No. 1166. Zaterdag 30 October 1897. 13e Jaarc. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-VI a a n d ere n F. DIELEMAN, BnitenLnid. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A BONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Belgis 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Advertentiën van ltot 4 regels 25 cent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar olaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Te Antwerpen is men zeer voldaAn over de houding der Duitsche gasten. Uit de verschillende toespraken leidt men af dat de vreemdelingen een gunstigen in druk hebben gekregen, en zij Antwerpen tenminste op denzelfden voet als Rotter dam zullen behandelen. Waldeck-Rousseau hield te Reims een groote politieke rede, waarin bij deed voorzien dat als de kamer het kabinet omwierp, een ontbinding zou volgen. Ver der bestreed hij de hervormingen van de radicalen als illusoir, toonde aan dat hun belastingstelsel de fortuinen nivelleert, en dat de radicalen de gevangenen van de socialisten zijn. Ten slotte sprak de staatsman zich uit ten gunste van de ministeriëele stabiliteit. Binnenkort, d. w. z. tusschen de Dins dag aangevangen behandeling van de on gevallenwet en de begrooting, zal de Fransche kamer een voorstel behandelen tot herziening van de kiestabel, door we derinvoering van de meervoudige kiesdis tricten; laatstelijk in 1889 uit vrees voor het Boulangisme afgeschaft. Van deze gelegenheid heeft het kamer lid Clapot, gebruik gemaakt om een voor stel in te dienen, strekkende om het mandaat der afgevaardigden op zes jaar te bepalen, met tusschentgdsche aftreding van de belft. Dat dit voorstel wordt in gediend, terwijl men in andere landen, ook hier, van dat stelsel niet meer wil weten, zal wel het gevolg zgn van de groote kosten, welke een verkiezing voor de kamerleden medebrengt, en soms zoo Men gaf inderdaad een glimp aan de zaak, en andere nanmn aan wreed» daden zoo als van noodzakelijkheid en billijkheid want men beweerde nadrukkelijk, dat het noodig Was, de harten der onwetende Wilden met schrik te vervullen, en hun een juister denkbeeld van de macht der Engelsohe natie te geven. De beraadsla gingen van den Raad eindigden met de bevestiging van het barbaarsche plan van Preston, hetwelk, in de taal dezer Staat kundigen slechts eene daad van rechtmatige en verschoonbare wedervergelding genoeml werd. Henry Randolph verliet den Raad in eene verwarde gemoedsgesteldheid doch te midden der tegenstrijdige gevoelens, die door Prestons redenen tot zulk eene treu rige hoogte gestegen waren, vertroostte hem de gedachte, dat hij welgedaan had. Hlj had zich plechtig tegen het ontwerp verklaard, en, hoe zwak zijne stem ook wezen mocht, al gedaan, wat hij openlijk doen kon, hoewel hij nog. hoopte de zaak bii d~u Gouverneur te bepleiteu, en afzon derlijk met hem andere plannen te ont werpen van een vredelievender aard. Niet dat hjj zich vleien durfde, tegen de inbla- hoog zijn, dat alleen de Panamisten en dergelijken, ze binnen vier jaar uit het kamerlidmaatschap kunnen uithalen. Het lid der Franscbe kamer Roze heeft voorgesteld strafmaatregelen tegen fictieve maikten van levensmiddelen en landbouw voortbrengselen in het leven te roepen. Donderdag zal een commissie worden be noemd tot onderzoek van dit voorstel. Het Fransche kamerlid Mirman heeft het politieke leven vaarwel gezegd. Hoe wel in de kamer allerminst een op den voorgrond tredende figuur, was hij toch een der meest bekende leden. In de eerste plaats omdat hij, het onderwijs voor het parlement verlatende, werd op geroepen om, nu de reden tot vrijstelling vervallen was, nog een tijdje te dienen. Mirman was daarover verstoord, maar de wet was onverbiddelijk, met het gevolg dat men Mirman soms als milicien in 's lands vergaderzaal zag. Verder dankte hij een deel van zijn bekendheid aan het feit, dat de beruchte bom in de