No. 1164. Zaterdag 23 October 1897. 13e Jaarg, MAANDAG op de KAAIWAL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li- Vlaand eren F. DIELEMAN, AXEL. Buitenland. FEUILLETON EEN VERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worde» naar olaatsmimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethou- ders van Axel, maken bij deze bekenddatdeJAARLIJKSCHE VEEMARKT in deze gemeente dit jaar zal gehoudeD worden op den 25 October aanstaande. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Burgemeester. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. Alvorens het VEE op de markt zal worden toegelaten, zal het eerst aan keuring van den piovincialen veearts worden onderworpen. De 1 imes laat zich zeer bitter uit tegen de Franschen. Het blad noemt het op treden van dit land in West-Afrika een verkrachting van het internationale recht en zegt verderwij willen niet tot de zelfde middelen onze toevlucht nemen als onze tegenstanders, niet omdat wij aan onze kracht twijfelen, maar omdat wij voorzien dat dit ernstige gevolgen zou hebben met betrekking tot het handhaven van den vrede. Daily Graphic meent dat beide landen beter doen zicb legen gemeenschappelijke vijanden te vereenigen, dan elkander in de haren te vliegen. Grappig is de verklaring, welke andere Margaretha had echter hare geheime oogenblikken van bittere droefheid, als de stem der Natuur voor hare verlorene lie velingen sprak als haar echtgenoot af wezig was en hare kinderen sliepen, vond de getrouwe Brigitta haar dikwijls zitten weenen, schoon zij te gelijker tijd verster king in het Woord des levens zocht. Op zekeren morgen werd Henry Ran dolph in den Raad geroepen, dien hij in den laatsten tijd zelden bijgewoond had, en toen hij de zaal binnentrad, alwaar de leden vergaderd waren, herkende de Gou verneur hem niet dadelijk zoo was hjj ver magerd, en door zorgen verteerd, Het lijden had eenige van zgne onmis bare teekenen op zjjn voorhoofd gedrukt, en toen hij zich naar het boveneinde des vertreks begaf, bemerkte Sir George met smart, dat hg zwak was en moeielgk ging. „Ik vrees, dat gij u niet wel bevindt, Mr. Randolphga zitten gij ziet er ver moeid uitdeze Maartsche dagen zijn even onbestendig, als in April.* »Ik ben nog niet geheel hersteld van de wonden, die ik een jaar geleden ont vangen heb,« antwoordde Henry ernstig, »eu ik vrees, zg zullen mg door een moeie bladen geven voor den aanval der Bari- bas op de Haoussahs, de inlandscbe- Britsche troepen. De Baribas, zoo seint men, hadden de Haoussah's voor Fran schen aangezien. Natuurlijk, want welke negerstam zou willens en wetens tegen die brave Engelscben strijden. De Zaterdag te Londen gehouden rai nisterraad heeft, zooals onze lezers weten reeds tot heel wat praatjes aanleiding ge geven. Waarom de ministers zoo vroeg op den dag vergaderden, deelden wij reeds mede Maar de bijeenkomst had ook vroeg in het seizoen plaats, en dat prikkelde de nieuwsgierigheid. Gewoonlijk toch worden de zittingen eerst in November bervat, zoodat er werkelijk eonige reden bestond om iets bijzonders te verwachteD. Balfour kwam zelfs voor de zitting over. Zaterdag had de wekelijksche uitdee- ling van ondersteuningsgelden aan de En gelsche machine wei kei s plaats. Er bleken 76000 man te zijn die gemiddeld 6 samen alzoo 38000 pd. st. ontvangen. De geruchten over het aftreden van Salisbury he'oben voor den premier een onaangenaam gevolg. Men bespreekt de vraag, of, al is hij niet voornemens af te tieden, het niet beter zou zijn als hij het wel deed, althans de leiding der bui- tenlandscbe zaken