Binnenland. Maatschappij tot bevordering van Landbouw en Feeteclt in Zeeland. Najaarsvergadering van liet Hooffctunr. Rechtszaken. (ücmengd Nieuws. dat geen landverraders In zgn midden duldt, en het volk, dat op maatregelen ten behoeve van de broeders in Maco- donië aandringt. De vorst zond zijn ad judant Kiakulief naar Petersbui g, met een eigenhandig schrijven aan den czaar om op uitstel van een beslissing aan te dringen. Te Athene beweert men, dat de inge nieur Anastasia nog tijdig ontdekt had, dat de torpedo's, welke in den oorlog ge bruikt hadden moeten worden, niet ge laden waren, en daarvan mededeeling aan prins George deed. Deze zou daarop hebben gevraagd daarover te zwijgen. Men verlangt thans dat de prins voor een krijgsraad worde gedaagd. Dat de Soedan-expeditie halverweg ge staakt is, schijnt het gevolg van geldge brek in de Egyptische schatkist zoodat de hulp van Engeland noodig zou zijn. Trouwens, volgens de Times zal Engeland in elk geval moeten bijspringen voor den tocht naar Khartoum, welke door Egypte nooit alleen te dragen is. Of dit een voorbereiding tot een aanzienlijk voerschot uit de Britsche middelen is Blijkens het rapport over de begrooting van koloniën is voor Madagascar tot nog toe niet minder dan 124.792.318 francs uitgegeven. De rapporteur dringt aan Op het aanleggen van straatwegen en verb0 tering der waterwegen. Het laatste ver slag van generaal Gallieni van velerlei vooruitgang gewagende deed een tijdperk van moeilijkheden en gebrek verwachten in het binnenland. De sultan van Marokko wiens troepen dezer dagen weer een overwinning be haalden op een of anderen oproerigen stam heet bereid voldoening te geven van een aanval waaraan een Spanjaard heeft bloot gastaan. Over de zaken aan het Riff wordt gemeld, dat Spanje tot uit levering van gevangenen bereid is. De roovers van het Riff hebben eenige gevangen Europeanen losgelaten. De Rijksmiddelen zijn in October zoo wat op het standpunt van dezelfde maand van '96 gebleven, en geven, bij een totaal van 13.758.5420, slechts 14.300 min der dan verleden jaar. Maar in de groepen zjjr. de verschillen grooter. Zoo gaven de directe belastin gen ruim l5 miljoea minder, bjjna alteen te wjjten aan bet personeel dat f 1.410.000 daalde, terwijl de grondbelasting f 41.000 achterbleef. Over de tien maanden geeft deze groep geen afwijkingen van beteekenis behalve de mindere opbrengst van het personeel a ruim 37a miljoen. De invoerrechten daal den in October f 54,000 en staan nu slechts fllu.000 boven de opbrengst van het zelfde tijdvak in 1896. Beter hebben de accijnzen zich in Oct. gehouden. De suiker, een middel dat den laatsten tijd steeds achterbleef in verband met de nieuwe wet, gaf nu in eens ruim 14 ton meer, zoodat de achterstand op even 3 ton na is ingehaald. Van de andere accijnzen gaven enkele wat meer, andere wat minder, maar deze verschillen wegen tegen elkander op. Het merkelijkst is de daling ad f 114.000 bij den sterken drank, welk raiddel nu 25 ton achter is. Het geslacht gaf in de maand f 28.000 en in de tien maanden f 86.000 meer. De geheele groep heelt nog f631.000 in te halen. Een verhooging van f 130.000 bp de successie is het eenige verschil 'n de groep van de indirecte belastingen, welke nu bijna het bedrag van 31 Octobei '96 heett bereikt. Ook in de tien maanden zijn de verschillen van weinig beteekenis. De registratie gaf f 120.000 meer, maar de succeseie bleet f 78.000 en hst zegel f92.000 achter. Van de kleinere middelen