Ten verhaal üit Virginia. No. 1171. Woensdag 17 November 1897. I3e Jaarg, Aanbesteding. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bklgiï 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER A d v e r t e n t i n van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar nlaatsruinte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeeute AX9l, zullen op Dinsdag den 23 November, des voormiddags ten 11 ure ten raadbuize, trachten aantebesteden Het afbreken van het be staande en het bouwen van een nieuw BRA.NDSPUIT- HUIS, op de markt te Axel, met bij levering der daarvoor benoodigde bouwstoffen. Alleen de inschrijvingsbiljetten van in woners der gemeente Axel komen in aan merking. Bestek en teekening liggen ter inzage op de gemeente-secretarie; alwaar ook afschriften van het bestek te bekomen zjjn 1,per stuk. Aanwijzing des morgens 9 ure van den dag der besteding. Inlichtingen worden verstrekt door J. Wisse Jz. bouwkundige te Zaamslag. Hoe groot het algemeen wantrouwen in Engeland is, kan daaruit blijken, dat nu kolonel Everett te Parijs ziek is ge worden en de Niger-conferentie daardoor haar zitting voorloopig moet staken, de Petit Bleu terstond spreekt van een list van Engeland dat tijd wil winnen om zich in Afrika te versterken ten einde dan de onderhandelingen te kunnen af breken. P 's ik den vogel vang, die hier zoo even gevi. en heeft, zal ik hem aan den eersten boom 'astbinden, totdat wij veilig terug zijn. A 'es hangt van de verrassing at. Ik zou bij deze gelegenheid niet willen, dat iemand hen van onze komst ging ver wittigen. Ziet scherp toe, mannen door zoekt de struiken eenige van u moeten tusschen de boornen gaan, en goed rond zien. »Preston zeide Smith met veel nadruk na eenige overdenking, »ik zal mij bij uw troep voegen, n mijne manschappen als eene achterhoede onder uwe orders stellen echter op voorwaarde dat er geene wreed heden gepleegd worden. Oprecht gespro ken, ik heb mijne redenen doch van dit oogenblik af heb ik besloten, gezamenlijk met u te handelen. Hola, mannen 1 op houdt u gereed !c Kapitein Preston was spoedig ahder- maal op den oever, en de hand van den jongen Officier vattende, drukte hij die vriendschappelijk. „Ik vraag niet naar redenen, Smith 1 de uwe behoeft gij mij niet bloot te leggen het is genoeg, dat gjj een zoo edel voorbeeld van eendracht geeft. Ik verzeker u, dat ik al te geluk kig ben, u tot medgezel in deze zaak te De Fransche Kamer is, nadat de be- grooting van binnenlandsche zaken was afgehandeld, aan koophandel begonnen Daarbij werd behandeld een amendement om allen werklieden die een medaille hebben verworven, een pensioen van 100 frcs. toe te kennen. Eenerzijds werd dit voorstel bestreden door hec die meenen, dat alle oude werklieden aanspraak op pensioen hebben, anderzijds door hen die oordeelen dat deze gedeeltelijke pen-sio neering buiter. het kader der Legeuwoor- dige begrooting viel, Ten slotte werd het amendement met 347 tegen 137 stemmen verworpen. Scheuror-Kestner krijgt waarschijnlijk geen gewonnen spel. De belangstelling in de zaak Dreyfuss is ingezakt, zonder dat de man, op wiens streven ieders aan dacht was gericht, iets van belang uit richtte. En door zijn aarzelen en weifelen heeft hij den micbtigsten hefboom, den steun der openbare maening verloren. Met dien steun had hij met halve bewij zen meer kunnen uitrichten, dan nij nu met heele bewijzen zal kunnen, vooral omdat hij nu zijn gezag verspeeld heeftt en dat was een groote factor daar Scheu- rer als een ernstig degelijk man werd bo schouwd. Van daag of morgen zou de zaak nog te redden ZLjn. maar de strooming is beslist tegen dezen ondervoorzitter van den Sanaat wiens besliste verklaringen heel wat hadden doen verwachten. Onder de hand gaan bladen als l'Echo de Paris nieuwe bewijzen voor Dreyfuss' schuld oij'orengen, meest erbarmelijk ge leuter. De bekende socialistische leider Babel maakto, naar uit Berlijn aan de Köln. hebben, Ik erken uwe dapperheid, maar moet op nieuws verklaren, dat, in tochten van dezen aard, behoedzaamheid veel meer dan moed is.