Landbouw. Da mogendheden hebben de contröle wel in de preliminairen gezet, maar dat was een verdrag tusbchen den sultan en Griekenland vertegenwoordigd doorde Mogendheden. Dezen hebben niets gecon tracteerd en hadden niets te contracteeren met Griekenland. Nelidotf, die van Konstantinopel naar Rome gaat, zal daar weer samenwerken met Van Sauzma Jeltscb, die ook van Konstantinopel naar Rome verplaatst werd. Het Servische kabinet is afgetreden Voor Simitel het ontslag van het kabi net aanbood, had bi) met ai zijn collega's koning Alexander en Milan aan het sta tion ontvangen. De leider van den eersten opstand der Kretenzers heeft !e hoofden der insur genten uit alle districten tot een algemeene vergadering saamgeroepen, Waarschijnlijk zal deze nationale ver gadering zich bezighouden met de verkie zing van een president en met de vast stelling van oen memorandum voor de admiraals. Nadat de Griekscbe vredesonderhande laar prins Mavrocordato te Konstantinopel was aangekomen, had reeds MaaDdag de eerste bijeenkomst der vredesonderhande laars plaats. Zaterdag is te Londen een blauwboek over Kreta verschenen, dat in hoofdzaak niets nieuws bevat. Alleen blijkt dat En geland in Maart 1.1. zijn toestemming tot oen deelneming aan de blokkade van den Pireaus afhankelijk stelde van d bezet ting van Kreta door 10 of 12,000 Euro peesche soldaten, Russische, Franscbo, Italia nsche of Engelsche, onverschillig van welke dezer mogendheden. Indien de andere regeeringen weigerden tot dezen stap over te gaan, dan kon de Engelsche regeering geen deel nemen aan de blokkade. Deze mededeeling is, gelooven wjj, nieu w; zij bewijst dat Engeland de eenige mo gendheid was, welke de bron van de troe beien in het oog had, en deze wilde dem pen, ter wijl de andere mogendheden geen oog hadden voor de oorzaak van het con flict, en alleen maar dachten aan de ge volgen. Het gevolg van de weigering der an dere mogendheden was, dat men den Grieksch-Turkscben oorlog toch niet heett voorkomen, terwijl de toestand op Kreoa nog even erg is als toen, te: w(jl de eenige macht, welke de orde daar kon herstellen en ook herstelde, door de maatregelen der mogendheden verlamd is. waarvan zij zich nooit zouden kannen her stellen, ontzag in te boezemen. De laatste gebeurtenissen hadden getoond, dat de In dianen geen verdrag getrouw konden na komen, en eerlijkheid kon men zoowel van dieven, als van Wilden verwachten. Do kolonie was in hunne machtin dezen zelfden tijd had men vernomen dat zij in vallen deden, en gedaan hadden, bjj enkele stammen uit het zuiden, die den Engelschen getrouw waren gebleven en de beste staat kunde, die men aanwenden kon, was hen onverhoeds aan te vallen, terwijl zij zich veilig waanden, of dachten, dat hunne vij anden te zwak waren, om hen aan te tasten. De aanspraak van Preston was kort en levendig, en werd door het grootste gedeelte zijner toehoorders gunstig opgenomen. »Maar uwe middelen, uwe middelen riep Sir George driftig, alsof hjj naar schoone, doch eene onuitvoerbare wiustbe rekening luisterdeiGij hebt ons een heerlijk uitzicht op den vrede, naar welken wij allen zoo zeer v( rlangen, geopend doch ik zie niets hiervan, voor en aleer ik hoor waardoor gij dien staat van zaken zult bewerkstelligen." »Schijnt het waarlijk een schoon voor uitzicht, dan behoeft Uwe Excellentie niet naar de middelen te vragen hoewel echter veel afhangt van de vereerende hulp, die de kolonisten van den Gouverneur en den RaaJ verwachten. En nu zal ik trachten de hier