Binnenland. (icmcngd Nieuws. Mea beweert dat de Mogendheden de zaak laten rusten tot na bet sluiten van den vrede. Van Kreta hoort men de laatste dagen niet veel. Zondag werd in de Kamp der Kretenzers een plechtige mis gecelebreerd, waarbij de president en de afgevaardigden der nationale vergadering tegenwoordig waren. Onder luide toejuichingen en salvo's werd de vlag van Kreta gebeschen, De Europeesche commandanten protes teerden daartegen, iets waarvoor de Kre tenzers ijselijk bang zijn. Rhodes wil den nieuwen spoorweg maar terstond tot den Zambesi verlengen. Daar heeten rijke kolenmijnen te zjjn. Aan Mr. W. A. van Hoek is, met 15 November, op zjjn veizoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van waar nemend Rijksadvocaat in de provincie Zeeland, onder dankbetuiging vooi de door üem in die betrekking bewezen diensten. Er is door den minister van bin- nenlandsche zaken een circulaire gericht aan de Gedeputeerde Staten der provin ciën ter zake van de regeling van den hoofdelijken omslag. Zooals men weet. mag ze niet meer progressief zjjn en mag alleen een gelijk bedrag bij alle aanslagen worden afgetrokken. De gemeenten heb ben tot 1 Januari 1901 tijd om de be staande verordeningen met dat voorschrift in overeenstemming te brengen. De minister Van Houten heeft nog in de laatste dagen, van zijn bestuur een circulaire uitgevaardigd, waarin er op werd aangedrongen die regeling ter band te nemen. In het nu verzonden schrjjven verzoekt de minister Borgesius in staat te worden gesteld om een antwoord te geven op de vraag, welke invloed de invoering van een hoofdelijken omslag vol gens de nieuwe regeling van art. 243 zal uitoefenen in verschillende gemeenten. Om daartoe te geraken, verzoekt hy hem zoo spoedig mogeljjk op te geven die ge meenten, waar de nieuwe regeling in den hoofdelijken omslag een aanmerkelijke wijziging zal brengen. >Het. zal wel onnoodig zijn u er aaD te herinoeien, aldus besluit de minister, dat dit vooral die gemeenten zjjn waar 1. bij een sterke progressie de bestaande belasting voor een belangrijk deel door de meest gegoede ingezetenen wordt ge- diagen 2. do uitkeering uit 's rijks schat kist door de herzioniog van dit laar, niet of weinig zal worden verhoogd. Het ligt in mijn plan, zoodra ik die op gaven heb ontvangen, in die gemeenten of althans in eonige dier gemeenten een onderzoek te doen instellen hoe de wer king j;van den nieuwen hoofdelijken om slag zal zijn. Met het oog daaiop zal het mjj aange naam zijn tevens van uw college te ver nemen, in welke der door u aangewezen gemeenten een dergelijk onderzoek tot de minste bezwaren aanleiding zal geven.* AXEL, den 12 November 1897. Gisterenavond werd alhier ten huize van J. J. Lauwens eene vergadering ge ouden van honoraire loden van bet fanfaren-ge zelschap „Concordia", tot het doen der rekening over het afgeloopen vereenigings- jaar, benoemen van een bestuur wegens periodieke aftreding van het huidige en het balloteeren van honoraire leden. De voorzitter, de heer Van Ruijven, gaf na opening der vergadering een kort ver slag van hetgeen met de vereeniging is voorgevallen, waaruit bleek, dat het afge loopen jaar zich door geen bijzonderheden heelt gekenmerkt, dat het aantal hono raire leden stationair blijft en dat de vereeniging, hoewel ze niet rijk is, toch het hoofd boven kan houden, wat in den tegenwoordigen tijd wel reden tot dank baarheid