Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Marktberichten. toekenning van liet recht am beide par tijen, of aan hunne gemachtigden, om bij die weging tegenwoordig te zijn. Aan beide partijen worde het recht toe gekend om de te gebruiken weegtoestellen door deskundigen te doen onderzoeken. Weging en daarna tarreering ter plaatse waar de beten moeten geladen warden in waggon of schip zonder naweging of natarreering aan de fabriek. Overlading in waggon of schip voor rekening van den verkooper. Bii gebiek van waggon of schip wordt den verkooper eone plaats aangewezen, in de nabijheid van de plaats, op welke anders in waggon of schip geladen zou worden, waar de verkooper zijne beten behoorlijk kan opstapelen. Dat opstapelen blijft voor rekening van den verkooper alle verdere kosten, alle verdere risico is voor den kooper De verkooper is gehouden te leveren binnen het tijdperk van 15 September tot 20 November. Bij levering in September tot een be drag van 5000 klg. per gecontracteeide hectare zal de vei kooper eene vergoeding ODtvangen van 10 cent voor eiken dag vroeger dan 1 October, en per 1000 kilogr. De kooper moet drie vierde van den beteDoogst voor lo November in ontvangst nemen de verkooper heeft het recht om na lo November het overblijvende vierde deel zoo spoedig te leveren als hij kan. Na 20 November behoeft de kooper geene beten meer te aanvaarden, De kooner levert op de gewone voor waarden het zaad, maar ia verplicht de beten, die van het door ham geleverde zaad voortkomen, te aanvaarden onver schillig van welk gehalte zij zijn. De kooper heeft te aller» tijde het recht om op het land te gaan voor hetwelk men met hem gecontracteerd heelt, om te onderzoeken of to doen onderzoeken, of de gegeven grootte overeenkomt met de waarheid, of het gezonden zaad gebruikt wordt, enz. De bepalingen omtrent het voorschot en de terugbetaling daarvan blijven onver anderd. De afrekening heeft plaats binnen de 14 dagen na de laatste levering, Voor iedere week latei betaalt de fabrikant eene vast te stellen boete ten 100. Al deze bepalingen, die telkens, naeer» roor een toegelicht te zijn, besproken werden en meostal ongewijzigd, soms ook geamendeerd met algemeene stemmen werden aangenomen, zuilen in het ont werp-overeenkomst ./orden opgenomen om aan het oordeel der reeds genoemde vergaderingen t9 worden onderworpen. Algemeen was men van oordeel, dat contracten op gehalte de eenige goeie waren; willen alle landbouwers hun voor deel behartigen, dan moeten zij alle an dere overeenkomsten weigeren, maar de heer Vorsterman van Oyen wees daar op met nadruk er zijn rentmeesters, die de boeren onder hun beheer dwingen, deze kunnen dus)onmogelijk medewerken nm het groote doel te bereiken. Toch mag dit Diet uit het oog worden terloren, en daarom moest uit het oude contract de bepaling verdwijnen, dat bij, die met eene of andere fabriek gecontrac teerd had. geene overeenkomst op gehalte met eene andere fabriek mag siuiteo. Alleu waren van meeni'ng, dat den verkooper, wanneer hg aan de verplichtingen van het contract voldeed, volstrekt niet mocht belet worden ook met anderen eene over eenkomst te sluiten, teneinde op deze wijz9 te kunnen onderzoeken, welke wijze van handelen de Voordeeligste is. Een voorstel van den heer Vorsterman van Oyen om den verkooper het recht te geven eigen zaad te gebruiken, mits de baten alsdan een vast testellen minimum suikergehalte moesten bezitten, werd min der doelmatig gekeurd. Intusschen was de tijd van scheiden aangebroken. De tram riep.de afgevaar digden uit Belgie huiswaarts Na een kort woord van dank waarbij de voorzitter de hoop uitdrukte, uat deze bijeenkomst mocht voeren tot eene goede algemeene overeenkomst sloot hg de vergidering. {W. v, Z.