Zaterdag 13 November 1897. 13e Ja Aanbesteding. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li-Vlaanderen F. DIELEMAN, AXEL. Buitenlui (1. «S FEUILLETON. EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. I :iV Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzondert. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naai- olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente Axel, zullen op Dinsdag den 23 November, des voormiddags ten 11 ure ten raadbuize, trachten aantebesteden Het afbreken van het be staande en het bouwen van een nieuw BRANDSPUIT HUIS, op de mirkt te Axel, met bij levering der daarvoor benoodigde bouwstoffen. Alleen de insc'arijvingsbiljatten van in woners der gemeente Axel komen in aan merking. Bestek en teekening liggen ter inzage op de gemeente-secretarie; alwaar ook afschriften van het bestek te bekomen zjjn a 1,— per stuk. Aanwijzing des morgens 9 ure van den dag der bestediDg. Inlichtingen worden verstrekt door J. Wisse Jz. bouwkundige te Zaamslag. Het nieuwe zittingjaar der Belgische kamer is Dinsdag zonder eenige plechtig heid geopend. Beernaert, die nu heuscb zou aftreden, heeft zich weer laten ver bidden, en nam de benoeming tot voor zitter, met 75 stemmen tegen 28 blanco's aan. Ie onder-voorzitter werd Snoy en 2e onder-voorzitter Da Sadeleer. Het einde der zitting kenmerkte zich door een hef tig incident. De afhangende takken van een bnorn overschaduwden haar gedeeltelijk, en zij hoopte aldus aan hunne opmerkzaamheid te ontkomen zij gevoelde dat het moeie- lijk zou zijn verder te gaan en daarom hield zij zich stil, uit hare schuilplaats de groep gadeslaande. Zij bleven liggen, en het volk kwam t" zamen, om te raad plegen, waarschijnlijk in de grootste ver legenheid zijnde. Eenigen stonden over eind eu onderzochten de beide oevers der rivier, zekerlijk om eene landingplaats te zoeken. Zij kozen die, door Meahmee ingenomen, wier schrik hevig was, toen zij zag, dat zij naar haar toe stuurden. Met de vlugheid eener hinde sprong zij uit de kano, bereikte den oever zoo stil, dat zij door de driftige vreemdelingen niet gehoord werd, daar hunne oplettendheid gevestigd was op de ledige kano, die schommelde en dreunde van den stoot, dien zij haar gege ven had doch Meih mee werd niet outdekt. Zij drong zich in het kreupelhout, dat gewoonlijk aan de boorden der wouden bij het water, hoe wel minder in het hinuenste der bossehen gevonden wordt, en verborg zich door neder te bukken; en na deze schuilplaats b>- reikt te hebben, durfde zij nauwelijks Anseele werd door een heleedigeuden uitroep gestoord in zijn toelichting van een interpellatie waarna een ander het lid, dat in de rede viel, een ellendeling noemde. Het getwist werd zoo groot, dat Beernaert de zitting ophief. In de couloirs werd de strijd voortgezet. Volgens de Rnforrae heeft men elkander daar zelfs met de vuist geslagen. De Fransche regeering kreeg eindelijk kennis dat twee kamerleden Castelain en Mirman haar over de zaak Dreyfuss zullen interpelleeren. De minister van oorlog deelde in den ministerraad mede dat de kapitein Dreyfuss op regelmatige en rechtvaardige wijze door den krijgsraad is veroordeeld. Het vonnis kan niet wor den herzien dan volgens de bepalingen der wet, in geval een tijdens de eerste behandeling der zaak onbekend feit zich voordoet of onbekend stuk wordt over gelegd, dat de onschuld van den veroor deelde aan het licht brengt, Daar den minister van justitie geen enkel feit is medegedeeld of stuk is voorgelegd, kan de regeering niet anders dan zorgen voor de blijvende tenuitvoerlegging van het