No. 1161. If oensdag 13 October 1897. 13® Jaiii'ü' Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse h -Vlaanderen F. DIELEMAA, AXEL. Buitenland 39 FEUILLETON EEN YERHAAL UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor Bklgi 80 cent. Afzonderl. numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER Advertentiën van 1 tot 4 regels 25 oent voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei naar nlaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Keizer Wilhelm tracht zich voor het feest van 18 October met zijn zuster te verzoenen. De Reichsanzeiger deelt mede dat de keizer aan de kroonprinses van Grieken land de LouisaOrde heeft toegekend met het jaartal 1813/14 en het Roode Kruis. Kleine geschenken onderhouden de vriendschap, schijnt Z. M. te denken, Maar in Griekenland zal men dit geschenk allicht wat erg klein vinden, als men denkt aan den grooten steun, dien de keizer aan den vijand van Griekenland schonk. De Duitsche volkspartij had besloten don 18en Mei 1893, dan 50en gedenkdag van de samenkomsten van het eerste Duitsche parlement te vieren. Er ver heffen zich steramen tegen de wijze, waar op deze zaak is aangevat, d.w.z. van oeu partijstandpunt, Men meent, dat geen der tegenwoordige partijen, allerminst de volkspartij, op den bodem van de partijen1 van voor 50 jaren staat, zoodaG het ver keerd is, van bedoelde herdenking een partijfeest te maken. Alle Duitsche par tijen behooren aan de feestviering deel te nemen. De Zwitserscbe nationale raad heeft het wetsontwerp tot naasting en bonds exploitatie van een deel van het spoor wegnet aangenomen met 98 tegen 29 stemmen. Er bestaat op ondergeschikte punten nog verschil tusschen den nationalen- en den staatsraad, maar men gelooft, dat dit de volgende week wel in orde zal komen. De Zwitaersche kiezers zullen in Fe- „Laat hem i ooken, als hij dapper is 1" riep Maneecho op een honender, toon. De pgp was Philip aangeboden gewor den doch hij had ze weggestooten toen om zich been ziende, en de beweging be merkende, waarin deze daad de Vergade ring gebiacht bad, naderde hij andermaal Oneyda, en zeide in de Indische taal»Ik heb u geen logen gezegd. Een blanke gelooft dat het slecht is te strijden, zoo als zijne roode broeders doen. Mijn God is een goed en heilig God Hij verbergt zjjn aangezicht, als de mensch wreed is. Mijne lippen kunnen niet spreken, als mijn hart zwijgt. Wyaunowsik strijd niet met u.c Appomax zuchtte diephij kon een zoo vreemd gedrag niet begrijpen, en het grootste gedeelte van de Vergadering zweeg en was teleurgesteld. De ouden juichten de oprechtheid en dapperheid van den jon geling toe, die niet schro&mde, stoutmoe dig en alleen voor te komen, om zijn ge drag te rechtvaardigenen verscheidene zouden goedgevonden hebben, de zaak daarbij te laten, maar zijn ijverzuchtige vjjand had eeuige even zoo boosaardige gemoederen opgehitst, en één kreet ver hief zich tegeu Philip die de ooren van bruari worden geroepen zich over deze zaak uit te spreken. 3ij de verkiezingen in Noorwegen heb ben de liberalen de ovei winning behaald en 15 zetels op de conservatieven vero verd Uit Madrid wordt gemeld, dat tot de onmiddellijke terugroeping van generaal Weyler is besloten. Het koninklijk besluit waarbij maar schalk Blanco tot gouverneur van Cuba wordt benoemd, zou heden geteekend worden, Het merkwaardige telegram van gene raal Weyler die anders dan men verwacht had, de nieuwe regeering zijn diensten aanbood, wordt door sommigen verklaard uit de overweging, dat hij als generaal voor den vijand niet gerechtigd was zijn ontslag te nemen. Over de openbaai making van zijn brief aan den afgetreden premier, generaal Az- carraga, is het ware licht nog niet opge gaan. Daar dit stuk als een staatsstuk van vertrou welij kenaard