geven noch de maandstaat, noch het totaal van de tien maanden groote verschillen "aan De drie groepen, welke verband houden met de welvaart, postergen, telegrafie en loodswezen, bleven alle een beetje vooruit gaan, maar deze middelen zjjn van te weinig belang, om invloed op het eindcijfer te hehben. Het totaal van alle rijksmiddelen tot 1 Nov. geeft nu een verlies van f 3.732.000 aan, waarvan f3.600.000 uit de perseneele belasting komen, zoodat, als men dezen invloed van wetswjjziging ter zijde laat, bljjkt dat geen verschil van beteekenis bestaat. Nieuwe uitgaven moeten dus tot ver hooging van lasten leiden, üit een na tuuriijke stijging der verschillende middelen zgn ze dit jaar zeker niet te bestrijden. Aanwezig de leden van het uitvoerend deel en afgevaardigden van alle afdeelingen benevens de njkslandbouwleeraar in deze provincie. Devoorzitter opent de vergadering met9en waardeerend '.voordover de tentoonstelling te Wissekerke en geeft na de lezing en goedkeuring der notulen een Kort verslag nopens het examen in hoefbeslag, in de maand Augustus jl, gehouden. Van de leerlingen uie tot hot examen werden ge roepen zijn er 41 niet geslaagd, 60 ont vingen hun diplomadaarom stelde bet uitvoerend deel voor op de begrootiGg eene som van 440 uit te trekken om den cursus ia 1898 voort te zetten, uit sluitend voor de leerlingen, die opgeroepen en niet geslaagd zijn, behalve in de afd. Zierikzee waar allen slaagden en dus de cursus kan voortgezet worden met do z3s overige leerlingen, welke dien cursus ge volgd hebben. De leerlingen van de af- deeling Kruiningan, die op twee na slaag den, kunnen ds lessen bijwonen te Goes. Aan Kruiningen en Heinkenszand zou dan samen f80,— aan de overige afdeelingen leder f 60, worden toegelegd. De benoeming der onderwijzers en de vaststelling van het leerplan blijven on derworpen aan de goedkeuring van het uitvoerend deel. Verder zal ieder leerling, die op den cursus wenscht toegelaten te worden f5,— storten, welke aan den al gemeenen penningmeester worden over gemaakt. Uit dit bedrag zullen de kosten van het examen, diploma, enz. gekweten worden. Daarna werd overgegaan tot het be noemen van leden voor de Commission van Toezicht op dit jaar door het rijk voor het eerst gesubsidieerde wintorcursussen te Wolphaartsdijk Cortgene, Nieuw- en St.- Joostland en Westaorpe. Zoodra het nieuwe leerplan voor die cursussen zal zijn vastgesteld, zullen daar van voor rekening der Maatschappij overal afdiukken verspreid worden, om daardoor zoo mogelijk het oprichten van wintor cursussen in verschillende gemeenten onzer provincie to bevorderen. Nopens het Reglement op de paarden fokkerij werd besloten, dat eene merrie die eene aanhoudingsprijs verworven heeft bet volgend jaar weder op nieuw kan mededingen naar een volgenden prijs en dat de keuringscommissie zal uitgenoodigd wordou voortaan gebruik te m aken van hare bevoegdheid om wanneer in eenig district minder prijzen worden toegekend dan voor dat district zijn uitgeloofd voor te stellen prijzen toe te kennen aan paar den, die in andere districten als plaats vervangers op de lijst zgn gebracht. Ofschoon in deze provincie naast ver plichte keuring geen verplicht gebruik van goedgekeurde hengsten is ingevoerd, zal door de maatschappij toch gevraagd wor den om het rijkssubsidie voor 1897. Mededeeling wordt gedaan dat suiker beten, ter ontleding naar het rijksland bouwproefstation gezonden, per monster slechts 50 cent betalen, mits zij gezonden worden door