overgaf. De Westminster geeft zijn meenicgin beeld, Salisbury als een reiziger van den trein komende, gebukt onder den last van twee zware reistasschen, waai op premier en buitenlandsche zaken. Twee pakjes dragers, Chamberlain en de hertog van Devonshire, die bereid zijn om de twee tasschen over te nemen, moeten echter lijk leven vergezellen doch Gods wil ge schiede >0 Ja. vriend ik voel net met u, het waren schrikkelijke slagen, die u een jaar geleden troffendoch de zaak wordt er niet beter door, met er bij stil te staan. Wij moeten het leven nemen zoo als het is, ja dit moeten wij. Gij zult uw geheele leven niet zoo blijven, vertrouw daarop neen, neenalles is nu bewolkt maar de zon zal weder schijnen, twijfel er niet aan De Gouverneur sprak schielijk, doch het gevoelvolle geluid zijner stem bewees, hoe zeer hij in het ongeluk van Henry Ran dolph deelnam. De laatste antwoordde, terwijl hij slechts met moeite bedaard kon blijven „Wij moeten alles uit Gods hand de- moedig aannemen. Zijne Voorzienigheid gebood den slag en zullen wij niet het kwade zoowel als het goede van Hem ont vangen Ik ben nog zwak van wege mijne won den, Sir George! doch mijn hart is dezen morgen droeviger gesterad, dan ik zou willen. Het is deze zaal, die mij neer slachtig maakt. Verleden jaar, den dag vóór den moord, was de Raad vergaderd, en Uwe Excellentie verleende gehoor aan Ach, het is waar, vriend 1 aan die schurk acbtige Indianen, die deugnieten Nu, wij zullen zorg dragen, dat zij op die wijze niet op nieuws mijn veitrouwen mis hooren Dank jelui, ik kan ze allebei wel houden. Ook in Boheme dreigt een groote werk staking onder de mijnwerkers. Te Florence gaf het ontplooien van een roode vlag in een begrafenisstoet aan leiding tot een botsing. Een persoon werd gedood. Keizer Wilhelm zal beden te Wiesbaden een bezoek van den czaar ontvangen. De bekende leider der Beierscbe socia listen Grillenberger is, toen hij uit de kamer huiswaarts keerde, door een broerte getroffen. Da Italiaansche regeering beeft beslo ten tot een wat gematigder toepassing van de belastingwetten. Dientengevolge heeft het comité voor de betoogingen zich entbonden, na vooraf den minister zijn dank te beb'oen betuigd. De Griekscbe bladen zijn de laatste da gen weer slecht over de koninklijke fa milie te spreken. De Ethnike Hetaria in trigeert, en speelt generaal Smolensk uit, die verschil van meening met den koning zou hebben, hetgeen door anderen weer wordt tegengesproken. Ook is een deel der pers boos over het feit dat keizer Wilhelm aan zijn zuster de kroonprinses, een ridderorde zond. Men zou dit eereteeken in het openbaar wiilen verbranden. Ons dacht dat de prinses genoeg ka rakter en genegenheid voor haar nieuwe vaderland had getoond, dan dat men baar wel kon overlaten te beslissen ot zij het geschenk zal aanvaarden. Volgens Havas bepaalt het door de Mogendheden vastgestelde reglement op de Europeesche controle der Griekscbe bruiken. Ik wenschte, dat ik dien lastige Opecancanoiï kon vatten doch ik geloof, dat hij uit iets meer onzichtbaar dan de lucht bestaat, zoo vlug als kwikzilver Zoek waar gij wilt. nergens is hij te vin den. en juist, als ik hem zou kunnen grij pen, is hij verdwenen. Maar ik vergat u te zeggen, Mr. Randolph 1 dat wij heden te zamengekomen zijn, om over eenige zaken betreffende eene soort van weder wraak te raadplegen.