geeft. Verblijdend is het, dat het aantal werkende leden toeneemt en év in don laatstee tjjd. dank zij de voort varondheid en den takt van den directeur, nieuw bloed in de vereeniging is geko men, waarvan alles goeds mag verwacht worden. De ïekening werd na onderzoek goed gekeurd in ontvang bedragende 201.89 en in uitgaaf 170.38, alzoo met een batig saldo van ƒ31.51. De bestuursleden werden allen dadeljjk herkozen, de heeren Lamaitre, Van Wie meersch en De Maat met 16 en de heeren Van Ruijven, Verbruggen, Van Dixhoorn en Kaïijsso met 15 stemmen; de heer Koole verkreeg 2 stemmen en de heeren Van Vessem en Groothaert elk 1 stem. De gecozenen, voor zoover tegenwoor dig, verklaarden hunne herbenoeming te aanvaarden. Bjj monde van den voorzitter werd de vergadering dank gezegd voor dit her nieuwd bewjjs van vertrouwen en de ver zekering gegeven, dat het bestuur zal voortgaan op den ingeslagen weg, om Concoidia steeds meer en meer aan het goede doel te doen beantwoorden. Daania bad ballotage plaats voor hono raire leden, wier aantal thans 65 bedraagt. Het aantal werkende leden is op het oogenblik 30. De vergadering werl hierop na omvraag door den voorzitter gesloten onder dank zegging aan de aanwezigen voor hunne helangstjlliug en met de opwekking aan alle vrienden van Concordia om te trach ten het aantal dier vrienden zooveel mo gelijk te doen toenemen. Wij kunnen niet nalaten aan dit ver slag nog een enkel woord toe te voegen. Het is bij de openbare uitvoeringen dik wijls erg vol op onze markt, waaruit mag worden opgemaakt, dat die uitvoe ringen in den smaak van het publiek vallen. Maai onder dit publiek loopen zoovelen rond, die wel gaarne eens komen luisteren maar meeh niet elpen Concordam stand te houden, al laat hun Snancieele positie dit ook toe. Mogen wij dezulken even aansporen Concordia met een jaar lijksche bijdrage te gedonken Hel ge zelschap kan de dubbeltjes goed gebruiken. - Dinsdagmorgen reed de vrachtrjjder Vermeulen van Philippine met paard en wagen naar Ter Neuzen. Dicht bij Ter Neuzen verschrok het paard van eene aan 't werk zjjnde baggermachine en liep den steilen kant af de watergang in. De vrouw van V. die in den wagen zat, sprong er uit, viel en kreeg een wiel ov6r het lichaam, terwjjl V. met paard en wagen in de waterleiding terecht kwam. Een massa bootwerkers, die h6t ongeluk aan de overzijde van het kanaal bemerkten, spoedden zich in sloepen en bootjes naar de plaats van bet ongeluk en hielpee met vei eende krachten het geheele zaakje .veer op den kant. De vraebtryder, zijn vrouw, alsook het paard hebben zich allen nog al bezeerd, terwijl aan het voertuig eveneens schade is geleden. Bjj gelegenheid der Woensdag te Ter Neuzen gehouden paarden- en vee markt waren aangevoerd 20 paaiden, 2 stieren, 12 ossen, 61 ko-ien, 30 kalveren en 166 varkens. De uitgeloofde premiën werden toege kend als volgt voor oen schoousten dek hengst van minstens 2 jaar oud 5, aan A. de Kraker te Zaaraslag voor het schoonste ruinpaard van minstens 2 jaar oud, le premie ƒ4, aan Jan de Feijter te Ter Neuzen, 2e prerr.ie 2, niet aanwezig voor het schoonste merriepaard van min stens 2 jaar oudj le premie 5, aan wed. H. Woltert, 2» premie 2, aan Jan de Feijter beiden te Ter Neuzen voor het schoonste jongpaard tusschen 1 en 2 jaar oud, le premie 4, aan J. P. Scheele te Ter Neuzen, 2e premie 2, aan denzelfde voor het schoonste veulen beneden het