Kamer werd geworpen, juist op het oogenblik dat Mirman het woord had gevoerd, Uit zijn afscheidsbrief blijkt dat hij te leurgesteld heengaat, vooral omdat hg heeft ervaren hoe moeilijk het is buiten de partijen te staan, Onder de vele redevoeringen over d9 versterking van het Engelscbe leger trekt vooral de aandacht een van Sir Robert Finlay die den persoonlijken dienstplicht in het vooruitzicht stelde. Naar aanleiding daarvan worlt herinnerd, dat zulk een dienstplicht bestaatalleen heeft men se dert 1829 de desbetreffende wet telkens geschorst, laatstelijk tot 31 December 1898 zoodat, als het parlement voor dien tijd zingen van het eigenbelang, of tegen de van natuur verkeerde hartstochten der menschen, welke den goedaardigen en ge- dachteloozen Sir George tot de daad aan- zetteden, iets te kunnen uitwerken doch hij rekende het zich tot een plicht, alle mogelijke bewijsgronden aan te voeren, al vorens de zaak op te geren. Kapitein Preston was een man van een vermetelen aard, die slechts voor onderne mingen leefde. Een avontuurlijk leven had hem weinig nauwgezet en zorgeloos om trent de gevolgen gemaakt, en hij was niet gewoon grondbeginselen, van welken aard ook, in acht te nemen. Doen, wat hem voor het oogenblik het best voor kwam, was zijn heerschend grondstelsel daarom kon men hem geen eerlijk, goed mensch noemen. In zijne jeugd had hg onder het bevel ran Raleigh gestaan, en maar al te veel lessen in onbezonnenheid ontvangen toen echter de wanhopige staat van zyue fortuin hem noodzaakte, in de Nieuwe Wereld naar bevordering om te zien nam hij daar gewoonten van grootere voorzichtigheid aan door den omgang met de Wilden, wier bijzondere behoedzaamheid aan onversaagdheid gepaard, hem verras sing en bewondering inboezemden. Preston was ervaren geworden in de sluwe wijze van Indiaansche staat- en krijgskunde, en in zijne menigvuldige gemeenschap met den ouden Koning Po v Hawton had hij vriendschapsbetrekkingen aangeknoopt met vele der Sachems oi voornaamste Opper- geen nieuwe schorsing gelast, de oude bepalingen weer van kracht worden. Zondag had op Trafalgarsquare te Lon den een groote meeling plaats, in verband met de werkstaking. John Burns raadde den werklieden aan bet voorstel van den Board of trade aan te nemen. Leidt dat niet tot een resultaat, dan moeten alle werklieden de machinewerkers onder steunen, Men beweert, dat iemand aan den Eugelschen machinewerkers-bond een ren teloos voorschot van 1/2 miljoen pd. st. heeft aangeboden. Het aantal werkstakers in Engeland be draagt thans 83,000; de jongste weke- lijksche uitdeeling eischte f 456.000. Het reeds vermelde rentelooze voorschot van 1;2 miljoen pd. st. is aangeboden door den scheepsbouwer Hills te Poplar, die zich nooit bij den bond der patroons heeft willen aansluiten. De Czaar heeft velen Duitschers reden tot verbazing gegeven. De groothertog van Baden kondigde hem een bezoek aan, maar de Czaar antwoordde echter dat hij geen dag meer onbezet heeft, en dus den groothertog niet kon ontvangen. Dit telegram van den Czaar is door het Badens hofbericht openbaar gemaakt. Kathrein, de voorzitter van den Oos- tenrijkschen Rijksraad, die zich met moeite had doen bewegen voorzitter te blijven, heeft thans besloten af te treden. De rijksraad heeft aan het slot derde batten over het voorstel tot inbeschuldi gingstelling van het ministerie wegens de gebeurtenissen te Eger, met 112 tegen 145 stemmen aangenomen de eenvoudige orde vau den dag. hoofden der stammen die in eene soort van onderhoorigheid van Pow-Hawton stonden. Met één vooral, had hij eene gemeenzaam heid aangegaan, die door den dood alleen ontbonden werd en Oneyda had stervende zijn zoon gelast, vriendelijkheid aan zijn blanken vriend te bewijzen, voor wien de jongeling altijd en grooteu af keer en haat getoond had. De naam van dezen jongen man was Opecancarioflf, die Preston voor onderstelde dezelfde te zijn, ais