vergaderde leden met de Indiaan- (tiiineiilaiid. Provinciale staten van Zeeland. In de najaarsvergadering dezer Staten zullen o.a. de volgende voorstellen van het Gedeputeerd College worden behan deldtot het verleenen van een subsi die gedurende drie jaren aan de afdeeling Zeeland van het Nederlandsche Rundvee- stamboek naar aanleiding van een adres van de heeren F, C. O. M. Hombach te Hulst en C. A. H. Wagtho te Tholen voorzitter en secretaris der afdeeling Zee land Aederlandsch Paardenstamboekom ti ent de uitkeering van het subsidie uit de Provinciale fondsen ter bevordering en aanmoediging der paardenfokkerij Naar aanleiding van het besluit der Staten van 15 Juli, waarbij in handen van Gedeputeerde Si aten is gesteld het adres van den voorzitter en den secreta ris der «afdeeling Zeeland« van Het Ne- derlandsch Paardenstamboekhoudende ver zoek het op de Provinciale begrooting voor 1898 uitgetrokken bedrag ten be hoeve der p lardenfokkerij ter beschikking te stellen hunner afdeeling, hebben Gel. Staten het volgende voorstel gedaan Sedert jaren wordt zeggen Ged. Staten aan de Maatschappij tot bevorde ring van Landbouw en Veeteelt in Zeeland uit de Provinciale fondsen subsidie ver leend voor de bevordering en aanmoedi ging der paardenfokkerij, terwijl ook het rijk zijn tot dusver voor datzelfde doel verstrekt subsidie steeds aan die Maat schappij heeft toegekend. Daar in het thans goedgekeurde »Reg lement op de keuring van dekhengsten* geen verbod is opgenomen, om afgekeurde dieren te gebruiken, welk verbod door de vorige ministers van binnenlandsche zaken en van oorlog als voorwaarde was gesteld voor de bestendiging van het rijkssubsidie werd art. 25 van hoofd stuk VIII der uitgaven van de enkel Provinciale begrooting voor 1898 met goedkeuring der Staten van 2850 in 1897 gebracht op 8000, welke verhoo ging ongeveer overeenkomt met het door de Maatschappij van Landbouw in het afgeioopen jaar genoten rijkssubsidie. Hetzij nu het rijkssubsidie voor 1898 bestendig worde waartoe pogingen zul len worden aangewend - of niet, komt het Ged. Staten voor, dat er geen enkele reden bestaat, om deze zaak uit handen van de Maatschappij van Landbouw over te brengen op de afdeeling Zeeland van het Nederlandsch Paardenstamboek. Voor zoover hun bekend is, heeft de Maat sche krijgskunst bekend te maken, waarin zij welen, dat ik niet onervaren ben, aan gezien ik lang diende in den tijd van on zen overleden vriend en bondgenoot, Pow Hawton doch de wellevendheid vordert, mijn jongen vriend Kapitein Smith voor te laten gaan, welke, als Bevelhebber der versterking rvcht op die eer heeft." De vreemdeling stond op, en boog zich z£u bleek gelaat kleurde en beantwoordde aan de kracht van zijn toon en zijn manieren. Hij drukte zich schielijk uit, en vergezelde zijne aanspraak door bewegingen, die eer der zenuwachtig dan bevallig waren doch zijne eenvoudige en duidelijke welsprekend heid maakte op sommige harten in de Vergadering indruk. Hij stelde zich voor als een jong nabestaande van Kapitein Smith, die. eenige jaren geleden, Virginia zulke gewichtige diensten bewezeD had. Hij ried ook een onmiddellijken aanval aan doch die moest openlijk zijn, en op 'e Europeesche wgze geschieden, want zijne troepen waren met geene andere be kend, en zouden in niets slagen, tenzij ze door bunnen eigen Bevelhebber, volgens de gewone krijgsverrichtingen, aangevoerd werden. Wordt vervolgd.) schcppijvan Landbouw deze aangelegenheid steeds naar behooren behartigd en kan daarmede