een stuk BOUWLAND, 30 puike N. H. Graskalveren. 13 zware Kanadaboomen, Ad verten tien. Bij inschrijving te pachten Wed. Li 0. KRUIJSSE. Br. H1RSCHEL, Tandmeester Stoewer's Greif Rijwielen. PP SOLIDE, Gebr. KAAN, te HOEK. Openbare Verkooping Gemengd Nieuws. BEESTIAAL als: Landb o u wger i ef 8 Eikenboomen, Schoonebeek aangehouden te zijn, uit ge wetbuswroeging eerst aan den brigadier der maréchaussee te Hoogeveen en daar na aan den officier van justitie te Hooge veen en daarna aan den officier van jus titie te Assen verklaarde vier jaar geleden in bet Vlodopei bosch, nabij Roermond, den jachtopziener Hompes, die hem op wildst rooperij had betrapt, te ilebben dood geschoten, heeft aan de justitie te Roer mond, nadat gebleken was, dat hij zich aan dat feit niet kon hebben schuldig ge maakt, bekend, het verhaal te hebben uitgedacht, om daardoor uit de Rijkswerk inrichting, waar het hem niet beviel, te komen. Na van Roermond naar Assen te zijn teruggebracht, is Sliepen weder in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen opge nomen, waar hij wegens zijne desertie gedurende eenigen tijd in de cel over zijne voorgewende gewetenswroegingen zal kunnen nadenken. (Pr. Dr. bn Ass. Ct.) - Te Kerkdriel had dezer dagen de Heer S. zich ter ruste begeven eu een petroleumlicht je op een waschtateltjo naast zijn ledikant geplaatst. Des morgens on geveer 4 uur toen zijn zoon reeds op was sloop de kat stil de slaapkamer binnen en sprong op het waschtafeltje dat daardoor omkantelde Het petroleum- licblje viel aan stukken on de brandende oiie verspreidde zicb onder het ledikant, waarvan het gordijn weldra vuur vatte. Gelukkig snelde de zoon spoedig te hulp en gezamenlijk slaagde men er in de vlam te blusschen. Indien dit ongeval wat vroeger in den nacht gebeurd was, zou de afloop zeker treurig geweest zijn. Te Appelsga (Fr.j wilde iemand een paar varkens naar de trekschuit brengen. Een dei dieren vluchtte in eene kamer en wrong zich zoodanig vast in een rietenstoel, dat het er met geen mo gelijkheid uit verwijderd kon worden. Men moest het vaiken met zijn zonder lingen last naar buiten brengen en het aldaar bevrijden, door den stoel van on deren stuk te snijden. groot 1 Hectare 06 Aren 30 Centiaren gelegen in den BUTHPOLDER. Inschrijvingen worden ingewacht vóór l November bij ondergeteekende, waar ook de voorwaarden zijn te bekomen. WOENSDAG S NOVEMBER is te spieken van 9 tot 13 nur bij den heer H. E'ECLUSE voor het inzetten van KUNSTTANDEN en GEBITTEN aan gematigde pryzen. De KUNSTTANDEN door andereu vervaardigd worden door mij verbeterd tegen een geringe vergoeding. FRAAI, GOEDKOOP. Agenten: IHF* Deurwaarder Adriaause te Hulst zal voor A. v. d. Lin den te Rot Lei dam op Dinsdag 2 November 1897 's middags 12 uur buiten de Gent* sche poort aan de herberg var de wed. Boel te Hulst, verkoopen door vertrek naar elders. land ingevoerd de 4e soort was gewone Zeeuwsche haver. Den 26n April werden alle soorten uit de hand gezaaid op het beste zeeklei. Reeds den 5n Mei stonden alle er prachtig uit, en deze hebben gedurende den zomer zeer schoon gestaan, met duidelijk verschil. Den ln Juni stond de gewone Zeeuwsche het gulst, de witte Tartaarsche het fjjnst, de Zweedsche Probsteier en de Duppauer ongeveer gelijk. Den SOn Juni waren reeds drie soorten uitgebeld, de witte Tar taarsche eerst op 15 Juli. Deze groeide zoo snel, dat zij reeds den 25n Juli het langst was de Zweedsche Probsteier was iets korter dan de gewone Zeeuwsche, maar toch wel 8 c.M. langer dan de Dup pauer. Het proefveld heeft niets te lijden ge had van slecht weder of iets anders. De haver is met goed weder geoogst den 20n Augustus, behalve de witte Tartaarsche, welke nog al enkele dagen later rijp is gew6rden en geoogst. Uit de opbrengst is gebleken, dat de ge wone Zeeuwsche het beste, de witte Tart aarsche het slechtste is, terwijl de Dup pauer en de Zweedsche Probsteier nage noeg gelijk zijn. AXEL, den 22 October 1897. Gelijk men weet zal de jaarmarkt dit jaar vervroegd en