingang der Zuiderhaven in den IJsel ge vallen. Zij dreef tot aan de Kraan, een atstand van 250 meter, met den stroom mede, toen het eindelijk aan B. L. ec L. F. gelukte haar behouden aan den wal te brengen. Door wijlen mej. Henrietta Carolina Quien, 15 Nov. te Amsterdam overleden is aan de „Maatschappij van Weldadig beid* te Frederiksoord f2000 vermaakt, vrij van successierecht. Te Schiedam is de bijna achtjarige Martines Weber, dieverleden week Woens dagmiddag te 5 uren driDken bracht bij zijn vader, die werkzaam is aan de kaar senfabriek Apollo, sedert dien tijd ver mist. Het laatst is het knaapje gezien door zj,jne speelmakkers, op een haring logger, welke tot vertrek gereed lag. Wijl do pet en de heide klompjes van den vermisten knaap in de haven nabij de schutsluis gevonden zijn, vermoedt men, dat het knaapje onopgemerkt te wa ter is geraakt en verdronken. - Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie neeft bepaald, dat op St. Nico- laasdag 5 December, slechts een bestel ling van pakketten zal plaats hebben. Te Tilburg is Dindagmiddag, tijdens af wezigheid der werklieden, brand ontstaan in de leerlooierij van den Heer G. E. waadoor hel gebouw met den geheelen voorraad leerhuiden, traan, teer, enz. in weinig lijds door het vuur vernield werd. Aan blusschen viel niet te denken. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dins dagnacht werd op den Rijksweg in twee woningen ingebroken, t>n wel bij Ds. Van Rossum en bij Dr Klinkenberg. Bij eerst genoemde schijnen de dieven gestoord te zijn, men mist althans niets; bij Dr. K ontvreemdden zij eenig zilverwerk, het geld uit den spaarpot der kinderen en postzegels. Een ijverig onderzoek is terstond inge steld. Zoo is er geen tweede in Neder land Dat kan men met geiustheid zeggen van den oudste der officieren der Nederlandsche schutterij. Het is de heer C. Peters te Groningen. De man weet ten opzichte van het dienstkloppen van geer, wankelen of wijken, van geen gaan. Gerustelijk mag deze nestor dan ook als voorbeeld van onze officieren gesteld wor den. De heer Peters is reeds 82 jaren oud. Den 3 April 1832 trad hij in rnili tairen dienst onder Koning Willem I; den 1 Decemoer 1841 verliet hij onder Koning Willem II den dienst. In 1842 werd hij benoemd als officier bij de dd. schutterij te Gioningen, en dit is bij nog tot op dezen dag. Zijn borst is versierd met het kruis van 55 jarigen diensttijd. De man heeft dus 66 dienstjaren achter den rug. En nu vervult hij bij de schutterij nog de meest actieve betrekking. Hij is nl. belast met de leiding der exercitieoefe ningen De administratie voor de schut ters van het volgende jaar is weder door hem in geréedheid gebiacht. In bei Russische dorp Chmelewoje (gouv. Tambov.) is dezer dagen een pa niek ontstaan bij het inwijden van de kerk. Het gebouw was stampvol bij de ple tigheid. Op het altaar zag men bij het licht van de kaarsen dichte wierookwolk ken opatijgen. Daar werden opeens die rooKWolken en de muur aan den eenen kant gloeiend rood gekleurd. »Brand! Brand!* riep men onder de volle menigte en allen drongen in wilden angst naar de deur. »'t Is het avond!* riepen enkele stem men, maar het hielp niet. Men hoorde er niet naar. De verschrikte menschen massa baande zich vechtend, op en over elkander vallend, een weg naar buiten, en toen na eenige minuten de kerk ver laten was. lagen er 51 dooden (40 vrou wen en 11 maonen) in het schijnsel van het avondrood. Nog een andere paniek wordt uit Rus land bericht. Te Kovno is de jonge dierentemmer Kolberg bg een voorstelling door zijn leeuwen verscheurd, en toen de toeschou wers in aogst en ontzetting de vlucht namen, werden er acht doodgedrukt in het gedrang en vele anderen ernstig ge wond. Voor ettelijke maanden gewaagden wij van het Partjscüe kind, dat twee vaders bad, de natuurlijke vader die het kind opvoedde en het in zijn gezin nam en een tweede, die