U 11 Li No. 1159. Woensdag 6 October I 4)7. !3e Jaar»;. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse li - Vlaanderen F. DIELEMAN, Bnitenl nul. ar FEUILLETON EEN YERHAA.L UIT VIRGINIA. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent voor België 80 cent. Afzonder!, numm. 5 ct. DRUKKER UITGEVER AXEL. Ad ver ten tien van 1 tot 4 regels 25 oent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters wordei vaar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maa. Advertentiën worden franco ingewacht, uiterljjk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De gunstige toestand in de Belgische kolennjj verbeid geett den mijnwerkers aan leiding om op verbetering hunner positie ten aauzien van loon en arbeidsduur aan le dringen. Zondag en Maandag is een congres gehouden. De Brusselsche Soir noemt generaal Marchal als aanstaand minister vaa oor log. De onthullingen van de Gaulois over het optreden van keizer Wilhelm om een oorlogsverklaring van Engeland aan Frank rijk te verhinderen, vinden weinig geloof Het blad zelf zegt dat Frankrijk den kei zer voor zijn tusschenkomst niet dankbaar heeft te zijn, wijl de keizer alleen in het belang van zijn eigen land en in dat zijner koloniale ondernemingen handelde. Opmeikelijk is, dat lord Rosebeiy reeds voor een jaar heeft erkend, dat hij tijdens zijn ministerschap zoo dicht bij een oor log heeft gestaan. Onze Oostelijke naburen hebben 6en paar onrustige dagen doorgebracht. De regeering had naar de Voss. Ztg. meldde het plan, om het geld voor de uitbreiding der marine te vinden, door de bierbelas ting tot het drievoud te verhoogen. De regeering is 6i' echter spoedig bij om dat praatje tegen te spreken Zij begrijpt dat het met de vlootplanuen heelemaal mis zou zijn, als men aan het bi9r raakte, en laat daarom bekend maken dat er in het geheel geen sprake van is de bier-belasting te verhoogen, veel min der nog die op het drievoud te brengen. Welk een opluchting dat is, kan men zich voorstellen. Reeds had hij schrik verspreidt in de dorpen van een volk, dat zich aan een verbond met de blanken had schuldig ge maakt, en had hen genoodzaakt het op te geven het gerucht van deze daad had de ooren van Sir George Yeardley bereikt, dien het tot een meer beslissend gedrag had aangespoord, hoewel zulks niet met zijne gewone Staatkunde overeenkwam. Het is onaangenaam eene zoo onedele, doch maar al te ware daad te moeten vermel den, dat er in dezen lijd te James—town vele geheime beraadslagingen plaats had den, ten einde een plan tot wraak over den r.oodlottigen dag van Maart te be ramen, toen zoo velen echtgenoot, ouders en kinderen verloren hadden, of de gevan genschap hunner kinderen betreurden, die zij niet hopen durfden ooit weder te zien. Terwijl zij aldus hunne wraakzuchtige voor neinens overdachten deed Oneyda alle mo gelijke pogingen, om hen geheel te ver «ielgeu. Het was een oogenblik van bijna waan zinnige vreugde voor het Opperhoofd, toen hjj verzocht werd, het gezantschap zijner bondgeriooten in het raadhuis van het dorp te ontvangen. Philip merkte met verwon dering en belangstelling den hoogen trap Welk een opluchting dat is, kan men zich voorstellen. De„ raedêdoaling dat de regeermg der gelijke plannen had, was anders in de oogen van eenige bladen waarschijnlijk gemaakt door de bijvoeging, dat de belas ting progressief zou zijn, d. w. z. afhanke lijk van den omvang van de brouwerij. Daardoor zou men de kleine brouwerijen die hun grooten concurrenten wel een extra-belasting gunnen, voor de plannen winnen, vooral omdat het lage recht al leen zou worden geheven van bestaande brouwerijen. De brouwers konden dus dubbel te vreden zijn, daar de belastingverhooging tevens tot wering van nieuwe concurren tie zou leiden. Maar de bierdrinkers? Zouden die niet dubbel pruttelen, als het bier uit de oe loemde groote brouwerijen