de nieuw verkozen Koning, de opvolger van Pow- Hawtondoch hij was buiten staat, zich van de waarheid hiervan te overtuigen, daar het trotsche Opperhoofd zich nooit verwaardigd had, de voornaamste plaats der kolonie te bezoeken en zgne omzwer vingen wareu zoo uitgestrekt, dat men zelden van hein hoordehij vrerd echter als de voornaamste bewerker aangezien van den verschrikkelijken moord op den Maart. Preston had zich dikwijls be roemd, dat hij, zoo goed als een hond, een vos op het spoor kon komen, en verhoo- vaardigde zich niet weinig op zijne be drevenheid in het aanvoeren van gewaagde krijgsondernemingen tegen den listigen vijand. Met zulk een man, had Henry Ran dolph niets gemeens, en hij was zoo ver, van de waarde van al deze hoedanigheden te erkennen, dat hij niet de min.sre be kwaamheid iu den Kapitein onderscheiden kon, en hem als een roekeloos man vreesde die alleen tot zijne eigene doeleindeu voor Koning Alexander heeft aan zijn nieu wen eersten minister een eigenhandig schrijven gericht, waarin hij o. a. zegt »De gebeurtenissen in het Oosten en het herhaaldelijk door Europa uitgesproken verlangen, den vrede te bewaren, geven Servië gelegenheid, en leggen het den plicht op een einde te maken aan den policieken paitijstrijd, Servië op vrucht baren politieken, oeconomiscben en finan- cieelen grondslag te vestigen, en het land tot een sterk, betrouwbaar blement voor den vaede en de orde op het Balkan schiereiland te maken. Terwijl Servië dus Europa het bewijs levert, dat het bij zijn beschavingswerk steeds op Servië zal kunnen rekenen, zal het de vriendschap van geheel Europa verwerven eu beves tigen, en het tegelijkertijd bewijzen, dat over de belangen van Servië buiten Ser vië om niet kan worden beslist. De koning is bereid zijn geheele leven aan de ontwikkeling van de door zijn voervaderen overgedragen idealen te wij den, en verzekert der regeering den tijd en het vertrouwen, noodig voor de ver vulling van do baar toevertrouwde eer volle eD moeilijke taak. De opwinding in het land over het her nieuwde ingrijpen van den vorst, van wiea men zich eindelijk ontslagen rekende, be gint nu wat af te nemen, Maar toch blijft men ongerust nu er sprake van is, dat Milan zich blijvend in Servië zal vestigen om er de rol van grootraadsman dor kroon te vervullen. Of Milan zich voor zijne adviezen zal laten betalen. Voor een paar dagen heeft Banffy ver klaard dat de ausgleich alleen vernieuwd kan worden langs den parlementairen zichtigheid bezat, doch geen vertrouwen verdiende, en zij no eigene gevoelens als Christen waren geheel atkeerig van het plan, dat in den Raad geopperd was ge worden door den persoon, dien hij nu meer dan ooit als vaa alle menschelijkheid ontbloot aanzag. De laatste bewijsreden door Preston aangevoerd, ten einde de ver lorene kinderen weder te vinden, had ech ter op den teedereu vader indruk gemaakt. Het voorneman, Oneyda aan te vallen, die men dacht zijne kindereu te hebben, was aan den eenen kant al te uitlokkend, en hij kon in het eerst niet besluiten het ge heel te veroor.laelen dan, hierover verder nagedacht hebbende, besliste zyn oordeel de"zaak, en hg besloot tot den Gouverneur te gaan om een afzonderlijk gesprek met hem te hebben, ten einde h«m van deze wreeds vooruemeus terug te brengen. Hij begot zich daarom dienzelfden avond naar het Gouvernementshuis, en het viel hein niet moeielgk, b£ Sir George toegelaten te worden, dien hij juist gereed vond, met de Kapiteins Smita en Preston naar het gar nizoen te vertrekken. „Ach! gij ongeluksbode riep Sir Ge orge vroolijk, »ik bid u, Mr. Randolph 1 leg dit ernstig gelaat at, onze plannen zgn alle geregeld en het zou lastig zijn andere schikkingen te maken. M.jn voorhoofd is reeds van het gawicht der zaak gerim peld?" »Toch moet ik u om één woord ver zoeken. Ik ziu zon lor noelzVcaljj khoid

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1