wordt beschouwd, is een rechterlijk onderzoek ingesteld. Gelijk reeds medegedeeld is. had Mar tinez Campos eerst Azcarraga voldoening voor de openbaarmaking willen vragen, welk plan hij na de stellige vei klaring van den generaal opgaf. Deze zal echter nog gelegenheid hebben zich met een col lega te meten. Generaal Sanchez Mira had sedert ettelijke maanden nog een eerezaak met Azcarraga. Maar hij mocht dezen niet uitdagen zoolang hij als mi nister zijn chet was. Na het aftreden van het kabinet woog dit bezwaar niet meer, waarom Mira Azcarraga zijn getuigen zond. Oneyda had moeten bereiken doch deze bewoog zich niet. »Hij moet sterven, als hij niet strijden wilriepen enkelen toornig. »Hij is de vriend van oDze v£anden, indien hij niet de vijand van de Dahwyott is," zeide Maueecho. »Dat is waar," herhaalde de ouden, „indien deze jonge vreemdeling niet strij den wil, na in onzen stam opgenomen te zi]n geworden, is bij onze vijand, en geen vriend. Ja, jalaat hem de pijp rooken Eene stilte van eenige oogenblikken volgde, en nog bleef de jongeling vast bij zijn voornemen, geen bedrog te plegen de tegenwerpingen en smeekenle blikken van Appomax waren te vergeefs een an dere kreet verhief zich in de Vergadering terwijl ieder woest gemoed aangehitst werd door de onversaagde vastheid van hunnen hulpeloozen gevangene. Vele dreigende gebaren zag men onder de jongeren, en eenige kwamen nader bjj, hem bevelende te rooken of te sterven maar Philip bleef bedaard. Zich tot Oneyda keerende, zeide nij hem in het Engelseh »Kunt g;j mij niet helpen? Oneyda! zult gj| mij in dit gevaar zien, en rustig blijven Spreek voor mi], en ik zal or aan ontkomen Oneyda wees op de pijp, aldus uitdruk kelijk zijn raad en zyne wenschen te ken nen gevende. »Oueyda! is dit uwe vriendschap Wilt gij mij voor uwe oogen zien sterven Ik kan de pijp niet rooken, want dan zou ik De bevoegde autoiiteit heeft, naar aan leiding daarvan, een onderzoek bevolen en middelerwijl generaal Sanchez Mira in arrest geplaatst, Er hebben op Creta ook botsingen plaats gehad tusschen de opstandelingen en de Russische troepen, Men is verstoord over die herhaalde botsingen met de Europeesche detache menten. Maar wat doen die ook in de koude Te Athene heeft een Oostenrijksoh schip dezer dagen moeilijkheden gehad. De eerste, vrij onbegrijpelijk berichten wei den door het Weener Fremdenblatt als volgt aangevuld. De Lloyds-stooinboot Maria Theresia kwam op weg naar Kon stantinopel te Prieaus aan, waar zich het gerucht verspreidde, dat zich 100 gevan gen Kretenzers aan boord bevonden. De bevolking liep te hoop en drong tot op de boot door. Vergeefs verzekeide de havenmeester dor menigte dat hij met 5 vertrouwde mannen het schip zou onder zoeken, waarop de Oostenrjjksche gezant de hulp van den commandant van een ander schip inriep en de Grieksche re- geering bericht zond. Zoo spoedig moge lijk kwamen daarop mariniers de orde herstellen en het schip schoonvegen. In verband met deze zaak zijn de ha venmeester en een hoog politiebeambte ter beschikking gesteld. Do Turksche minister van fiDantiën Nazif pacha is door Tewfik-pacha vervan gen. De beteekenis dezer wijziging in het kabinet iigt daarin dat de afgetreden minister zich de vijandschap zijner collega's op den hals haalde, door zijn voorstelleu betreffende de salarissen der ambtenaren een 'ogen begaan, en dat is zondigen tegen mijn God." Deze toespraak bleef onbeantwoord, en eenige der gewelddadigen onder de menigte ziende, dat het Opperhoofd aldus onver schillig scheen te zijn omtrent het lot van zjjn aangenomen zoon werden hierdoor aan gemoedigd te naderen, en hem aan te val len, met het voornemen om hem onmiddel lijk ter strafplaats te slependoch eene flikkering van Oneyda's o >g hield hen van hunue