« Smith maakte eene lichte buiging op deze woorden, en antwoordde nietdoch zijn bleek gelaat kleurde, terwijl hij zich omkeerde, om de bewegingen der man schappen te bespoedigen. Kapitein Preston sprak er over met den eerleken Roelof, dat de boot daar niet van zelve kon gekomen zijn, en geen Indiaan zou zijne kano verlaten hebben, zonder haar op eene of andere wijze vast te ma ken of ze achter zich op te trekken, ten zij hij eensklaps de nadering van een vij and bespeurd had. Hij maakte hieruit Op, dat hunne eigene troepen den eige naar verjaagd hadden, en dat die persoon door toovernij had moeten ontkomen, of nog zeer nabij was. Roelof Giles nain geen deel aan het on derzoek, dat op Prestens ordeis dadelijk plaats greep maar stond met zijn rug te gen een boom de armen over elkander ge slagen terwijl een lichte glimlach vari tijd tot tijd over zijne ruwe trekken speeld-n. Hij scheen zoo met zijne eigene gedachten ingenomen, dat Kapitein Smith niet kon nalaten naar de reden zijner vroolijkheid te vragen. Roelot boog zich voorover, en fluisterde; „Hoor, Kapitein! ik kon nooit een geheim bewaren, en met u zou het onmogelijk zijn doch ik weet iets. Ter wijl wij de kromming der rivier omzeilden Zt. geseind wordt, voor 'oenige dagen „een agitatiereis" naar Bramen en Wil lemshaven, waar nij aan vergaderingen deelnam. Te Willemstnven wilde hij de keizerlijke mariue-werf bezoeken. Behels geestverwant Morisse had 't noodige ver zoek aan de 'administratie tot 't bezoek van werf, werkplaatsen en van hot oor logsschip Deutschland gedaan en het ge vraagd verlof gekregen. Toen echter de >Polizeiwachtmeisteivernam, dat Bebel medebezoeker was, beval hij een zijner ondergeschikten het verlof ten aanzien der werkplaatsen in te trekken. Morisse vroeg ot dit bevel tegen Bebel gericht was, het antwoord was, wij hebben daar voor onze redenen. Hierop zeide Bbbel, dat hij dau van het geheele bezoek afzag, want 't was een baleediging hem, volks vertegenwoordiger, te weigeren wat aan ieder particulier vergund wordt. Da be ambte maakte excuses, maar Bebel zeide „gij behoeft geen excuses te maken, want gij volgt uw bevelen op.« De Vo' warts zegt, dat Bebel over deze schending van een ïecht, dat den rijksdag toekomt, re kenschap van den minister zal eischen Nadat er vijf hoofdelijke stemmingen waren gehouden, kon de Oostenrijksche Rijksraad de beraadslaging voortzetten over het voorstel om het ministerie in staat van beschuldiging te stellen wegens het uitvaardigen van verordeningen en het gebruiken der talen. De vrijzinnige Duitschers spraken voor het voorstel. De beraadslaging over deze zaak werd af gebroken. De afgevaardigden van Piemont hebben di Rudini to Turijn een feestmaal aan ge boden. Men besloot geen staatkundige zag ik eene kleine boot en eene kleine ge daante er in, ik heb die voor eene vrouw aangezien, doch ik zeide niets, want ik dacht, het arme schepsel zou verschrikt genoeg zijn, als wij haar aan den boom vastbonden. Echter, dacht ik ik moest den Kapitein wat vernederen toen hjj zoo trotsch sprak doch ik wilde wel, dat ik gezwegen had. Maar! lij zullen haar niet vindenzij is klein genoeg om zich in een notendop te vei bergen.