Binnen land. Landbouw. weg, ra. a. w. dat Hongarije niet zou toestemmen in een verdrag door den keizer gesloten krachtens het hem door de Oos tenrijksche grondwet gegeven zonderings recht. Die opzienbarende verklaring is Maan dag door den premier in nog krasser woorden herhaald. In de Hongaarsche kamer zaide Banffy met het oog op de verwikkelingen in Oostenrijk dat de re geering volstrekt niet voornemens is van dien toestand gebruik te maken ten bate van Hongarije. De regeering van dat land wenscht de banden tusschen beide landen niet ver zwakt te zien, banden welke door de Pragmatieke Sanctie geknoopt zijn en onverbreekbaar moeten zijn. De gemeenschappelijke belangen van beide landen moeten bij de wet worden geregeld. Maar als het blijkt wal God ver hoede men in Oostenrijk da zaak niet langs grondwettelijken weg kan regelen, dan zal de Hongaarsche regeering haar plicht doen, en de noodige maatregelen voorstellen, opdat Hongarije in staat ko- me. de tot dusver gemeenschappelijke belangen zelfstandig te regelen. In dit dreigen met de verbreking van de banden heeft men natuurlijk in de eerste plaats een waarschuwing aan den Oostenrijkschen rijksraad te zien. Volgens de Temps zal een hoofdamb tenaar van het Duitsche departement van financiën Tachilt minister van financien worden. Te Janina (Albanië) zijn door een Turk- scher. rechter vijf Grieksche geestelijken ter dood veroordeeld, en 10 tot 20 jaar dwangarbeid. De oecumenische patriarch wendde zich persoonlijk tot den sultan om verandering van dit vonnis. Ook de Italiaansche kamer gaat hare zittingen hervatten. Men verwacht dat Di Rudim reeds spoedig een votum van vol trouwen zal vragen, en wel ten aanzien van de kwestie van de gedwongen ver blijven, waarbij bij kan rekenen op veler steun. Uit goede bron werdt verzekert, dat er een nieuwe ministerpost in het leven zal worden geroepen, en wel een vooi koloniën. Deze minister zou niet alleen het ko- lonietje aan de Roode Zee onder zijn be heer nemen, maar ook alles wat betrek king heeft op de emigratie van Italianen die, naar men weet, de laatste jaren in groten getale naar Amerika, vooral Zuid Amerika vertrekken. De Madridsohe correspondent van de >Temps" heeft den Spaanschen minister van koloniën geïnterviewd over de plan- Uwe Excellentie niet lastig vallen doch de zaak is te dringend om plichtplegingen te dulden. Wilt gij mij voor vijf minuten een af zonderlijk gehoor verleenen alvorens gi] naar de parade gaat.» »Ik weet, wat gij zeggen wilt, zoo goed alsof ik het reeds van u vernomen had, Mr. Randolph doch geen Rechtsgeleerde zou ooit eene zaak duidelijker kunnen maken, dau gij, om mij in mjjne zwakke zijde aan te tasten. Ik kan u echter niets weigeren al wilde ik diten daarom zul len wij deze Heeren niet langer ophouden.» En hij ging naar zijne kamerdoch Smith verzocht verlof, zjjne terugkomst af te wachten. De jonge krijgsman zag Randolph's ge stalte met bewondering na, en zeide met nadruk: »Die man is een uitmuntend mensch ik houd van hem, Preston 1 ik ben zeker, dat hij een verheven geest heeft.» „Kom, kora, het is een koekje van uw deeg, vooronderstel ik,« antwoordde Kapi tein Preston gemelijk, „de man is goed genoeg, doch te gedwee voor mij. Ik ben niet geschikt eeu zoo verborgen karakter als het zijne ta ontsluieren. Hg verschilt in denkbeelden met allen in de kolonie ik kan volstrekt niet zien, wat hij eigen lijk is. Een man, die zijne twae kinderen in gevangenschap kan laten zonder een vinger te verroeren, om hen te helpen gaat boven mjjn begrip. En zulk een edele bor3t nen ten aanzien van Cuba. De minister deelde in hoofdzaak hetzelfde, als de Stan dard reeds van hein had vernomen. Nieuw en belangrijk was de bijvoeging, dat de regeering van het moederland en de Cor t6s zich eenige controle voorbehouden ten aanzien van het leger, de vloot, de justitie de politie en deD godsdienst. De ministei vergeleek de toe te kennen autonomie bg die van afzonderlijke staten van Noord- Ameiika. De gouverneur-generaal kiijgt geen recht van veto. Elk conflict tusschen de Cubaansche kamers en de regeering daar te lande zal evenals in Zwitserland, bij volksstemming worden beslist. Minister Moret nad groot vertrouwen in den steun, dien de burgerij op Cuba aan deze plannen zal schenken, en ge looft deze hervormingen reeds zeer spoe dig te kunnen invoeren. Een telegram uit Washington aan de Imparcial meldt, dat in een officieuse nota wordt verklaard, dat, wanneer Spanje de goede diensten van de Vereenigde Staten niet