Binnenland. Landbouw. Uechtszaken, (icmengd Nieuws. naar Kerappa opgerukt. Men zou nu een of twee dagen halt houden. Maar een later telegram meldt dat daarvan wel niets zal komen. De bergruggen, welke het Kbandi-dal bestrijken, zijn in het be zit van den vijand, die des nachts een afmattend vuur op het kamp onderhoudt De vijanden worden duchtig gedrild en aangevoerd door oude Sepoys zij gebru ken zelfs heliografen. Het wordt bevestigd dat de opstande lingen aanzienlijke versterkingen kregen Li Hung Tchang heeft groote plannen met het Chineesche leger en de Chinee sche vloot. Hg wil 3 oorlogshavens bou wen en een vloot hebben, vooral op de verdediging berekend, en in Europa ge bouwd. Een Europeaan zou het oppertoe zicht over alles krijgen. Provinciale staten van Zeeland. Naar aanleiding van het adres van het bestuur der afdeeling Zeeland van het Ned. Rundveestamboekom andermaal uit de provinciale fondeen een sub&idie te mogen ontvangen van 1050,thans voor de jaren 1898, 1899 en 1900, stellen Gedeputeerde Staten voor te besluiten aan de afdeeling Zeeland* van do ver eeniging Het Nederlandsche Rundveestam boek voor de jaren 1898, 1899 en 1900 een crbdiet te openen ter bevordering en aanmoediging van d9 verbetering der veeteelt in dit gewest, tot een maximum van 1050, onder de volgende voor waarden lo. dat van het subsidie jaarlijks ten hoogste f 900 worde besteed voor uit te loven prijzen bij stierenkeuringen en ten hoogste 150 voor keuringskosten 2o. dat de keuringen geschieden over eenkomstig de bepalingen, opgenomen in het »reglement op het houden van stie renkeuringen met subsidie uit de provin ciale fondsen in de provincie Zeeland, door het bestuur der afdeeling overgelegd bij zijD verzoek om subsidie dd. 6 Octo ber 1897; 3o. dat de jaarljjfes, uiterlijk op 15 April, aan Gedeputeerde Staten in te zen den rekening en verantwoording van alle ontvangen en uitgegeven gelden betref fende het voorafgaande jaar, door de noo dige bescheiden toegelicht, aan de go9d keuring van dat college worde onder worpen. »Zullen wij kwaad doen, opdat er goed uit kon voortkomen Gij weet, mijn vriend! dat wij dit niet mogen. Laat ieder vader, hier tegenwoordig, voor zich zeiven ant woorden, wat mg betreft, ik ben gereed zulks te doen, en mijn afgrijzen van dit verdelgingsplan te kennen te geven. Ik wil mij niet op mijn eigen lijden verheffen, hoewel een ieder weet, hoe bitter het ge weest is, en door de onzekerheid nog groo ter wordt, doch ik zon mijne beginselen niet willen opofferen, om iets van al het geen ik verloren heb weder te vinden. Zul :en wij de Indianen behandelen, zooals zjj ons behandeld hebben Zullen wjj ver woesting in hunne dorpen brengen, zooals zij dood en angst over ons gebracht heb ben? De natuurlijke wreedheid van deze Wilden zou mij minder verwonderen, dan iet voorstel, dat wij aangehoord hebten, ds Engelscheo het ten uitvoer wilden bren en. Gij weet, mjjne vriendentwee mjjner inderen zijn gevangen; al wat een recht- chapen man vermag, zou ik willen doen hunner bevrijding, doch een maatregel elijk dezen, zal ik niet aanmoedigen. •;een, de Engelsche volksplanters hebben og een plicht omtrent hunne roode broe ers te vervullen, en zal dit kunnen, als ij hen behandelen, zooals zij ons deden? leschouwt het wel, bid ik u, alvorens iets beslissen. En uwe Excellentie gelieve iij verder te verontschuldigen, ik heb der ergadering mijne meening en mijnen raad ■oen hooren, alsmede mijne stem tegen de Een middel tegen mond- en klauwzeer Sedert eenigen tijd wordt in Zwitser land naar het schijnt met uitstekend ge volg, de methode van den heer dr. Luigi Morandi toegepast tot genezing van mond en klauwzeer bij het vee. Het middel bestaat uit een aftreksel van wilden thym (Thymus serpillum). dat zoowel uitwendig als inwendig wordt toegediend. Bij de aangetaste dieren wordt de mondholte, na met koud water te zijn uitgewasscheu met dit aftreksel op de wondeplekken begoten, ook de hoeven worden met dit aftreksel gewasschen. Tevens geeft men aan de dieren dagelijks een liter van dit thym-aftreksel te drinken. Volgens me dedeelingen in Zwitsersche bladen is eene zelfde dosis, eenmaal ingegeven, voldoende om gezonde dieren voor besmetting te bewaren. Dr. Luigi Morandi, 21 Corso Vittorio Emanuel, heeft een aantal berichten uit dagbladen over de werking van het mid del verzameld. Waarschijnlijk zal mee og hem nadere inlichtingen kunnen ver krijgen omtrent de toepassing. (Eigen