* Smith glimlachte „Bewaar uw eigen geheim, Gilesen ik zal het mijne be waren als zij ontkomt, zal het mij geen leed doen, dat iemand de tijding eeist gaat aankondigen. De arme ellendelingen zuilen alsdan niet onvoorbereid zijn en als zij achtergelaten wordtkan haar geen leed overkomen." De arme Meahmea begon te beven toen zij het kreupelhout boven hare schuilplaats op haar zwaar voelde drukken, hu de luide stemmen van do mannen van alle kanten hoordemaar zij hield zich stil, g°duldig de ruwe stooten der voorbij gaanden ver dragende, die. hoe ijverig zij ook de slrni ken doorzochten haar echter niet vonden. Eindelijk, na veel tijds hiermede zo-k ge bracht te hebben en hunne mislukte po gingen moede zijnde, keerden de mannen naar hunnen Aanvoerder terug, en Kapi tein Preston was zeer ontevreden over deze geheimzinnige ontkoming zoo als hij die noemde. Indien de eigenaar der kano hunne komst opgemerkt had, en voortga redevoeringen te boudeD, ten einde di Rudini niet in de noodzakelijkheid te bren gen de politiek aan te roeren. Men meende dat hel den piemier ongelegen zou komen verklaringen af te leggen, hetgeen niet bevorderlijk zou zijn aan het doel der bijeenkomst de afgevaardigden tot elkan der te brengeD en misverstand te doen verdwijnen. De rechtbank te Liegnitz (Pruisen) ver oordeelde den huiseigenaar Neumann uit Kotzenau ter zake van zware majesteits schennis begaan toen hij op een partijtje in zijn eigen huis aan een paar vrienden gegeven, in beschonken toestand vorkeer i, tot een jaar gevangenisstraf. De Kölniscne Zeitung, dit vonnis ver meldende, voegt er aan toe Het ware wellicht beter op dergelijke zaken geen acht te geven. Zou het met nog beter zijn majesteits schennis heelemaal niet strafbaar te ma ken, tenzij deze in het openbaar plaats heeft De Berlijnsche politie ontbond Donderdag avond oen door 800 personen bijgewoonde anarchistische vergadering, lot herdenking van de martelaren van Chicago, De Europeesche admiraals hebben, lui- dens een telegram van de Times, aan den voorzitter van de Kietnnzer nationale vergadering de ontvangst bericht van de motie betreffende het zelfbestuur. Zjj hebben echter het beantwoorden van dit stuk uitgesteld tot na de aankomst van den nieuwen gouverneur. Vorst Ferdinand kornt hoe langer zoo meer tusschen drie vuren den Czaar, die de landverraders een eervolle plaats in het leger wil zien innemen, het leger gaan was, om er bericht van te geven, was het van het grootste belang voor hen te vertrekken en hunnen weg naar bet dorp van den wijdberoemden Oneydi te vervolgen. Aldus, na den stand van de zon te hebben waargenomen, trachtten zij westwaarts te gaan, en begonnen hnnnen tocht door de doolhoven van het woud. Toen alles .stil werd, en zp het gekraak der gevallene takken niet langer hoorde, verliet Meahmee bevende hare schuilplaats en naderde voorzichtig de plek, waar zij hare kano gelalen had doch waagde het niet er in te gaan, voordat de drie booten nu schaars bemand verdwenen waren, en Wachtte g-duld;g, totdat het g-duid der riemen opgehouden had too i met een diepen zacht, beklom zjj het broze vaar tuig, en roeide met een bezwaard hart, naar het Indiaansch:i dorp terug. Oneyda had vuur gevat op de vonk, welke de onschulldige Alice, in hare kin derlijke drift en gramschap, tegen de jon gelieden in zijn gemoed geworpen had zij behoefden juist niet te doen al wat zij verkozen, en hij, had zich niet om hen te bekommeren, Wordt vercolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1