jaar, f 4. aan Jan de Feijter te Ter Neu zen voor het grootste getal paarden van één eigenaar, f 4, aan L. Bareman te Hoekvoor den schoonsten springstier minstens één jaar oud, 5, aan E. A. Ysebaert te Ter Neuzen voor het schoon ste stuk ruudvee (stieren uitgezonderd) ter markt g»bracht uit de kantons Hulst en Ter Neuzen, le premie 4, aan H. Har- tog, 2e premie 2, aan P. de Fejjter Jacz. beiden te Ter Neuzen voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aan gevoerd, le premie 4, aan P. Baecke te Assenede, 2e premie 2, aan denzelfde voor de beste baatgevende of kalfdragende koe, le premie ƒ5. aan P. Baecke, te Assenede, 2e premie 2, aan denzelfde voor het schoonste rund van 1 tot 2 jaar oud, 4, aan H. Hartog te Ter Neuzen voor het schoonste kalf van tot 1 jaar oud, 3, aan K. Broekhoven te Ter Neu zen; voor het vetste stuk rundvee (stieren uitgezonderd) 5 aan Joh. Dekker te Hoekvoor het grootste getal rundvee van één eigenaar 4, aan E. A Ysebaart te Ter Neuzen voor het grootste getal schapen (boven de 3 stuks) van één eige naar. 3, niet aanwezigvoor het groot ste getal varkens (boven de 6 Stuks) vau één eigenaar, 2, aan wed. Nuijtens te IJzendijke voor idem (boven de 25 stuks,) 5, aan J. de Mejj te Zuiddorpe. Naar men ons mededeelde was de handel in rundvee levendig, en werd nimmer zoo veel vee omgezetvarkens vonden als naar gewoonte gretig koopers. Tem. Ct. Naar aanleiding van het besluit var. den Raad van Teineuzen om geen f 75 subsidie meer te geven aan bet mu ziekgezelschap Apollo is op een Dins dag avond gehouden vergadering besloten te trachten in dat gemis te voorziendoor verhoogde bijdragen van de leden. Door een contribuëerend lid was reeds een verhoogde jaarlijksche bijdrage toe gezegd, terwijl de directeur er genoegen mede nam, dat zijn salaris van ƒ100 wordt gebraent op 75. Het raadslid, de heer Moes, had den voorzitter van nee gezelschap, ookmamens zijn mede-lid den beer Joz. de Feijter, toegezegd contribuSjrend lid te willen wor den, ondei voorwaarde dat geen muziek op Zondag zou worden gegeven. Dit aan bod op die voorwaurde bad do voorzitter echter niet gemeend te kunDen accep teeren en de vergadeiing gaf blijk het daarin met hem eens te zijn. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangebracht11 stieren, 75 ossen, 108 koeien en vaarzen en 20 schapen, samen 214 dieren. Door de talrijke opkomst der slagers werd al het vee vlug en aan goede prijzen verkocht. De heer D. J. Domela Nieuwenhuis predikant te Ostende, heeft voor de toe- zegging van beroep naar de Ned. Heiv. gemeente te Sas van Gent bedankt. De herbergier C. S., te Koewacht lag Zondagnacht rustig te slapen, eens klaps werd hij uit zijn slaap gestoord door het verbrijzelen van veusterruiten. Een paar luidjes vonden er hun vermaak in de vensterruiten met een boonstaak, die zij op het hof gevonden hadden, stuk te stooten. In een oogwenk was de man uit de veeren en zag, buiten komende, twee personen haastig de vlucht nemen. Hij achtervolg le ze, tot hij ze herkend had en keerde toen terug. Een zestal glazen hadden de belhamels stukgestooten. Daar vóór eenigen tjjd in dat zelfde huis ook vensterruiten waren verbrjjzeld, denkt men aan eene wraak oefening en is het gelukkig, dat de daders nu bekend zijn, die nu wel niet aan d hand der gerechtigheid zullen ontsnappen. Zondag j. 1. gaf de Rederijkerskamer te Koewacht haar eerste conceit in dit