duurder werd Om één reden is het jammer dat het bericht niet waar blijkt, want na is er geen plaats voor het beweren dat de Duitsche vloot op het Duitsche bier drijft Ook het orgaan van den Bund der Landwirthe verklaart niet te kunnen me degaan met de marinevoorstelien, volgens het van ter zijde bekend geworden plan Het hoofdorgaan van den Bond verklaart dat die voorstellen zich niet tot een ma tige uitbreiding bepalen. De „Kreiz-ausschusz« te Belzig (Duitsch land) heeft na een geregeld proces den »ortsvorstcher" Schultze uit zijn ambt ontzet, wegens een ernstige tekortkoming ten aanzien van zijn ambstplicnt. De man had niets meer ot minder gedaan, dan een ham toebehoorend huis te ver buren aan zekere juffrouw, die van orde en plechtigheid op, die bij die gelegenheid in acht genomen werd ter wijl men de afgevaardigden met meer ach ting ontving, dan men gewoonlijk den af gezanten der hedendaagsche Vorsten be wijst. Doch wat hem het meest verbaas de. was de onverschillige bedaardheid van Oneyda wiens waardigheid hem niet ver gunde, de trotsche vreugde te doen bl jjken welke hij over deze eer gevoelde. Hij zat ter zijde en afgetrokken hoewel hij van tijd tot tijd naar de gezanten zag met een blik, die getuigde, dat hl] volkomen be wust was van hetgeen er gebeurde, maar dat het thans met zijn wil niet strookte te antwoorden. Zij deden hunne aanspraak en een der ouden uit de Vergadering be antwoordde die doch Oneyda zweeg. De Vergadering wachtte, en de jongere krijgs lieden, die de koele onverschilligheid der ouden met konden navolgen, zageD angstig en biddend naar huD Opperhoofd maar hij stond niet op. De gezanten behielden de kalme en geduldige waardigheid, die bij daze gelegenheid paste. Niets was van hunnen kant verzuimd geworden zij had den den wamputn aangeboden, en de pijp uerooktnu moeat.en zij wachten, totdat het groote Opperhoofd zich vet waardiger, zou te spieken. Eindelijk rees Oneyda ophij meende deze onzekerheid, waarin hij hen gelaten had, zou hun genoeg/amen eerbied ingeboezemd hebben, en twijfelde geenszins, of' tneu zou oplettend naar hem luisteren. Zijne houding was grootsch, socialiste isZoo'n schelm De beruchte journalist-politie spion Not' man Schumann doet weer van zich Inoren Vac uit zjjn wijkplaats Zurich heeft hij getracht Bebel èn den oud-minister Von Maicball aan te klagen wegens meineed e zaak van Von Tausch. Bebel die reeds erkend Uad, dat hij zich vergist had tusscheo dezen Schuminn en oen naamgenoot, heeft bij de justitie inlich tingen ingewonnen. Dairuit bleek, dat deze zaak voor Schumann niet gunstig was afgeloopen. Schumann heeft getracht, door tusschen komst van zijn viiend Karl Faasch, Bebel te bewerken om hen als man van eer te erkennen, en zich bovendien schrifte lijk te verbinden, het daarheen te willen leiden, dat in de socialistische pers, een door hem, Schumann, toe te zenden ver dediging onverkort zou worden opgenomen Onder deze voorwaarden beloofd-: Schu mann de meineed-zaak te laten rusten. Bebel had daarop in krachtige woorden geantwoord, waarop Schumann de aan klacht had ingediend. Met betrekking tot Von Marchell be weert Schumann schriftelijke bewijzen van meineed te h6bben, terwijl hij verder be weert, in het bezit te zijn van officieele stukken, die zijn onschuld bewezen. Schumann stoft verder op zijn nog steeds voortduiende betrekkingen tot hoog geplaatste personen en erkent tegen Von Marschall, Boetticher, Caprivi en den kei zer geïntrigeerd te hebben. Hij zegt dat hij er aardigheid in had allen tegen ol- kander op te zetten. Te Deva (Hongarije) zou een nieuwe bisschop zijn intocht doen, en de bevol king maakte zich gereed, den kerkvorst op waardige wijze te ontvangen. Reeds waren de toebereidselen gereed en was een groote eerepoort opgericht, toen be kend werd, dat de bisschop een onver zoenlijk elericaal was, die o. a. een