eene atdeeling dezer maat schappij. Door Gedeputeerde Staten is de meening van het uitvoerend deel en van de af deelingen gevraagd omtrent eenige adres sen uit Zaeuwsch Vlaanderen en Noord en Zuidbeveland, waai in aangedrongen wordt maatregelen te nemen tegen het stukrijden der grindwegen. Na eenige besprekingen werd het ge bruik van den korten dissel volgens vast gesteld model goedgekeurd en vervolgens telkens met 14 tegen 6 stemmen aange nomen, dat het ge wenscht was over aan gesloten kunstwegen het vervoer van vrachten met meer dan twee paarden te verbieden en te bepalendat het slgk van de wielen der wagens dient te wor den verwijderd, wanneer deze op de grint wegen komen. Gehoor gevende aan een vroeger reeds uitgedrukten wensch worden prijzen voor iugovoerde hengsten niet zoo groot gesteld als het vorig jaar, maar in plaats van drie worden thans vijf prijzen uitgeloofd een van i 600.—een van f500, een van 450, een van f400,— en een van f350, Worden de prijzen niet alle uitbetaald dan kunnen de overschietende gelden gebruikt worden voor goede inland sche hengsteD. Als gemeente, waar 't volgend jaar de tentoonstelling zal worden gehouden wordt Tholen aangewezen. De vermoedelijke ontvangsten over 1897 bedragen f8050,955 De vermoedelijke uitgaven f 7506,425 gevende een veimoedelijk sal do van f 544,53. Met een post voor onvoorziene uitgaven van f 602,33 wordt daarna de begrooting voor 1898 vastgesteld in ontvangst en uitgaaf op f6315,33. De lieer C. A. H. Wagtho wordt met 19 van de 20 ingeleverde stembriefjes herkozen als vice voorzitter en de heer J. J. van Weel met een gelijk aaotal stemmen als afgevaaidigde naai het N. L. O. Als plaatsvervangend afgevaardigde naar het N. L. C. wordt gekozen de heer B. Giljam in plaats van den heer Oollot d' Escurj, die voor genoemde batrekking niet meer wenscht in aanmerking te komen. Bij de rondvraag wordt door den heer Ü9 Sruyo van Melis en Mariekerke in overweging gegeven om bij de bevoegde autoriteit aan te dringen om de maatre gelen t9 nemen dat het sluiten en openen der kunstwegen bij dooi weder op meer afdoende wijze geschiede dan tegenwoor dig, Da heer Mol wijst op de geringe som men, die door het rijk voor de verbetering van het rundvee worden besteed, wanneer men deze vergelijkt mot de uitgaven voor de verbetering der paardenfokkerij. De heer Tazelaar spreekt over de nood zakelijkheid eener quarantaine-loods te Cortgene. De heer Roggeband acht de tijd geko men om bij d regeering aan te dringen op het aanstellen van een zuivel-consulent voor Zeeland. De heer Van Weel wijst op de nood zakelijkheid, dat de afdeelingen geregeld vergaderen, iets wat in de afdeeling Hein kenszand te wenschen overlaat. Algemeen wordt erkend, dat vergade ringen van de besturen der atdeelingeD na het ontvangen van de agenda van de hoofdbestuursvergaderingen gewonscht zijn Wordt besloten om bij de Provinciale Staten aan te dringen liever het Regle ment op de veeartsenijkvindige politie te behouden, dan alle keuring van wege de provincie af te schaffen. Aanbevelens waardig wordt het geacht aan Gedepu teerde Staten de bevoegdheid te verleenen sommige bepalingen van het thans be-, staande reglement tijdelijk buiten werking te stellen. De willekeurige handelwijze van de Belgische regeering bij het sluiten dar grenzen voor den invoer van vee uit Nederland, doet de leden van het hoofd bestuur met algemeena stemmen besluiten aan de Nederlandsche regeering aan te vragen maatregelen te beramen om