saisoen. Alle stukken werden goed afge speeld, tfn vooral de duo »Wullem en Siene van Krabben dieke,* die gezongen werd door de heeren Eug. Baert en D. Meert, zette alle lachspieren in beweging. De opkomst der vreemdelingen was tal rijk, een groot gedeelte der zangvereenigirig van Stekene was gekomen, en hebben dan ook een paar nummers gezongen, en tot slot het volkslied »Wien Neêrlands bloed* enzhetgeen door iedereen werd toege juicht. In de heden gehouden vergadering van de Staten onzer provincie is met 28 tegen 15 stemmen besloten tot het aan schaffen van eene nieuwe boot voor den dienst op de Westerschelde. PREDIKBEURTEN TE AXKL Zondag 14 November 1897. Ned. Here. Gemeente. Vm 9^2 ure Loeskeik. Nam. 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kaptejjn, Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. A. Stejjling. Nam. 2 ure Ds. A. Steijling. Blijkens berichten' door de Turf- en Steenindusti ie uil Beigie outvangen, is de schade, dezen zomer aan de industrie toe gebracht, aanmerkelijk grooter dan men gemeend heeft. Millioenen steeuen zijs bij de eerste overstrooming vernield, terwijl door de daaropvolgende overvloedige regens vele fabrieken weken lang niet hebben kunnen werken. Voor de groote werken in Belgie, b.v. aan de kaden te Antwerpen, waaraan pl.m. 280,000,000 Boomsche steenen zul len woiden verwerkt, behalve 80.000 kilo grindbeton, aan de havenwerken voor Biugge en het verbreede kanaal van Brus sel naar zee, zyn ook de eerste jaren mil lioenen steenen noodig, terwijl de voor raden, evenais in Holland, dit najaar goed zijn weggeladen in Belgie verwacht men hoogere prijzen. Hoeveel militaire manoeuvres in Duitschland kosten, blijkt wel uit het feit, dat alleen in den kreitz Hanau aan schade vergoeding voor te veld staande gewassen 490,000 Mark, ongeveer 294,000 wordt uitbetaald. Op de kermis te Wiesenheim, bij Andernach, is een koorddanseres van het koord 9n doodgevallen. Zjj was nog slechts 18 jaren oud. Toen hedenmorgen te halftwaalf de trein van Vlissingen te Roozendaal binnenkwam gingen de reizigers voor de richting Amsterdam achter den trein orn daar de overweg bezet was. Verscheid6nen hadden dit reeds met goed gevolg gedaan doch opeens zag een dame den trein ach teruitgaan, Zeker zou zij verpletterd ge worden zijn, indien niet de portier J. Beens haar van tusschen de rails op het perron had gewoipen met groot gevaar var. zijn eigen levon. In hot Gortstraatje te 's Gravenhage, is de modewinkel „Magneet" geheel uit gebrand. De bewoners vrouw, twee zeer jonge kinderen, en eeu dienstbode die reeds ter mste lagen, werden door hel rumoer gewokt, doch zagen zich toen reeds door rook en vlammen den toegang naar be naden afgesneden, Een der ouron redde hen over een plat aan de achterzijde van het perceel. De eigenaar zelf was naar Duitschland. De brandweer heeft groot gevaar voor de naaste omgeving voor komen, Te Zwolle werd ongeveer een half jaar geloden door den commissaris van politie de aandacht gevestigd op zekeren J A. van der Vegt, uit Kampen, van beroep slager, die met zijne stokdoove moeder te Zwolle was komen wonen (in de üeventerstraat L 410,) en die ver schillende kooplieden koopwaren bestelde en kocht, zonder te betalen. Wanneer de creditéüren hem wilden bezoeken was hij gewoonlijk niet thuis zijne doove moeder vei stond niemand en wist van niets.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2