ook voor het vervolg genoegen genomen worden. Bij de behandeling van bovengenoem den begrootingspost in de jongste zomer zitting is evenmin gebleken, dat de Staten vergadering in dat opzicht in de bestaande regeling verandering wenschte te bren gen. De meening der adressanten, dat het nieuwe reglement voor de paardenkeurin gen ontworpen naar aanleiding van het „reglement aargaande de ondersteuning van rijkswege van de Paardenfokkerij" met het ophouden van dat subsidie niet meer van kracht zoude zijn en eene nieuwe keuringscommissie zoude moeten worden in het leven geroepen, kunnen Ged. St niet beamen, daar art. 3 van het (Provinciaal) reglement op de verbe tering van de paardenfokkerij in Zeeland inhoudt, dat de keuringscommissie dezelf de is als die, omschreven in art. 2 van het door de adressanten dus genoemde nieuwe reglement, alsmede, dat alle be palingen uit laatstgenoemd reglement worden geacht in het eerstgenoemde te zijn opgenomen. Het komt hun voor, dat daardoor voor 1898 voldoende in de zaak voorzien is. Mocht het rijkssubsi die voor het vervolg inderdaad ophouden, dan ligt het voor de hand, dat bij de behandeling der in het volgende jaar te wachten aanvraag van de Maatschappij van Landbouw om vernieuwing van het met 31 December 1898 eindigende pro vinciaal subsidie, overwogen worde, of het niet wenschelijk is de bestaande rijks en provinciale reglementen door één nieuw provinciaal te vervangen, Thans achten Ged. Staten geene voor ziening noodig. Zij stellen daarom voor afwijzend op het verzoek te beschikken. - De uitslag van de Woensdag in het district Eukhuizen plaats gehad heb bende verkiezing voor een lid der Tweede kamer is dat herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren H. Raai (R. Kath.) en A. Kool (L), die respectieve lijk 2625 en 2308 van de 6946 geldig uitgebrachte stemmen verkregen. Verier waren uitgebracht op de heeren C. V. Gerritsen (RadJ 1387 en N. Sluis (A.) 491 stemmen. De oud coram'ssaris der koningin van Zeeland, jhr. mr. W. M. de Branw, zond aan de burgemeesters in Zeeland als contra souvenir zijn welgelijkend portret in kabi netsformaat en van zijne handteekening voorzien. Crt.) In den Franscuen Senaat is door den vei slaggever nopens de wet op den ver koop van margarine het volgende gezegd De margarine levert een groot gevaar voor de openbare gezondheid en is ge nadeslag voor den landbouw. Het is nog niet lang geleden, dat men ten voordeoie der margarine de bescher ming der regeering iuriep, de margarine zeide men, is de boter van de arme men schen, omdat zij zoo goedkoop is. Inderdaad, hadue men de margarine gemaakt volg9ns de voorschriften van den uitvinder, den be9r Mège-Mouries. met gesmolten runder vet van gezonde dieren en dat bij eeue warmte van 25 graden, dan ware die eetwaar gezond en goed geweest. Maar wat is er gebeurd De margarine volgens het voorschrift van den uitvinder gemaakt kwam te duur en de man maakte slechte zaken. De uitvinding ging echter niet ver loren, Om aan iageren prijs te kunnen verkoopen, vervalschte men, gelijk men met veel andere zaken doet. In plaats van niets anders dan gesmolten runder vet te gebruiken, begon men alle soorten van vet er in te mengen, waai van het opnoemen alleen genoeg is om iemand te doen walgen. Om al die vetstoffen, die den slechtsten smaak hebben, welke men zich voorstel len kan, in de margarine te kunnen ge bruiken, moet men dat mengsel met sterkwater wasschen en er verschillende soorten van olie bijvoegen. Na deze regelen