het bij zijn huwelijk met de moeder als het zijne erkende. Da eerste stelde een vordering in tot nietigyerklaring van die erkenning en zag zich deze toegewezen, en zijn vaderschap door dö rechtbank eikend. Bij het station Brackley (Nonhamp tonshirej is een trein bijna ontspoord een bijbel, een Nieuw Testament, dat men op een oveigaugspunt stevig tusschen de rails had vastgeklemd blijk baar met h9t doel, een ongeluk te ver oorzaken, Op weg van de Veieenlgde Staten naar Liverpool is thans een vaartuig, dat de grootste lading aan booi d heeft, welke ooit met een enkel schip werd veischeept Het is de stoomboot Milwaukee van de firma Elder, Dempster Go. De lading bestaat uit 23,814 bal en ka toen, 36,496 duigen, 14,900 busbeis hav«r 15,000 busbeis taiwe, 429 zakkeu meel en 2241 roeispanen. De katoen ul'een is reeds meer dan eenig ander schip ooit in eens vervoerde. De bekende postzegelverzameliug van Dr. Legrand is voor 300,000 francs gekocht door Th. Lrmoine, te Parijs. De beide zeldzame Mauritius-postzegels daar uit werden reeds aan een verzamelaar verkocht voor 48,000 fr. Voor een brief uit Britsch Guyana met twee sluks 2- centspostzegels, zwart op rose, werd een som van 24,000 fr. betaald. Woensdagochtend te half zeven had bij Tournay een botsing plaats tusschen een zandlrein en een gemengden trein de treinen hadden beide een goede vaart, waardoor d9 gevolgen van het ongeluk ernstig waren, verschillende wagens wer den vernield waardoor 10 personen ge dood of gekwetst werden. Uit Trabes vertrok een extra-tiein om ha lp te bren gen. Deze bijvoeging doet vermoeden dat met Tournay een Franscho plaats en niet Doornik is bedoeld. De groote suikerraffinaderij van Pechek te Praag is geheel verbrand. De omliggende huizen weiden mede aange tast. De schade bedraagt 2 en een half miljoen gulden. Verleden week brak een hevige storm, over St.-Petersburg los, die het Newawater tot buitengewone hoogte deed stijgen. De kanonnen der vesting schoten onophoudelijk om de raenschen voor het gevaar te waarschuwen. Reeds om half een 's middags was 't water vijf en e ;n halve voet boven normaal gestegen. Ik ging naar de overzijde van de News, doch heel Petersburg was daar overstroomd Te voet kon men niet meer gaan en de wagens gingen tot over de assen in 't water. Bovendien vroor 't flink. In Ga leerenbaven (een gedeelte van St Peters burg) stond water 2 arssien (l5 Meter on geveer) hoog in de straten; men was daar geheel van de stad afgesloten. Het wa ter was zelfs in de hoogste gedeelten zoo gestegen dat het de riolen vulde en uit de putten opborrelend, de straat overstroom de. In sommige konden de kinderen niet naar huis gaan maar bleven in de school Verschillende schepen, die in de Newa en Fontanka lagen, zijn vernield en de Torgo waja-brug over het Krjukofkanaal is zwaar beschadigd. De omstreken van Petersburg, de zoo genaamde eilanden, waren geheel en al oversroomd en men kou er in bootjes de menschen zien varen. De eigste verwoes tingen zijn in Kroonstad, waar vele scbe pen averij kregen en beschadigd werden aangericht. Het Sjerg-jewoklooster met alle kerken 6n gebouwen stond geheel «n al onder water en de kelders waren ge vuld. In Bobylsk' een dorp hier niet ver vandaan, moesten alle inwoners uit hunne huizen vluchten, zoo ook te Tscheruaja Ketscbka. In de kerken bad men gedurig en in St Petersburg weden gebeden gezegd voor bet vallen van t schrikkelijke hooge wa ter Gelukkig vermelden de politierapporten van St. Petersburg geen omkomen van raenschen, maar uil de omstreken zullen zij niet uitblijven. Reeds is hier door jonge kunstenaars, en wel speciaal de leerlingen Kunst-academie, besloten een groote loterij van hun werk te doen hou den ten besteder door deze overstrooming zoo zeer geschade armen Het water is nu gevallen en de stad ziet er weer uit als vroeger

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2