op Maandag 25 dezer gehouden worden. Het ergert ongetwijfeld velen, dat de dieren, die op de markt staan, op ergerlijke wijze door de straat jeugd gesard, op allerlei wijze mishandeld en zoo onrustig gemaakt worden. Zoodra de scholen uitgaan te half tw ialf ure trekt eene bende, met stokken gewapend, naar de markt, om de stilstaande, onbeheerde dieren op neus of oogeu te slaan, en zoo baldadig te mishandelen. Het is te hopen dat de politie streng toezicht houden en die ergerlijke baldadigheden verhinderen moge. Het in ons vorig nummer vermelde geval van diefstal te Terneuzen was minder juist. Er moet hier meer van poging tot oplichterij sprake zijn. De ge arresteerde is reeds op vrije voeten ge steld. Tot kommies bjj 's Rijks belastingen is met ingang van 1 Nov. a. s. tijdelijk benoemd de heer V. A. van Aerde alhier, die aan het laatstgehouden examen te Utrecht heeft deelgenomen. Den benoemde is St. Jansteen als voorloopige standplaats aangewezen. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft de gevangenisstraf van een maand, waartoe J. de V., metselaarsknecht te Zaamslag, wegens mishandeling, werd veroordeeld, veranderd in ƒ8 boete. M. Ct. Op de Dinsdag te Sas van Gent ge houden veemarkt waren aangebracht 14 stieren, 76 ossen en 156 koeien en vaar zen, samen 246 beesten. Er bleven 71 stuks onverkocht, door dat er weinig slagers waren opgekomen en er werd verkocht aan lage prijzen. Aan onderstaande gemeenten is boven en behalve de bijdrage bedoeld bij artikel 45 der onderwijswet, tot eene be hoor!ijke inrichting van haar lager onder wijs eene buitengewone subsidie toege kend, tot het bij iedei gemeente vermeld bedragBosclikapelle 800, Grauw 750 Koewacht f 3550, Overslag 250, Philip pine 1150. Retranchement f 600, Stop peldijk 2050, Westdorpe 1900 en Zuiddorpe 1200. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 34 October 1897. Ned. Herv. Gemeente. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. C. J. Kapteijn. Nam. 2 ure Ds. C. J. Kapteijn. Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Dinsdag heeft de politie te Neder- horst-den-Berg zekeren W. V., venter, zonder vaste woo plaats, naar den Officier vac Justitie te Utrecht overgebracht, om dat hij te Loenen twee jassen uit een manufacturenwinkel had gestolen en in eerstgenoemde gemeente voor eeD spotprijs verkocht. Voorden Buigemeester van Nederhorst- den-Berg gebracht, bleef hij geruimen tijd ontkennen, doch eindigde met eene vol ledige bekentenis af te leggen. Het blijkt dat hij reeds vijfenhalf jaar celstraf op zijn kerfstok had. Te Bergen op Zoom zijn bij gele- genüeid van de loting voor de militie twee personen gearresteerd wegens verregaan de baldadigheid, onder andere het vernielen van 96D rijtuig. De commissaris van po litie moest zelf te hulp snellen en de agen teo maakten van de sabel gebruik. Te vens werd door de militaiie autoriteit eeD hospitaal-soldaat ingerekend, die in zjjn brooddronkenheid den kapitein plaatse lijken adjudant bijna omverliep. Te Groningen zijn naar de P r o v. G r o n. C t. verneemt op den zolder van het Provinciehuis in eenige sedert jaren door ter zijde gesteld meubilair aan het oog onttrokken kasten aantal belang rijkeoudearchielstukken uit vorige eeuwen en het begin dezer eeuw gevonden. Een der belangrijkste is de Patent- ot Com- missiebrief van 6 Augustus 1625, waarbij Ernst Casimir, Graaf van Nassau, dooi de Staten van Stad en Lande benoemd werd tot Gouverneur en Kapitein-Generaal van Stad en-Lande in de plaatsvan, wijlen Prins Maurits. Het document, op perkament geschre ven, vermeldt aan de keerzijde de ver klaring omtrent 's Graven beëediging en is voorzien van een groot zegel in was, dat geheel ongeschonden is. De geheele verzameling is in handen gesteld van deD Heer Mr. J. A. Feith ter plaatsing in het onder zijn beheer staand brandvrij Archiefgebouw. To Helder is eeD tweejarig knaapje dat nabij de ouderlijke woning in een dei- buiten wijken speelde, in een beerton ge vallen en daarin omgekomen. Op