vonnis. In deze mededeeiing komt een uitdruk king voor welke de geheelezaakbeheerscbt en wel de mededeeiing dat D'-eyfuss op regelmatige wijze is veroordeeld. Dat nu wordt door een groot deel der Parijsche pers brutaal weg ontkend en door een ander deel betwijfeld. Men haalt zelfs het oordeel aan van een officier, die lid van den krijgsraad was, en die erkend heeft dat de bewijzen eerst in de raadkamer verschaft zijn. Deze beschuldiging is zoo ernstig en ademhalen. Zij. vernam weldra de stemmen der vreemdelingen, en haar oor ving vele woorden op. met welke Philip en Alice haar gemjenzaam gemaakt haddenen hieruit begreep zij, dat het Engelschen waren. Vreeselijke vooronderstellingen rezen in hare onrustige verbeelding op; de bleeke aangezichten waren gewapend in deze wildernissen gekomen. Wat kon den zij anders komen zoeken, dan het bloed haars volks? De groep in de voorste boot had de zelve verlaten, en den naasten oever van dan steilen kant der rivier bereikt heb bende, begonnen zij de plaats te verkennen waarna er een terug keerde, om den an deren, die in de boot gebleven waren, ver slag te doen. Er is geen pad te vinden, en het bosch is ontoegankelijk wij zouden beter doen, lager or hoog*r op, iets te beproeven, liet is hier veel te steil, het lagere land zal beter gaan," zeide er een. »Neen,« zeide een ander, terwijl hij sprak, den steilen oever afspringend-, „ieder, die, iets van de Indische jacht weet. kan er zeker van zijn, dat een open spoor het slechtste is, dat wij kiezen kun nan volg de rivier als gij wilt, Kapitein Smith 1 ik houd het woud, en zal mijne kans waarnemen met de eerste prooi „Wij zoeken naar dappere lieden, meii- schelyke wezens, Kapitein Preston 1 en naar geene buffels of herten,* antwoord- voor den regeering en voor de krijgsraad zoo beleedigend, dat men zich moet af vragen, waarom de regeering dan al die bladen niet doet vervolgen. De Matin spreekt in de ziak van Drey fus« een woord, dat in Frankrijk weer klink verdient te vinden. Het blad meent dat het tijd is dat Scheurer-Kestner met zijn bewijzen voor de onschuld voor dan dag komt en de regeering de bewijzen voor de schuld van dsn veroordeelde open- biar maakt. Voor Duitschland behoeft de regeering niet bezorgd te zijn dat land zal Frankrijk niet den ooriog verklaren omdat het een Dnitscben spion onscha delijk maakte; Fnokrijk houdt er in Duitschland ook spiounen op na. Als Duitsc'iUni den ooriog wil, dan beeft bet buiten de zaak-Drajfuss voor wendsels genoeg, om dien te verklaren Te Parijs ki'9ag men kennis van de komst van een groot aantal anarchisten meerendeels Spanj tarden. Men houdt aan de grenzen nauwlettend toezicht, en zal de ongewonschte gasten bij hun aankomst uit het land zetten. Een gedeelte hunner, en wel zij die reeds vroeger uitgezet wer den, zullen vervolgd worden. In een van de volkswijken van Parijs zal men een dierentemmer candi- daat voor de kamsr stellen. Jammer dat de Oostenrijksche kiezers nog niet op de gedachte zijn gekomen want daar valt vooral in de kamer veel te temmen. De secretaris van de Engelsche machi newerkers heeft opeen vergadenng me degedeeld, dat de patroons eerlang alle trade-unions uit het land tegenover zich zullen zien. De werklieden in de Britsche katoen de de eerste spreker trotsch, »en ik laat het aan onze vrienden in de booten, over te beslissen, of mijne dan Wel uwe handel wjjze die van een soldaat isdoor dc bosschen te sluipen, of op eau open spoor te gaan, alwaar men goed voordeel van den grond kan hebben.