* Wederwraak, Sir George hoe dat >Nu nuuw gelaat voorspelt weinig goeds voor de eensgezindheid in den Raad van heden. Ga zitten, Mr. Randolph en wij zullen beginnen. Hoerenik ben ge reed en vet langend uwe beraadslagingen te vernemen. Kapitein 1 vereer ons met de mededeeling van uw plan, en gij, Kapitein Smith! zult ons, hopen wij, aanstonds met het uwe bekend maken Hierop nam de Gouverneur zijne gewone plaats onder het verhemelte, aan het boveneinde der tafel, in. De Hootden waren lnjna allen bij el kander, en men was druk bezig met sore- ken. Kapitein Preston zag zich door eeni gen omringd, in wier donker en gloeiend gelaat men nauwelijks de trekken van En gelschen kon herkennen reeds had het heete klimaat eene verandering in hunne gelaatskleur te weeg gebracht, en zij ?pra ken met al het vuur van het zuidelgk tem peram6nt. Tegenover deze groep zat een jong man, ijverig bezig eene ruwe kaart finactiën o. a. In beginsel mag de Helleenscbe regee- ring over geen enkele staatsinkomst be schikken. De Mogendheden stellen ieder een controleur voor, wiens benoeming dooi den koning moet worden bekrachtigd. Alle kosten van bezoldiging en bureaux worden door Griekenland betaald, terwijl elke Mogendheid voor de inrichting der controle 60.000 francs in goud ontvangt. De controle-commissi9 stelt aan eu ont slaat bare beambten. De regeering en de besturen der mo nopolies worden rekenplichtig aan de commissie, deze laatste is onderworpen aan het veto der commissie. Alle contracten tusschen de regeering en de ontvangers der douanen of de njj- verneid zijn aan bet oordeel der com mis sie onderworpen. De controle blijft bestaan tot na afbe taling van alle staatsschulden. Vooral deze laatste bepaling zal den Grieken bard vallen, daar de conlröle zoo doonde niet een tijdelijke maatregel is. Er is altijd nog sprake van, dat een syn dicaat Griekenland aan het geld voor de oorlogskosten zal helpen, zoodat in bet definitieve vredesverdrag tusschen de beide partgen, alle bepalingen van finan cieelen aard, dus ook die betreffende da controle, zouden kannen vervallen. Ot de kans van slagen groot is, weten wij niet. Maar het zou een kostelijke grap zijn. als de zaak dien loop nam Da sul tan zal door keizer Wilhelm wel worden opgestookt bet tegen te werken. Maar hij heelt liever contanten, en bovendien, op welken grond kan bij contante betaling weigeren. van Virginia te bestuleeren. Hi] was in militaire kleeding, en waarschijnlijk e>n Officier van boogen rang in het korps, dat kort te voren in de kolonie was aange komen Hij sprak met niemand, en zag zelden van zijne kaart op, waarop hg verschillende lijnen en afmetingen maakte. Hij scheen het leven en de beweging, die om hem heerschten, niet te bemerken, «u sprong op, toen men hem de hand op den schou der legde, en hem zeide, dat de bezigheden een aanvang zouden nemen. Na eene aanspraak van Jon Gouverneur welke slechts een inleiding was, stond Ka pitein Preston op, om zgn plan bekend te maken. Het was niet anders, dan om de stammen der inboorlingen, al ware het door hen te vermoorden, geheel ten onder te brengenhoewel de spreker zijne mee ning, zoo goed hij kon, verborg, door haar onder dubbelzinnige taal te vei bloemen, en uitdrukkingen te bezigen, die schooner klonken, dan dezelver wezenlijke bedoe ling was, ofschoon zij maar al te dikwijls door staatkundigen gebezigd worden. Hg voerde aan, dat de kolonisten niet in staat waren hen ooit in talrijkheid te overtreffen noch hunne onverwachte invallen te weer staan, en moesten zij dus aan de ijselijk heden van moord en wreeda plundering blootstaan Zou het niet beter zijn en meer met de macht des volks, welks Ver tegenwoordigers zij waren, overeenstemmen den Wilden door een be4isseul.ni slag,

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1