het werk van den heer Volker aan de Ruige plaat, te Rotterdam, kreeg dezer dagen de twintigjarige J. Mes, uit Sliedrccht, een slag van een lier, waar door een ernstige schedelbreuk ontstond. Den volgenden dag is de oppassende jon geling in het ziekenhuis te Rotterdam overleden. Te Wijhe is de 19-jarige L. van Esseu bij het tegenhouden van eene kar welke van den IJseldijk naar den zooge naamden houtwal reed, daaronder gevallen met het noodlottig geval, dat de kar hem over het lichaam ging en hij zoodanige kneuzrngen kreeg, dat hij eenige uren daarna is bezweken. Nabij Lippenhuizen (Fr.) is Zondag middag door het springen van een wiel band de stoomtram ontspoord. De machi ne liep geheel buiten de rails, doch ge lukkig werd niemand gekwetst Van Heerenveen vertrok dadelijk een reserveiram, om de reizigers op te halen. De woningen van I Kupers en H. de Leeuw op Kaar, gemeente Weert, zijn een prooi der vlammen geworden. De oogst en een gedeelte der meubelen zijn door de vlammen vernield. Alles was verzekerd bij „Securitas" te Antwerpen. Oorzaak onbekend. Jacob Sliepen, afkomstig uit Lim burg, die uit de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen, waar hij wegens landlooperij werd veipleegd, deserteerde eu, ua te Bij de loting voor de nationale mili tie te Kollum heeft zich het geval voorge daan dat drie broers moesten loten en al len een hoog (vrij) nummer trokken. Dit meldt men ons als eene merkwaar digheid, maar het merkwaardigste is voor ons, dat drie broeders tegelijk moesten loten. (N. v. d. D.) Op de Waal, bij Npmegeu, is Zon dagavond de 53-jarige machinist F. K., van de sleepboot Prins Hendrik II, thuisbe- hoorende te 's Hertogenbosch, overboord gevallen en verdronken. Zijn lijk is nog niet opgehaald. Hij laat eene weduwe met 8 kinderen na. Verleden week werd, op aanraden van den geneesheer, naar het Ziekenhuis te Groningen vervoerd F. W., van Oos^er wolde, die lijdende was aan kiesontsteking. Thans komt het zeker niet verwachte be richt, dat de patient in het Ziekenhuis is overleden. Een geval van gruwelijke raishan deling en verwaarloozing van kinderen is te Berlijn ontdekt. Vi6r kinderen, twee jongens en twee meisjes, zijn door hunne ouders, gehuwde lieden in hunne woning in de Anklauerstrasse bun leven lang op gesloten gehouden iii een benauwde ka mer levend begraven, in een toestand van de grootste onreinheid. Da arme kleinen zijn thaus eindeiijk, door de be moeiingen van een overheidspersoon, die hun toestand ontdekte, van huDne ouders afgenomen en naar een weeshuisjgebiacht. Toen zij, met behulp van de politie, wei den afgehaald, vond mee de kinderen neeigehurkt in het walgelijke hol, waar zij nooit uit waren geweest, dicht tegen elkander aan, in lompen, en overdekt met vuil en ongedierte. Zij betoonden zich toen zij naar buiten gedragen werden, verbaasd en verrukt over alles wat zj zagen. De Notaris P. Drogmans te Axel, zal ten verzoeke van PETRUS HEIJENS, te Koewacht, aau zijn woonhuis in de Koe straat aldaar, op Dinsdag 36 October 1897 des namiddags 1 ure, verkoopen Baatgevende Koe, Jaarlingrund, Kalf Melkscbaap, Hoenders en Haan. Kruiwagen, Stamnbak met kruis- stamper, Rieken, Vorken, Mestbaak, Spade, Kappers, Rijver., Schelfbakkeu Rogge-, Tarwe-, Haver- eu Erwten, stroo, Hooi, Aardappelen, Koebeten, te velde, Paarden- en Stoppelpeen, eene partij Appelen en Peren, Mest, enz. enz., Kasten, Tafels, Stoelen, 2 Ledikan ten, 2 Spiegels, Lampen, nieuwe Kachel met toebehooren, Koper-, Blik- IJzer-, Glas-, Geleierd- en Aardewerk Kaarn, Tonnen, Emmers, Boterbak, Melkzift, Meelkist, Bascule met ge wichten. Win kei gerief, als Toonbank, Bas cule, Koffiemolen, Kuipen, Kisten, enz. enz. NOTA. De verkooping zal aanvangen by de Koebeeten op bet land omtrent J. J. va.v de Vijver, aan het einde der Koestraat, daarna op het land achter het bofsteedjo van Cortvriendt Na afloop der verkooping op het erf van LEVINUS POPPE te Koewacht. geschikt voor pomphouten, en

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 3