onder wijzer had getroffm wijl deze zijn huwe iijic burgerlijk had laten voltrekken In een oogwenk was het uit met de voor bereiding en alle versieringen werden weer weggenomen. De Kattoioitzer Zgt. bericht, dat te Dam browa, in Russisch-Polen, alle arbeiders van de met aalgieterijen Hata Bankowa, ten getale van 4500 man het werk heb b9n gestaakt. Een kapitein der gendar men en een hooggeplaatst regeeringsambte naar zijn uit Warschau ter plaatse aan gekomen Donderdagavond beging de me nigte ongeregeldheden, zij bombardeerde de troepen met sleenen, waarop de ka pitein last gaf te schieten. Twee mannen werden op de plaats gedood, vijf zwaar gewond, waarvan een intusschen is ge storven. Zes compagnieën soldaten zijn sedert nog aangekomen. Alle arbeiders werden door de directie der fabrieken ontslagen. De gieterijen behooren aar. een consortium van Russische en Fransche kapitalisten. De Britsch Egyptische troepen, die Kas sala zullen bezetten, worden per boot naar Souakim gebracht, en zullen verder over Italiaansch gebied trekken. Of de Engelschen een zoo groot ver trouwen verdiend hebben Voor een paar jaar had het kabinet van lord Rosebery ook vorlof gekregen troepen door Chitral te doen trekken. Maar toen een nieuwe regearing optrad toen hij zijne machtige ha d naar de Ver gadering uitstrekteen zich in de volie hoogte zijner edele gestalte oprichtende, sloeg hij zijne armen over elkander en sprak eenige woorden op een zachten toon ieder boog zich verlangend voorover doch hij verviel weder in zijn stilzwijgen, en op nieuws waren zjj ter prooi der angstige onzekerheid. Oneyda overzag van onder zijne donkere wenkbrauwen, het tooneel, en zijne lip krulde van hoogmoed OTer zijne macht. Hij wiet, dat hjj eene onbe twistbare heerschappij over hen allen voerde; de ouden rekten den hals uit, en brachten de hand aan het oor, opdat zij de verlangdo toespraak beter mochten op vangen, maar hoorden nog niets, Onyda's opgerichte gestalte zonk ineen, en hij viel in eene gebogene hooding op zijne plaats neder. De stille, die hierop volgde, werd slechts afgebroken door de zware adem haling van de rustelooze, onzekere ge moederen, die, met half onderdrukt onge duld naar zijne woorden verlangden. Nog eenmaal zag hij rond hij merkte, dat de dag gewonnen was. Welsprekendheid zou nutteloos verspild zijn geworden. Ieder daar tegenwoordig was aan zijnen invloed onderworpen. Opeens zijne plaats verlatende, trad hij voorwaartsiedere spier van zijn gelaat was in werking, en zijne armen in de hoogte hedende, sprak hg eenige jvoorden op een tooa, die de ruwe wanden van het gebouw deed daveren eD menig hart hevig kloppen. ZjjiK' aan-praak miste hare uit werking niet. Niemand zon in gevoelens hebben kunnen verschillen met, hem, die zich van een zoo sluw en verwonderlijk toovermiddel bediend had, om hen te be- heersohen. De kreet, waarmede de eeiste vloed van welsprekendheid ontvangen werd weergalmde dooi' het gebouw, en werden door de vrouwen en kinderen, die buiten stonden, opgevangen waarop eenige oogen blikken daarna eene stilte volgde, welke door het tegenstrjjdige, onnatuurlijk scheen. Doch toen de kreten geheel ongehouden hadden en de jonge vurige krijgers hun Opperhoofd aanzagen, was hij zoo kalin en stilzwijgend, als de lucht, die hem om zweefde. Zjjne vorige houding weder aangenomen hebbende, maakte hjj zich gereed de ant woorden van de afgezanten te ontvangen. Zij kwamen met zijne wenschen overeen het verbond werd aangenomen de nadere omstandigheden werden overwogen, de ver plichfingen der beide partjjen aangewezen en schikkingen tot een aanstaanden tocht gemaakt. Oneyda had echter nog eene andere zaak voor te stellen, die hem onge twijleld na aan het hart lagwant hjj scheen met gevoelens te strijden, die te sterk waren om geuit te worden. Wordt vercolgd.)

Axelsche Courant | 1897 | | pagina 1