vermetelheid terug, en zij lieten haastig hun slachtoffer los echter hoopten zij op de beslissing van de ouden, die de zaak rijpelijk overwogenPhilip was plechtig in den stam opgenomen geworden en hoewel Oneyda tol nu toe geen stap gedaan had om hem te redden, bleven zjj besluiteloos, of zij hem opgeven zouden, uit vrees zich het ongeuoegen van een zoo machtig Opperhootd op den hals te halen. Doch in dit gewichtig oogenblik scheen Oneyda zoo afgetrokken, alsof hij er niet bij tegenwoordig was. Hjj sprong echter op, toen Philip hem op nieuw op eeu krachtigen, doordringenden toon aan sprak, want de jongeling gevoelde het uiterste gevaar, waarin hij verkeerde. »OneyIawaarom helpt gij mij niet Gij zijt een groot Opperhoofd, en één woord van u zou mij redden. Hoe was het gelaat van het hoogmoedig Opperhootd veranderd, toen hij zich tot zijn gunsteling keerdede somberste en diepste neerslachtigheid bewolkte het nu, waardoor het mogelijk zou zijn geworden de soldij beter uit te betalen Nazif-pa cha had zich het laatste jaar bijzonder verdienstelijk gemaakt, door het verschaf fen van de middelen, welke noodig wa ren tot het voeren van den oorlog. Te Galatz heeft men een uit Genève herkomstig pak in beslag genomen, dat oproepingen bevatte aan de in Roemenie levende ArmeDiers die daarin werden aan gespoord de revolutionaire beweging tegen Turkije te steunen. Eenige personen zijn deswbge in hechtenis genomen. Een niet te controleeren sensalietijding wordt uit Konstan tinopel aan een Engelsch blad geseinn. Een daar uit Klein Azie aangekomen Europeesch ambtenaar deelt mede, dat alles daar gereed is voor een nieuwen moord op de Armeniërs. Men wacht, ovenals bij vorige gelegenheden op een wenk van hooger hand. De Mooren van het Riff worden, ondanks de aanwezigheid van het Europeesche es kader hoe langer hoe overmoediger. Zij weigeren de uitlevering der gevangenen, tenzij hun gevangece stamgenooten wor den losgelaten en een door henzelven te bepalen losgeld worde betaald. Italië heeft voor de invrijheidsstelling der Italianen 30,000 dollars geboden, maar dit aanbod Generaal Lockbart heeft tot de Afridi's en Orakzai's ie Tirak een kennisgeving gericht van het oprukken van de expedi tie. Hij zegt daarin, dat deze het gevolg is van het niet naleven der verplichtingen, die zij bij het verdrag met Engeland op zich hebben genomen. Het beleg van Canoedos heeft zoowat een halfjaar geduurd14,000 namen er en zijne stem was zoo klagend, dat zij de droefheid var. zijn hart aan zijna landge- nooten had kunnen mededeelen, indien zjj de taal die hij sprak, hadden kunnen ver staan. »Mijn zoon! Oneyda kan u niet helpen. Het is mijn volk niet Oneyda heeft geen volk. Hij leest in uw harthjj weet dat gij dapper zijtDoch waarom luistert mijn zoon naar deze stem de messen mijner jong; strijders zjjn dorstig zy roepen om het bloed vau den Yankees. Verbiedt uw God u, iets te doen, wat u van den dood zou kunnen redden Phil-p verheugde zich te midden van zijn angst, dat Oneyla zich den grooten naam herinnerd', welken hij hem zoo gaarne had willen doen kennen, en dien in verband bracht met een beginsel, waar naar hij handelen zon, en hij antwoordde met een glimlach „En als Hij dat doet mijn vader zult gij mij gelooveu, als ik u zeg, dat ik u zeg, dat ik handel, zoo als ik denk, dat in zijn? oogen het on aangenaamste is Oneyda onderdrukte een zucht, en wat hij wellicht antwoordde, w?rd afgebroken door het geschreeuw van Philips vijanden die ieder oogenblik aangroeiden, iegen de, zeu stroom werd het onsjhuldig voorwerp van hunnen haat ondersteund door Hem, wiens macht en bescherming hij dagelijks door zijn gebed ingeroepen had, en die hem m dit uiterste niet verliet. Wordt vervolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1