-VI, W. D.) AXEL, den 9 November 1897. Vrijdag had alhier ten overstaan van den Notaris P. Dregroans en ten verzoeke van de Erven Ebrina Zegers weduwe van Jan Verstraten de verkoop plaats van 1. 89 aren 70 centiaren bouwland gelegen in den Buthpolder. Kooper hier\an werd de heer L. de Feijter Jz., landbouwer te Axel, voor 1190 per 44 aren 56 centiaren en 2. 88 aren bouwland gelegen in den Buthdolder. Kooper hiervan werd de lieer P. de Feijtei Lz., landbouwer te Axel, voor i06ü per 44 aren 56 centiaren. Zaterdag werd van wege het Nederl. Rundvee-Stamboek alhier eene keuring gehouden voor stieren, die minstens 2 breede tanden hadden (2 jaar oud.) 3 stieren werden aangebracht waarvan een niet in aanmerking kwam De bekroningen worden later bekend gemaakt. Tot hoofd der openbare school te Kruisdijk, gem. Groede is benoemd de heer C P. Geelboedt te Zaamslag. Tot kommies 4e kl. bij 's rijks be lastingen is benoemd C. L. Vervaeck te Rilland-Bith, wien als standplaats Sas van Gent is aangewezen, Bevorderd zijn tot de 3e kl, de kommiezen 4e klasse L. Michielsen en I. F. Eckebus, resp, te Sluis en Hontenisse. Zondagmiddag vergaderden te Ter neuzen de besturen der liberale kiesver eenigingen in Zeeuwscn-Vlaanderen's Oos te-lijk deel. In deze vergadering werd de centrale liberale kiesvereeniging geconstitueerd. Zij heeft als baar program aangenomen het piogiam der Liberale Unie, zonder zich echter bij de Unie aan te sluiten. De vereeniging zal candididaten stellen voor de verkiezing van een lid der Tweede kamer (district Oostburg) er» van leden voor de Provinciale staten (district Hulst). Tevens zal de vereeniging propaganda maken voor bare beginselen. Het bestuur dezer centrale vereeniging bestaat uit de heeren J. C. M. Hartman te Zaamslag, voorzitter P. J. Versluis en C. J. Dhont te Terneuzen. L. J Geelhoedt te Zaamslag. penningmeester en N. J. Harte te Terneuzen, secretaris. (M. Ct.) In de St. Crt. van Zondag en Maan dag is opgenomen een staat van de ver deeling van hot rijk in schattingsdistricten voor de werkzaamneden der herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen, met aanwijzing van de hoofdplaats van elk distiict en van de kadastrale gemeenten, afdeelingen of sec tien, tot elk district behoorende. De provincie Zeeland is verdeeld in diie districten Middelburg Goes, en Zierikzee. Tot Middelourg behooren Aagtekerke, Aardenburg, St. Aona ter Muiden (burg. gem. Sluis), Arnemuiden, Biervliet, Big- gekeike, Breskens, Cadzand, Domburg, Eedo, Gapinge, (burg. gem. Vrouwepoider), Grgpskuke, Groede, Heillo, (burg. gem. Sluis), Hoofdplaat, IJzendgke, Klevers- kerke, (burg. geir». Arnemuiden), Koude keike, St. Kruis, St. Laurens, Meliskerke, Middelburg. Nieuw en St.J osland, Niew vliet, Oost- on West-Soubuig, Oosturg, Oostkapelie. Retranchement. Ritthem, Schoondijke, Serooskerke (Walcheren). Sluis, Veere, Vlissingen, Vrouwepolder, Waierlandkerkje Westkapelle, Zouteland en Zuidzande. Tot Goes behoorecAxel, Baarland, B irssele, Boschkapelle, Clinge, Driewegen, Eilewoutsdijk, Fort Bath burg. gem. Ril land-Bath), Goes, Graauw, 's Gravenpolder 's Heer Abtskerko, 'sHeer Arendskerke, 's Heer Hendrikskinderen, (burg. gom. 