gelazen te hebben, zal men gemakkelijk begrijpen, hoe ongezond zulk voedsel moet zijn. Professor Ktsmull zegt. dat het ver meerderen van het gebruik het toenemen van maagziekten ten gevolge heeft. In piaats van bij 25 graden smelt m6n nu bij 55 graden. Dooi dat nu alle soorten vet gebruikt worden, is die warmte niet groot genoeg, om de kiemen van ziekteD welke zich in dat vet bevinden, te dooden Zoo heeft men bijv. ontdekt, dat de kop van 6en lintworm gaaf en gezond in zulke margarine gebleven was. Kiemen van alle andere ziekten werden gevonden door dokter Pi pee van Chicago, en vuiligheden welke alleen gevonden worden in excre menten. Hetgene voorafgaat is meer dan vol doende, om t bewijzen, dat de marga rine, gelijk die nu gefabriceerd wordt, een gevaar is voor de openbare gezondheid. Hoe nu is de margarine de genadeslag voor den landbouw? Toen de landbouwer de lage prijzen der granen zag, heeft hij zyn geweer van schouder veranderd en gezegd Ik ga vee kweeken. In plaats van uitgestrekte koorn velden zal ik groote weiden maken en veel boter voortbrengen, Toen hij daarmede gereed was, kwam de margarine op en de prijs der boter, in plaats van winstgevend te zijn, is ge laald tot prijzen, tot nu toe niet gekend De landbouw was reeds ziek genoeg, maar de margarine geeft hem den ge nadeslag. Het bovenstaande is ontleend aan het genoemde verslag. Daarin mag nu mis schien eenige overdrijving zijn, toch blijft het zeer gewenscht, dat van rijkswege zeer nauwkeurig op den verkoop van mar garine wordt toegezien en dat er voort durend gewaakt wordt tegen knoeierijen die nadeelig kunnen zijn voor de ge zondheid. Het vette vee blijft zoo wat op één prijs, meer achteruit dan vooruit, en vele vette koeien worden geslacht. Nu destal tijd nadert, willen de boeren gaarne het vette vee afzetten, en wegens de lage prij zen is er wel kooplust. Handelaars in varkens en schapen op Londen gsan nu geregeld per week één of meer vette koeien slachten, voor welk vleesch zij genoeg koo- pers vinden. Trouwens, het is tegenwoor dig zoo gesteld, dat de prijs van het rund vleesch niet veel duurder is dan het spek zoodat in sommige gezinnen het spek door vleesch vervangen wordt. Het wordt tegen woordig reeds verkocht voor 30 a 35 ets. het pond, biefstuk 40 45 ets. In de dorpen is dit goedkoop, wijl de groote meerderheid der koopers daar vleesch met vet verlangt. In melke- en kalvekoeien gaat de han del stadig met vaste prijzeD. In fokkalveren gaat het drukker, nu vooral Holland in den laatsten tijd veel van dit vee trok, zoodat de vraag het aan bod overtrof. Echter wordt betwijfeld of de belangrijke prjjsverhooging langen tijd zal aanhouden. Thans gelden zij zelfs tot f 50. Stieren voor de slachtbank blijven goed koop17 a 19 ets. per Va kilogram. Natuurlijk lijden deze prijzen ook door de goedkoopte van de vette koeien. In schapen en lammeren gaat het iets beter, daar Londen met betere prijzen af kwam. In vette varkens en biggen heerscht nog veel handel, doch de prijzen zijn zeer ge daald, gemiddeld 17a ct. per pond levend gewicht. De oorzaak hiervan is de meer dere aanroer, wijl de boeren, in verband met het jaargetijde, gaarne afleveren. Ook de arbeiders, die biggen mesten, verkoopen druk, omdat met 12 November een ge deelte der huur moet betaald worden. Te Zevenbergen (N.-Br.) is dit jaar op het land van den landbouwer G. N. een proefveld met haver aangelegd. Het waren 4 soorten, waarvan 3 pas uit Enge

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 2