* „Maar ik ben niet hier, ora van u mijne eerste les in den Indiaanschen krijg te ontvangen, dappere Kapitein! hoow-l ik er niet aan twijfel, ot uwe krijgskunst is zeer menschelyk. Doch laat over de zaak gestemd worden de vrijwilligers van onzen troep zullen beslissen.* Een derde Officier rees nu van den achtersteven van eene der booten op. „M jne meening is deze," zeide hij »verdeelen wij ons gij, Kapitein 1 vervolg uw tocht door het boschen Kapitein Smith en ik zullen aan land gaan op een punt dat g j ons zult aan vijzen, oostelijk of westelijk van deze plaats van waar wij ons binnens lands met vereenigan kun nen. Mogelijk vinden wij dan ook onze vrienden de Dahwyotts. die rends lang onderweg mo>sten zijn om ons te ont moeten dit verwondert my Vertrouw de Dahwyotts, die elleudi gen 1 Ik zal den eersten, d.e ons eene dienst zal bewyzen, zeer verplicht zijn. Zoo als gij zegt, Ma>c wij zullen ons ver deelen neem gy en Smith de westelijke richting ik zal eenige dappere knapeu door het bosch leiden naar de rooie, steile klip die gij daar over den stroom zult zien nijverheid besloten in de loonkwestie een scheidsgerecht te aanvaarden. In den Oostenrijkschen Rijksraad was het Maandag bijna zoo kalm als men wonsc.hen kon. Maar de omstanders kon den moeilijk weten dat de rede van 6 uur, door een lid der oppositie gehouden, geen ander doel had. dan te beletten dat de begrootingscommissie vergaderde, om bet vergelijk te behandelen. Daarin is men warkeljjk geslaagd. Velen zullen zicb nog de gruwelijke vervolgingen herinneren, waaraan even een kwarteeuw geleden de Joden in Roe menie bloot stonden. In dien toestand is zeker veel verbetering gekomen, maar toch woidon do Joden, die sinds 8 eeuwen het lmd bewonen, niet als staatsburgers beschouwd. En bet schijnt dat men nog verre is van hun gelijkstelling met de andere Roemenen. Nu de Joden het feit dat zij tot militairen dienst verplicht zijn aanvoeren als een aanspruk op bur gerechten wilde de regeering hen van den militairen dienst vrijstellen tegen betaling .'an een bijzondere belasting, zoodat ge lijkheid van plichten niet moer zou kun nen worden ingeroepen ais argument voor gelijkheid van rechten. Reeds was een wetsontwerp in dien geest aangekondigd, toen de minister van oorlog zich tegeu dezen maatregel ver klaarde, welke het leger 30,000 man zou kosten. Kolonel Schafer, over wiens benoeming tot gouverneur van Kreta men nog altijd niets zekers hoort, is naai Luxanberg teruggekeerd, na te Weeneo en te Parijs verschillende staatslieden te hebben ge sproken. hangen. Doch deokt, Heeren 1 dat het een toeval zal zijn als men u op de ri vier niet ziet als zich slechts een blad be weegt, moet gij naar den oever terug trekken. Voor morgen, vrees ik, zullen wij niets uitgericht hebben. Volgt ray, mannen 1 wij moeten niet dalen 1" »Ja, ja riep eene forsche stem vau beneden »gy hebt gelijk, Kapitein 1 en in dien ooit een spreekwoord waar was. is liet dit laat den dief den dief ratten. Heerendaar is Kapitein Preston, die voor morgan al de dorpen zal verbrand hebben, juist zoo als de roods booswich ten niet lang geleden de Fair Meadows deden, en daar terwijl gy hebt staan pra ten heb ik rondgezien, zeg ik u, en ik ge loof dat wij al iets gevangen hebben. Ia het wel denkbaar dat die kano daar in dien verscholen hoek alleen is gekomen Het is mij klaar dat hier handen en voe ten geweest zijn eu het kleine ding school melt nog, alsof het plotseling aan zijne eigene zorg ls overgelateu.* „Goed gezegd, Roelot Giles!* riep Pre ston, „en wij moeten er miar meteen naar zien gij zijt een slimme knaap, mot al uwe onbeschaamdheid. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1