's Heer Arendskerke,) 's H»erenhoek, Hein kenszanil, Hengstdijk, Hoedekenskerke, Hoek, Hontenisse, Hulst, Yerseke, St. •Jansteen, Kapelie, Kittendijke. Kloetinge, Koewacht, Krabbendijke, Kruiningen, Neu zen, Ni;,se O sehisso, O. d, lande, Overslag, üvezaodo, Philippine, Rilland, Sas van Gent, Schoie, Stoppeldijk, Waarde, We- mbldinge, Wastdorpe, Woifaartsdijk, Zaamslag en Zuidöorpe. Tot Zierikzee behooren St. Annaland, Bommenede, (burg. gem. Zonnemaire), Brouwershaven, Bruinisse, Burgh Colijns plaat, Dnjschor, Duivendijke. Eikerzee Ellemeet, Haamstede, Cats, Kerkwerve, Cortgene, St. Maartensdijk, Nieuwerkerk, Noordgouwe, Noordwelle, Oosterland, Oud Vosmeer, Ouwerkerk,Si.Philipsland, Poort vliet, Renesse, Scherpenisse, Serooskerke, (Schouwen), Staveoisse. Tholen, Wisse kerke, Zierikzee en Zonnemaire. Arrondissements-Rechtkank te Middelburg. Zitting van 9 November 1897. W. J. v. D., 22 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen govang. P. H.. 30 j., werkman te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord. tot 14 dagen gevang. P. G., 56 j., huisvr. van C. V., te Phi lippine, is wegens mishandeling verooi d. tot 5 of 5 digen hecht. Te Goevorden had de graanhandelaar G, Levie een zolder gehuurd op een der oude kazernes. Terwijl hij bezig was eene scheepslading graan op dien zolder te bei- gen bezweek deze plotseling. Da boven ste zolder, beladen met een groote hoe veelheid graan, sleepte in zijn val ook den eersten zolder mede. Gelijkvloers stonden eenige rijtuigen van den heer Baving, logementhouder al daar, en een ander rijtuig, welke grooten deels verbrjjzeld werden. Een arbeider, die op den eersten zolder werkzaam was, werd doorzijue kameraden gered. Eene hevige stofwolk en een groote hoeveelheid graan, mais en gerst, door door elkaar gemengd, benevens de over blijfseleo van de balken, zolders, rijtuigen enz. wezen de plaats van het ongeluk aan. Te Lathum (Geldei land) is uit eene weide ontvreemd een zevenjarig bruin paard, toebehoorande aan den land bouwer A. Derksen. Drie Duitscbspre- kende vieemdelingen die men reeds des daags had zien rondloopen, hebben tus schen 6 en 7 uur des avonds, met ver breking van verschillende afsluitingen, hel paard uit de weide gehaald en het door middel van een groote paardendeken zooveel mogelijk onkenbaar gemaakt. Zij hebben het toen langs den grooten weg geleid door het naburige Giesbeek, waar zij o.a. den recütmatigen eigenaar tegen kwamen, zonder dat deze echter zijn paard herkende. Men vermoedt, dat de dieven des nachts over de Duitscbe grenzen de wijk hebben genomen. Niettegenstaande onmiddellijk aangewende pogingen heeft men hun spoor niet kunnen ontdekken. Te Oploo (N.