aan dezen onhouibAren toestand, hoe dan ook een eind te maken. Nog wordt een oogenblik stil gestaan bij de contracten tusschen suikerlabrikan- ten en betenbouwers. Door eene Inter nationale commissie is een contract ont worpen, daf beter dan het tegenwoordige aan de eischen der billikheid voldoet. Daarop zal in eene volgende vergadering worden teruggekomen. Daarna wordt de vergadering gesloten. P. C. J. HENNEQUIN, Voorzitter. G. A. VORSTERMAN VAN O YEN, Secr. AXEL, den 16 November 1897. Door de geneeskundige staatscommissie te Amsterdam is bevorderd tot arts de heer P. J. A. Kraijsse, geboren alhier. Voor de levering van kleederen op Zaterdag 13 November j.l. aanbesteed door hel algemeen burgerlijk armbestuur werd alleen ingeschreven door J. K Vink alhier voor ƒ84.00 aan wien de levering gegund is. In den loop dervorige week hebben de Belgische veehandelaars nog al ver liezen geleden met den smokkelhandel; nu eens hadden kleine, dan belangrijke aanhoudingen plaats hier wordt bedoeld de buurt van Stekene en Koewacht. In het geheel zijn ruim een dozijn koeien in beslag genomen, waaronder van zeer puike kwaliteit. Groote sommen, 6 tot 700 francs per stuk, worden niet zelden door Belgische landbouwers geboden aan de douanen, die een transport aangehou den vee naar het station leidenmaar verkoop mag niet plaats hebben. Al het vee wordt naar Gent gebracht om daar in het stedelijk abattoir te worden geslacht. Een brutaal stukje. Dezer dagen maakte een inwoner van Walsoorden een visite bij den brigadier-titulair der rijks- veldwacht te Koewacht. Deze, die juist wilde uitgaan liet den bezoeker een oogenblik alleen. Toen hij terugkwam en ziin revolver wilde nemen, die op een vaste plaats aan den wand hing, vond hij slechts het lederen zakje het wapen was verdwenen. Er werd door hem ge zocht en nog eens gezocht, maar nergens was het schietinstrnment te vinden Daar de veldwachter zeer goed wist dat de revolver maar pas kon weggenomen zijn, achtte hij zich genoodzaakt tot den be zoeker de vraag te richten of hij van het zaakje niet wist en ofschoon ont roering en verontwaardiging zich op diens gelaat afteekenden, werd toch het wapen uic een zijner zakken gehaald. De bru tale dief droop beschaamd af en heeft de wijk genomen naar Belgie. Dat tegen hem proces verbaal is opgemaakt, spreekt vanzelf. M. Ct. Arrondissemeuts-Reclitbauk te Middelburg;. Zitting van 16 November 1897. C. v. K., 34 j,, kleermaker J. B. D., 23 j., zonder beroep P. H30 j., werk man J. O., 28 j., werkman allen te Ter Neuzen, zijn wegens vernieling en be schadiging van goederen, de 2 eersten ieder veroord. tot 14 dagen gevang, de 2 overigen vrijgesproken, evenals P. M. P., 19 j., arbeidster te Hulst, terzelfder zake. A. A. G.. 20 j., zonder beroep te Ter Neuzen, is wegens diefstal vrijgesproken. Te Berlijn zijn eenigen tijd geleden in een badinrichting welke in het Oosten der stad aan de Spree ligt, duikproeven met electrisch licht genomen. Voor het gebruik onder water zgn een aantal gloeilampjes vervaardigd, welke moeten dienen om den bodem van het water te onderzoeken. Dit kan noodig zgn, wanneer bij voor beeld in een stroom een schip verongelukt is en men moet in het water naar de om gekomen schepelingen zoeken. De aangewende gloeilichten zgn van een glazen cylinder omgeven en door een draadkorf tegen beschadiging van buiten beschut Ze branden echter ook zonder beschutting, zelfs zonder glazen cyliudet

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2