aanneemt, president Mac Kingley zich verplicht zal zien krachtige maat regelen te nemen De Transvaalsche Volksraad heeft de voorgestelde tariefswijziging goedgekeurd zoodat de levensmiddelen lager en de luxe artikelen hooger belast worden. Alleen de vooi gestelde verhooging van het recht op thee is verworpen. In Amerika verzekert men dat de Ver eenigde Staten reeds 2 miljoen dollars besteedden aan het tegengaan van vrij buiters expedities naar Cuba. De Minister van Oorlog heett zien gis- teron naar Ede begeven, vergezeld van de generaai-tnajoors Kool en Gijsberti Hoden- pijl, kolonel pantalion baron van Eek, ma joor Sabron en d« adjudant des Ministers, kapitein Doorman, naar alle waarschijn lijkheid voor terreiuopneraing tusschen Ede en Amersfoort voorde militaire wa penschouwing ter gelegenheid van de troonsbestijgingder Koningin, vermoedelijk buiten de residentie te houden. Bij de op 27 October gehouden hei stemming voor een lid van de tweede kamer te Enkhuizen werden 7022 stem- mon uitgebracht, waarvan 81 van onwaar de. Gekozen werd de Heer A. KOOL (lib.), met 3881 stemmen. De Heer H, H. Raat (Kath.) kreeg 3060 stemmen. daarenboven 1 Hij zou de beste Kouing wezen, dien de rooda ellendelingen ooit zouden kunnen verlangen om over hen te heerschen. Als hij verstandig is, blijft hg daar, en zoekt voort te komen.» Smith hernam, alsof hg hem niet ver stond: »Een groot man, ik ben er van overtuigd.» „Nu, Kaüitein Smith als gij verkiest te wachten op den Gouverneur, ga ik naar het grrnizoen. Wg zullen vóór den nacht werk genoeg hebben om alles van voren- aan weer te beginnen ik waarschuw u, nu hij gekomen is ora Sir George weer van gevoelen te doen veranderen." En Preston, bigkbaar misnoegd, verliet haas tig de kamer. De jonge man bleef peinzend staan. Zij hadden hun geschil vereffend doch zijne grondbeginselen waien te strijdig met die van Preston om in zijn gevoelen omtrent Randolph te deelen. Het zou hem ook niet onaangenaam geweest zijn, als het den laatsten had mogen gelukken, den Gouverneur tot zgne gevoelens aangaande de voorgenomene vijandelijkheden, over te balen. Wordt vervolgd.) In het betencontract van 1897 leest men „Weging op de fairbank wordt alleen toegestaan voer beetwortelen, dieper as op het terrein der fabriek worden geleverd," Op die voorwaarde wilden de landbou wers hot vorig jaar geene overeenkom sten aangaan. Daarom moesten de fabrikanten het wegen op de fairbanken toestaan. Nu schrijft een van de agenten dier fabrikanten „Op verzoek der landbouwers zelf, hebben de fabrikanten de weegbrug gen toegestaan, niettegenstaande wegens het grond verlies die weeg bruggen tot schade zijn van de fabrikanten," Dit geeft den heer G. A. Vorsterman van Oyen aanleiding om in zijn Weekblad v. Z. VI. W. D. o. a. het volgende op te merken Het wegen op de fairbanken is toege staan, kwaad- of goedschiks maar toch toegestaan. Doch ofschoon het is toegestaan, is het door de fabrikanten niet opgenomen in het contract. Die waren al gedrukt, men was het nu toch eens geworden over de voorwaarden, die bepaling zou nooit wor den toegepast en veel vijven en zes sen meer. En wat beleven we nu Nu komen de fabrikanten en eiscben buiten de voorwaarden om, voor het we gen op de fairbank 2 pet. korting voor grond verlies. Van waar dat grondverlies Volgens het contract wordt het netto gewicht bepaald door van elke 4000 KG een monster van 20 KG. geheol te zuive ren en daaruit de percenten tarra te be rekenen. Hoe is er nu nog giondverlies voor de fabrikanten mogelgk? De geladen wagens worden gewogen op de fairbank, de beten worden overge- storl in de waggons, in schepen of op hooper., daarna worden de wagens, waar op de grond is gebleven, weder gewogen of de volgffaden wagens worden gewogen en, na uitgedragen te zgn, weer gewo en en wederom blijft de grond voor den ver kooper. Er zijn landbouwers die gereclameerd hebben tegen die 2 pet. Antwoord volgens uw contract moet gewogen worden met de kleine bascule gij hebt dus niets in te brengen. Gij staat 2 pet. af, of weging op de kleine bascule Eene nieuwe behendigheid om den land bouwer te helpen. Een nieuw bewijs van belangstelling in den landbouw 1 Een nieuw blijk van goedertierenheid van de fabrikanten. 