-B.) is ingebroken bij den winkelier J. v. P. alwaar eene partg onderbroeken, borstrokken, omslagdoeken, paiapluies, gouden ketting met schuif, gouden broches en oorbellen ec pl.m. 300 aan zilvergeld weiden ontvreemd. Denzeltden nacht werd ingebroken ten huize van den winkelier H.B., aldaa;. Den nacht te voren was te Vierlicgsbeek diefstal gepleegd, en den vorigen nacht te Moitel, gem. Gemert. Het blijkt dat er meer gevallen van melaatschheid in Europa zijn dan men vermoedde. Men dacht, dat vooral het Noorden gevallen had aan te wijzen. Maar uit een onderzoek in Spanje is gebleken, dat op vele plaatsen in de provinciën Valencia en Alicante ook melaatschheid voorkomt; in verscheidene dorpen zijn 10 a 12 gezinnen door die ziekte aangetast. El Puebla noemt 23 plaatsen op, waar de ziekte heerscht. Slechts opéén daar van namelijk te Olleria. is een leprozen huis. Door Friesche boomkweekers wor den tegenwoordig waggonsladingen met sierheesters, stamheesters, struikheesters, ijpen, kastanjes, noteboomen en linden, eschdoorns en ooftboomen naar Duitsch- land uitgevoerd, vooral naar Berlijn en Leer. Deze planten en boomen. welke in Fiieschland worden gekweekt, vinden daar geschikten grond voor hunne dunne wortels en gedijen daar vlug. De sier planten worden in zakken verzonden, om de wortels niet te beschadigen en de tusschen die wortels hangende aarde te behouden. Te Avenhorn (N.-H.) is Vrijdag ochtend de dienstbode van den Heer Reinders bij het melken vermoedelijk uit gegleden en zoodoende te water geraakt. Korten tijd daarna vond men haar ver dronken in de sloot. Te De Bilt (Gr.) is de kapitale boerderij van P. Reininga afgebrand. Daarbij zijn omgekomen 7 paarden, 4 koeien, 7 varkens en verscheidene kippen ook de geheele inboedel en het boeren- beslag gingen verloren. De oorzaak van den brand is onbe kend. De Kantonrechter te Rotterdam heeft eene vrouw voor de honderdste maal veroordeeld, wegens te laat bezoek in hare tapperij. In de R. K. kerk te Blerik, bij Venloo, is Woensdagnacht ingebroken. De dieven wisten zich door het stukslaan van een ruit der sacristij toegang te ver schaffen tot de kerk alwaar zg drie offer blokken openbraken en den inhoud, die nogal aanzienlijk moet geweest zgn, mede namen. De gebouwen der vrachtvervoerders Carter en Paterson, in Croswell Road Clerkenwdlte Londen, zijn geheel door brand vernield. Het was een zeer hevige brandmaar de brandweer wist gelukkig de aangren zende fabrieken te bewaren, en niemand bekwam letsel. De 500 paarden, die in de stallen wa ren, werden alle in veiligheid gebracht. Op de heide in de gemeente Uden is op de plaats, waar in September 1. 1. de manoeuvres werden gehouden, eeD gouden kruis voor langdungen militairen dienst gevonden. Het voorwerp is ten raadhuize aldaar ter beschikking van den eigeuaar gesteld. Overslag. In deze gemeente hebben geen aangiften plaats gehad. Sint Janstecn. Geboorten. 19 Oct. Ro salia d, ran Augustinus Slock en Johanna Franciesca de May r. 23 Oct Augustus, z. van Aloysius Franciescus van Duijse en Pau liua van de Voorde. 30 Oct. Johannes Anto nius, z. van Leopoldus van Hoey en Cle mentina de Saegher. Overlijden. 16 Oct. Alphonsius Beau rain, 7 m., z. van Augustus en Isabela Crombeen. 17 Oct. Een als levenloos aan gegeven kind van het vrouw, geslacht van Joannes Franciseus Aben en van Augusta Rosalie de Vos. 25 Oct. Alouisius d Fijn, 4 m, z. van Philomena Maria de Fijn. Camillus Maas, 4 w., z. van CornHis Francis en Nathalia Want. A x el 6 N O V Ter graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt: jarige tarwe a nieuwe tarwe 10, - a 10 25rogge

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3