Haard) AXEL, den 26 October 1897 Op de gisteren alhier gehouden veemarkt waren aangebracht 20 paarden, 167 ^tuks hoornvee en 43 varkens. Premien werden uitgereikt als volgt Voor het schoonste paard van 3 tot jaren oud, le prijs f 5 aan J. F. Coene landbouwer te Axel. Als voren 2e prijs 3 aan J. F. Coene voornoemd. Voor het schoonste veulen van 1 tot jaren oud, le prijs 4, aan P. van Hoe?e landbouwer te Axel. Als voren 2e prijs 2,50 aan J van Dixhoorn Mz., landbou wer te Axel. Voor den scboonsten dekhengst van 2 tot 7 jaren oud. een prijs van 5, niet uitgereikt. Voor de schoonste baatgevende of kalf- dragende koe, le prijs f 5, aan Ph. Joh. van Dixhoorn, landbouwer te Axel. Als voren 2e prijs 3, aan Ph. J. van Dixhoorn voornoemd. Voor de schoonste kalfdragende vaars prijs van 4, aan J. van Dixhoorn Mz., voornoemd. Voor het schoonste tweejarig rund, een prijs van f 3 aan P. van Hoeve voornoemd. Voor den schoonsten hokkeling een prijs van 2 aan J. van Dixhoorn Mz. voor noemd. Voor den schoonsten springstier een onderneming, de gevoelens van een he ro ifden vader moeten voor zjjne zwakheid pleiten, deze beraadslagingen zouden mij ra-er verdriet veroorzaken, dan betamelijk zou zgn. Heeren ik zou gaarne vertr ;kken." Hst geiaat van Henry Randolph tee ende eene zoo hevige smart, dat het ieder gevoelig hart trof, en de strijd, dien hg klaarblijkelijk leed, om gelaten en kalm te chjjnen, gaf zijn verdriet eene waardigheid lie hem achting eu belangstelling moest verwerven. Hij vertrok, en er heerschte eenige oogenblikken eene diepe stilte. De jonge offi-iei zag hem met bewondering medegevoel na, en betoonde hem zijn eerbied door op te staan en eene diepe buiging voor hem te maken, toen hij hem oorbijging. Doch toen de stilte afgebro werd. ondervonden (velen een gevoel van verlichting, alsof er een zware last pgeheven was, en zjj, die het meest naar rraak dorstten, begonnen de verschillende voorstellen van P, eston en Smith met ge- 'ijke drift te overwegen. De gematigde par (j was als gewoonlgk de minderheid, en de betere gevoelens van den Gouverneur moesten onderdoen voor de trotsche en sluwe bewijsgronden van Preston. Wordt vervolgd. prijs van 5 aan Ph. Johs. van Dixhoorn voornoemd. Voor het grootste getal paarden van eenen eigenaar ter markt gebracht een prjj van 4 bij loting tusschen C. Scheele, Joz. de Feijter en J. F. Coene, ten deei gevallen aan Joz. de Feijter landbouwer te Axel. Voor het grootste getal hoornvee als voren 4 aan A. Bauwens, koopman te Overslag. Voor het grootste getal schapen boven de 10 stuks 2 niet uitgereikt. Voor het grootste getal varkens boven de 6 stuks 2 aan L. de Meij, koopman te Zuiddorpe. Voor bet vetste stuk hoornvee ƒ5 aan C. N. Jansen van Rozen iaal, landbouwer te Axel. De bande] was levendig. Arroiidissements-Rechtbank te Middelburg Zitting van 26 Oclober 1897. S. d. R., 17 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroord tot 4 maanden gevang. E. v. K., 60 j., ondernemer van een wagendienst, wonende te Hulst, is wegens het toebrengen van letsel door schuld vrij gesproken met afwijzing der civiele vorde ring. Hilversum werd Vrjjdag omstreeks halfelf in rep en roer gebracht door een sterke roode lucht, het luiden der brand klok en het trommelen en op de hoorn blazen als alarmsignaal voor de schutterij. Eene menigte menschen spoedden zich in de richting van de roode iucht. Het bleek dat de brand was in eene grooten hou ten keet van den aannemer Briët, bij eene in aanbouw zijnde Villa aan den Koninginneweg. De keet is geheel verbrand, en daarbij al het aanwezige hout. gereed en niet ge reed. Ook al het gereedschap van de werklieden is verloren gegaan. De oorzaak van den brand is onbekend doch vermoedelijk was er des avonds ge werkt. De villa is behouden gebleven. De rechtbank te Parijs heeft Vrijdag uitspraak gedaan in het proces tegen Dr Laporte een jong geneesheer die beschul digd werd den dood eener vrouw te heb ben veroorzaakt dooi onhandigheid en het gebruik van geimproviseei de instrumenten bij een gevaarlijke operatie (eraniotomie van een onvoldragen kind.) Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf met toepassing van de wet Beren- ger (voorwaardelijke veroordeeling.) Te Zaandam is Vrijdagnacht inge broken in het kantoor van den Heer J, A. Eilmann, timmerman en aannemer. De daders hadden zich, door het boven licht te verwijderen, toegang verschaft, en toen alle kisten en kasten openge'oro ken. Een metalen kistje, waarin zij waarschijnlijk dachten dat het geld zou zitteü, werd door hen medegenomen het bevatten echter niets anders dan assuran tiepolissen eenige kwitantiën en andere papieren, zoodat de inbraak aan de die ven niet veel voordeel heeft opgeleverd. Te Goor is Woensdag door een he- vigen brand het huis van den smid Hui tink geheel in de asch gelegd. Slechts met moeite kon de brandweer de belen dende perceolen bewaren. Te Meppel hebben de sigarenmakers op de fabriek van den Heer J. Otten Jr. het werk gestaakt. De opera Diarmid, waarvan de Mar kies van Lorne, schoonzoon der Koningin van Engeland, den tekst dichtte en Ha- mish Mc Cunn de muziek componeerde, wordt hedenavond te Londen in üet Co- vent-Garden Theatre voor het eerst op gevoerd. Te Eindhoven zijn in het gezin van zekeren Van de Ven de man, vrouw en vijf van de acht kinderen plotseling hevig ongesteld geworden, na het gebruiken van het middagmaal, hetwelk bestond uit aard appelen met spek. Dne kinderen die niet van het middagmaal gebruikt hbdden, bleven ongedeerd. Hevige pijnen es bra' kingen deden terstond aan vergiftiging denken. Het overgebleven eten en de pot ten en do pannen worden chemisch on. derzocht. Da lijders zijn allen naai het R. K, Gasthuis vervoerd. De vrouw ont ving van te voren de Kerkelijke Sacra menten daar zij in een bedenkelgken toestand verkeert. In buitenlandscbe bladen worden merk waardige bijzonderheden medegedeeld over de aan ïouding eener dame uit do Brus- selsèhe groote wereld, echtgenoote van een hooggeplaatst ambtenaar. De heihaaldelijk vermelde diefstal ten huize van een rijke dame te Uccle, waar vooral effecten worden gestolen, leidde tot de aanhouding van een der daders, die echter alle vragon onbeantwoord liet, en een hardnekkig stilzwijgen, hij wilde zijne kameraden niet verraden. Eerst het verhoor van het meisje van den gevangene ontstak meer licht, daar deze getuige mededeelde, dat zij zelve een gedeelte van het geldswaardig papier verre beneden de waarde aan de echtgenoote van een hooggeplaatst staatsambtenaar had verkocht, Zij verzekerde verder, dat deze dame van de herkomst der papieren niet onkundig was gebleven, Men begrjjpt dat deze verklaring aanvankelijk geen geloof vond. 't Was toch bekend, dat de dame eene villa builen Brussel bezat, waar zij zich voor het oogenblik bevond en dat zij voor rijk bekend stond. Een nader onderzoek, in het diepste geheim ingesteld, bevestigde echter het geval van het meisje. Het bleek dat do dame werkelijk met een dievenbende in betrekking stond, van welke zij alles, wat deze roofde, tot spotprijzen opkocht, ook de papieren, te Uccle gestolen. Daarop werd bevel geg?ven over te gaan tot de aanhouding der dame. Toen de politie in de nabijheid der villa kwam bemerkte zij, dat or juist een soiree ge geven werd, waar de eerste standen van Brussel vertegenwoordigd waren. De villa werd omsingeld, politie agenten drongen naar binnen, bezetten alle toegangen en vei klaarden de huisvrouw voor gevangen Reeds bij haar eerste vernoor bekende zij haar schuld. Zij verklaarde tot de dievenbende in betrekking te staan, en verheelde niet, dat zij het gestolene ge kocht en door wederverkoop belangrijke sommen gewonuen had. Op de vraag, wat haar de elegante dame, de vrouw van den man van eene zoo voorname positie, die zich naar het schijnt in zulke gunstige verhoudingen bevindt, tot een dergelijke daad bewogen had, antwoordde zij: „Ix wilde op deze wijze den glans van mijn huis beboudeD.* In de haven te Vlaardingen is de kolenaak Agnes, schipper 8, Dekker, uit Antwerpftn, geladen met steenkolen, ge zonken. Het scnip, dat ruim 100 voet lang is, zal nu leeggebaggerd moeten worden. Men vermoedt, dat het vaartuig middendoor is gebroken. Nabij de Glanerbeek, te Lonneker, is eec vierjarig kind van F. aldaar, onder een vrachtwagen geraakt, met het droe vig gevolg dat het spoedig daarna overleed - Een hevige brand heeft te Namen groot opzien verwekt. Tusschen de hon derd en honderd vijftig vaten petroleum, welke daar bij het station geborgen wa- ren, zijn in brand geraakt. De vlammen verspreidden zich schrikkelijk snel, en men had alle moeite, de naburige goede renkantoreu vau den Staats- en den Bel gischen Noorderspooi weg te bewaren. Nelson's overwinning bij Trafalgar zal dit jaar in Engeland weder met bjj zonderen luister gevierd worden Een aantal feestuitgaven, aan den grootou ad

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2