't Is slechts 2 pet Zij hadden immers, nu zij het contract op hunne zijde hebben, evengoed 1 vijt of inner percenten kunnen eiscben. Landbouwers, weest hun dankbaar en sluit u aan bij hen die de boeren aaien er, de fabrikanten ontzien Naar aanleiding van het bovenstaande ontleent de M. Ct. het bericht omtrent de korting 2°/0, die de suikerfabrikanten op de door hen voor de beten te betalen prijzen verlangen wegens grondverlies bij bet wegen op de fairbank, meldt men dat, toen Dinsdag een agent van een fabriek in Aardenburg zitting nield tot afrekening met de landbouwers voor de door hen geleverde bieten, velen van hen weigerden hunne gelden in ontvangst te nemen omdat naar zij meenden de fabrikant geen recht heeft tot aftrek der 2°/0, waarvan in het contract niet wordt gesproken. De.landbouwers namen eene alles behalve vriendelijke houding aan, zoodat de agent het dan ook raad zaam vond ora, na tractatie van eene rondo bier, zoo spoedig mogelgk te ver klaren dat hij met den fabrikant over de zaak zju onderhandelen en later terugkeeren 1 Met betrekking van eene dooi de Ministers van Binnenlandsche Zaken en van Financiën op 3 Juli 1896 genomen beschikking is - met. ingang van 1 No vember a. s. de in- er, doorvoer uit Groot Brittanie en Ierland van eenhoevige dieren en van vleesch van die dieren afkomstig, verboden Dit verbod is niet toepasselijk I. Wat den invoer betieft: a. op eenhoevige dieren, van Rijkswege aangekocht, ton behoeve van het leger; b. op eenhoevige dieien, rechtstieeks per schip te Amsterdam of te Rotterdam aangevoerd wordende, die 3an het eerste kantoor door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers bij onderzoek be vonden zijn niet te lijden aan kwaden droes en met betrekking tot welke daarna de volgende bepalingen in acht worden genomen. De voor de slachtbank bestemde een hoevige dieren moeten zoo spoedig moge lijk na aankomst onder de door den dis trictsveearts of een zijner plaatsvervan gers aan te wijzen voorzorgsmaatregelen en onder politietoezicht en onder rijks- toezicht naar het abbattoir vervoerd en aldaar binnen 8 dagen geslacht worden, met inachtneming der omtrent de onscha delijkmaking van de overblijfselen van verdacht vee geldende bepalingen. Do overige eenhoevige dieren, welker vervoer behoort te geschieden onder de, door den districtsveearts of een zijner plaatsvervangers aan te wijzen voorzorgs maatregelen, moeten ter plaatse van aan komst, in overleg met den district-veearts en volgens diens voorschriften, op kosten van den belanghebbende, aan malieïne- inspuiting onderworpen worden met in achtneming der door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen re gelen. De districtsveearts beslist daarna of de dieren kunnen worden vrijgegeven dan wel of er termen zijn om tot afma king te adviseeien. De districts veearts is bevoegd vrijstelling van bovenbedoelde malleïue-inspuiting te verleenen in bij zondere gevallen en mits hem worde over gelegd eene ambtelijke vei klaring van de overheid van de plaats van herkomst, binnen de laatste 8 dagen afgegeven2e ten bewijze dat de dieren, waarvan de leeftijd en het signalement te vermelden zijn, gedurende de laatste 20 dagen aldaar verbljjf hebben gehouden en dat aldaar in de laatste 8 maanden geen kwade droes is voorgekomen, 2e vermeldende weg en de wijze van vervoer, in zoodanig geval is de belanghebbende verplicht de dieren gedurende 3 maanden afgezonderd van andere eenhoevige dieren te houden en na dien termijn niet met andere eenhoevige dieren in aanraking te bren gen, dan nadat zij door den districts- veearts of een zijner plaatsvervangers opnieuw zgn gekeurd en gezond be vonden. op cadavers van dieren die ge durende het vervoer zijn gestorven of afgemaakt, mits deze, na aankomst te Amsterdam of te Rotterdam, zoo spoedig mogelijk on der politietoezicht naar het abattoir wor den vervoerd. Als bij het aldaar in te stellen onderzoek niet duidelijk blijkt dat de dieren niet door eene besmettelijke ziekte waren aangetast, zijn in acht te nemen de omtrent de onsc'iadelijkmaking van de overblijfselen van verdacht vee geldende bepalingen d. op van eenhoevige dieren afkomstig rleesch, waarvan de ademhalingsorganen vast zijn en hetwelk aan het eerste kan toor door een districts veeartsof een zijner plaatsvervangers bij onderzoek voor con sumptie geschikt wordt bevonden. II. wat den dooi voer betreft a. op eenhoevige dieren, welke, afge scheiden van ander vee, terstond na de overlading uit het schip worden vervoerd per spoor, zonder verdere overlading in afzonderlijke, gesloten en verzegelde wa gons b. op van eenhoevige dieren afkomstig vieescb, hetwelk zoodanig is verpakt, dat er geen gevaar voor overbrenging van oesmetting bestaat.

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2